آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۶۴۱۱
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۱
پروژه بلندمدت مدیریت سرخ‌ها برای ساخت ورزشگاه اختصاصی
درست است که می‌گویند سنگ بزرگ علامت‌ نزدن است،‌ اما مدیران باشگاه پرسپولیس درنظر دارند در آینده‌ای نزدیک با همکاری‌گرفتن اسپانسر و کمک‌گرفتن از وزارت ورزش، دولت و شهرداری تهران،‌ کلنگ پروژه ساخت ورزشگاه اختصاصی ٦٠ تا ٧٠‌هزار نفری را به زمین بزنند.
 به گزارش فیدوس؛ درست است که می‌گویند سنگ بزرگ علامت‌ نزدن است،‌ اما مدیران باشگاه پرسپولیس درنظر دارند در آینده‌ای نزدیک با همکاری‌گرفتن اسپانسر و کمک‌گرفتن از وزارت ورزش، دولت و شهرداری تهران،‌ کلنگ پروژه ساخت ورزشگاه اختصاصی ٦٠ تا ٧٠‌هزار نفری را به زمین بزنند. شاید شما هم مثل ما از شنیدن این خبر شوکه شوید. قطعا باورکردن این خبر با توجه به سوابق شعارهای قبلی برایتان سخت خواهد بود ولی حقیقت اینجاست که این پروژه بخشی از برنامه‌های بلندمدتی است که علی‌اکبر طاهری بعد از این‌که رسما به‌عنوان مدیرعامل جدید باشگاه انتخاب شد، به دنبال اجرایی کردن و به نتیجه‌رساندن آن است.
شعارهایی که به تاریخ پیوست
در طول سالیان اخیر، مدیران مختلفی اداره این باشگاه بزرگ و مردمی را در اختیار داشته‌اند که در زمان خود شعارهایی درباره ساخت ورزشگاه اختصاصی برای پرسپولیس داده‌اند که تا به امروز همه ‌چیز در حد همان حرف‌های عملی‌نشده به تاریخ پیوسته است و پرسپولیس در ورزشگاه اجاره‌ای آزادی مسابقات خود را برگزار می‌کند. به‌طور مثال، در زمان مدیریت محمد رویانیان صحبت‌های زیادی درباره ساخت ورزشگاه اختصاصی پرسپولیس مطرح شد و حسین کلانی پیشکسوت این باشگاه‌ها ماکت و طرح اولیه ساخت ورزشگاه را هم ارایه داد. منتهی مشکلات شدید اقتصادی و عدم ثبات مدیریتی باعث شد این وعده‌ و برنامه به فراموشی سپرده شود.
ساخت ورزشگاه اختصاصی
 در برنامه‌ بلندمدت
حالا اما از راهروهای باشگاه پرسپولیس خبر می‌رسد که طاهری قصد دارد با کمک اعضای هیأت‌مدیره و مشورت وزارت ورزش‌،‌ بعد از این‌که وضع بدهی‌های سنگین مالی باشگاه (بیش از ٢٠٠‌میلیارد تومان) روشن شد،‌ پیگیری امور ساخت ورزشگاه آزادی را در دستور کار خود قرار دهد. در شرایط کنونی این تصمیم فعلا در حد یک برنامه اولیه خام در برنامه‌ریزی‌های مدیران باشگاه قرار دارد و قطعا شروع پروژه‌ هم زمانبر خواهد بود. موقعی که پرسپولیسی‌ها تصمیم بگیرند این پرونده را به صورت جدی پیگیری کنند،‌ باید مجوز‌های لازم از دولت گرفته شود و سپس برنامه‌ریزی و کارشناسی دقیقی برای پیداکردن زمینی که قرار است ورزشگاه در آن‌جا احداث شود، صورت بگیرد.
از آرزوی محال هواداران تا بی‌ثباتی مدیریتی
اینکه هواداران تیم بزرگی مثل پرسپولیس برای تماشای بازی‌های خانگی خود به ورزشگاه اختصاصی این تیم بروند‌، چیزی در حد یک رویای دست‌نیافتنی است. آنها وقتی مشکلات عدیده داخلی و مالی تیم محبوب خود را می‌بینند، به خوبی متوجه می‌شوند که هیچ‌وقت نباید چنین آرزویی داشته باشند. آن هم در فوتبالی که باشگاه حتی حق ندارد مجری بلیت‌فروشی مسابقات خود باشد. حقیقت امر اما اینجاست که با کمک دولت و دستگاه‌های اجرایی و حمایت هواداران،‌ این آرزو دست‌یافتنی خواهد بود. منتهی اصلی‌ترین بحث موضوع ثبات در اجرایی‌شدن برنامه‌های پرسپولیس است. در سه‌سال اخیر که علی‌اکبر طاهری مدیریت باشگاه را در اختیار داشته، این ثبات مدیریتی زمینه‌ساز تبدیل شده پرسپولیس به یکی از قدرتمندترین تیم‌های باشگاهی ایران و آسیا شده است. بدون ‌شک همین ثبات می‌تواند به اجرایی‌شدن سخت‌ترین برنامه‌ها هم کمک کند؛‌ منتهی مشکل بزرگ اینجاست که تیم‌های مردمی پایتخت زیاد دستخوش تغییرات مدیریتی می‌شوند و هیچ‌وقت برنامه‌های مدیر قبلی توسط مدیر جدید پیگیری نمی‌شود. به همین دلیل عظمت پروژه ساخت ورزشگاه اختصاصی به قدری است که نیاز به زمان دارد و اگر به هر دلیلی اتفاقاتی رخ داد که طاهری از باشگاه جدا شود،‌ برنامه‌ریزی باید به قدری اصولی و زیر نظر دولت و وزارت ورزش باشد که مدیران بعدی هم ادامه پروژه را اجرایی کنند.
اسپانسر قبلی هم با شرکت کره‌ای قرارداد امضا کرده بود
درباره ورزشگاه اختصاصی پرسپولیس لازم به توضیح است که چند ماه قبل اسپانسر سابق باشگاه با یک شرکت پیمانکار مطرح کره‌ای، پیش‌قرارداد ساخت ورزشگاه ٧٠هزارنفری را امضا کرده‌ بود که به دلایلی نامعلوم این طرح هیچ‌وقت از سوی باشگاه پیگیری و اجرایی نشد. این اتفاق البته به این معنا نیست که طاهری تمایلی برای این طرح بزرگ ندارد. همان‌طور که اشاره کردیم، اخبار دریافتی از باشگاه پرسپولیس حکایت از این مسأله دارد که طاهری برنامه‌های بزرگی برای پیاده‌کردن در پرسپولیس دارد که ساخت ورزشگاه اختصاصی یکی از همین بلند‌پروازی‌های خوب است. ماجرایی که احتمالا در آینده‌ای نه‌چندان دور و زمان مناسب درباره جزییات آن صحبت‌های لازم را مدیران باشگاه مطرح خواهند کرد.
ورزشگاه بزرگ پرسپولیس
 چگونه ساخته می‌شود؟
برای ساخت ورزشگاه،‌ بعد از انجام رایزنی‌های موردنیاز و گرفتن مجوز‌های قانونی،‌ بحث طراحی پروژه، گنجایش ورزشگاه،‌ ساختمان‌های اداری،‌ زمین‌های تمرین، استخر و... توسط کارشناسان خبره پیگیری خواهد شد و از طرف دیگر، با مشخص‌شدن برآورد مالی ساخت،‌ اقدامات جدی برای پیداکردن اسپانسر‌های قدرتمند پیگیری خواهد شد. این درست همان اتفاقی است که درکشورهای پیشرفته هم رخ می‌دهد و اسپانسر‌ها برای تیم‌های مختلف ورزشگاه می‌سازند و سپس با تفاهم قانونی برای چندین‌ سال حق بهره‌برداری از سازه را در اختیار می‌گیرند و حتی نام ورزشگاه‌، ‌همنام اسپانسر خواهد بود.
به ‌نظر می‌رسد با پیداکردن اسپانسر و همچنین کمک‌های دولت این‌بار علی‌اکبر طاهری و همکارانش بتوانند موضوع ساخت ورزشگاه اختصاصی برای پرسپولیس را فراتر از حرف و شعارهای انجام‌نشدنی پیگیری کنند، اما همان‌طور که اشاره شد، در شرایط کنونی مطرح‌کردن و پیگیری این بحث برای طاهری و همکارانش با توجه به بحران مالی و بدهی‌های سنگین، بیشتر شبیه به یک شعار و شوخی خنده‌دار خواهد بود.
چرا پرسپولیس باید به آزادی اجاره بدهد؟
پرسپولیس که متعلق به دولت و وزارت ورزش است،‌ تمام بازی‌های خود را در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می‌کند که این ورزشگاه هم متعلق به وزارت ورزش است. نکته قابل‌ تأمل اینجاست که پرسپولیس و حتی استقلال برای برگزاری بازی‌های خود در آزادی برای هر مسابقه چیزی حدود ٥٠‌میلیون تومان اجاره می‌پردازند و سالانه هزینه هنگفتی را صرف اجاره ورزشگاه می‌کنند. موضوعی که هیچ‌وقت جواب قانع‌کننده‌ای درباره آن ارایه نشده که چرا تیم وزارت ورزش برای برگزاری بازی در ورزشگاه وزارت ورزش باید پول بپردازد! به همین دلیل مدیران پرسپولیس بدشان نمی‌آید در آینده و برای رهاکردن پرسپولیس از این مشکلات و آوارگی،‌ تلاش کنند با حمایت دولت و دستگاه‌های اجرایی و حتی حمایت هواداران موضوع ساخت ورزشگاه اختصاصی پرسپولیس به صورت جدی در دستور کار قرار بگیرد.
ترکاشوند: بله!‌ می‌‌‌خواهیم ورزشگاه بسازیم اما...
 محمدعلی ترکاشوند معاون اقتصادی باشگاه پرسپولیس در گفت‌وگو با روزنامه شهروند با تأیید این خبر تأکید کرد: «بله، می‌‌خواهیم ورزشگاه بسازیم. درحال حاضر اما هیچ دریافتی از بلیت‌فروشی، حق پخش تلویزیونی و تبلیغات محیطی فوتبال که اصلی‌ترین منبع درآمد باشگاه‌ها هستند، نداریم. در چنین شرایطی بدهی‌های سنگین از گذشته روی دست باشگاه مانده و تاکنون حدود ٧ تا ٨‌میلیارد تومان از بدهی‌های باشگاه به افراد خارجی را پرداخت کرده‌ایم و این روزها هم درگیر پرونده مانوئل ژوزه هستیم. در چنین شرایطی صحبت‌کردن از ساخت ورزشگاه اختصاصی عملا شدنی نیست.»
وی ادامه داد: «دکتر طاهری و تمام مدیران باشگاه همواره سعی می‌کنیم که از شعاردادن فاصله داشته باشیم و کارها را به صورت عملی انجام و سپس به هواداران و رسانه‌ها پاسخ بدهیم. پروسه ساخت ورزشگاه هم چیزی نیست که به همین راحتی‌ اجرایی شود. ما می‌توانیم به هوادار وعده‌های رنگارنگ بدهیم اما معتقدیم باید از چیزی حرف بزنیم که شدنی باشد. درحال‌ حاضر بدهی‌های انباشته باشگاه بیش از ٢٠٠‌میلیارد تومان است و اگر ما صحبتی درباره ساخت ورزشگاه داشته باشیم،‌ هم حاشیه برایمان درست می‌شود، هم کسی باور نمی‌کند که این کار را بخواهیم انجام بدهیم، ولی برنامه داشتن عیب نیست و خیلی هم خوب است. در‌ آینده‌ای نزدیک مدیریت باشگاه اجرایی‌شدن این پروژه را در دستور کار و بررسی قرار خواهد داد. در شرایط کنونی اسپانسرهایی علاقه‌مند به همکاری با باشگاه در این زمینه هستند. اسپانسر سرمایه‌گذاری و مثل تمام کشورهای پیشرفته تا چند ‌سال از نام و امکانات ورزشگاه در کنار باشگاه استفاده می‌‌کند. البته برای اجرایی‌شدن این هدف بسیار بزرگ وقتی که زمانش برسد، نیاز به کمک جدی دولت،‌ شهرداری و سایر دستگاه‌های دولتی هم داریم.»
منبع: شهروند
Histats.com START (standard) Histats.com END