آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
این گزارش نشان می دهد که منطقه آزاد اروند بیش از دیگر مناطق نیاز به طراحی مسیر حرکتی جدید دارد...
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۰

فیدوس: چند روز پس از انتشار گزارش صد روزه مناطق آزاد کشور، اکبر ترکان دبیر هماهنگی مناطق آزاد در جلسه ای با مدیران عامل این مناطق چشم انداز آینده را به بحث و بررسی گذاشت. گزارش صد روزه مناطق آزاد  که آن را در انتهای همین مطلب می توانید بخوانید، به لحاظ مقایسه عملکرد مناطق آزاد کشور حاوی نکاتی جالب است. از جمله اینکه نشان می داد کدامیک از مناطق آزاد در مسیری هموار که از پیش ترسیم شده حرکت کرده و کدامیک باید از نو مسیر حرکتش را طراحی و ترسیم کند.

این گزارش نشان می دهد که منطقه آزاد اروند بیش از دیگر مناطق نیاز به طراحی مسیر حرکتی جدید دارد.

چرا که مثلا صرف بازدید مدیرعامل منطقه آزاد اروند از کارخانجات سایت صنعتی، ارائه تخفیف مناسبتی عوارض خودرو، یا برگزاری همایش تقدیر از صادرکنندگان و نیز همایش ولایت و از همه نازل تر برگزاری مسابقه قوی ترین مردان اداری سازمان، نمی تواند ذیل مفهوم عملکرد، اقداماتی موثر در جهت انجام ماموریت این سازمان یعنی توسعه اقتصادی آبادان و خرمشهر بوده باشد. البته مدیریت جدید منطقه آزاد اروند نیاز به زمان دارد تا ضمن اصلاح ساختار اداری سازمان و پویا کردن آن، مسیر حرکت درست را تدوین نماید. اولین وعده ای که اسماعیل زمانی  یک روز پس از ورود به منطقه اعلام کرد در همین راستا یعنی گرفتن مشاوران بین المللی برای تهیه طرح توسعه منطقه آزاد اروند بود که هنوز گزارشی از اجرای آن داده نشده است.

در این حال به فاصله چند روز از اعلام عملکرد صد روزه، در نشست مشترک مدیران مناطق آزاد و اکبر ترکان  چشم انداز آینده این مناطق آزاد بررسی شد. مدیرعامل منطقه آزاد اروند هم در سخنانی در خصوص اقدامات آینده این سازمان سخنانی گفت که شامل محورهای اصلی زیر است:

 * تجاری کردن مینوشهر(جزیره مینو) بر اساس طرح کالای همراه مسافر

* حل مساله تداخل مسوولیت ها بین سازمان های دولتی و منطقه ازاد اروند 

* توسعه جغرافیایی منطقه آزاد اروند     

گزارش وبسایت دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور در این خصوص حاکیست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، در جلسه یاد شده از تبدیل شدن جزیره مینو به یک منطقه تجاری خبر داده و گفته است: اگر گمرک جمهوری اسلامی ایران قبول کند جزیره مینو می تواند به عنوان منطقه تجاری در خصوص کالای همراه مسافر فعالیت کند.
اسماعیل زمانی ضمن اشاره به مشکلات موجود در این منطقه افزود: تداخل مسئولیت ها بین سازمان های دولتی و منطقه آزاد اروند، تفویض اختیارات وزیران کشور در مناطق آزاد، لایروبی اروند که باید با همکاری ایران و عراق انجام شود و توسعه جغرافیایی منطقه از جمله مسایلی است که در اروند با آن روبرو هستیم.
زمانی پیشنهاداتی هم ارایه داد که برگزاری نشست مشترک با مدیران عامل و اعضای شورای مناطق آزاد هر 6 ماه یکبار، مجوز تردد خودروها با پلاک منطقه آزاد اروند تا ماهشهر، سر بندر و اهواز، افزایش میزان عوارض گمرکی از 7 به 15 درصد و افزایش بودجه های عمرانی آبادان و خرمشهر برای تامین زیرساخت ها در منطقه آزاد اروند از جمله این پیشنهادات بود.    

 

گزارش عملکرد 100 روزه مناطق آزاد کشور به تفکیک مناطق:

**
منطقه آزاد چابهار

ـ استقرار سیستم تک پنجره ای جهت تسهیل امور و تکریم سرمایه گذاران در منطقه آزاد چابهار با توجه به تاکید دبیر شورای عالی مناطق آزاد مبنی بر کمک به فعالان اقتصادی و عبور از بیماری بروکراسی و ارائه خدمات مناسب به سرمایه گذاران

ـ برگزاری هفتمین نشست رسانه و چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام

ـ استقرار نظام آراستگی و مدیریت فرایندها در منطقه آزاد چابهار با هدف توجه به سه اصل اساسی افکار آراسته،گفتار آراسته و رفتار آراسته می باشد که یکی از نتایج آن پذیرش مسئولیت های اجتماعی بوده که منطقه آزاد چابهار با اتخاذ این تصمیم گامی در مسیر چنین بهبودی برداشته است.

ـ آغاز اجرای پروژه صنایع پتروشیمی توسط بخش خصوصی در منطقه

ـ اخذ مجوزهای لازم برای پذیرش دانشجو در رشته های مختلف

ـ راه اندازی مجدد خطوط تولید کارخانه آب معدنی در منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار و رفع موانع آن پس از سال ها تعطیلی

ـ رفع موانع و بررسی مشکلات ترانزیتی کالا و اجرایی نمودن تفاهمنامه های دو جانبه منطقه آزاد چابهار و افغانستان و سه جانبه منطقه آزاد چابهار با افغانستان و هندوستان جهت فعال سازی محور ترانزیت

ـ کشت بیش از 2000 اصله نهال قهوه برای اولین بار در کشور در منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار

ـ آغاز عملیات اجرایی ساخت 300 سوله توسط بخش خصوصی در منطقه آزاد چابهار

ـ برگزاری جشنواره تابستانی مونسون با کیفیت مناسب و مدیریت هزینه ها و با حضور بیش از 50 هزار نفر بازدیدکننده


**
منطقه آزاد ارس

-
آغاز اجرای پروژه های عمرانی راه سازی، تامین نیروی صنایع، تامین گاز صنایع و .... جمعا به مبلغ 85 میلیارد ریال در این مدت

-
اتمام عملیات خاکی شهرک صنعتی خداآفرین

-
اتمام مطالعات خوشه شیمیایی در منطقه آزاد ارس

-
آغاز صدور مجوز بهره برداری از سد خدآفرین و گلفرج در حوزه آبزی پروری و گردشگری

-
تعریض جاده جلفا به مرند به میزان 4 کیلومتر با پیشرفت 75 درصد

-
آغاز احداث تصفیه خانه فاضلاب صنعتی با اعتبار 170 میلیارد ریال و پیشرفت 10 درصدی پروژه در این مدت

-
آغاز احداث سایت صنایع پاک (فاز سه - 300هکتاری)

-
آغاز احداث 140 واحد تولیدی جدید در فاز دو سایت صنایع پاک و های تک

-
افتتاح کارخانه تولید چسب سیلیکون در منطقه آزاد ارس

-
افتتاح شبکه بهداشت و درمان منطقه آزاد ارس

-
آغاز اجرای قوانین کالای همراه مسافر در محدوده نوردوز در مرز ارمنستان

-
تفاهم نامه همکاری منطقه آزاد ارس و صندوق ضمانت صادرات ایران

-
رونمایی از اولین نشان صادرات کشور در منطقه آزاد ارس

-
افتتاح کارخانه تولید انواع نان صنعتی و شیرینی های آردی (آیلین نان)

-
اتمام طراحی سایت مسکونی ویلایی محدوده خداآفرین

-
حل مشکل پنج ساله واگذاری اراضی دشت گلفرج منطقه آزاد ارس(پروژه ملی انتقال آب ارس به دشت گلفرج)

-
تجهیز دشت 1800 هکتاری کشاورزی گردیان منطقه ارس به سامانه ضد تگرگ با اعتبار 2 میلیارد ریال

صادرات 100 روزه : 27 میلیون دلار صادرات قطعی و 23 میلیون دلار صادرات حاصل از تولید به داخل کشور

ترانزیت خارجی 100روزه: 100 میلیون دلار صادرات قطعی و24 میلیون تن صادرات حاصل از تولید به داخل کشور**
منطقه آزاد انزلی

-
رشد مجوزهای سرمایه گذاری صادره در چهارماهه نخست سال جاری

-
واگذاری مدیریت شهرک صنعتی حسن رود به منطقه آزاد انزلی

-
تعیین تکلیف مالکیت سازمان بر 70 هکتار از اراضی محدوده فاز تجارت

-
معافیت مالیاتی کارمندان ادارات دولتی شاغل در محدوده منطقه

-
امضای تفاهم نامه مشترک میان سازمان منطقه آزاد انزلی و ماکو جهت توسعه همکاری ها

_
اجرای مصوبه کالای همراه مسافر در منطقه آزاد انزلی

_
برگزاری جشنواره فرهنگی هنری تابستانه منطقه آزاد انزلی

_
دعوت از سرمایه گذاران صنایع های تک برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی**
منطقه آزاد ماکو

-
پیگیری راه اندازی گیرنده دیجیتالی در شهرستان ماکو و بازرگان

-
ایجاد تسهیلات تفریحی و ورزشی برای کارکنان سازمان

-
طراحی و چاپ و توزیع پیکچ سازمان با موضوع فرصتهای سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو به دو زبان فارسی - ترکی و فارسی - انگلیسی

-
برگزاری مراسم تجلیل از نخبگان علمی و روباتیک منطقه آزاد ماکو

-
کلنگ زنی گیت ورودی در محدوده منطقه آزاد ماکو

-
شرکت در همایش 2 هزار نفری بسیجیان در هفته بسیج**
منطقه آزاد کیش

-
تشکیل کارگروه ارتباطات و تبلیغات در روابط عمومی سازمان، متشکل از کمیته های انتشارات و تبلیغات محیطی، اطلاع رسانی و تبلیغات، مطبوعات و رسانه ها و ارتباطات بین الملل در زیر مجموعه شورای راهبری فرهنگی، هنری، گردشگری

-
تشکیل کارگروه ارتباطات و تبلیغات سازمان با حضور کارشناسان نهادها، سازمان ها و ادارات مستقر در جزیره کیش به منظور معرفی کیش به شبکه ها و روزنامه های سراسری جهت توسعه صنعت گردشگری، افزایش سرمایه گذاری

-
در بخش عمرانی و زیر ساختی نیز با توجه به افزایش جمعیت ساکن، افزایش ورود گردشگران و آغاز بهره برداری طرح ها و پروژه های عمرانی در آینده نزدیک ، توجه به آموزش و پرورش و بیمارستان و تأمین هر چه بیشتر آب و برق در این جزیره ، متناسب با رشد منطقه در دستور و اولویت کاری کار سازمان قرار گرفته است.

-
در خصوص پروژه ها نیز برنامه زمان بندی ساخت پروژه ها بر اساس روز شمار در محل تمامی پروژه های سازمان منطقه آزاد کیش نصب می شود و پیشنهاد شده است بخش خصوصی نیز این روال را در پیش بگیرد.

-
تغییر رویه شاخص سازمان منطقه آزاد کیش در دولت تدبیر و امید، عدم فروش زمین به عنوان راحترین منبع کسب درآمد برای خانه سازی و توجه به این نکته که با سیاست های تشویقی و ارائه تسهیلات، سرمایه گذاران به سمت ایجاد جاذبه های گردشگری رهنمون شوند.

- اصلاح ساختار شرکت های تابعه در اولویت این سازمان قرار گرفت و در راستای آن شرکت های عمران و خدمات شهری کیش و مدیریت بندر و فرودگاه در حال احیا هستند.

-
با توجه به نگرش دولت تدبیر و امید و نگاه ویژه دولت به مناطق آزاد به عنوان یکی از پتانسیل های کمتر توجه شده اقتصاد کشور، دولت مصمم است از قابلیت های این مناطق بهره لازم را برده و با سپردن نقش تعیین شده برای آنان، زمینه را برای کمک این مناطق به اقتصاد کشور فراهم کند.

در این میان، کیش طبق طرح جامع محور فعالیت خود را بر پایه گردشگری بنا نهاده از اهمیت خاصی برخوردار است و سازمان منطقه آزاد کیش قصد دارد کیش را به بهشت خانواده تبدیل کند. سازمان منطقه آزاد کیش قصد دارد با مشوق های سرمایه گذاری در بخش گردشگری، این بخش را سود ده کند که توجه به زیرساخت های لازم گردشگری و کمک به رونق تورهای گردشگری از اقدمات لازم اولیه است.
- بازنگری در طرح جامع و صدور مجوزهای ساخت و ساز

- در حال حاضر با توجه به حضور گسترده گردشگران در جزیره کیش، اجرای ساماندهی و زیباسازی سه میدان کیش تا پیش از آغاز سال 93، در دستور کار کارشناسان عمرانی و شهرسازی سازمان منطقه آزاد کیش قرار دارد.

- سازمان منطقه آزاد کیش همچنین طی دوره دولت یازدهم، طرح های ایجاد انواع آب نماها را بررسی کرده است و به زودی سینمای آبی و قبل از نوروز سال 1393 آب نماهای اینتراکتیو و آب نماهای موزیکال پارتیمیک با جذب مشارکت بخش خصوصی در کیش انجام می شود.

- طرح توسعه گردشگری هندورابی با مشارکت مشاور خارجی تهیه و تدوین می شود و قرار است تورهای دریایی بین کیش و این جزیره برقرار شود واز آنجایی که سازمان منطقه آزاد کیش در نظر دارد سرمایه گذاری درحوزه های گردشگری در جزیره مرجانی هندورابی) از جزایر الحاقی به منطقه آزاد کیش) را به شرکت ها، موسسات و یا اشخاص حقیقی واجد شرایط واگذار کند در گام نخست فراخوان شناسایی سرمایه گذار در جزیره هندورابی را انجام داده است.


**
منطقه آزاد اروند

-
ارایه تخفیف 50 درصدی عوارض واردات خودرو به منطقه آزاد اروند به مناسبت اعیاد سعید قربان و غدیر (در حال حاضر بیش از یک هزار و 600 خودرو با پلاک منطقه آزاد اروند در سطح شهرهای آبادان و خرمشهر تردد می کنند)

-
برگزاری نخستین همایش تجلیل از فعالان اقتصادی، صادرکنندگان و خادمان صادرات به مناسبت روز ملی صادرات در منطقه آزاد اروند (صادرات غیرنفتی کالا از مرز تجاری شلمچه در منطقه آزاد اروند به کشور عراق طی شش ماهه نخست امسال به بیش از 232 میلیون دلار رسید که به نسبت مدت مشابه در سال 91 بیش از 61 درصد افزایش داشته است)

-
انتصاب مجری طرح احداث راه آهن بندر امام خمینی به خرمشهر توسط مدیر عامل سازمان

-
برگزاری چهارمین دوره از مسابقات قویترین مردان سازمان منطقه آزاد اروند در راستای توسعه فرهنگ ورزش

-
برگزاری نخستین همایش بین المللی ولایت با حضور بیش از 150 شخصیت مذهبی و علمی از 45 کشور جهان

-
نشست مشترک مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند و استاندار بصره عراق در راستای توسعه تجارت و تسریع در روند حل مشکلات مرز تجاری شلمچه

-
بازدید مدیر عامل منطقه آزاد اروند از بخش های مختلف سایت صنعتی و واحدهای صنعتی و تولیدی این منطقه با هدف بررسی مشکلات تولید کنندگان و صنعتگران مستقر در سایت صنعتی.

-
آغاز پروژه احداث شبکه گازرسانی به سایت 160 هکتاری سایت صنعتی خرمشهر (این پروژه با هدف گازرسانی به شرکت های مستقر در سایت 160 هکتاری سایت صنعتی خرمشهر آغاز به کار کرده است. این پروژه داری شبکه ای به طول 7 کیلومتر و ایستگاه تقلیل فشار TBS با ظرفیت 5000 متر مکعب در ساعت تا 8 ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.این پروژه با اعتباری بالغ بر 12 میلیارد ریال آغاز به کار کرد)

راه اندازی سامانه بهین یاب برای تسهیل فعالیت واحدهای صنعتی در منطقه و ایجاد و نصب کد پستی 10 رقمی به بیش از 107 واحد صنعتی و ایجاد و توسعه بسترهای مناسب انتقال دیتا با واگذاری 20 رادیو به واحدهای صنعتی در راستای استفاده از اینترنت پرسرعت و ارسال اطلاعات واحدها از سایت صنعتی به سازمان از دیگر اقدامات انجام شده منطقه آزاد اروند بوده است.

انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
کارمند منطقه آزاد
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۶
0
0
با سلام تا حالا در منطقه آزاد اروند که تمام معاونین جدید با لای 70 سال سن دارند یا در جلسه هستند یا در پرواز یا نزدیکان خود را که پروازی هستند منصوب کردند .می توانید به سایت منطقه آزاد سر بزنید وصحت آن را تایید نمایید . به عنوان نمونه آقای نورانی آدم خیلی سالم و جانباز دفتع مقدس هستند ولی با سن خیلی بالا و کهولت سن برای پست معاونت توسعه که نیاز به انرژی زیاد دارد مناسب نیستند .
کارمند سازمان منطقه آزاد اروند
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۶
0
0
با سلام نتیجه گیری در این دوماه که مدیریت جدید مشغول به کار شده است بسیار زود می باشد. باید زمان بیشتری (حداقل شش ماه)منتظر بود که آیا این تیم مدیریت جدید با بررسی و نگاه کارشناسی توانای برطرف نمودن مشکلات موجود را خواهد داشت؟ به نظر اینجانب اولین و مهمترین موضوعی که باید به آن توجه شود موضوع اشتغال می باشد که لازمه آن توجه به زیر ساختها و راه اندازی پرژوه های عمرانی و نیز توجه به صنایع و دعوت از بخش خصوصی می باشد. همچنین راه اندازی طرح کالای مسافر نیز می تواند بسیار مفید می باشد. البته بدون دخالت ادارت و نهادهای سرزمین اصلی در امورات سازمان منطقه آزاد اروند
شاهین
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۶
0
0
در دورانی که سعی و خطا هزینه زیادی را برای منطقه ویژه خواهد داشت باید از انسانهای وارسته ای که منت بر سر ما گذاشته و با توجه به سن و سال خود برای انتقال تجربه و پیشرفت کشور وارد عرصه شده اند تشکر و سپاس ویژه داشته باشیم.بزرگانی چون آقای محمد نورانی و آقای هاشمی که با توجه به سن و سال حاضر به تلاش و حضور در صحنه هستند را باید بیشتر قدر بدانیم زیرا این عزیزان نیازی به مال دنیا ندارند.
بلوچ
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۶
0
0
نمایشگاه بین المللی منطقه ازاد چابهار که سوله بیش نیست در دست تعمیر و نو سازی است .و بابت این تعمیرات هفت میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته اند . بابا به کی بگیم که با هفت میلیارد تومان میشه شهر چابهار رو خراب و مجددا از نو ساخت . ایا می دانید با این بودجه می شود چندین شغل ایجاد کرد ؟ از بروزه ساخت 300 سوله در منطقا ازاد چابهار گفتید که انهم بیمانکارش شخصی به اسم خیرالهی است .خوب چرا هر موقع یه سرمایه گذار جهت خرید زمین وساخت سوله جهت سرمایه گذاری به سازمان مراجعه می کند اقای انصاری مث یه دلال می گوید برو از خیرالهی سوله بخر . واقعا یه مدیر سرمایه گذاری بجای اینکه زمین برای سرمایه گذاری بدهد بجاش دلالی یه سازنده سوله را می کند؟ اصلا چگونه مجوز ساخت سوله رو به یه نفر داده اند ؟
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END