آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۰۰۷۹
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۶
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان در نشست خبری خواستار شد:
‎حاجی زاده با بیان اینکه علت همه مشکلات تنفسی وجود گیاه کنوکارپوس نیست، عنوان کرد: شرکت مناطق نفتخیز جنوب مهمترین عامل در این خصوص است، شرکت مناطق نفت خیز جنوب باید فکری به حال فیلر های نفتی خود کند. سازمان محیط زیست اخطارهای لازم را به این شرکت داده است.


به گزارش فیدوس: ‎نشست خبری مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اصحاب رسانهدر سالن جلسات این اداره برگزار شد.

‎کیامرث حاجی زاده مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان در این نشست از برگزاری سمینار آموزشی  مدیریت بحران تنفسی در روز پنجشنبه با حضور مسئولین استانی و کشوری و روسای دانشگاه های علوم پزشکی، روسای بیمارستان ها و کادر پزشکی خبر داد و گفت: این همایش تخصصی یک روزه برای آگاهی بخشی همانند دیگر سمینارها برگزار خواهد شد.

‎وی ادامه داد: بحث راه اندازی بحران های زیست محیطی مانند ریزگردها ،‎سیل، زمین لرزه و حریق  در کمیته علمی پژوهشی مدیریت بحران استانداری  و با حضور اساتید برجسته و‌ نخبگان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 

‎حاجی زاده با بیان اینکه علت همه مشکلات تنفسی وجود گیاه کنوکارپوس نیست، عنوان کرد: سال گذشته با هرس درختان کنوکارپوس آمار بیماران تنفسی کاهش یافت، اما مشکلات تنفسی فقط مربوط به گیاه کنوکارپوس نیست بلکه یکی از مولفه های مشکل تنفسی است. 

‎ وی اضافه کرد: شرکت مناطق نفتخیز جنوب  مهمترین عامل در این خصوص است، شرکت مناطق  نفت خیز جنوب باید فکری به حال فیلر های نفتی خود کند. سازمان محیط زیست اخطارهای لازم را به این شرکت داده است.

‎مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با بیان اینکه به دستور استاندار ، کارگروه مقابله با ریزگردها با حضور هواشناسی و محیط زیست تشکیل شد، اظهار داشت: میزان غلظت ریزگردها بررسی شد، استانداردهای جهانی و‌ملی را بومی سازی کردیم. ‌

‎وی افزود: بیش از چهار دهه است که‌ دمای هوا به پنجاه و پنج درجه نرسیده است. اما کمترین ،خاموشی ها را در فصل تابستان داشتیم تعطیلی مدارس و ادارات در روزهای وقوع ریزگردها به فرمانداران استان ابلاغ شده است. منشا اصلی وقوع ریزگردها  کشور عراق است، هواشناسی اعلام کرده است تجهیزات آن فرسوده و‌ اعتبارات آنها برای خرید تجهیزات محدود است.

حاجی زاده با اعلام اینکه از ۷۲ ساعت شرایط جوی را به فرمانداران ابلاغ کردیم، گفت:در اهواز هواشناسی اعلام کرد که ریزگردها ساعت یازده به اهواز می رسد ولی زمانی که زودتر به اهواز رسید خودمان وارد عمل شدیم .

وی با بیان اینکه تعطیلی مدارس در ساعت ۱۰ صبح خسارت بیشتری از عدم تعطیلی دارد، ادامه داد: مدارس نوبت ظهر و ادارات از ساعت دوازده را در اهواز تعطیل کردیم. ما اعتقاد به پیشگیری و‌ پیش بینی داریم.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به اینکه اختیارات تعطیلی به فرمانداران تفویض شده است، یادآور شد: ستاد مدیریت بحران استانداری به وظایف خود واقف است و در طول شبانه روز پاسخگوی خبرنگاران و رسانه ملی است، همچنین از نقد منصفانه و مشفقانه استقبال می کنیم. 

وی با بیان اینکه استان دائم البحران شده است، تصریح کرد: در برخی از حوادث که در پروتکل بحران نیست هم‌ورود کرده ایم، حتی برای آتش سوزی دکل نفتی ۹۵ شرکت حفاری همه انتظار داشتند مدیریت بحران خوزستان وارد عمل شوددر صورتی که در خوزستان نبود.

حاجی زاده با اعلام اینکه موضوع‌ منطقه منبع آب مشکل قدیمی است  و‌بحث امروز و دیروز نیست، گفت: برخی از دستگاه های اجرایی در خصوص منبع آب و کوی رمضان به وظایف خود عمل نکردند، برنامه ریزی شده است برای 30 واحدمسکونی به طور عاجل مسکن تهیه شود.

وی افزود: زیرساخت های شهر جدید رامین  برای انتقال سایر مناطق پرخطر منبع آب آماده شده است،قرار شد مبلغ ودیعه برای اجاره مسکن به خانوارهای که تمایلی به اسکان در شهر جدید رامین ندارند،پرداخت شود.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان همچنین به انفجار گاز در کوی رمضان اشاره کرد و‌بیان داشت: در بحث انفجاز گاز نیز ساخت و سازها غیرمجاز علت اصلی بوده است، برخی از شهروندان به دلیل فقر مالی اقدام به ساخت و ساز در مناطق پرخطر می کنند اما این مساله از مسئولیت انسانی ما  کم نمی کند. افرادی به دلیلی فقر و بی مسکنی مجبور به ساخت مسکن در زیر کوه شده اند ما باید به این مسائل انسانی توجه کنیم.وی اضافه کرد: برخی از بحران ها زاییده بی تدبیری های برخی از  مدیران استان است.

حاجی زاده گفت: اعتبارات سیل امسال برای اولین بار به استان خوزستان تخصیص داده شد.ایمن سازی سواحل رودخانه ها توسط سازمان آب و برق در حال انجام است،در شوش‌ و‌شعبیه بحث سیل بندها اجرایی شده است.

وی ادامه داد: بحث ترمیم نقاط حادثه خیز جاده ها در دستور کار مدیریت بحران استانداری خوزستان قرار گرفته است.

حاجی زاده به سمینار بیماری تنفسی اشاره کرد و اظهار داشت: یکی‌ از مسائل استان بحث بیمارهای تنفسی پس از اولین باران پاییزی است، کنوکارپوس یکی از علل بیمارهای تنفسی است ولی دلیل اصلی نیست. کنوکارپوس باعث تخریب زیرساخت های آب و گاز شده است.

وی، یادآور شد: سمینار آموزشی مدیریت بحران تنفسی در راستای آمادگی و آموزش هم پیشگیری و هم پیش بینی و‌ درمان است، هزینه کردن در مباحث پیشگیری هزینه نیست بلکه سرمایه است.

حاجی زاده با اشاره به توزیع ماسک های فیلتر دار در تمامی شهرستان های استان، بیان داشت: اکثر شرکت همکاری خوبی در زمینه تامین و توزیع ماسک داشته اند. 

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان از آنچه عدم اجرای مصوبات ستاد مدیریت بحران استانداری خوزستان توسط شرکت مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی حفاری در عدم تامین اعتبار جهت تامین و توزیع ماسک های فیلتر دار در مواقع بروز پدیده گردوغبار در استان به شدت گلایه کرد و‌گفت: برخی از شرکت های نفتی و صنعتی که سهم بسزایی در تولید آلایندگی دارند باید به وظیفه خود در خصوص اختصاص بودجه در مقابله با ریزگردها عمل کنند.

حاجی زاده در پاسخ به پرسش خبرنگار آراس در خصوص تمهیدات مدیریت بحران برای عدم تکرار وقایع بهمن ماه سال گذشته و قطعی آب و برق، بیان داشت: چندین  پست های برق جی آی اس  راه اندازی شد، شرکت های توزیع برق ملزم شده اند از کابل های خودنگهدار و پوشش دار استفاده کنند، خیلی از مناطق در حال انجام است، همچنین افزایش ترانس های برق را داشته اند.

وی اضافه کرد: تعداد قابل توجهی ماشین های مقره شوی توسط شرکت توزیع برق اهواز و استان تهیه شده است، شهرداری هم  با در اختیار گذاشتن ماشین های آتش نشانی خود ملزم به کمک شده است.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: دو تصفیه خانه شماره یک و دو اهواز به دیزل ژنراتور مجهز شدند، برای تصفیه خانه شماره دو هم یک نیروگاه گازی در حال احداث است .

وی با اعلام اینکه قطعا قطعی آب در همکف را نخواهیم داشت، اظهار کرد: با تدابیر شرکت برق منطقه ای و‌ شرکت توزیع برق اهواز و‌خوزستان ، امیدواریم شاهد تکرار قطعی برق نباشیم. 

مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان در پایان گفت: با توجه به پیگیری های استاندار خوزستان در مصوبه هیات دولت در تخصیص اعتبار برای زیر ساخت های استان به ویژه آب فاضلاب و برق مکاتبه ای را با معاون اول رییس جمهور در خصوص تهیه ۶۰ دستگاه ترانسفورماتور ۴۰۰، ۳۰۰ و ۱۳۲ داشتیم، با پیگیری ها انجام شده تفاهم نامه سه جانبه بین استان، وزارت نیرو و سازمان مدیریت بحران کشور منعقد شد.۲۳۰ میلیارد تومان در طی ۳ سال برای تهیه این ترانس ها به خوزستان اختصاص داده می شود.
منبع: آراس
Histats.com START (standard) Histats.com END