آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۹۵۹۹
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
کریستیز به لندن می‌رود:
در این دور از حراج ۵۷ اثر از ۴۴ هنرمند معاصر ایران، عراق، فلسطین، لبنان، مصر، سوریه و امارات چکش خواهند خورد. آثار ۱۲ هنرمند ایرانی در این دوره از حراج شرکت دارند که در این میان پرویز تناولی و فرهاد مشیری با دو اثر حضور دارند.

به گزارش فیدوس: بیست‌وسومین حراج کریستیز خاورمیانه در حالی عصر چهارشنبه ۲۵ اکتبر (سوم آبان) در حراج خانه کریستیز لندن اجرا می‌شود که پیش از این 22 بار حراج خاورمیانه کریستیز در دفتر دوبی انجام شده است. برآورد می‌شود این اتفاق با هدف جلب توجه افزون‌تر مجموعه‌داران بزرگ اروپا و آمریکا شکل گرفته است و دفتر دوبی کریستیز همچنان دایر است و حراج بعدی را در آستانه سال نو خورشیدی در امارات برگزار خواهد کرد.
در این دور از حراج ۵۷ اثر از ۴۴ هنرمند معاصر ایران، عراق، فلسطین، لبنان، مصر، سوریه و امارات چکش خواهند خورد. آثار ۱۲ هنرمند ایرانی در این دوره از حراج شرکت دارند که در این میان پرویز تناولی و فرهاد مشیری با دو اثر حضور دارند.
سایر هنرمندانی که دو اثر از آنها در این حراجی شرکت دارد؛ فاتح مدرس از سوریه، حفید الدروبی از عراق، رامسس یونان از مصر، آدم حنین از مصر، شاکر حسن السعید از عراق، شفیق عبود از لبنان و عبدالغادر الرایس از امارات هستند.
اما رکورد تعداد آثار در این دوره در دست محمود سعید، هنرمند فقید مصری است که چهار اثر از او در بیست‌وسومین حراج خاورمیانه چکش می‌خورد.
در میان گران‌ترین برآوردهای این دوره از حراج، ایرانی‌ها سهم چشمگیری دارند. کما اینکه بالاترین تخمین‌ها برای یک اثر از بهمن محصص و یک هنرمند عراقی در نظر گرفته شده است.
اثر متفاوت محصص با عنوان «تیرسیا چیز زیادی در مورد آینده نمی‌دانست» ۲۶۰ تا ۳۲۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده است. اثری از جواد سلیم هنرمند فقید عراقی با نام «فروشنده هندوانه» هم همین اندازه پیشنهاد شده‌ است.
یکی از بالاترین برآوردهای این حراجی به اثر حسین زنده‌رودی تعلق دارد: ۲۰۰ تا ۲۶۰ هزار دلار که شفیق عبود هنرمند فقید لبنانی نیز با اثری سه‌لتی به نام «اتاق عمودی» در این رتبه شریک است.
در میان برآوردهای گران‌قیمت، کمینه و بیشینه ۱۶۰ تا ۲۳۰ هزار دلار آثار بیشتری وجود دارد که سه اثر از هنرمندان ایرانی نیز در این میان جا می‌گیرند: مجسمه «هیچ» پرویز تناولی با نام «عشاق ایستاده»، علی بنی‌صدر با اثری به نام «بسوزانش» و فرهاد مشیری با اثر «کاسه شناور» در کنار فاتح مدرس و سفوان داهول دو هنرمند فقید سوری، آسیم ابو شکرا هنرمند فقید فلسطینی و البته محمود سعید مصری در این رده قرار دارند.
به همین ترتیب رامسس یونان، هنرمند فقید مصری ۱۳۰ تا ۱۹۰ هزار دلار، آثار منوچهر یکتایی، فرامرز پیلارام و فرهاد مشیری در کنار سه اثر از محمود سعید با کمینه و بیشینه ۱۱۰ تا ۱۵۰ هزار دلار روی میز حراج می‌روند.
از دیگر هنرمندان ایرانی که آثارشان در این حراجی ارائه می‌شود: می‌توان به اثری از سهراب سپهری با برآورد قیمت ۹۰ تا ۱۲۰ هزار دلار، نقاشی‌خط نصرالله افجه‌ای ۵۹ تا ۷۱ هزار دلار، کوروش شیشه‌گران با اثری به نام «مینیاتور آبی» به قیمت ۲۶ تا ۳۲ هزار دلار، رضا درخشانی با تابلوی «شکار خونین» به قیمت ۵۶ تا ۹۰ هزار دلار، اثری از منیر فرمانفرماییان با نام «تپش قلب» به قیمت ۷۸ تا ۱۰۰ هزار دلار و پرویز تناولی با اثری به قیمت ۲۹ تا ۳۶ هزار دلار اشاره کرد.
بخش نمایشگاهی بیست‌وسومین حراج کریستیز خاورمیانه، ۲۱ اکتبر آغاز به کار کرده و پس از چهار روز فرصت تماشای آثار، حراج این دوره ساعت 7 بعد‌از‌ظهر روز چهارشنبه ۲۵ اکتبر در لندن برگزار می‌شود.
منبع: شهروند
Histats.com START (standard) Histats.com END