آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۰۶۲۷
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۷
مدافع چپ پرسپولیس با روحیات خاص خود به بازیکنی ویژه در ترکیب سرخپوشان تبدیل شده است و البته در این مدت کم مورد انتقاد واقع نشد.

به گزارش فیدوس: شایان مصلح که با درخشش در تیم دسته اولی سپیدرود مورد توجه سرخابی‌ها قرار گرفته بود، در نهایت راهی پرسپولیس شد و پیراهن شماره 69 را برتن کرده است. او در این فصل برخلاف تصور توانست فرصت خوبی برای خودنمایی به دست بیاورد و هرچند انتقاداتی نسبت به رفتار و کیفیت فنی او همواره صورت گرفته است. نمایش دفاعی مورد انتقاد او البته با واکنش این مدافع جوان همراه شده و نسبت به این موضوع که گفته می‌شود بیش از اتفاقات بیرون زمین باید تمرکز خود را روی فوتبال قرار دهد نیز با پاسخ او به سوالات خبرنگار ورزش سه همراه است که در ادامه آن را می‌خوانید.
 

شرایط در پرسپولیس برخلاف تصورم پیش رفت

خدا را شکر شرایط خوب است و حداقل بالاتر از حد تصور من است. درست است که تیم لیگ دسته اولی که به لیگ برتر صعود کرده آمده بودم اما خودم شخصا انتظار داشتم که کمتر از این به من فرصت برسد. هر بازیکنی برای رسیدن به هدف خود باید خاک نیمکت را بخورد تا به ترکیب اصلی برسد. اما من اول فصل شرایطم خوب بود و حتی در سوپرکاپ فیکس بازی کردم. این در حالی بود که در صحبت‌هایی که با آقای برانکو داشتم ایشان گفته بودند حداقل 4-3 ماه باید نیمکت نشین باشم تا با جو و شرایط تیم آشنا شوم و از لیگ پایین‌تر آمده‌ام و اینجا جو متفاوت است و گفتند محمد انصاری و صادق محرمی هم همین شرایط را تجربه کرده‌اند. اما برعکس این صحبت‌ها الحمدالله بازی زیادی به من رسید و چه به عنوان بازیکن فیکس و چه ذخیره در بیشتر بازی‌ها تا به اینجا حضور داشتم و تنها برای سایپا و نفت تهران در لیگ فرصت بازی نیافتم. شرایط بر این اساس متفاوت از آنچه که تصور می‌کردم پیش رفت و طبیعی است که هر کسی دوست دارد بیشتر فرصت بازی داشته باشد و من باید صبورتر باشم و تلاش بیشتری داشته باشم.

همه چیز به نظر سرمربی مربوط است

همه چیز به نظر سرمربی برمی‌گردد و بازیکن تنها می‌تواند با آمادگی و شرایط ایده‌آل خود در تمرینات سرمربی را مجاب به حضورش در ترکیب کند. اگر قرار بود ترکیب را من بچینم طبیعی است که دوست داشتم همواره خودم را در ترکیب اصلی قرار دهم اما همه چیز به سرمربی برمی‌گردد و همه باید به آن احترام بگذاریم.

از چند تیم پیشنهاد دارم اما پشیمان نیستم

هرگز بابت انتخابی که داشتم پشیمان نیستم. یا انتخاب نمی‌کنم یا اگر کردم تا انتخابش مَی روم. من همین الان هم از چند تیم پیشنهاد دارم. من اما آدمی نیستم که ترس از نیمکت نشینی داشته باشم و اگر آماده‌تر باشم مسلما سرمربی از من استفاده بیشتری خواهد کرد. من سه سال پیش در داماش سکونشینی را تجربه کردم. در سپیدرود هم نیمکت نشینی و سکونشینی را تجربه کردم و با این مساله بیگانه نیستم و از آن ترس ندارم. مهم این است که بعد از آن توانستم با تلاش بیشتر به ترکیب راه پیدا کنم. با صبر و حوصله و تلاش همه چیز درست می‌شود. درست است که پرسپولیس تیم بزرگتری است و نمی‌توان مثال زد اما زمان همه چیز را تغییر خواهد داد. هیچ وقت پشیمان نیستم از اینکه پرسپولیس را انتخاب کردم و معتقدم ابتدای هر فصل زمان تصمیم‌گیری است و باید تا انتهای آن برای تصمیمی که گرفته‌ایم تلاش کرد.

تا پایان فصل با تمام وجود در خدمت پرسپولیس هستم

در مورد ماندن در پرسپولیس همانطور که گفتم من ابتدای فصل این تیم را انتخاب کردم و قطعا تا پایان فصل خواهم ماند. تا به امروز فرصت مناسبی به من رسیده و باید بیشتر از این هم تلاش کنم. درست است که می‌گویید در سمت چپ پرسپولیس بازیکنان غیرتخصصی به کار گرفته می‌شوند و خلا وجود دارد اما این را باید در نظر بگیرید که همه آنها توانایی حضور در این پست را دارد و این پست را پرترافیک کرده‌اند. قرارداد من با پرسپولیس دو ساله است و تا پایان فصل قطعا خواهم ماند و برای هدفم خواهم جنگید و در پایان فصل هر بازیکن می‌تواند در مورد شرایط خود همه چیز را بسنجد و تصمیم بگیرد.

خودم را با شرایط و حواشی وفق می‌دهم

حاشیه در تیم‌های بزرگ همیشه هست. سپیدرود درست است که در قیاس با پرسپولیس شاید کوچکتر باشد اما در استان تیمی بزرگ و پرتماشاگر است و من شرایط حضور در تیم‌های بزرگ و پرحاشیه را تجربه کرده بودم. تیم پرتماشاگر حاشیه‌های خاص خودش را دارد و رسانه‌ها روی آن بیشتر توجه می‌کنند. من همیشه خودم را با شرایط وفق داده‌ام. اینطور نه که خودم را تغییر دهم و فضای روحی و اخلاقی من فرق دارد اما سعی می‌کنم تا جایی که می‌شود با شرایط و محیط خودم را وفق دهم و هماهنگی ایجاد کنم. در زمین فوتبال وظیفه خودم را به عنوان فوتبالیست انجام می‌دهم و این حق را خواهم داشت که در بیرون نیز با روحیات خاص خودم رفتار کنم. من شایان مصلح هستم؛ یک فوتبالیست، شاعر، مداح که مهندسی می‌خواند و هیچ مغایرتی این مسائل با یکدیگر ندارد.

انتقاد نکنید باید از همه استعدادها استفاده کنم

چرا نشود همه این‌ها در کنار هم جمع شود؟ خدا وقتی استعدادی داده چرا نباید از آن استفاده کرد؟ وقتی درسم خوب بوده – البته خیلی کم فرصت حضور در دانشگاه را به دست آورده‌ام- چرا مهندسی نخوانم؟ وقتی می‌توانم بازی کنم چرا فوتبال بازی نکنم؟ وقتی شعر می‌گویم چرا که نه و ...؟ من جاهای دیگر را ول نمی‌کنم و تا بتوانم از آن در مسیر پیشرفت سود خواهم برد. بله تفریح من حضور در انجمن شعر است و آن را دوست دارم.

نمی‌توانم برای برانکو شعر بگویم

نمی‌توانم برای برانکو و اصلا در خصوص فوتبال شعر بگویم و نمی‌آید! یک دوستی می‌گفت وقتی بخواهی درباره فوتبال شعر بگویی انگار یک ماشین چپ کرده باشد و روی سقف راه برود. شعر عاشقانه است و با فوتبال کاملا متفاوت است.

واکنش به انتقادات ضعف دفاعی

درست است انتقاداتی  در این مدت در خصوص عملکرد دفاعی من گفته شد اما شرایط تاکتیکی برخی اوقات متفاوت است. بله خیلی‌ها می‌گویند در شرایط تهاجمی شرایط بهتری دارم و در زمانی که در سپیدرود هم بودم بیشتر حملات از سمت چپ بود و مدافعان هم پوشش می‌دادند. در خصوص همان توپی که در بازی سپاهان می‌گویید از سمت من وارد دروازه‌ شد، حدود 10 ثانیه قبل از آن اگر فیلم بازی را ببینید من حمله خوبی را تدارک دیده بودم که مهاجمان ما نتوانستند آن را تبدیل به گل کنند و دروازه‌بان آنها از سمتی که هجوم برده بودم تدارک حمله را دید و یک استارت 80 متری زده بودم. خب اگر از فوتبالی‌ها بپرسید واقعا سخت است بعد از اجرای حمله و در بازگشت استارت قدرتمندی بزنی و البته قبول دارم آن تکل من کمی ریسکی بود. بازی با الهلال هم که می‌گویید به هرحال روز بد تمام بازیکنان ما بود. من احساس کردم اگر بروم روی پای بازیکن الهلال خطا می‌شود و فرصت بدتری نصیب آنها می‌شود اما او بلافاصله ارسال کرد و اصلا فرصت رفتن به پایش را هم نداد. با این حال تمام تلاشم را می‌کنم که رفته رفته عملکرد بهتری از خودم به جا بگذارم.

در پرسپولیس همیشه باید در بهترین فرم بود

درست است انتقاداتی وجود داشته اما در این بین هوادارانی هم داریم که منطقی هستند. به هرحال تیم بزرگ است و همه دوست دارند همیشه بازیکنان در بهترین فرم باشند و تیم نتیجه بگیرد. بازی قبل از آن مقابل الاهلی یک پنالتی – اخراج از حریف گرفتم اما بعد از آن در بازی با الهلال همه چیز تغییر کرد. در پرسپولیس قبول دارم که همواره باید در بهترین فرم کار کرد و من هم تمام تلاشم را در این زمینه در تمرینات و بازی‌ها خواهم داشت تا نظر کادرفنی و منتقدین و هواداران را جلب کنم.

با انصاری رقابت می‌کنم و نظر کادرفنی تعیین کننده است

من هیچ وقت برای بازی کردن ناامید نیستم. مسلما هر کس بهتر باشد در زمین حاضر خواهد شد. این اعتقاد را هم دارم اگر روزی احساس کردی در بهترین فرم هستی و بازی نرسید باید این اعتقاد را داشته باشی که کسی که به جایت بازی کرده حتما بهتر بوده است. اینگونه باعث می‌شود تا حرفه‌ای تر با موضوع برخورد کنی و اذیت نشوی. در نهایت همه باید قبول کنیم که سرمربی نظر نهایی را در خصوص بازی کردن بازیکن می‌دهد و هیچ مربی‌ای هم نمی‌خواهد تیمش بازنده باشد و بهترین‌ها را برای کسب نتیجه به کار می‌گیرد.
Histats.com START (standard) Histats.com END