آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۹۶۶۶
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۴
از ‌سال آینده سکوهای ورزشگاه آزادی به صورت ٥٠-٥٠ بین هواداران سرخابی‌ها تقسیم نمی‌شود
حضور برابری هواداران قرمز و آبی در دربی‌های تهران از علت‌های اصلی بی‌کیفیت‌شدن این بازی مهم بوده است. مسئولان هم در تمام چند دهه گذشته به این قانون نانوشته که در روز دربی سکوها باید بین طرفداران دو تیم تقیسم شود، با قدرت پایبند بوده‌اند و به همین ترتیب هیچ‌وقت یکی از دو تیم مطرح طعم واقعی میزبانی را از حریف سنتی تجربه نکرده است.
به گزارش فیدوس: وقتی دربی‌های پایتخت برگزار می‌شود،‌ میزبانی در ویترین فوتبال باشگاهی ایران تعریف درستی ندارد! از همان اولین دربی تا به امروز که به برگزاری دربی شماره ٨٥ نزدیک می‌شویم،‌ میزبانی گمشده بزرگ این بازی بزرگ بوده است. از همان اول به خاطر نداشتن ورزشگاه اختصاصی و برخی مصلحت‌ها همواره سکوهای ورزشگاه بین تماشاگران دو تیم تقسیم شده است. نکته جالب توجه اما اینجاست که این مدل برگزاری دربی این فصل به پایان خواهد رسید و از فصل آینده میزبان دربی، به معنای واقعی میزبان خواهد بود و از ظرفیت ٩٠‌درصد سکوها برای تماشاگران خود استفاده خواهد کرد.
پایبندی به قانون نانوشته
حضور برابری هواداران قرمز و آبی در دربی‌های تهران از علت‌های اصلی بی‌کیفیت‌شدن این بازی مهم بوده است. مسئولان هم در تمام چند دهه گذشته به این قانون نانوشته که در روز دربی سکوها باید بین طرفداران دو تیم تقیسم شود، با قدرت پایبند بوده‌اند و به همین ترتیب هیچ‌وقت یکی از دو تیم مطرح طعم واقعی میزبانی را از حریف سنتی تجربه نکرده است. طعمی خوش و دلچسب که می‌تواند بدون هیچ تردیدی روی جذاب‌ترشدن مسابقه، بیشترشدن هیجان و کیفیت دربی در تمامی زمینه‌ها تأثیر مثبت داشته باشد. حالا با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته و استقبال مردم و پیگیری رسانه‌ها و درخواست رسمی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال این قانون بدمصلحتی به پایان عمر خود نزدیک شده است و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، از فصل آینده سکوهای ورزشگاه آزادی با تقسیم‌بندی جدید در اختیار هواداران سرخابی قرار خواهد گرفت و تیم میزبان ٩٠‌درصد و تیم میهمان ١٠‌درصد صندلی‌های آزادی را در اختیار تماشاگرانش قرار خواهد داد.
نقش ویژه واگذاری بلیت‌فروشی به باشگاه‌ها
واگذاری بلیت‌فروشی مسابقات خانگی به سرخابی‌ها موضوعی جنجالی است که در ماه‌های اخیر سروصدای زیادی پیرامون آن وجود داشت و درنهایت با درگیری و اختلافات بسیار زیاد مدیران سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال با هماهنگی وزارت ورزش تصمیم گرفتند به قرارداد ١١ساله خود با شرکت برهان مبین پشت کنند و بلیت‌فروشی را به پرسپولیس و استقلال بدهند. البته در ابتدا توافقات حکایت از این مسأله داشت که برهان مبین با کمترشدن سهم درآمدی خود همچنان مجری طرح بلیت‌فروشی اینترنتی خواهد بود. منتهی تعامل درستی بین این شرکت با باشگاه‌های بزرگ پایتخت برقرار نشد تا رسما کار آنها به دعوای حقوقی و حتی درگیری کشیده شود. درنهایت تیم‌های قرمز و آبی تصمیم گرفتند تا پایان فصل خودشان صفر تا ١٠٠ طرح بلیت‌فروشی به هواداران در بازی‌های خانگی را انجام بدهند و برای باشگاه پرسپولیس این موضوع از دربی شماره ٨٥ آغاز شد.
طرحی که از امسال اجرایی نشد
مدیران باشگاه پرسپولیس تمایل زیادی داشتند که از همین دربی رفت لیگ برتر هفدهم مقدماتی را فراهم کنند که به‌عنوان میزبان سکوهای بیشتری را در آزادی به تماشاگران خود اختصاص بدهند. البته رایزنی‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی برای این طرح انجام شد که درنهایت به خاطر مخالفت شورای تأمین و عدم وجود مکانیزم‌های مناسب برای اجرایی‌شدن طرح با نتیجه خوبی در این مقطع همراه نشد. منتهی با توافقات صورت‌گرفته تصمیم قطعی گرفته شد که از ‌سال آینده ٩٠‌درصد سکوهای استادیوم آزادی در دربی به هواداران تیم میزبان اختصاص داده شود.
بهاروند: خیلی وقت بود
 به دنبال اجرایی‌کردن این طرح بودیم
حیدر بهاروند نایب‌رئیس دوم فدراسیون فوتبال و رئیس سازمان لیگ ضمن تأیید اخبار منتشرشده در رسانه‌ها درباره تغییر در سهمیه‌بندی سکوهای ورزشگاه در دربی تأکید کرد: «آقای تاج و ما از ‌سال گذشته هم به دنبال این بودیم که از دربی برگشت فصل قبل شرایطی فراهم شود که تیم میزبان بتواند ٩٠‌درصد سکوهای آزادی را به طرفداران خود اختصاص بدهد. این یک قانون است و در همه جای دنیا هم بدون هیچ مشکلی اجرایی می‌شود. منتهی ‌سال قبل چون بازی رفت که پرسپولیس میزبان بود، سکوها به دو بخش مساوی تقسیم شد؛ عملا مجبور بودیم برای دربی برگشت هم این روال سنتی را ادامه بدهیم و تصمیم‌گیری‌ نهایی را به آینده موکول کنیم. در این فصل هم تلاش‌هایی انجام شد که طرح واقعی میزبانی در دربی‌ها رعایت شود اما به خاطر عدم شماره‌گذاری صندلی‌ها و نداشتن مکانیزم کامل و درست و اختلافاتی که به خاطر بلیت‌فروشی به وجود آمده، دوباره این طرح اجرایی نشد. منتهی ما در جلسه هفته آینده هیأت‌رئیسه سازمان لیگ برتر به صورت رسمی این طرح میزبانی کامل و تقسیم‌بندی ٩٠ به ١٠ سکوها را به تصویب خواهیم رساند تا از لیگ برتر فصل بعد رسما اجرایی شود. به این ترتیب جذابیت‌ها بیشتر خواهد شد و تیم میزبان می‌تواند از حمایت ٩٠‌درصدی تماشاگران خود بهره ببرد».
باشگاه‌ها مکانیزم میزبانی را باید آماده کنند
مهدی تاج در مقام رئیس فدراسیون فوتبال هم به مدیران سازمان لیگ و دو باشگاه پرسپولیس و استقلال رسما اعلام کرده که از همین حالا برنامه‌ریزی‌ها برای رسیدن به یک توافق جامع در جهت اجرایی‌شدن این طرح بسیار بزرگ و ویژه را در دستور کار خود قرار بدهند. مدیران فدراسیون فوتبال وقتی مکانیزم درست بلیت‌فروشی و ورود و خروج هواداران دو تیم در ورزشگاه با شرایط جدید هم فراهم شود، رسما موافقت مسئولان امنیتی و شورای تأمین را برای این طرح خواهند گرفت و از ‌سال بعد به صورت رسمی ‌درصد میزبانی برای تماشاگران دو تیم با ‌درصد ٩٠ به ١٠ اجرا خواهد شد. به این ترتیب سرخابی‌ها که حالا بلیت‌فروشی بازی‌هایشان را خودشان انجام می‌دهند تا ‌سال آینده وقت دارند که تمام اقدامات لازم برای این اتفاق مهم را انجام بدهند. به این ترتیب از فصل بعد دربی‌ها با جذابیت بیشتری همراه خواهد بود و دیگر ورزشگاه آزادی به دو نیمه آبی و قرمز تقسیم نخواهد شد.
منبع: نود
Histats.com START (standard) Histats.com END