آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۹۸۹۳
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰
وضعیت مبهم بازیکنان اهل کاتالونیا در لالیگا؛
سال‌هاست بحث استقلال کاتالونیا از اسپانیا مطرح است اما امسال جدی‌تر از همیشه دنبال شد و پس از رای موافق مردم این منطقه در رفراندوم برگزار شده، حالا پارلمان ایالت کاتالونیا با 70 رای موافق، 10 مخالف و دو ممتنع، رسما استقلال این ایالت از کشور اسپانیا را تصویب و اعلام کرد؛ اتفاقی که آینده بارسا در لالیگا نیز با آن در ‌هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.
به گزارش فیدوس: سال‌هاست بحث استقلال کاتالونیا از اسپانیا مطرح است اما امسال جدی‌تر از همیشه دنبال شد و پس از رای موافق مردم این منطقه در رفراندوم برگزار شده، حالا پارلمان ایالت کاتالونیا با 70 رای موافق، 10 مخالف و دو ممتنع، رسما استقلال این ایالت از کشور اسپانیا را تصویب و اعلام کرد؛ اتفاقی که آینده بارسا در لالیگا نیز با آن در ‌هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.
پیش از این بحث شد که اگر کاتالونیا از اسپانیا جدا شود، بارسلونا ممکن است در لیگی دیگر چون لیگ برتر انگلیس به میدان رود و مربیان مختلف لیگ جزیره به این اتفاق واکنش مثبت و منفی نشان دادند. اگر این اتفاق رخ دهد، دیگر شاهد ال‌کلاسیکو و تقابل رئال و بارسلونا نخواهیم بود؛ اتفاقی که اگر رخ دهد رقابت‌های لالیگا را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. بخش اعظم تماشاگران لا‌لیگا این رقابت‌ها را برای دیدن رقابت بارسلونا و رئال در فتح این لیگ و همچنین رویارویی آنها در بازی‌های ال‌کلاسیکو دنبال می‌کنند و با خروج بارسلونا از این لیگ شاهد افت شدید آن خواهیم بود و دیگر تیم‌ها نیز از کاهش شدید بینندگان و حق پخش تلویزیونی ضرر زیادی خواهند دید.
در پی اعلام استقلال پارلمان کاتالونیا، روزنامه چاپ مادرید در گزارشی بررسی کرده که وضعیت بازیکنان و تیم‌های این ایالت چه خواهد شد؟ این اتفاق چه تاثیری روی ورزش اسپانیا خواهد گذاشت؟ تیم ملی چه خواهد شد و چه کسی قانونگذاری می‌کند؟
روزنامه اسپانیایی مارکا در گزارشی به این موضوع پرداخته است. این روزنامه نوشته کاتالونیا مستقل به این معنی نیست که تیم‌هایش هرجا که بخواهند، بازی کنند. همچنین اگر برای موضوعی نیاز به دخالت کاتالونیا باشد، چون جامعه بین‎الملل چنین کشوری را نمی‎شناسد، مشکلاتی پیش خواهد آمد.
رییس بارسا اعلام کرد این باشگاه به کارش در رقابت‌های لالیگا ادامه خواهد داد و قبول کردن فدراسیون کاتالونیا یا اینکه بارسلونا در کدام لیگ اجازه بازی دارد و در کدام لیگ نه، بستگی به نظر فیفا دارد. همچنین این احتمال وجود دارد که تصمیم‎گیری درباره مسایل ورزشی این ایالت حتی تا شش سال هم زمان ببرد.
این احتمال وجود ندارد که بارسلونا یا اسپانیول یا دیگر تیم‌های کاتالونیایی شاغل در اسپانیا بلافاصله از لیگ‌هایشان جدا شوند. اما در قوانین لیگ فوتبال اسپانیا آمده که تیمی از کشور دیگر جز آندورا اجازه حضور در لیگ‌شان را ندارد.
اما این بخشی از مشکلات است و بخش دیگر مربوط به سطح بین‌المللی است؛ جایی که برخی بازیکنان دیگر اجازه بازی کردن برای تیم ملی اسپانیا را نخواهند داشت. همچنین قوانین جدیدی هم برای لیگ قهرمانان اروپا توسط یوفا وضع خواهد شد تا تکلیف تیم‌های حاضر در این تورنمنت مشخص شود. طبیعتا باید سهمیه اسپانیا افزایش پیدا کند و سهمیه‎ای هم به کاتالونیا اختصاص داده شود.
بارسلونا این هفته به مصاف بیلبائو می‌رود، اسپانیول در خانه به مصاف بتیس خواهد رفت و رئال مادرید هم رودر‌روی خیرونا قرار می‌گیرد. سوال اینجاست که این جنجال‌ها چه تاثیراتی روی فوتبال اسپانیا خواهد داشت؟
آیا بازی‌ها به تعویق می‌افتند
بازی بارسلونا و لاس‌پالماس لغو نشد بلکه در اعتراض به رفتار پلیس اسپانیا پشت درهای بسته برگزار شد. به همین دلیل هیچ بعید نیست که بازی یکشنبه میان رئال و خیرونا هم بدون تماشاگر برگزار شود. مسوولان لالیگا نگران هستند که شرایط سیاسی کاتالونیا با درگیری نیروهای پلیس و اهالی این منطقه مواجه شود. از سویی رادیو اوندا سرو اعلام کرده احتمال لغو این بازی وجود دارد. در حال حاضر هر دو تیم رئال و خیرونا با آرامش شرایط را دنبال می‌کنند و دلفی گلی، مدیر باشگاه خیرونا هم اعلام کرده تیمش مشکلی برای برگزاری این بازی ندارد. از سویی مارتا مادرناس، شهردار منطقه خیرونا هم احتمال لغو بازی را رد نکرده است. رئال در ماه دسامبر هم یک بازی معوقه دیگر مقابل لگانس به علت حضور درجام جهانی باشگاه‌ها خواهد داشت و اگر این بازی هم به تعویق بیفتد، شرایطش در لالیگا عجیب خواهد شد.
روی بازی بارسلونا تاثیری ایجاد خواهد شد
بارسلونا در خانه بیلبائو بازی می‌کند و بعید به نظر می‌رسد که مشکلی وجود داشته باشد. اتلتیک بیلبائو متعلق به ایالت باسک است؛ منطقه جدایی‌طلب دیگری که از ایالت کاتالونیا حمایت می‌کند. به این ترتیب احتمال دارد که هواداران تیم میزبان امشب هم از استقلال کاتالونیا حمایت کنند و هم خواستار جدایی باسک از اسپانیا شوند.
تاثیر روی بارسلونا و لالیگا 
یکی از سوالات همیشگی در مورد استقلال کاتالونیا این است که چه اتفاقی برای بارسلونا و شرایطش در لالیگا رخ می‌دهد. بر اساس قوانین فعلی لالیگا هیچ تیمی از خارج از اسپانیا نمی‌تواند در لالیگا بازی کند. به این ترتیب تیم‌هایی نظیر بارسا، اسپانیول، خیرونا، خیمناستیک، ایدا و ... حق شرکت در لیگ اسپانیا را ندارند. خاویر تباس، رییس لالیگا هم اعلام کرده در صورت استقلال کاتالونیا، بارسا در لیگ اسپانیا نخواهد ماند. بر اساس قانون فقط تیم‌های منطقه آندورا حق حضور در لالیگا را دارند. به طور مثال تیمی از آندورا در لیگ بسکتبال اسپانیا شرکت کرد‌ه است. احتمال دارد که برای ماندن بارسلونا در لالیگا قوانین تغییر کند. در غیر این صورت بارسا شاید به لیگی دیگر مثل لیگ انگلیس یا لیگ فرانسه برود. البته محتمل‌ترین گزینه این است که بارسا در لالیگا بماند.
منبع: نود
Histats.com START (standard) Histats.com END