آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۸۷۰۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۷
شرایط جدید وام مسکن بررسی شد؛
سیاستگذار مسکن به دنبال «تعادل بیشتر در منابع بانکی» شرایط دریافت تسهیلات مسکن را به زودی تغییر می‌دهد؛ بر این اساس سه ویژگی «زمان انتظار»، «نرخ سود» و «مدت بازپرداخت» برای متقاضیان دریافت وام از محل «صندوق پس‌انداز مسکن یکم» تسهیل می‌شود.
به گزارش فیدوس؛ سیاستگذار مسکن به دنبال «تعادل بیشتر در منابع بانکی» شرایط دریافت تسهیلات مسکن را به زودی تغییر می‌دهد؛ بر این اساس سه ویژگی «زمان انتظار»، «نرخ سود» و «مدت بازپرداخت» برای متقاضیان دریافت وام از محل «صندوق پس‌انداز مسکن یکم» تسهیل می‌شود.
افزایش زمان بازپرداخت از ۱۲ به ۱۵ سال، کاهش سود از 5/9 به هشت درصد و کاهش دوره یک ساله انتظار به ۱۰ ماه (دو دوره پنج ماهه)، تحولات جدیدی است که پیش‌بینی می‌شود اقبال متقاضیان به دریافت وام مسکن را افزایش دهد؛ تحولاتی که قرار است روز سه‌شنبه و همزمان با برگزاری همایش سیاست‌های توسعه باز مسکن از آن رونمایی شود. براساس تصمیم هیات دولت، محل تامین منابع این تغییرات «بازپرداخت اقساط مسکن مهر» تعیین شده است.
پیش‌بینی می‌شود این سیاست‌ها در کنار «تثبیت سود بانکی» و «افزایش تورم عمومی» در ماه‌های آینده دامنه پوشش متقاضیان بازار مسکن را افزایش دهد؛ تغییر در نرخ سود بانکی در کنار تسهیل شرایط دریافت وام مسکن برای زوج‌های جوان به پیشبرد بهتر برنامه‌های خروج غیرتورمی از رکود دولت کمک می‌کند. اگرچه تغییرات مثبت در بازار همین حال هم مشاهده می‌شود، در شهریور امسال معاملات مسکن نسبت به سال گذشته با رشد چشمگیر 2/9 درصدی مواجه شده است.
با وجود بهبود شرایط دریافت وام مسکن باز هم برخی از کارشناسان منابع اختصاص یافته به بخش مسکن را ناکافی ارزیابی می‌کنند؛ آنها معتقدند عزم کافی برای توسعه منابع مالی بخش مسکن در اقتصاد ایران وجود ندارد به طوری که این موضوع به چالش همیشگی «تخصیص منابع محدود برای نیازهای نامحدود» تبدیل شده است.
دو روش تقویت تقاضا
مهدی سلطان محمودی، کارشناس اقتصاد مسکن در این ارتباط به «جهان صنعت» می‌گوید: برای درک بهتر تاثیر بهبود تسهیلات مسکن، ابتدا باید دلایل رکود مسکن را بررسی کنیم. به گفته این کارشناس اقتصادی، رکود مسکن به دلیل «پایین بودن سطح تقاضا» بوده است و برای رفع آن لازم است سیاستگذار توان خود را بر تقویت بخش تقاضا متمرکز کند.
سلطان محمودی می‌گوید: «تقاضا معمولا به دو روش تقویت می‌شود؛ از یک سو سیاستگذار سعی می‌کند بخش قابل توجهی از وجوه مسکن را از محل پس‌انداز سال‌های گذشته تامین کند و از سوی دیگر بخشی از نقدینگی از طریق بانک‌ها تامین می‌شود که این بخش مخصوصا از سال 86 به بعد و به دنبال تحلیل رفتن سطح معیشت مردم تضعیف شده است. در این سال‌ها بخشی از آورده مسکن که در خانوار تامین می‌شد نتوانست همپای تورم رشد کند.»
او در مورد راه‌های برون‌رفت از این وضعیت می‌گوید: «‌لازمه بهبود این مشکلات «تقویت درآمد سرانه» افراد است. بر همین اساس جایی که دولت می‌تواند مداخله کند بخش تسهیلات است که از طریق فاکتورهای مختلفی تقویت می‌شود. از جمله این شرایط تسریع در اعطای وام و بهبود نرخ آن است.»
سلطان محمودی در مورد وضعیت قبلی تسهیلات مسکن معتقد است نرخ قبلی اقساط به اندازه‌ای بود که توان خانوار را محدود می‌کرد. او می‌گوید: «به همین دلیل است که دولت این اقدامات را انجام داده و در چند مرحله شرایط وام مسکن را تسهیل کرده است.»
استفاده حداکثری دولت از توان مالی
سلطان محمودی در واکنش به اینکه نیاز افزایش مدت بازپرداخت به 20 سال مطرح شده بود، می‌گوید: «‌مهم این است که تسهیلات باید مقداری بیشتر شود و زمان انتظار آن کاهش داشته باشد. طبیعتا هرچه میزان تسهیلات بیشتر شود و زمان بازپرداخت هم افزایش داشته باشد مقدار بازپرداخت بیشتر می‌شود اما نباید فراموش کرد که اقتصاد علم تخصیص منابع محدود برای نیازهای نامحدود است. بر همین اساس است که دولت محاسباتی را انجام داده و به این نتیجه رسیده است که نمی‌تواند مدت بازپرداخت را به بیشتر از 15 سال برساند.
او در مورد احتمال تداوم کاهش نرخ سود و افزایش بازپرداخت وام مسکن می‌گوید: «به طور کلی سیاستگذاری بر این اساس است که شرایط تسهیلات به مرور بهبود داشته باشد اما بعید است در کوتاه‌مدت شاهد کاهش بیشتر سود تسهیلات باشیم؛ قطعا توان دولت در ارائه تسهیلات بر این سیاست‌ها تاثیرگذار است.»
وضعیت جدید وضعیت فعلی شرایط تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم
10 ماه (دو دوره 5 ماهه) یک سال زمان انتظار
8 درصد 5/9 درصد نرخ سود
15 سال 12 سال مدت بازپرداخت

منبع: جهان اقتصاد
Histats.com START (standard) Histats.com END