آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۰۷۳۴
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۱
مجموعه آثار منثور زنده‌یاد نیما یوشیج با همکاری خانواده او از سوی انتشارات رشدیه به چاپ می‌رسد. از جمله آثاری که برای اولین‌بار از او منتشر می‌شود، نمایشنامه‌ای است که گمان می‌رفت در حادثه‌ای سوخته باشد.
به گزارش فیدوس: انتشارات رشدیه در نظر دارد با همکاری شراگیم یوشیج، فرزند زنده‌یاد نیما یوشیج، تمامی آثار پدر شعر نو را در مجموعه‌ای کامل منتشر کند. این انتشارات چاپ آثار منثور نیما را در فاز نخست در نظر دارد که از جمله آثار ارزشمند در این مجموعه، نمایشنامه‌ای است از نیما که تاکنون به چاپ نرسیده و گمان می‌رفت که در حادثه‌ای سوخته باشد. این نمایشنامه که «خواهش می‌کنم» نام دارد، در 30 صفحه نوشته شده و توسط فرزند یوشیج در اختیار انتشارات رشدیه قرار داده شده است.

از دیگر آثار منثوری که در این مجموعه برای نخستین‌بار به چاپ خواهد رسید، داستان‌های کوتاهی است از نیما با عناوین «مسافرت دکتر چیل‌وندی»، «عروسک پشت پرده» و «خر مشهدی احد». همچنین دیگر داستان‌های یوشیج که برای گروه سنی کودکان نوشته شده و طی سال‌های گذشته به صورت پراکنده از سوی ناشران مختلف به چاپ رسیده است، در این مجموعه منتشر خواهد شد. این برای نخستین‌بار است که مجموعه آثار منثور نیما یوشیج در مجموعه‌ای کامل به چاپ خواهد رسید.به گفته انتشارات رشدیه مجموعه منثور از آثار نیما یوشیج تا یک‌هفته دیگر روانه بازار کتاب خواهد شد.

بیشتر بخوانید: شعر شکوهمند و شکوفای پارسی از یاد رفته بود، نیما اگر نبودعلی اسفندیاری مشهور به نیما یوشیج، در 21 آبان 1274 در دهکده یوش از توابع شهرستان نور استان مازندران دیده به جهان گشود. او بنیانگذار شعر نو فارسی است. نیما یوشیج با مجموعه تأثیرگذار «افسانه» که مانیفست شعر نو فارسی بود، در فضای راکد شعر ایران انقلابی به پا کرد. نیما آگاهانه تمام بنیادها و ساختارهای شعر کهن فارسی را به چالش کشید. هرچند نیما بیش از هرچیز به تأثیرش در شعر معاصر شهره است،‌ اما آثار متعددی از او در قالب داستان، نمایشنامه، سفرنامه و مقاله برای گروه‌های سنی مختلف در دست است که هر کدام از آنها حکایت از توانایی نیما در حوزه‌های مختلف ادبی دارد.
Histats.com START (standard) Histats.com END