آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۷۱۷۴
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۸
دکتر افقه تشریح کرد؛
بی ثباتی مدیران یکی از دلایل توفف پیشرفت و یا حتی عقب گرددر عرصه مدیریتی کشور و استان می باشد. زمانی که مدیر از جایگاه و تداوم مسئولیتش مطمئن نباشد انگیزه های لازم را برای مدیریت از دست می دهد. از طرفی دیگر سرمایه گذار با شرایط بی ثباتی، سرمایه خود را به خطر نمی اندازد.

به گزارش فیدوس؛ دکتر مرتضی افقه  عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز  در خصوص لزوم تعیین تکلیف برخی از مدیران دستگاه های اجرایی که در حالت ایستا و بی انگیزه قرار دارند اظهار کرد: بی ثباتی مدیران یکی از دلایل توفف پیشرفت و یا حتی عقب گرددر عرصه مدیریتی کشور و استان  می باشد. زمانی که مدیر از جایگاه و تداوم مسئولیتش مطمئن نباشد انگیزه های لازم را برای مدیریت از دست می دهد. از طرفی دیگر سرمایه گذار با شرایط بی ثباتی، سرمایه خود را به خطر نمی اندازد. 


این مدرس دانشگاه افزود: وقتی سرمایه گذار بداند که موقعیت یک مدیر متزلزل است میل و رغبتی به سرمایه گذاری ندارد تا مطمئن شود مدیر مربوطه در جایگاه خود تثبیت شده و حمایت میشود. تجربه نشان داده که حتی زمانی که دولت و تفکر سیاسی حاکم تغییر ننموده و ریاست جمهور برای بار دوم انتخاب شده و برخی وزرا تغییر میکنند آثار این تغییر تا پائین ترسن سطوح نمود پیدا میکند و خود عامل بی ثباتی مدیریتی و در نتیجه اختلال در انجام طرح ها و برنامه ها میشود؛ و این مسئله یکی از معضلات مزمن کشور بوده و هست که کمتر مورد توجه و تحلیل قرار گرفته است. 


افقه همچنین به ورود مدیران جدید به دستگاه های اجرایی و آشنایی آن ها به حیطه کار جدید اشاره کرد و گفت: بی ثباتی مدیران هم به عملکرد آن مدیر در سیستم لطمه وارد می کند و هم  به پیشرفت کار از طرف بخش خصوصی و متقاضیان سرمایه گذاری لطمه وارد می کند.


معاون اسبق استاندار خوزستان بیان داشت: در کشورهای توسعه یافته که در مناسبات سیاسی عموما از طریق احزاب انجام میشود، بعداز پیروزی حزب رقیب،  تغییرات عمدتا در سطوح اصلی و اعضاء کابینه انجام میشود و مدیران میانی و  رده های پائین تر تغییر نمیکنند زیرا آن ها مجری هستند و سیاسی نیستند.


در کشور ایران اما، همانگونه که ذکر شد اگر دولت در 4 سال بعد هم ابقا شود در دور دوم هم بسیاری از مدیران تغییر می یابند و متاسفانه مدیران جدید علی رغم اینکه از لحاظ سیاسی با یکدیگر هم فکر می باشند اما باز زیر مجموعه خود را تغییر می دهند و این احتمالا یکی از معضلات منحصر به فرد در ایران است.


این استاد دانشگاه در بخشی دیگر از صحبت های خود به تغییر برخی از مدیران دستگاه های فرهنگی اجتماعی و اقتصادی که در چهارسال گذشته کارنامه موفقی نداشتند و اینکه تغییراین مدیران تا چه اندازه در جهت توسعه استان لازم و ضروری است اشاره کرد و گفت:  یکی از مشکلات نگرشی که در کشور حاکم می باشد و باعث تداوم عقب ماندگی شده است این است که با علوم انسانی برخورد علمی صورت نمی گیرد، علوم انسانی از جمله علوم اجتماعی به خصوص مسائل فرهنگی بسیار پیچیده تر از علوم تجربی هستند، چرا که فهم و درک روابط حاکم بر متغیرهای مرتبط با رفتارهای فردی و اجتماعی انسان بسیار سخت و دشوار است. به علاوه بسیاری از  متغیرهای فکری، اجتماعی و فرهنگی در انسان قابل اندازه گیری نیستند، بنابراین کسی که قرار است در مدیریت این حوزها قرار گیرد باید ضمن برخورداری از تخصص و توانمندی و تجربه، از هوش و استعداد و انعطاف پذیری لازم نیز برخوردار باشد.


افقه ادامه داد : سطح مدیریت فرهنگی در کشور بسیار پایین است و مدیران تاکنون تجربه زیادی در این خصوص نداشته اند و متاسفانه به این نکته که اگر مشکلات فرهنگی به وجود آمد به دنبال آن مسائل و مشکلات اقتصادی هم تشدید خواهد شد توجه نمی کنند.


عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: در انتصاب مدیران فرهنگی در سطح کشور به تخصص و تجربه لازم دقت نشده است و سطح انتصاب مدیران فرهنگی به شدت سیر نزولی داشته است.  نکته مهم آنکه ریشه ی بسیاری از معضلات اقتصادی کشور در ساختارهای معیوب اجتماعی، سیاسی و فرهنگی قرار دارد. به همین دلیل من معتقدم که اگر بعد از 4 دهه نتوانستیم مشکلات اقتصادی را حل کنیم علت آن را باید در عدم برنامه ریزی و استراتژی در جهت حل ریشه ای مشکلات فرهنگی و اجتماعی جستجو کنیم. نگاه سطحی به حل مشکلات فرهنگی موجب شده است که جامعه به سمت فروپاشی اجتماعی پیش برود. نگاه برخی مدیران کشور و استان به حوزه های علوم انسانی چنان سطحی و عوامانه است که تصور میکنند که با خواندن چند مطلب روزنامه ای یا استماع چند سخنرانی در حوزه های فرهنگی اجتماعی تخصص و توان لازم برای حل معضلات اجتماعی فرهنگی را یافته اند و حتی خود را مستغنی از مشاوره ی افراد متخصص در این حوزه ها میدانند. تداوم همین نگرش سطحی باعث شده که معضلات اجتماعی و فرهنگی و به تبع آن بسیاری از مشکلات اقتصادی نه تنها کاهش نیابند بلکه در اغلب موارد تشدید هم شده اند. در استان خوزستان متاسفانه این شرایط بحرانی تر و بغرنج تر شده است.
منبع: آراس
Histats.com START (standard) Histats.com END