آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۷۳۱۷
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۴
در چهارمین جلسه شورای شهر اهواز مطرح شد؛
در چهارمین جلسه شورای شهر اهواز نیاز جدی شهرداری اهواز به حمایت مجموعه مدیران کشور، مشکل اشغال معبرها و پیاده‌روها توسط کارگاه‌های ساختمانی، لزوم پرداختن به زیباسازی شهر در مدت باقیمانده از سرپرستی شهرداری، چالش های پیش‌روی قراردادهای خدمات شهری و تعیین نمایندگان شورا در سازمانها و شوراهای مختلف مطرح شد.
به گزارش فیدوس؛ در چهارمین جلسه شورای شهر اهواز نیاز جدی شهرداری اهواز به حمایت مجموعه مدیران کشور، پاکسازی شهر از پوسترهای تبلیغات انتخاباتی، مشکل اشغال معبرها و پیاده‌روها توسط کارگاه‌های ساختمانی، لزوم پرداختن به زیباسازی شهر در مدت باقیمانده از سرپرستی شهرداری، چالش های پیش‌روی قراردادهای خدمات شهری و تعیین نمایندگان شورا در سازمانها و شوراهای مختلف مطرح شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان، در ابتدای این جلسه که امروز (چهارشنبه 22 شهریورماه) برگزار شد، محمدجعفر فلسفی رئیس شورای اسلامی شهر اهواز با اشاره به علل لغو جلسه روز یکشنبه شورا اظهار کرد: لازم می‌دانیم از زحمات سرپرست شهرداری آقای اهوازی که کار را دنبال می‌کنند و به جد ورود کرده‌اند، تشکر کنیم. الحمدالله ما در ارتباط با مسائل شهر خلاء خاصی نداریم.

وی ادامه داد: با وجود اینکه ایجاد مشکلات بسیاری به ویژه در ارتباط با کمبود منابع مالی پیش‌بینی می‌شد، اما با پیگیری مجدانه سرپرست شهرداری اهواز و همکاری استاندار، بسیاری از این مشکلات تا حدودی مرتفع شده‌اند و انشاءالله بر اساس قول‌ها و وعده‌هایی که داده‌اند، هفته آینده اتفاقات مثبت دیگری شکل بگیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر اهواز با بیان اینکه موضوع صدور حکم شهردار منتخب اهواز با جدیت دنبال می‌شود، تصریح کرد: روز یکشنبه هفته جاری، جلسه ای در وزارت کشور با حضور معاون عمرانی وزیر کشور، مدیران ارشد این معاونت، معاون امور عمرانی استانداری خوزستان و آقای کتانباف شهردار محترم داشتیم که در مجموع جلسه‌ای خوب و کارشناسانه بود.

فلسفی ادامه داد: این جلسه حاکی از آن بود که باید نگاه دقیق‌تری نسبت به مسائل مرتبط با شهر و شهرداری داشته باشیم و این نگاه نباید صرفا احساسی باشد بلکه باید بر واقعیت‌های موجود در صحنه مبتنی باشد و داشتن این نگاه برای فردی که می‌خواهد به عنوان شهردار کار کند، لازم است.

وی افزود: همچنین فردی که می‌خواهد شهردار شود باید با این واقعیت‌ها آشنا و از سویی برنامه‌های خود را در این زمینه مشخص کرده باشد. و مجموعه وزارت کشور نسبت به فردی که می‌خواهد این مسئولیت سنگین را بر عهده بگیرد، باید باور پیدا کند. و اگر قرار است حکمی صادر شود، باید این صدور حکم با آشنایی کامل صورت بگیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر اهواز عنوان کرد: در زمینه شهردار منتخب، نگاه مجموعه شورای شهر اهواز و همچنین نگاه مسئولان استانی نسبت به این انتخاب و عملکرد شورا برای مجموعه وزارت کشور مهم بود. اتفاق بسیار خوبی که در جلسه روز یکشنبه شاهد بودیم، این بود که مسائلی که توسط مدیران ارشد و کارشناسان حوزه معاونت عمرانی وزارت کشور مطرح می‌کردند، همان حقایق تلخی بود که همه به آن اشراف دارند.

فلسفی ادامه داد: این مسائل در حوزه‌های مختلف نظیر بحث منابع درآمدی، وضعیت نیروی انسانی و چالش‌های موجود در شهر از قبیل حوزه حمل و نقل، فضای سبز و ...، تک تک به بحث گذاشته شدند و این مدیران و کارشناسان دیدگاه خود را نسبت به این مسائل مطرح و نقاط آسیب را گفتند.

وی افزود: در این جلسه این موضوع را مطرح کردم که مجموعه شورای شهر اهواز نیز نسبت به این واقعیات اشراف دارد و به نوعی دیدگاه این مجموعه با شما مشترک است. یعنی در شورای شهر خیلی فاصله دیدگاهی با مجموعه مدیران ارشد کشور در حوزه مسائل شهرداری نداریم و تمایل داریم که مسائل را با نگاهی عمیق و کارشناسی شده پیگیری کرده و نسبت به حل مشکلات با تبادل نظر به همفکری برسیم.

رئیس شورای اسلامی شهر اهواز ادامه داد: بنابراین در این جلسه شاهد قرابت فکری بودیم. برای مجموعه وزارت کشور نیز جالب بود که در شورا منکر مشکلات نیستیم بلکه شورا بخشی از مشکلاتی که هست را قبول دارد و برای برون‌رفت از این وضعیت مصمم است. این مسأله به صورت مبسوط در جلسه مذکور توضیح داده شد.

فلسفی با اشاره به دفاع جدی معاون عمرانی استانداری از عملکرد شورا و انتخاب شهردار توسط شورا در جلسه روز یکشنبه در وزارت کشور گفت: آقای هاشمی‌زاده معتقد است که باید کار جهشی در شهر اهواز انجام شود و به این اعتقاد خیلی امیدوار است. در این جلسه هم در صحبت‌های بنده و هم در سخنان آقای هاشمی‌زاده، یک مساله مشترک مطرح شد.

وی ادامه داد: این مساله این است که واقعا در شرایط فعلی ما نیاز به حمایت مجموعه مدیران کشور به ویژه وزارت کشور و سایر مجموعه‌هایی که می‌توانند به شهرداری کمک کنند، داریم. در این جلسه همچنین ضرورت پرداخت حق و حقوق، مطالبات و عوارض شهر و شهرداری اهواز از مجموعه وزارت نفت مطرح شد و مورد تاکید قرار گرفت.

رئیس شورای اسلامی شهر اهواز اظهار کرد: آقای خندان‌دل معاون عمرانی وزیر کشور چند تذکر جدی به ما داده و در بحث فسادستیزی تاکید بسیاری کرد. آقای خندان‌دل معتقد است که اگر شورا بحث شفافیت‌ها را اعمال نکند، خیلی هنر نکرده است. یعنی اگر هر کاری کند اما چالش شفافیت را حل نکند، دچار مشکل خواهد شد.

فلسفی افزود: همچنین در این جلسه از سوی معاون عمرانی وزیر کشور بر حل مشکل دفع آب‌های سطحی بسیار تاکید شد. این جلسه تعیین‌کننده بود و گویای این بود که به احتمال قوی مرحله خاصی از صدور حکم شهردار منتخب آهواز آقای کتانباف نمانده است. امضای نهایی وزیر کشور در ارتباط با صدور حکم مانده است که امیدواریم این اتفاق ظرف روزهای آینده بیافتد.

به گزارش ایسنا؛ اسکندر لطفعلی‌زاده دیگر عضو شورای اسلامی شهر اهواز در نطق پیش از دستور خود با بیان اینکه بحث ولایت فقیه بحثی بسیار مهم است، اظهار کرد: ولایت فقیه می‌تواند زمینه نیل به سمت تحقق نظام سیاسی مدنظر اسلام را فراهم کند.

وی همچنین از کشتار مسلمانان میانمار و موضع سازمان‌های بین‌الملل و مدعیان حقوق بشر نسبت به این فجایع و خونریزی‌ها انتقاد کرد.

لطفعلی‌زاده به ظرفیت‌های شهر اهواز اشاره کرد و گفت: اهواز به عنوان یک کلانشهر ایران اسلامی نیازمند توجه بیش از پیش به "زندگی" در دل این شهر است. اهواز ظرفیت‌های شناخته و ناشناخته بسیاری دارد.

این عضو شورای اسلامی شهر اهواز افزود: می‌توان به سرمایه‌های معنوی و مادی این شهر تکیه کرد. اهواز متعلق به همه شهروندان اهواز از حاشیه‌نشین تا دستفروش و کودک کار است و همه شهروندان در اهواز حق زندگی دارند و باید این حق توسط شورا و شهرداری ادا شود.

لطفعلی‌زاده عنوان کرد: گرچه کلانشهر اهواز تنگناها و مشکلات فراوانی دارد اما افق‌های آینده، روشن و امیدبخش است. لازمه پایبندی و وفاداری شورا به عهد و پیمان که با مردم دارد نیز امانتداری در برابر مردم است. ظرفیت‌ها، امکانات، املاک و اموال شهرداری تنها بخشی از این امانت محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: تعیین و انتخاب مدیران شایسته بدون کمترین شائبه در فساد و متعهد به شایسته‌سالاری و مشارکت شهروندان، در امانت اصلی ما است. شهروندان اهواز انتظار تغییر در شهرداری را دارند و این تغییر وابسته به تغییر در نگرش اداره شهر و مدیران مجری نگرش‌ها و سیاست‌ها است.

این عضو شورای اسلامی شهر اهواز بیان کرد: مردم خواهان شایسته‌سالاری، توجه و به کارگیری نخبگان در اداره امور و کاهش فاصله طبقاتی، توجه به عدالت و محرومیت‌زدایی از مناطق محروم شهر هستند. ضروری است که به این انتظارات مردم پاسخ مناسبی داده شود. از همین جا کنشگران و فعالان سیاسی را به همکاری برای کار جهادی و پاسخ به مطالبات مردم دعوت می‌کنم.

به گزارش ایسنا؛ حسین حیدری دیگر عضو شورای اسلامی شهر اهواز نیز در نطق پیش از دستور خود، خطاب به سرپرست شهرداری اهواز اظهار کرد: در مورد زیباسازی شهر در برنامه کوتاه‌مدت شهرداری، بحث پاکسازی شهر از پوسترهای تبلیغات انتخابات که هنوز آثار آن بر دیوارها و حتی علائم و تابلوهای رانندگی و ... بر جای مانده است را لحاظ کنید.

وی ادامه داد: فضاهای پیرامون و حصارهای کارگاه‌های پروژه قطار شهری اهواز بسیار بدمنظر است و زیبایی شهر را به هم ریخته است. بنابراین درخواست می‌شود که ساماندهی این موضوع را در برنامه فوری خود قرار دهید. از طرفی کارگاه‌های ساختمانی در سطح شهر نیز علاوه بر اشغال پیاده‌روها محل تردد خودروهای سواری را نیز اشغال کرده‌اند.

این عضو شورای اسلامی شهر اهواز افزود: این کارگاه‌ها حتی دو تا سه متر از سواره‌روها را درسطح شهر نیز مسدود کرده‌اند. بنابراین خواستار این هستیم که ساماندهی این مساله را نیز در برنامه خود قرار دهید که انتظار می‌رفت این مساله ظرف این دو هفته حل می‌شد.

حیدری تصریح کرد: امید است که حکم شهردار منتخب اهواز هر چه سریع‌تر صادر شود اما در مدت باقیمانده در دوره سرپرستی آقای اهوازی از سرپرست شهرداری انتظار می‌رود که بحث زیباسازی و پاکسازی شهر در دستور کار قرار بگیرد. همچنین با توجه به نزدیک شدن بازگشایی مدارس، نظارت بر سرویس‌های حمل و نقل دانش‌آموزان مورد انتظار است.

به گزارش ایسنا؛ در ادامه شورا وارد دستور کار اول خود تحت عنوان معرفی دو عضو پیشنهادی شهرداری جهت عضویت در کمیسیون ماده 14 شد که معاون مالی و اداری شهرداری به عنوان نفر اول، مدیرکل حقوقی امور پیمان‌ها و قراردادهای شهرداری اهواز به عنوان نفر دوم و معاون فنی و عمرانی شهرداری به عنوان نفر سوم از سوی شهرداری پیشنهاد شدند که این موضوع با اکثریت آرا به تصویب شورا رسید.

در ادامه حسین حیدری عضو شورای اسلامی شهر اهواز اظهار کرد: سازمان بازرسی از قراردادهای خدمات شهری ایراداتی گرفته بود که این قرادادها شامل قراردادهای واگذاری امور خدمات شهری روفت و روب، جمع‌آوری و حمل زباله مناطق یک، دو و سه شهرداری است که اکنون سازمان بازرسی از این قراردادها ایراداتی گرفته است.

به گزارش ایسنا؛ محمد عتاب اهوازی سرپرست شهرداری اهواز در این زمینه اظهار کرد: قراردادهای مورد بحث، قراردادهای مجموعه خدمات شهری شهرداری اهواز است که در این خصوص دو یا سه چالش پیش رو داریم.

وی ادامه داد: این قراردادهای خدمات شهری به ویژه قراردادهای منطقه یک، دو و سه، 25 درصد و متمم 2.8 درصد استانداری تمام شده است و تمام مراحل این قراردادها تا بحث ضمانت‌نامه طی شده است و تنها ابلاغ قراردادهای مذکور آنها مانده است.

سرپرست شهرداری اهواز افزود: نهادهای نظارتی در مورد برخی بندهای این قراردادها نقطه‌نظراتی داشتند که این مسأله می‌تواند بعدها برای ما چالش ایجاد کند و بعضی دوستان ادعا دارند که برخی قسمت‌های این قرارداد ممکن است با قوانین کشوری همخوانی نداشته باشد.

اهوازی ادامه داد: اگر بخواهیم مجددا پروسه انتخاب پیمانکار این قرارداد را طی کنیم، حداقل در بهترین شرایط دو تا سه ماه زمان نیاز داریم. از طرفی قرارداد منطقه یک در 25 خردادماه پایان یافت و اکنون در این منطقه چالش داریم و کارگرهایی که در آنجا مشغول هستند بحث حقوق و دیگر مسائل خود را دارند.

وی افزود: امروز هم قرارداد منطقه دو پایان می‌یابد و نهم شهریورماه نیز قرارداد منطقه سه پایان یافت. ابلاغ یا عدم ابلاغ این قرادادها چالش‌های خاص خود را برای ما به همراه خواهد داشت. بررسی این مسائل یک جلسه تخصصی غیرعلنی می‌طلبد.

در نهایت با پیشنهاد برخی اعضا، برگزاری جلسه فوق‌العاده غیرعلنی شورای شهر در ساعت 9 صبح فردا (پنجشنبه 23 شهریورماه) به منظور بررسی مشکلات قراردادهای خدمات شهری روفت و روب، جمع آوری و حمل زباله شهرداری اهواز به تصویب شورا رسید.

به گزارش ایسنا؛ در ادامه این جلسه شورا، دستور کار انتخاب نمایندگان شورای شهر در 27 شورا، کمیسیون، کمیته، سازمان و هیات عالی شهرداری مطرح شد و در نهایت سیدمحسن موسوی‌زاده به عنوان نماینده شورای شهر در شورای سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی، مهران باباپور به عنوان نماینده شورا در شورای سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری، و محمدجعفر فلسفی به عنوان نماینده شورای شهر در سازمان حمل و نقل ریلی انتخاب شدند.

همچنین سیدناصر موسوی‌نژاد به عنوان نماینده شورای شهر در شورای سازمان مدیریت حمل و نقل بار، و محمدهای قنوات به عنوان نماینده شورا در شورای سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری، جاسم موسی‌پور به عنوان نماینده شورا در شورای سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی، محمدرضا ایزدی به عنوان نماینده شورا در شورای سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات و عبدالزهرا سنواتی به عنوان نماینده شورا در شورای سازمان مدیریت و پسماند، انتخاب شدند.

رحیم کعب‌عمیر به عنوان نماینده شورا در شورای سازمان حمل و نقل مسافر، مازیار جهانبخشی به عنوان نماینده شورا در شورای سازمان مشاغل شهری و فراورده‌های کشاورزی، اسکندر لطفعلی‌زاده به عنوان نماینده شورا در شورای سازمان مدیریت آرامستان‌ها و حسین حیدری به عنوان نماینده شورا در شورای سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی انتخاب شدند.

همچنین حسین حیدری و سیدمحسن موسوی‌زاده به عنوان نمایندگان شورای شهر در  شورای شهرستان، اسکندر لطفعلی‌زاده به عنوان نماینده شورا در شورای عالی پژوهش و محمدجعفر فلسفی، حسین حیدری و سیدناصر موسوی‌نژاد به عنوان نمایندگان شورا در شورای نامگذاری انتخاب شدند.

در ادامه محمدرضا ایزدی به عنوان نماینده شورا در کمیسیون مناقصات شهرداری – طرح‌های عمرانی دولت، مهران باباپور به عنوان نماینده شورا در کمیسیون ماده 38، رحیم کعب‌عمیر به عنوان نماینده شورا در کمیسیون فضای سبز، فتح‌الله حاجتی و اسکندر لطفعلی‌زاده به عنوان ناظران شورا در کمیسیون مناقصات شهرداری (ماده 13)، مازیار جهانبخشی به عنوان نماینده شورا در کمیسیون ماده 8 قانون نوسازی و عمران، و سید محسن موسوی‌زاده نیز به عنوان نماینده شورا در کمیته تخلفات اتوبوسرانی انتخاب شدند.

رحیم کعب‌عمیر به عنوان نماینده شورا در کمیته تخلفات تاکسیرانی، سیدمحسن موسوی‌زاده به عنوان نماینده شورا در هیات بدوی نظام وظیفه، فتح اله حاجتی و جاسم موسی‌پور به به عنوان نمایندگان شورا در هیات امنای املاک(توافقات)، مهران باباپور به عنوان نماینده شورا در هیات عالی معاملات (کمیسیون تحویل) محمدهادی قنوات، عبدالزهرا سنواتی و جاسم موسی‌پور به عنوان نمایندگان شورا در هیات عالی سرمایه‌گذاری شهرداری اهواز و محمد جعفر فلسفی و محمدرضا ایزدی به به عنوان نمایندگان شورا در کمیسیون برخورد با مشاغل مزاحم بند 20 ماده 55 قانون شهرداری انتخاب شدند. 

Histats.com START (standard) Histats.com END