آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۱۰۳۰
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳
زلزله چند ریشتری دامن احمدی نژاد را هم می گیرد!
ساکنان مسکن مهر در همه کشور چند شبی است که آسوده نمی خوابند؛ آنها یک کابوس دیده اند ؛ ویران شدن آپارتمان های نوساز کرمانشاه . زلزله غرب کشور به واقع سر یک زخم را باز کرده است. زخمی که یادآوری کرد چند هزار میلیارد تومان اعتبار چطور و کجا هزینه شد. پول هایی که فقط از اقساط پرداختی مالکان جمع نشده بود.
به گزارش فیدوس: ساکنان مسکن مهر در همه کشور چند شبی است که آسوده نمی خوابند؛ آنها یک کابوس دیده اند ؛ ویران شدن آپارتمان های نوساز کرمانشاه . زلزله غرب کشور به واقع سر یک زخم را باز کرده است. زخمی که یادآوری کرد چند هزار میلیارد تومان اعتبار چطور و کجا هزینه شد. پول هایی که فقط از اقساط پرداختی مالکان جمع نشده بود. بخشی از این پول در واقع حاصل فروش نفتی بود که آن روزها قیمت اش به صورت رویایی افزایش یافته بود . پولی که به جای ورود به چرخه تولید و ایجاد اشتغال واقعی روانه جیب سوداگران مسکن و بساز بفروش های دولتی شد . در ازای آن ضربات اقتصادی سنگین ، واحدهای مسکن مهر به صورت صوری افتتاح و در شرایطی که بعضا آب و برق هم نداشتند تحویل مالکان شدند. مالکانی که این چند سال با مشکلاتی همچون سنددار شدن خانه خونه و رفع نواقص آن مواجه بودند اکنون نگران هر لرزشی هستند که سقف را روی سرشان بریزد.  

آدرس اشتباهی احمدی نژادی ها به مردم

در این میان شاید حلقه نزدیک به احمدی نژاد هنوز همه چیز ار کتمان کنند و تلاش داشته باشند آدرس اشتباهی به مردم بدهند اما مساله آنقدر مشخص است که حتی یک روزنامه در صبح زلزله به جای انتشار عکس ویرانی ها با طرحی از رئیس دولت مهرورز یادآوری کند که این آش را چه کسی پخته است. 
هر چه هست ویرانه های مسکن مهر نیز مثل دیگر خرابی های دوران احمدی نژاد اکنون روی دست دولت روحانی مانده است. دولتی که در چهارسال گذشته علی رغم همه مخالفت های خود ناگزیر به ادامه اجرای پروژه مسکن مهر بود و عباس آخوندی اگرچه بارها تاکید کرد که این طرح «برخلاف حرمت انسانی» است و همه را گرفتار کرده ؛ اما با توجه به شرایط موجود کار را ادامه داد و حتی بیش از دولت طراح خانه ساخت و تحویل داد. او راهی را رفت که پایان اش سرپل ذهاب است. همان جا که رئیس جمهور تاکید کرد« زلزله نشان داد مردم بهتر از دولت برای خود خانه می سازند». همان جا که  وزیر کشور نتوانست ویرانی سازه های جدید را ندیده بگیرد و به خسارت دیدگان توصیه کرد تا شکایت کنند.

آیا مردم می توانند شکایت کنند؟
طرح شکایت علیه دولت اما اقدامی مسبوق به سابقه نیست و امید به نتیجه نیز ندارد. خاصه آنجا که آشپز اصلی چند سالی است صندلی ریاست جمهوری را واگذار کرده است. با این حال حقوق دانان به کمک آمده و مردم و آسب دیدگان را تشویق می کنند که از حق خود نگذشته و شکایت کنند. بهمن کشاورز رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران در گفت و گویی  با اشاره به تخریب خانه‌های مسکن مهر در زلزله غرب کشور گفته است: « کسانی که عملا و بالفعل از این قصور و یا تقصیرها لطمه دیده و متضرر شده اند، می‌توانند شکایت کنند».
وی افزود: « به نظر می‌رسد در این مورد مانند بسیاری از موارد دیگر سازمان‌های نظارتی و به ویژه مجلس وقت، نظارت کافی را نداشته اند و با قضیه با اغماض و تسامح بسیار برخورد کرده اند؛ البته این معنا در موارد عدیده دیگری هم ملاحظه شد و چشمگیر بود».
کشاورز همچنین یادآور شد: « فراموش نمی کنم که آقای رییس جمهور وقت به مجلس رفتند و عملا وقت را به شوخی و مزاح گذراندند و حتی مطالبی گفتند که از جانب شخص دیگر ولو خفیف تر ممکن بود به توهین تعبیر و باعث گرفتاری شود اما در نهایت با بدرقه عده زیادی مجلس را ترک کردند».
به گفته وی، مسایل و مواردی نظیر مسکن مهر و امثال این‌ها علاوه بر تبعات قضایی و پیگیری هایی از این نوع باید تبعات سیاسی جدی هم داشته باشد و این تبعات سیاسی جدی قضاوت جامعه است که نه به یک فرد یا افراد بخصوص یا یک حزب بلکه باید به یک طرز فکر و نحوه عمل کلی نه بگوید و به گونه‌ای باید اطلاع‌رسانی و روشنگری شود که احتمال تکرار این موارد در آتیه عملا وجود نداشته باشد.

راهی که وکلا پیش پای مردم گذاشته اند

نکته اینجا است که شکایت و پیگیری آن حتی اگر طرف دعوی دولت قبل نباشد و امید بیشتری برای رسیدن به نتیجه وجود داشته باشد به کلی هزینه و زمان نیاز دارد. خبر خوب است که وکلای دادگستری با راه انداختن پویشی مشکل هزینه طرح شکایت را حل کرده اند. مصطفي ترك‌همداني وكيل دادگستري كه وكالت پرونده‌هايي چون شيرهاي آلوده به پالم را نيز برعهده داشته است در گفت و گویی ضمن تشريح روند پيگيري قضايي اين ماجرا از راه افتادن پويشي برای پیگیری رایگان پرونده شاکیان از مسکن مهر خبر داده و گفته است: « همكاران ما گرچه توانايي اقدامات خدماتي به زلزله‌زدگان را ندارند اما بر اساس اين پويش اعلام كرده‌اند وكالت كساني كه خانه‌هايشان را از دست داده‌اند به ويژه كساني كه در خانه‌هاي معروف به مسكن مهر ساكن بودند را به صورت رايگان مي‌پذيرند تا بار حقوقي كه از اين بابت متحمل مي‌شوند كم شود».
گفتنی است توصیه وزیر کشور به مالکان مسکن مهر و دستگاه های دولتی آسیب دیده در زلزله برای طرح شکایت درحالی است که خود دولت نیز می تواند به عنوان مدعی العموم وارد این بازی شود. یحیی کمالی پور نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در این باره با تاکید بر اینکه «جان و مال مردم برای ما حرمت دارد» گفته است: «هر عملکردی که موجب خدشه به جان و مال مردم شود قابل پیگرد قضایی است، لذا در موضوع تخریب مسکن مهر در پی زلزله غرب استان کرمانشاه لازم است مدعی العموم ورود پیدا کند».
ترک همدانی نیز در باره امکان شکایت دولت در این باره گفته است: «در اين باره دو بحث وجود دارد؛ يك بحث عمومي است كه مدعي‌العموم و دادستان مي‌تواند ورود كند يكي هم به صورت خصوصي افرادي كه ذي‌نفع هستند، مي‌توانند ورود كنند. گمان من اين است كه از هر دو روش بايد در اين مورد استفاده شده و پيگيري شود».
هر چه هست این میراث محمود احمدی نژاد فعلا ذهن و فکر مردم را به خود متوجه ساخته است ؛ آیا تلاش ها برای پیدا کردن مقصر واقعی نتیجه خواهد داد ؟
منبع: نامه نیوز
Histats.com START (standard) Histats.com END