آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۸۶۰۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۷
در سکوت مراجع رسمی درباره علت بازداشت برادر معاون اول رئیس جمهور بعضی رسانه‌ها از برچسب فساد اقتصادی برای مهدی جهانگیری استفاده می‌کنند. در مقابل هم رسانه‌های اصلاح‌طلب می‌گویند دولت خط قرمزی برای مبارزه با فساد ندارد.
به گزارش فیدوس؛ خبر کوتاه بود: برادر معاون اول رئیس جمهور بازداشت شد. مهدی جهانگیری نایب رئیس اتاق بازرگانی و موسس بانک گردشگری و از آن دسته فعالان اقتصادی است که درباره رقم ثروتش حرف‌و حدیث‌های زیادی مطرح می‌شود. هنوز اعلام نشده علت بازداشت او چیست اما بعضی رسانه‌ها از برچسب فساد اقتصادی برای برادر معاول اول رئیس جمهور استفاده می‌کنند. در مقابل هم رسانه‌های اصلاح‌طلب می‌گویند دولت خط قرمزی برای مبارزه با فساد ندارد.
اولین واکنش به بازداشت مهدی، از سوی اسحاق رخ داد. معاون اول رئیس جمهور پستی در صفحه ایسنتاگرام خود منتشر کرد و آنجا ابراز امیدواری کرد که این بازداشت سوء استفاده سیاسی نباشد. شاید دلیل این نگاه به بازداشت مهدی جهانگیری حرف و حدیث‌هایی بود که درباره بازداشت حسین فریدون برادر رئیس جمهور نیز مطرح می‌شد. جهانگیری در واکنش به بازداشت برادرش نوشت: «اطلاع دقیقی از دلیل، چگونگی دستگیری، اتهام، ضابط و شاکی برادرم ندارم، البته وی هیچ‌گونه مسئولیت و فعالیت دولتی ندارد. مساله قابل پیش‌بینی بود و باید صبر کرد. امیدوارم سوءاستفاده سیاسی نباشد و عدالت، مبارزه با فساد و حاکمیت قانون برای همه یکسان اجرا شود.»

آنگونه که درباره مهدي جهانگيري می‌گویند او هم با طیف مشایی در دولت احمدی نژاد همکاری داشته و هم با دولت روحانی.

اعتماد: روحاني خط قرمزي براي مبارزه با فساد اطرافيانش ندارد

روزنامه اعتماد بازداشت مهدی جهانگیری را با نگاهی به انتخابات ریاست جمهوری روایت کرده است. این روزنامه نوشته: در بحبوحه تبليغات انتخابات سال ٩٦ و درست زماني‌ كه كانديداهاي رياست‌جمهوري در فضاي دو قطبي‌اي كه ايجاد شده بود مشغول جمع كردن مدرك عليه يكديگر مي‌شدند تا برگ برنده‌اي را در فرصتي مناسب رو كنند، سايت جهان‌نيوز، وابسته به يكي از نمايندگان سابق مجلس شوراي اسلامي اقدام به انتشار گزارش مبسوطي در مورد برادران دو كانديداي مورد حمايت اصلاح‌طلبان كرد.

حسين فريدون، برادر حسن روحاني رييس‌جمهور از يك‌سو و مهدي جهانگيري برادر اسحاق جهانگيري كه به عنوان كانديداي پوششي وارد عرصه انتخابات شده بود از سوي ديگر، در مظان اتهاماتي قرار گرفتند كه تا آن روز حداقل براي مهدي جهانگيري كمتر مطرح شده بود. «مهدي جهانگيري، برادر اسحاق جهانگيري كيست؟ وي چگونه توانسته به ثروت هنگفت در اين كشور دست پيدا كند؟ برادر كوچك معاون اول دولت و رييس گروه مالي گردشگري كه ده‌ها شركت و بانك زيرنظر آن است، اين دارايي‌ها را از چه راهي به دست آورده است؟ روابط وي با مشايي و بقايي در دولت قبل و بستن قرارداد كلان ساخت هتل‌هاي ٥ ستاره چگونه به دست آمده است.

محمدباقر قاليباف هم كه به عنوان شاخص‌ترين چهره‌ مناظرات در مخالفت با كانديداهاي مورد حمايت اصلاح‌طلبان ظاهر شده بود، در آخرين مناظره، در برابر مواضع جهانگيري در خصوص سهام بانك سرمايه متعلق به شهرداري كه به يكي از مفسدان اقتصادي واگذار شده بود، اين‌گونه زمين بازي را عوض كرد: «آقاي جهانگيري در اظهارات خود نكاتي را عنوان كردند كه دروغ آشكار است. اين است كه مي‌گويم چهاردرصدي‌ها خيلي پررو هستند، آقاي جهانگيري اگر بانكي تخلف كرده، با آن برخورد كنيد؛ شما در دولت مسوول هستيد به خصوص با تخلفات بانك گردشگري برادر خودتان.»

هرچند در همان آخرين مناظره انتخاباتي كه يك هفته پيش از ٢٩ ارديبهشت‌ماه برگزار شده بود، اسحاق جهانگيري فرصتي براي پاسخگويي به اين اتهامات عليه برادر خود نيافت، اما موضعي كه دولتمردان تدبير و اميد بايد در مواجهه با تخلفات بستگان خود اخذ مي‌كردند از سوي رييس دولت‌شان مشخص شد. حسن روحاني وقتي آن‌گونه آماج طرح اتهاماتي عليه برادر خود قرار گرفت، جمله‌اي را بر زبان آورد كه تاكنون از هيچ رييس دولتي مطرح نشده بود. «من با هيچ كسي عقد اخوت نبسته‌ام و بايد با هر كسي كه تخلفي كرده با اشد مجازات برخورد شود.» موضوعي كه نشان مي‌داد حسن روحاني هيچ خط قرمزي براي مبارزه با فساد اطرافيان و خانواده‌اش ترسيم نكرده است، از قضا دست قوه قضاييه را براي برخورد با متهماني كه ارتباط نسبي و سببي با دولتمردان دارند، باز گذاشت.

روایت آرمان از فرصت طلبی مخالفان دولت

روزنامه آرمان هم ضمن آنکه از سکوت مخالفان دولت در برابر بازداشت مهدی جهانگیری نوشته به آنها لقب فرصت طلب می‌دهد. این روزنامه نوشته: رسیدگی به پرونده مهدی جهانگیری از اختیارات نهادهای رسیدگی‌کننده است که شکی درآن نیست، اما نکته قابل‌تامل فرصت‌طلبی برخی مخالفان دولت است که از مدت‌ها قبل در بوق و کرنا کرده بودند تا با ارائه اطلاعاتی درباره برادر معاون اول رئیس‌جمهور به تضعیف دولت بپردازند، مانند دوم اردیبهشت که چند سایت دلواپس نوشتند: «در خصوص مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری که این روزها کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شده است هم مسائلی مطرح می‌شود.» به نوشته این روزنامه اکثر سایت‌های دلواپسان در قبال بازداشت مهدی جهانگیری سکوت کردند و گویی حرفی که در اردیبهشت بیان کردند تنها سناریویی انتخاباتی بوده است، نه دلسوزانه!

مهدی جهانگیری دویست میلیون پاداش گرفته است

روزنامه کیهان اما در انتشار خبر بازداشت جهانگیری گفته که برادر معاون اول رئیس جمهور بهار 96 پاداشی 200 میلیون تومانی دریافت کرده است. روزنامه حسین شریعتمداری نوشت: فروردین ماه 1393 خبری در رسانه‌ها منتشر شد که بر اساس آن اعضای هیئت مدیره بانک گردشگری در آخرین جلسه مجمع عمومی خود، مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان به اعضای مجمع پاداش داده اند! در صورت جلسه مجمع عمومی شرکت بانک گردشگری که در تاریخ ۱۹ فروردین ماه این سال برگزار شد، آمده بود: مقرر گردید دو میلیارد ریال به عنوان پاداش به اعضای هیئت مدیره پرداخت شود. همچنین در این صورتجلسه که به امضای محمدصادق طاهری به عنوان رئیس‌هیئت مدیره و همچنین آقایان مهدی جهانگیری و علی زیرک نژاد به عنوان ناظر نیز رسیده، مقرر گردیده ماهانه ده میلیون ریال به اعضای هیئت‌مدیره به عنوان حق حضور در جلسه پرداخت شود.

فرهیختگان: کرباسچی فساد را به دستگاه‌های دولتی آورد

روزنامه فرهیختگان نیز با تیتر «داستان یقه‌سفید‌ها ادامه دارد» به استقبال بازداشت مهدی جهانگیری رفته است. این روزنامه که بعد از ورود علی اکبر ولایتی و فرهاد رهبر به هیات موسس و دفتر ریاست این دانشگاه به رسانه های اصولگرا پیوست نگاهی به اتهامات مالی و اقتصادی در دولت ها انداخته و نوشت: غلامحسین کرباسچی شهردار تهران در دهه 70 از اولین کسانی بود که فساد در دستگاه‌های دولتی را رقم زد و امروز کمتر کسی است که از ماجرای آن چیزی به گوشش نرسیده باشد. در نهایت کرباسچی به واسطه مفاسد اقتصادی کم‌سابقه خود به سه‌سال زندان و 10سال انفصال از خدمات دولتی و بازگرداندن اموال محکوم شد.

این روزنامه سپس نوشته: همه مفاسد در حالی رخ داد که رهبر انقلاب طی سال‌های زعامت خود بارها بر لزوم برخورد بدون ملاحظه با مواردی از این دست تاکید کرده و خواستار قاطعیت دستگاه قضا در این خصوص شدند. کارنامه دستگاه‌های مسئول اما آن‌گونه که از شواهد و قرائن پیداست چندان مورد رضایت افکار عمومی و نظام نیست؛ کمااینکه سه سال قبل که معاون اول رئیس‌جمهور خواستار صدور پیامی از سوی رهبر انقلاب به «همایش ملی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» شد، معظم‌له مرقوم کردند: «نفس اهتمام آقایان به امر مبارزه با فساد را تحسین می‌کنم، لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟» رهبر انقلاب همچنین در مرقومه مذکور با طرح این سوال که «چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی‌گیرد که نتیجه را همه به‌طور ملموس مشاهده کنند»، تصریح کردند: «توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای بگیرند و اجرا کنند.

آفتاب یزد: نسبت خونی، نسبت کاری نمی‌آورد

روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد هم معتقد است که اگر مهدی جهانگیری جرمی مرتکب شده باشد نباید آن را به برادرش ارتباط داد. عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح طلب به این روزنامه گفته: من خبر موثق و دقیق دارم مبنی بر اینکه آقای اسحاق جهانگیری هیچ گاه در مورد اخوی اش هیچ نوع فضاگشایی برای انجام فعالیت های اقتصادی نکرده و حتی به تایید کارهای او نیز نپرداخته است. وی افزود: در دولت اصلاحات مهدی فعال اقتصادی بود و در حوزه مسائل اقتصادی به کار می‌پرداخت، هیچ وقت فضایی را آقای جهانگیری با توجه به موقعیت‌های مهمی که داشت، برای برادرش ایجاد نکرد. برای همین معتقدم که اسحاق جهانگیری از تمام حواشی پیرامون برادرش مبری است.

محمدصادق جوادی حضار روزنامه نگار و عضو حزب اعتماد ملی هم به آفتاب یزد گفت: مهدی جهانگیری و فعالیت‌هایش هیچ ارتباطی به اسحاق جهانگیری ندارد. نسبت خونی که به نسبت کاری منجر نمی‌شود.
منبع: فرارو
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رحمان محمدی اصل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
0
0
رئیس قوه قضائیه مکرراً می گوید دستگاه قضایی در رسیدگی به مفاسد اقتصادی هیچ گونه خط قرمز نداشته و به همۀ پرونده ها عادلانه رسیدگی کرده : آقای رئیس اگر این طور است که می فرمائید لطفاً پاسخ دهید کی قرار است حسین فریدون و مهدی جهانگیری نیز مثل سایر مفسدان اقتصادی بصورت علنی محاکمه شوند؟ کی قرار است به فساد 12 هزارمیلیاردی بانک تجارت کرمان که 6 سال از کشف آن گذشته بصورت علنی رسیدگی کنید ؟ کی قرار است به اتهامات مسئولین بانک مرکزی نیز بصورت علنی رسیدگی کنید؟ کی قرار است به احتکار خودرو سازان رسیدگی کنید؟ کی قرار است به فساد کرسنت ، توتال ، استات اویل و ... نیز بصورت علنی رسیدگی کنید؟ مگر از مقام رهبر معظم انقلاب دستور ویژه نگرفتید؟ آیا عدالت ایجاب نمی کند با همه یکسان برخورد شود؟
Histats.com START (standard) Histats.com END