آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۰۱۹۲
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۰
مصائب سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه گردشگری؛
همه رخدادها دست به دست هم داده تا ماه عسل برجام خیلی زودتر از آنچه انتظارش می‌رفت تمام شود‌. بعد از برجام خیلی‌ها امیدوار بودند راه سرمایه‌گذاری خارجی در صنایعی مانند گردشگری باز شود‌. اتفاقی که گویا رخ نداده یا با آنچه انتظار می‌رفت فاصله زیادی دارد‌. حالا معاون رییس جامعه هتلداران آب پاکی را روی دست فعالان این حوزه ریخته و گفته خبری از سرمایه‌گذاری خارجی نیست‌.
به گزارش فیدوس: برجام در گیر و دار تصمیمات دولت آمریکا از همیشه متزلزل‌تر شده و گویی دیگر کارایی قبل را ندارد‌. تحریم‌های بانکی به‌طور کامل رفع نشده و سرمایه‌گذاری خارجی با مشکل مواجه شده است‌. در روزهایی که برجام مورد انتقاد اصولگرایان است و آن را تجربه‌ای ناموفق می‌نامند، روحانی هم مذاکره با آمریکا را بی‌عقلی می‌خواند و تکرارش را اشتباه‌. 
همه رخدادها دست به دست هم داده تا ماه عسل برجام خیلی زودتر از آنچه انتظارش می‌رفت تمام شود‌. بعد از برجام خیلی‌ها امیدوار بودند راه سرمایه‌گذاری خارجی در صنایعی مانند گردشگری باز شود‌. اتفاقی که گویا رخ نداده یا با آنچه انتظار می‌رفت فاصله زیادی دارد‌. حالا معاون رییس جامعه هتلداران آب پاکی را روی دست فعالان این حوزه ریخته و گفته خبری از سرمایه‌گذاری خارجی نیست‌. 
آموزش به جای سرمایه‌گذاری
محمدعلی فرخ‌مهر- نایب‌رییس جامعه هتلداران ایران - در نشستی که با رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری داشت، به این موضوع اشاره کرد که از آن سرمایه‌گذاران خارجی که بعد از برجام گروه‌گروه راهی ایران شده بودند، خبری نیست و هیچ‌کدام برای ساخت هتل در ایران دست به کار نشده‌اند‌. 
به گفته او، سرمایه‌گذاران از اتریش، آلمان و چند کشور دیگر آمدند، اما نمی‌خواستند به ایران پولی بیاورند؛ فقط می‌خواستند آموزش بدهند و هتل‌ها را در استانداردسازی کمک کنند‌. 
ناامید نیستیم
اما علی‌اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری اوضاع را به‌گونه‌ای دیگر تشریح می‌کند و درباره این‌که آیا جریان سرمایه‌گذاری خارجی در گردشگری ایران متوقف شده است؟ می‌گوید: جریان سرمایه‌گذاری در گردشگری متوقف نشده اما گردشگری ایران هنوز در گام نخست است؛ هرچند اقدامات خوبی در زمینه‌ هتل‌سازی شده اما اگر به بخش نرم‌افزار و مارکتینگ وارد شویم و تعداد گردشگران را افزایش دهیم، علی‌القاعده طرح‌های گردشگری هم برای سرمایه‌گذاران توجیه بیشتری پیدا می‌کند‌. هرجا هم که سود و رونق باشد، علاقه‌مندانی برای سرمایه‌گذاری از خارج و داخل پیدا می‌شوند‌. 
او ادامه داد: دولت از سرمایه‌گذاری داخلی با ارائه تسهیلات با نرخ سود مناسب حمایت خوبی داشته، اگرچه همکاری و سرعت عملیات بانک‌ها باید بیشتر شود تا جذب بیشتری اتفاق افتاد‌. 
معاون رییس‌جمهور در واکنش به اظهارات هتلداران درباره جذب نشدن سرمایه‌های خارجی در گردشگری، گفت: کسی صحبت از توقف جریان سرمایه‌گذاری نکرده است‌. 
سرمایه‌گذار خارجی متناسب با همه بخش‌های کشور اقدام می‌کند‌. به هر حال ما گرفتاری‌هایی در حوزه تحریم و تعاملات بانکی داریم که اثرگذار بوده اما با اقدامات اخیر دولت و تبادلات بانکی که هر روز افزایش می‌یابد، سرمایه‌گذاری خارجی نیز رونق پیدا می‌کند‌. 
پیش‌تر علیرضا خائف، عضو کمیسیون گردشگری اتاق تهران با اشاره به حضور نداشتن سرمایه‌گذاران خارجی در بازار گردشگری ایران، گفته بود: برخی سرمایه‌گذاران خارجی از ورود به بازار ایران می‌ترسند، چراکه تضمینی برای ضمانت سرمایه آنها وجود ندارد‌. 
در ایران بعد از برجام دو گردهمایی یکی در سطح رییس‌جمهور و دیگری با حضور رییس پیشین سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای ابهام‌زدایی در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی برگزار شد که هنوز دستاورد آنها مشخص نشده است‌. 
یکی از سرمایه‌گذاران فرانسوی که پس از برجام حضورش را در ایران رسمی کرد نیز پیش‌تر گفته بود؛ به واسطه شریک ایرانی‌اش که پای کار بود، موفق شد در کشور ما اقداماتی انجام دهد، هرچند این سرمایه‌گذار فرانسوی نیز تاکنون برای اجرای پروژه‌هایش در ایران سرمایه‌ مادی به میدان نیاورده، اما برجام امیدهایی را در آنها ایجاد کرده بود که برای ساخت 100 هتل در ایران برنامه‌ریزی کنند که از اجرای آن پروژه هم خبری نیست‌. 
از طرفی سرمایه‌گذارانی از آلمان، ترکیه، فرانسه و ایتالیا نیز توافق‌هایی در سطح وزارتخانه با سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران برای ساخت هتل در یک دوره زمانی مشخص داشتند و سرمایه‌گذارانی از کویت و قطر نیز گروه‌های ارزیابی را به بازار ایران راهی کرده بودند که تاکنون از هیچ یک خبری نشده و کلنگی به دست آنها بر زمین کوبیده نشده است‌. 
تغییرات مدیریتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پالس مثبتی به سرمایه‌گذاران خارجی نمی‌فرستد‌.
آنها وقتی مشاهده می‌کنند هر روز در راس سازمانی که قرار است با آن مشارکت کنند تغییر پدید می‌آید چگونه به سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی بلندمدت اطمینان داشته باشند‌. 
از طرف دیگر ضعف برنامه‌های داخلی و نبود تخصص در مسوولان سازمان‌های مرتبط باعث شده گردشگری فقط در کلام مورد توجه مسوولان رده بالای نظام باشد و در عمل اهمیت چندانی نداشته باشد‌.
منبع: جهان صنعت
Histats.com START (standard) Histats.com END