آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۰۴۲۶
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۳
تشریح سه برنامه جدید دولت برای کمک به خریداران مسکن
مشاور وزیر راه و شهرسازی ضمن تشریح سه برنامه جدید دولت برای کمک به خریداران مسکن جزییات تغییر در تسهیلات را اعلام کرد‌. این جزییات که قبلا توسط وزارت راه و شهرسازی تکذیب شده بود برای بار دوم از زبان یک مشاور وزیر تشریح می‌شود‌.
به گزارش فیدوس: مشاور وزیر راه و شهرسازی ضمن تشریح سه برنامه جدید دولت برای کمک به خریداران مسکن جزییات تغییر در تسهیلات را اعلام کرد‌. این جزییات که قبلا توسط وزارت راه و شهرسازی تکذیب شده بود برای بار دوم از زبان یک مشاور وزیر تشریح می‌شود‌. به گفته حسین عبده‌تبریزی، وزارت راه‌وشهرسازی به منظور کمک به متقاضیان مسکن، سه پیشنهاد را در قالب کاهش نرخ سود، افزایش مدت تسهیلات مسکن، انتشار اوراق توسط صندوق توسعه ملی در بازارهای جهانی و خرید اوراق MBS بانک مسکن توسط سایر بانک‌ها ارائه کرده است‌. حسین عبده‌تبریزی اظهار کرد: به منظور کمک به متقاضیان مسکن، پیشنهاداتی از طرف وزارتخانه به بانک مرکزی ارائه شده و بانک مسکن نیز نامه نوشته تا اصلاحاتی در سه زمینه انجام دهد‌. یکی از این اصلاحات، افزایش مدت بازپرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم از ۱۲ به ۱۵ سال، کاهش نرخ سود از 5/9 به ۷ درصد و کاهش مدت سپرده‌گذاری از شش به چهار ماه است‌. 
وی افزود: مسیر دوم که بنده پیشنهاد دادم این است که بانک مسکن از ترازنامه خود به اتکای تسهیلات اعطایی حدود پنج میلیارد دلار به قیمت نرخ امروز اوراق منتشر کند‌. این اوراق را صندوق توسعه ملی بخرد و در دنیا به فروش ‌رساند‌. در اینجا مساله پوشش ارز مطرح می‌شود که بانک مرکزی باید این پوشش را انجام دهد، یعنی امروز ارز را از صندوق می‌گیرد و به قیمت روز ریال می‌دهد و در سررسید هم اگر قیمت روز ارز از اصل و سود اوراق بیشتر شد، تفاوت نرخ را بانک مرکزی با هدف کمک به بخش مسکن و کمک به اقشار ضعیف و متوسط پوشش می‌دهد‌. 
عبده‌تبریزی، پیشنهاد سوم که توسط آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و بت‌شکن مطرح شده را خرید اوراق MBS بانک مسکن توسط سایر بانک‌های داخلی دانست و گفت: موضوع سوم خرید اوراق MBS بانک مسکن توسط بانک‌های داخلی از محل سپرده ذخیره قانونی است که هم‌اکنون نرخ آن صفر است‌. بدین‌ترتیب پیشنهاد می‌شود بانک‌ها اوراق MBS بانک مسکن را با سود دو درصد بخرند و هدف بانک مرکزی از این اقدام کمک به مردم برای تامین مسکن حداقلی و پرداخت وام‌های خرد مقیاس است‌. بانک مرکزی نباید نگران باشد که امتیاز بزرگی می‌دهد که باعث تورم خواهد شد، بلکه باید با این دید نگاه کند که دارد به متقاضیان واقعی بخش مسکن کمک می‌کند‌. البته بانک مرکزی ممکن است نگران مسایل تورمی آن باشد که راهکار اول این است که حجم را کنترل کند‌. فاینانس خارجی هم اگر نرخ ارز پوشش داده شود به این مساله کمک خواهد کرد‌. مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی همچنین در گفت و گو با ایسنا به استقبال بالا از صندوق پس‌انداز مسکن یکم طی ماه‌های اخیر اشاره و تصریح کرد: افزایش استقبال نگرانی‌هایی را مبنی بر خودکفایی صندوق ایجاد کرده و این سوال طرح شده که اگر استقبال باز هم بیشتر شود، آیا صندوق می‌تواند با اتکا به منابع خود به متقاضیان وام بدهد یا خیر‌. از این‌رو، مدیر بانک مسکن به دنبال ترمیم منابع صندوق است‌. در این راستا، وزیر راه و شهرسازی چند پیشنهاد به سیف داده‌اند‌. یکی اینکه دوره استمهال خط اعتباری مسکن از ۱۰ به ۲۰ سال افزایش یابد‌. وی ادامه داد: پیشنهاد دوم اینکه صندوق توسعه ملی در جهت تقویت این صندوق، در آن سرمایه‌گذاری کند‌. به اعتقاد من صندوق توسعه ملی می‌تواند وام‌های بانک مسکن را به دنیا بفروشد، مشروط بر آن‌که مساله پوشش نرخ ارز را حل کنیم‌. اگر اوراق بهادار به پشتوانه رهنی بانک مسکن منتشر شود، صندوق توسعه ملی می‌تواند این اوراق را در دنیا بفروشد‌. فقط مساله این است که موضوع ریال و دلار را درست حل کنیم‌. 
عبده‌تبریزی تاکید کرد: ممکن است زمانی که صندوق توسعه ملی می‌خواهد دلار را پس بگیرد نرخ دلار جهش کرده باشد، لذا بانک مرکزی چون می‌خواهد به مسکن کمک کند باید به همان نرخی که دلار را دریافت کرده، به همان نرخ هم به خریداری اوراق ارزی بازپرداخت کند‌. این امکان وجود دارد و با توجه به اینکه فرآیند تدریجی و طولانی‌مدت است، به تورم فشار وارد نمی‌شود‌.
منبع: جهان صنعت
Histats.com START (standard) Histats.com END