آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۶۰۹۴
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۲
مهندس تركان در مناطق آزاد چه كرده است / ميزان صادرات كالا و خدمات توليدي در مناطق آزاد
صادرات در مناطق آزاد البته مسائلي را به همراه دارد كه دقت در آن مي‌تواند راه‌گشاي حل مسئله و برطرف شدن ابهام‌ها شود، مناطق آزاد عمدتاً در بخش‌هايي از كشور ايجاد شده‌اند كه پيشتر نقاط كليدي مرزي در بحث صادرات در آنها واقع بوده است

به گزارش خبرنگار فيدوس مي‌توان به طور جدي ادعا كرد كه پاشنه آشيل ابهام مجلس در خصوص عملكرد منطقه آزاد ابهام در صادراتي مي‌باشد كه وابسته به توليد در مناطق آزاد است.

صادرات در مناطق آزاد البته مسائلي را به همراه دارد كه دقت در آن مي‌تواند راه‌گشاي حل مسئله و برطرف شدن ابهام‌ها شود، مناطق آزاد عمدتاً در بخش‌هايي از كشور ايجاد شده‌اند كه پيشتر نقاط كليدي مرزي در بحث صادرات در آنها واقع بوده است، اين مناطق به طور تاريخي و ذاتي پايه‌ها و جايگاه‌هاي صادرات در كشور بوده‌اند. عملكرد مناطق آزاد در بخش صادرات، آنجا مشخص مي‌شود كه ببينيم ميزان صادرات اقلام توليدي اين مناطق و صادرات ذاتي در اين مناطق چه ميزان رشد داشته است، كه اين ميزان ارتباط مستقيم با ميزان سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي در اين مناطق دارد.

دوران طلائي صادرات در مناطق آزاد، مربوط به سال نود و پنج است، در واقع اين سال به خصوص در نه ماه اول، يك حركت اساسي رو به جلو را تجربه كرده است كه نشان دهنده خروج اين مناطق از بن بست توليد و سرمايه‌گذاري بوده، مناطق آزاد البته هنوز زمان نياز دارند تا به جايگاه اصلي و رقابتي خود نسبت به ساير مناطق برسند.

مديريت اقتصادي در مناطق آزاد بايد حرفه‌اي‌تر شود، مديريت سنتي ساكن دفاتر و در انتظار سرمايه‌گذار ديگر پاسخگوي رقابت با مناطق آزاد ديگر جهان نيست، مديريت اقتصادي هوشمند، برخوردار از حمايت كامل همه وزارت‌خانه‌ها و دستگاه‌هاي اجرائي و تصميم‌ساز اقتصادي كشور است كه مي‌تواند در مناطق آْزاد توفيق يافته و موشكلات مربوط به فراهم كردن بستر جذب سرمايه‌گذار داخلي و خارجي را فراهم آورد و زمينه افزايش توليد در مناظق آزاد را ايجاد كند.

اگر ماسرمايه‌گذار داخلي و خارجي را در مناطق جذب كنيم اما نتوانيم به ايشان به سرعت و با تسهيل كامل خدمات زير ساختي و مورد نياز را ارائه دهيم، اگر نتوانيم تصميم‌سازي سريع و تشويقي در مناطق براي جذب سرمايه‌گذار انجام دهيم چگونه مي‌توان انتظار داشت اين مشكل حل شود!؟

مناطق آزاد نياز دارند يك اراده ملي و هماهنگ را براي تسهيل روندها و توسعه استقلال خود و تعامل با مجلس و دولت تجربه كنند. به نظر مي‌آيد تغيير مشهود روند توليد و صادرات و جذب سرمايه‌گذار در مناطق آزاد امروز اعتماد ساز است، اين اعتماد ساز بودن يك فرصت براي همه اركان به خصوص مناطق و تصميم‌سازان در دولت و مجلس مي‌باشد كه براي استفاده از پتانسيل مناطق با هم به اتفاق نظر رسيده و از جزئيات بي‌اهميت عبور كرده بر سر كليت مهم و سرنوشت ساز با هم به توافق برسند.

در كل عملكرد تركان و مجموعه همكاران او را مي‌توان مثبت در اين حوزه ارزيابي كرد. البته اين عملكرد آرماني نيست ولي با توجه به مشكلات مناطق آزاد و عقب افتادگي و دور افتادگي چند ساله مناطق از مسير اصلي‌شان قابل توجه مي‌باشد.

باز هم تاكيد مي‌كنيم، مديران مناطق آزاد بايد براي تغيير سيماي عملكرد خود و شفاف شدن عملكردشان، تلاش جدي و حرفه‌اي داشته باشند، مديريت در مناطق آزاد در بخش‌هاي اقتصادي بايد شفاف و حرفه‌اي شود، يعني سيماي مناطق آزاد در يك برنامه مدون نياز به بازسازي در اركان تصميم‌ساز كشور دارند.

پاشنه آشيل ابهام براي مجلس در موضوع عملكرد مناطق آزاد در خط صعودي (اینفوگرافی) 
Histats.com START (standard) Histats.com END