آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۸۴۹۷
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۹
گزارش تحلیلی عملکرد چهار نماینده مردم آبادان و خرمشهر طی 16 ماه گذشته در مجلس
در منطقه آزاد اروند و مجموعه شهری آبادان و خرمشهر نیز عبدالله ثامری از خرمشهر موفق شد دوره نمایندگی خود را تمدید کند و در آبادان عامر کعبی، غلامرضا شرفی و جلیل مختار بر کرسی نمایندگی مردم آبادان نشستند.

پایگاه خبری فیدوس- هفتم خرداد ماه 95 آغازی بود برای دور جدید فعالیت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در شرایطی که پس از دو دوره، مجلسی با رویکردی نزدیک‌تر به جریان اعتدال و اصلاحات بر سر کار آمد. هرچند این مجلس نقطه دقیق پیروزی جریان اعتدال و اصلاحات نبود.

نمایندگان پذیرفته شده

در این میان در منطقه آزاد اروند و مجموعه شهری آبادان و خرمشهر نیز عبدالله ثامری از خرمشهر موفق شد دوره نمایندگی خود را تمدید کند و در آبادان عامر کعبی، غلامرضا شرفی و جلیل مختار بر کرسی نمایندگی مردم آبادان نشستند.

امروز که این گزارش تهیه می‌شود نزدیک به 16 ماه از دوره نمایندگی منتخبان مجلس دهم گذشته است. با این رویکرد که شاخص عملکرد نمایندگان در این 16 ماه که می‌تواند غیر سیاسی‌ترین دوره عملکردی ایشان به حساب بیاید، مبنایی برای بررسی آتیه نمایندگی و اثر حضورشان محسوب شود، قصد داریم در حوزه‌های مختلف این حضور را مورد بررسی قرار دهیم.

حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مهمترین حوزه‌های مدنظر نگارنده می‌باشد. رویکرد فرهنگی نمایندگان را نیز به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نمایندگان در حوزه اقتصادی چه کردند و بالاترین امتیاز عملکرد متعلق به کیست!؟

در حوزه اقتصادی به طور مشخص نمایندگان آبادان و خرمشهر دو رویکرد را دنبال کرده‌اند، رویکرد نگاه از منظر شخصی به مسائل و نگاه از منظر عمومی به مسائل، امتیاز عبدالله ثامری نماینده مردم خرمشهر در این خصوص با توجه به خروجی رسانه‌ای عملکرد و پیگیری‌های ایشان کمترین امتیاز میان نمایندگان منطقه است، ایشان مشخصاً حرکت چشمگیری تا این لحظه در جهت حل مشکلات صنایع خرمشهر و ورود صنایع و توسعه بازارهای باسابقه شهر و فرصت‌سازی اقتصادی نداشته‌اند و نمایندگان هم فکر خود در مجلس را نیز برای حل مشکل مردم خرمشهر به این منطقه دعوت نکرده‌اند و این مسئولیت را نمایندگان آبادان در سفر اعضاء کمیسیون اقتصادی و اجتماعی بر عهده داشته ‌اند، یا اگر بوده چیز مهمی در این خصوص در رابطه با عملکرد ایشان انتشار پیدا نکرده است. عامر کعبی اما در حوزه صنایع سنگین در خصوص تاسیس پالایشگاه دوم آبادان تلاش‌هایی داشته، همچنین در موضوع روستاها نیز به همراه دو نماینده دیگر در حوزه اقتصادی فعالیت‌هایی داشته که معیار آن سفر اعضاء کمیسیون اقتصادی مجلس به منطقه آزاد اروند است، اگرچه خروجی عینی این سفر هنوز دقیقاً اعلام نشده است. عامر کعبی از منظر شخصی در مجلس به عنوان یک کارشناس اقتصادی طبق نطق اخیرشان بیشتر متوجه مسائلی بوده‌اند که همگرا با دیگر نمایندگان متوجه اقتصاد کلان است، اما در موضوع بانک‌ها و بحث استرداد مطالبات مردم و در موضوع ایجاد اشتغال جدید و توسعه حوزه‌های تجارت، بازار و سرمایه‌گذاری در اروند نمی‌توان تاثیر عملکرد ایشان را چشمگیر دانست. غلامرضا شرفی اما در این بین کمترین میزان اثر در حوزه‌های اقتصادی را میان دو نماینده آبادان داشته است، در تعامل با نهادهای تصمیم‌ساز عامر کعبی و جلیل مختار از او به طور موفق‌تر بوده‌اند، هرچند شرفی سفرهایی به خارج از کشور برای پیگیری مسائل زیر ساختی عمرانی منطقه مانند فاضلاب از دید کارشناسی داشته است. نگاه شرفی اما به مسائل مردم آبادان عمومی بوده یعنی مسائل شخصی و قومی کمتر در عملکرد و پیگیری ایشان نمود داشته است و این موضوع می‌تواند یک امتیاز مثبت به حساب بیاد. جلیل مختار را در حوزه فعالیت اقتصادی باید تاثیرگذارترین نماینده میان چهار نماینده فعلی دانست. او تعامل سازنده و قوی با بازار برقرار کرده و در این مدت به خصوص در بحث استقرار گمرک در خروجی نقش جدی و اثرگذاری را به عنوان نماینده داشت، سفر اعضاء کمیسیون اجتماعی مجلس پیش از استقرار گمرک در خروجی به دعوت او نیز کلیدی مهم برای باز گردن درهای بسته این مشکل بود در حوزه صنایع نیز نقش جلیل مختار در کنار عامر کعبی در پالایشگاه جدی بوده اما در موضوع پتروشیمی او نقشی محوری و اساسی داشته است. در خصوص توجه به مشکلات روستاها نیز عملکرد جلیل مختار قابل توجه است، یعنی به نسبت سه نماینده دیگر مولف‌ها و شاخص‌های قابل دفاعی دارد. با توجه یبه این توضیحات در حوزه اقتصادی جلیل مختار را می‌توان طی 16 ماه گذشته سرآمد نمایندگان منطقه دانست اگرچه نمره عملکرد کلی اقتصادی نمایندگان آبادان و خرمشهر در کل هنوز نمره مورد قبول مردم نبوده است.

نمایندگان در حوزه اجتماعی و سیاسی چه عملکردی داشته‌اند!؟

در حوزه اجتماعی و سیاسی عبدالله ثامری متاسفانه تعامل قوی با نهاد های دولتی طی 16 ماه گذشته نداشته است او همچنین نتوانسته با نهاد های اداری و سازمانی منطقه نیز روابط نزدیک و سازنده داشته باشد، هرچند در موضوع عزل و نسب مدیران اثرگذاری وی در خرمشهر چشمگیر بوده است. از سوی آقای ثامری در مسائل اجتماعی شهرستان نیز حداقل تا این لحظه گزارش روشنی از عملکرد 16 ماهه خود با جزئیات ارائه نداده که مردم متوجه شوند دقیقاً نقشه و راهنمای حرکت ایشان در این حوزه‌ها در خرمشهر به عنوان نماینده مردم چه بوده است. در کل ثامری به نظر می‌آیبد در زمان باقی مانده در حوزه سیاسی و اجتماعی در خرمشهر باید حرکت چابک‌تر و سریع‌تر و با انعکاس بیشتر و روشن‌تری داشته باشد. در آبادان امتیاز عامر کعبی در روستاها پیرامون اثرگذاری سیاسی و اجتماعی قابل توجه است او رفت و آمد و حضور جدی در روستاها دارد، اما در حوزه شهر نقطه اثر ایشان در مسائل سیاسی قابل توجه اما در مسائل اجتماعی چندان جدی نبوده است. در این حوزه امتیاز شرفی به دلیل سلامت رفتاری او قابل توجه است، هرچند شرفی در عمل در حوزه اجتماعی ارتباطات مردمی و عمومی قوی و قابل قبولی طی 16 ماه گذشته نداشته است و این به گواهی اخبار و نظرات مردم در گروه‌های اجتماعی است. در حوزه سیاسی نیز دایره حامیان شرفی طی این شانزده ماه آنطور که برخی منابع مطلع نقل کرده‌اند محدودتر شده است. جلیل مختار در این دوحوزه به خصوص در حوزه اجتماعی امتیاز قابل قبولی دارد او در حوزه روستاها مانند عامر کعبی حضور قابل توجه داشته اگرچه در کل رفت و آمد عامر کعبی در مسائل سیاسی و اجتماعی روستا بیشتر بوده و رفت و آمد جلیل مختار در مسائل اقتصادی و عمرانی روستاها از دیگران بیشتر بوده است. اما در حوزه شهر ارتباطات مردمی جلیل مختار در حوزه عملکرد اجتماعی بهتر و قابل قبول‌تر بوده است. او بیرون مسائل قومی و نگاه‌های خاص ارتباطات خوبی با اقشار مختلف داشته و در حوزه سیاسی نیز تلاش‌های او به خصوص در موضوع انتخابات شوراها با انتقادهایی همراه بود اما در نهایت بدون تشنج و بحران جمع‌بندی شد. در مجموع عملکرد نمایندگان منطقه در حوزه اجتماعی ضعیف‌تر از حوزه سیاسی بوده و به لحاظ مقبولیت در حوزه اجتماعی مقبول‌تر از حوزه سیاسی بوده است.

عملکرد فرهنگی

اما در حوزه فرهنگی عملاً رفت و آمد هر چهار نماینده میان اقشار فرهنگی قابل توجه نبوده است، هرچند در مجموع عملکرد نمایندگان آبادان در این موضوع حتی اگر اندک قابل توجه‌تر بوده است.

بالاترین امتیاز عملکردی نمایندگان در 16 ماه گذشته متعلق به کیست!؟

اگر بخواهیم با در نظر گرفتن همه عوامل یک جمع‌بندی برای عملکرد شانزده‌ ماه گذشته داشته باشیم مجموع امتیاز جلیل مختار تا این لحظه از بقیه بیشتر بوده و پس از او بیشترین امتیاز را عامر کعبی دارد و عبدالله ثامری تا این لحظه در انتهای صف طبق نظر این رسانه و با توجه به مجموع مسائل قرار دارد.

بالاترین امتیاز حرفه‌ای اما در حوزه رسانه‌ای را هم باید به عامر کعبی داد که تیم حرفه‌ای و کاربلدی در بخش انعکاس رسانه‌ای عملکرد خود ترتیب داده است که این موضوع نیز یک نقطه مثبت به حساب می‌آید.

در سه سال آینده نمایندگان برای مردم چه کاری انجام دهند

هنوز نزدیک به سه سال از دوره نمایندگی چهار نماینده مردم در منطقه باقی مانده است. در کل جمع‌بندی کلی مردم منتظر تحرک بیشتر نمایندگان خود هستند و می‌تواند این جدول و رتبه نیز در آینده تغییر کند.

وضعیت اشتغال و بیکاری در آبادان و خرمشهر تکان دهنده است، مشکلات عدیده اجتماعی و آسسیب‌ها وجود دارد و مردم نیاز مند توجه بیشتر و جدی همه نظام و کشور هستند.

اگر نمایندگان مسائل را با نگاه دقیق و کارشناسی‌تری ببینند، نخبگان را که در حال حاضر مراوده وسیع با ایشان ندارند به خصوص در حوزه شهری جلب خود کنند، نگاه‌هایشان از مسائل شخصی معطوف مسائل عمومی‌تر شود، در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی مسائل را سیاسی و شخصی نبینند و در موضوع عزل و نسب مدیران اثر مثبت و شایسته‌سالارانه داشته باشند.

در این میان به خصوص نماینده مردم خرمشهر بیش از دیگران زیر ذره‌بین مردم و رسانه‌ها قرار دارد همه و منتظر هستند ببینند نتیجه عملکرد ایشان چه زمان منتشر شده و اثر آن قابل ارزیابی دقیق خواهد بود.

 

 

انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
بابایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
0
0
مدیران محترم فیدوس خواهش می کنم در خصوص انتقاد به عملکرد نمایندگان بدون پرده بنویسید واقعان ما نتیجه کارها را متوجه نشده ایم به خصوص در حاشییه های شهر
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
0
0
چرا کسی به فریاد مردم آبادان خرمشهر نمی رسد پس این گیت ها کی می خواهد باعث رونق شود نماینده ها گزارش بدهند در مورد کار مردم فقط نباید قول داد که ما از دوره نمایندگی آقای مقتدایی تنها قول شنیدیم از مسئولین
آبادانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
0
0
ممنون جلیل جان دمت گرم کوکا این همه کار اقتصادی برای مردم کردی چشت نکن او ستای دیگه باز خوبه حداقل مختار هست
خرمشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
0
0
این مطلب دست نیست عملکرد آقای ثامری از همه اینها بهتر بوده فیدوس حقیقت را بنویس
سیاوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
0
0
آقای عامر کعبی استاد من در دانشگاه بود آدم خیلی خوبی است استاد خوبی هم هست من به او رای دادم البته هنوز نمی توانم بگویم عالی بوده اما به نظرم حداقل به لحاظ تحصیلی از دیگران بهتر است
با شعور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
0
0
بهتر است نماینده ها خودشان با مستندات به مردم یک گزارش کلی هم بدهند. نماینده پاسگو باشد
افضلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
0
0
سلام،فعالیت ظاهری ۱۶ماهه شایدازنظرجوشش خوب بنظربرسد ولاکن درویرانه ای درآینده بوقوع خواهدپیوست
وتقش درمی آیدمدیران ضعیفی است که بعضی ازاین
نمونه ها منصوب کرده اندیایک آدم متفذی که دریک بنگاه
اقتصادی ومهم مرزی ازرابطه بایک نماینده رییس ومسول منصوب می نماید به صورتی که کارگران وکارمندان آن بنگاه
آمارش رادارند،درآینده فاجعه بوجودخواهدپیوست ونیازبه
تحقیق و تفحص مب باشدوچون لابی وبده وبستان دارند
ولاممکن اتفاق انتظارداری ببینیم،ببخشیدگزارش شماشفاف
نبوده رنگ ترس داردوگرایش روشن به منطقه آزاد.جان مادرت
حرفام چاپ ،اگراتفاق ناگوارافتاد شماهم مقصرمی باشیدومن
این نوشته رااعلان می نمایم که هشدارنموده ام متشکرم ازفیدوس
کیهان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
0
0
چرا ما دچار این وضع شدیم از رشیدیان و صفاتی و مقتدایی تا دهدشتی و ... نماینده بوده اند در دوره های قبل تا اینها که این دوره هستند همش انگار یک دور است واقعان مقصر مردم هستتد که مطالبه نمی کنند
آبادانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
0
0
ابادان وخرمشهر مثل زمان جنگ است هیچ تغیری نکرده بزک کردن شهر که هنر نیست عملکرد آقایون هم شده فقط تغییر مدیران برای حفظ خودشان نه برای منافع مردم و پیشبرد امور شهر ستان ودخالت درامور قوه مجریه
خدادوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
0
0
کو سرمایگزار درآبادان وخرمشهر شهروند عقل دارند می بینند وخوب هم تحلیل میکنند آقایون را ، اگر هم باشه مطمین اسپانسر است
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
0
0
هيچكدام از نماينده هاي اين دوره موفق عمل نكرده اند و مطمئن باشيد نماينده اي دوره قبل در دوره بعدي خواهند امد
كار نماينده هاي اين دوره متاسفانه شده فقط ادعا
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
0
0
هيچكدام از نماينده هاي اين دوره موفق عمل نكرده اند و مطمئن باشيد نماينده اي دوره قبل در دوره بعدي خواهند امد
كار نماينده هاي اين دوره متاسفانه شده فقط ادعا
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
0
0
چرا خودمون فریب بدیم،تا الان نمایندگان آبادان در هیچ عرصه اقدامی درخور مردم صبور این شهر نکردند، استخدامی 49 نفری پتروشیمی آبادان، چه مقدار از مشکلات بیکاری این شهر رو برطرف می کنه و طرح اجرا نشده پالایشگاه دوم که فقط حرفی از اجرا آن زده و تا کنون هیچ اقدام مشهود صورت نگرفته. در عرصه فرهنگی و اجتماعی که اوضاع شهر دردناک و حزن انگیز.
Histats.com START (standard) Histats.com END