آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۹۹۲۴
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۹
بررسی میدانی سه پروژه منطقه آزاد اروند به لحاظ مسائل قراردادی و مالی
به گزارش خبرنگار فیدوس طی هفته‌های گذشته در فضای مجازی انتقادهای فراوانی حول محور سه پروژه به انجام رسیده یا در دست انجام سازمان منطقه آزاد اروند طی ده سال گذشته مطرح شده است، این رسانه به جهت تعهد رسانه‌ای خود به مردم شهرهای آبادان و خرمشهر در برای انجام رسالت رسانه‌ای و شفاف سازی طی چند روز گذشته تحقیقات وسیعی در این خصوص از منابع مختلف خبری به انجام رسانده است. این تحقیقات بر پایه مستندات دقیق و بررسی شده توسط کارشناسان همکار ما مرجع این گزارش قرار گرفته‌اند.
به گزارش خبرنگار فیدوس طی هفته‌های گذشته در فضای مجازی انتقادهای فراوانی حول محور سه پروژه به انجام رسیده یا در دست انجام سازمان منطقه آزاد اروند طی ده سال گذشته مطرح شده است، این رسانه به جهت تعهد رسانه‌ای خود به مردم شهرهای آبادان و خرمشهر در برای انجام رسالت رسانه‌ای و شفاف سازی طی چند روز گذشته تحقیقات وسیعی در این خصوص از منابع مختلف خبری به انجام رسانده است. این تحقیقات بر پایه مستندات دقیق و بررسی شده توسط کارشناسان همکار ما مرجع این گزارش قرار گرفته‌اند.

سه پروژه مد نظر شامل: ساختمان فرهنگی و اداری سازمان منطقه آزاد اروند، دژ جزیره مینو و ساحل سازی جزیره مینو می‌باشند، این رسانه بدون هیچ پیش داوری به جهت روشنگری، اطلاعات به دست آمده را منتشر کرده و قضاوت در خصوص آنها و رسیدگی‌های بعدی را بر عهده مراجع قانونی پیگیر و افکار عمومی می‌داند.

پروژه ساختمان اداری:

آغاز این پروژه در سال 86 و دوره مدیر عاملی مهندس معصومی با مناقصه توسط شرکت اس وایت بوده است، این پروژه پس از مطالعات اولیه در در 28 هزار متر دیده شده است که شامل 8500 متر کاربری اداری که مراحل ساخت و نازک‌کاری اداری آن به اتمام رسیده است، 11500 متر کاربری فرهنگی شامل دو سالن آمفی‌تئاتر 900 نفره و 200 نفره با کاربری سالن تئاتر و همایش‌ها، دفاتر محل استقرار سازمان‌های مردم نهاد, کارگاه‌های فرهنگی و آموزشی است که در ابتدای مرحله نازک کاری می‌باشد و 8 هزار متر محوطه است. این پروژه در دوره مهندس معصومی و مدیر عامل مهندس پرهیزگار به دلیل مشکلات پیمانکار وقت ماده 46 شده و به طور قهری با صرف 7 میلیارد تومان فسخ و به مراجع قضایی ارجاء شده است.

جانمایی پروژه در زمان آقای معصومی همزمان با پروژه اسپیس فرم انجام و آغاز شده است.

در آذر ماه سال 94 و دوره مدیریت مهندس شریفی به عنوان معاونت عمرانی، این پروژه مجدداً مراحل انجام مجدداش آغاز و با مشخص شدن شرکت اسکان ایران که سهام‌داران آن 51 درصد بنیاد علوی و 49 درصد بنیاد مستضعفان بوده که جزء سازمان‌های حاکمیتی می‌باشند به انجام رسیده. این پروژه که با مصوبه هیئت مدیره دو دوره قبل آغاز شده در زمان مدیر عاملی اسماعیل زمانی با بودجه 50 میلیارد مجدداَ به انجام رسید.

مطالعات این پروژه با نظارت رحیمی با توجه به رها سازی چند ساله آن، زیر نظر مهندس طاهران برای مقاوم سازی مجدد انجام شده و در نهایت شرکت آلمانی هلت مقاوم سازی آن را به انجام رسانده است.

سیستم تهویه مرکزی ساختمان از شرکت بوش خریداری شده است، سیستم ساختمان اداری OPN آفیس بوده و در تجهیزات و امکانات داخلی به خصوص در بخش اداری و فرهنگی بهترین تجهیزات ممکن روز ایران استفاده شده است.

طبق برآورد کارشناسان همکار پایگاه خبری فیدوس بدون در نظر گرفتن هزینه محوطه سازی تا امروز و با در نظر گرفتن 25 درصد حق افزایش پروژه قیمت هر متر ساخت این ساختمان در بخش‌های مختلف حدوداً کمتر از 3 و نیم میلیون تومان بوده است. طبق استعلام از سازمان نظام مهندسی کشور این هزینه با توجه به نوع تجهیزات و امکانات ساختمان در بخش اداری و فرهنگی حداقل ممکن می‌باشد.

اما نهادهای نظارتی با بررسی دقیق این اطلاعات می‌توانند صحت آن را در صورت نیاز تائید نمایند. در هیئت مدیره شرکت برنده و موسسات سهام‌دار هیچ‌کدام از وابستگان سازمان منطقه آزاد اروند فعال نبوده‌اند و به لحاظ زمان انجام کار در قرارداد مجدد تخلف و تاخیر قانونی مشاهده نمی‌شود، با توجه به اضافه شدن 11500 متر به فضای فرهنگی قابل استفاده در منطقه در این پروژه، می‌توان آن را به خصوص در بحث ارائه خدمات به سازمان‌های مردم نهاد جزء طرح‌های مفید دانست.

*

پروژه دژ

این پروژه با با اعتبار 3 میلیارد تومان و بودجه 90 میلیونی تحقیقاتی در منطقه جزیره مینو برای برداشتن بخش نخست دژ امنیتی در اختیار یگان عملیاتی منطقه برای استفاده مردم و گسترش فرصت گردشگری مینو شهر به انجام رسیده است. آغاز پروژه در اسفندماه سال 93 و همزمان با دوره معاونت عمرانی مهندس شریفی بوده و طی 6 ماه به انجام رسیده است.

پیمانکار این پروژه شرکت عقیل نور اهواز با مدیریت آقای خمیسی بوده و شرکت با معرفی کتبی و رسمی قرارگاه کربلا به عنوان یگان ارشد عملیاتی منطقه به لحاظ شرایط خاص امنیتی با ترک تشریفات به شرکت مورد نظر واگذار شده است. شرکت مورد نظر نیز در گستره 1700 متر عملیات مین‌روبی، سراند کردن خاک به لحاظ آلودگی محیط زیستی و نی‌بری و برداشتن خاکریز را به انجام رسانده است عملیات مین روبی به عرض 200 متر در این محوده 1700 متری توسط شرکت انجام شده است.

مشاور این طرح نسخه طرح را با 70 میلیون به شرکت عقیل نور اهواز تحویل داده است. پروژه در همان سال 94 به پایان رسیده کارشناسان سازمان بازرسی یک نوبت کلیه مدارک مربوط به این پروژه را ظاهران بررسی کرده‌اند.

پروژه ساحل سازی اروند صغیر جزیره مینو

تنها پروژه ساحل سازی به انجام رسیده در جزیره مینو مربوط به سال 87 و دوره مدیر عاملی مهندس معصومی بوده است. این پروژه در ابتدا توسط شرکت پولاد مکانیک با مناقصه انجام شده که این شرکت در ادامه به دلیل مشکلات خلع ید شده و به دادگاه معرفی شده است و پرونده قضایی آن همچنان در جریان است و در ادامه شرکت سهند آذر به مدیر عاملی آقای ستاری در سال 87 پروژه را به انجام رسانده است و در همان دوره مدیر عاملی مهندس معصومی طرح به اتمام رسیده.

بودجه اولیه پروژه 15 میلیارد بوده که در نهایت با 25 درصد با 18 میلیارد به اتمام رسیده، مهندس ناظر آن شرکت آب کرخه و سازه پرداز بوده و 3 میلیارد هم تعدیل ما به تفاوت به آن تعلق گرفته است.

*

چند نکته
دادن اطلاعات و آمار غلط به مردم طی هفته‌های گذشته در اروند با هدف منحرف کردن ذهن مردم از اصل قضیه انجام شده و متاسفانه بعضی افراد و اشخاص تلاش کرده‌اند با انتشار و در اختیار گذاشتن اسناد جعلی به رسانه‌ها و در گروه‌ها طرح ریزی برنامه‌ای کنند که خروجی آن بهره‌برداری میلیاردی از منطقه و مخفی کردن اصل تخلفات است.

*

جمع بندی

متاسفانه در نبود رویه شفاف سازی اطلاعات هم عده‌ای بهره‌بردار این عدم شفافیت در انجام تخلفات گسترده هستند و هم عده‌ای در صدد سوء استفاده و انتشار اخبار جعلی می‌باشند. امید است سازمان‌های نظارتی و مسئول امکاناتی فراهم آورند که همه اهالی رسانه و مردم طبق مصوبه مجلس و دولت دسترسی آزاد به اطلاعات و آمار داشته باشند.

Histats.com START (standard) Histats.com END