آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۹۳۴۷
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸
در حالی که تنش بین ایران و آمریکا همچنان بالاست، خبر‌ها حاکی از امضای "دومین قرارداد بزرگ" پسابرجامی ایران با یک کشور اروپایی است.
به گزارش فیدوس: در حالی که تنش بین ایران و آمریکا همچنان بالاست، خبر‌ها حاکی از امضای "دومین قرارداد بزرگ" پسابرجامی ایران با یک کشور اروپایی است. 
 تنها چند روز پس از درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر انزوای بیشتر ایران، یک شرکت نروژی یک قرارداد به ارزش 2.5  میلیارد یورو با ایران امضا کرد.

این قرارداد پنج ساله، میان دو شرکت «نروژ ساگا انرژی» و «توسعه‌دهندگان انرژی امین» امضا شده است.

در همین رابطه لارس نوردرام، سفیر نروژ در ایران به خبرگزاری فرانسه گفت: "نروژ کاملا به برجام پایبند است و این برهانی است بر اینکه ما این گشایش (میان ایران و غرب) را بسیار جدی گرفته ایم و به زودی شاهد سرمایه گذاری بیشتری خواهیم بود."

وبگاه «بیزنس اینسایدر نوردیک»، با اشاره مخالفت نروژ با دیدگاه ترامپ درباره برجام، این قرارداد را "دومین قرارداد بزرگ پس از رفع تحریم‌ها در سال ۲۰۱۵ " دانست.

پس از اعلام عدم صدور تاییدیه برجام از سوی آمریکا، اروپایی‌ها با سیاست برجامی ترامپ مخالفت کردند. 

قراردادهای بیشتری در راه است
به گزارش شبکه «سی ان بی سی»، امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت، روز سه شنبه گذشته طی سخنرانی در «کنفرانس پول و نفت» در لندن اعلام کرد که ایران هم‌اکنون درحال مذاکره با بیش از ۱۵ شرکت اروپایی، روسی و آسیایی جهت توسعه اکتشافات نفت و گاز، است. 

دومین قرارداد بزرگ پسابرجامی تنها چندروز پس از لفاظی ترامپ

زمانی نیا افزود: "سیاست ما این است که تا پایان سال جاری بتوانیم حداقل ۱۰ قرارداد را مدیریت و نهایی کنیم."

او گفته ایران تاکنون برای ۲۸ پروژه متفاوت با شرکت‌هایی مانند «توتال»، «انی اند شل»، «روس‌نفت»، «لوک‌اویل»، «سینوپک» و شرکت چینی «سی ان پی سی» و دیگر شرکت‌ها "یادداشت تفاهم" امضا کرده است. 

در همین رابطه، پاتریک پویان، مدیرعامل شرکت «توتال» روزچهارشنبه، گفت این شرکت در ایران "پیشگام" بوده و به توافق با ایران "متعهد" است. وی افزود: "ما در امضای توافق ایران درست عمل کردیم و این توافق به ما یک ترقی واضح اعطا کرد."
منبع: فرارو
Histats.com START (standard) Histats.com END