آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۶۰۳۹
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۸
مهندس تركان در مناطق آزاد چه كرده است / جذب سرمايه‌گذار خارجي
در موضوع جذب سرمايه‌گذار با شدت گرفتن تحريم‌ها به خصوص در سال‌هاي ابتدايي دهه نود، عملاً اولين بخش اقتصادي كشور كه با مشكلات جدي مواجه شد.

به گزارش خبرنگار فيدوس نه تنها در مناطق آزاد كه در همه بخش‌هاي اقتصادي كشور موضوع جذب سرمايه‌گذار خارجي يك مسئله مهم براي حركت به سوي آينده است. تا زماني كه بازارهاي داخلي ما برخوردار از فرصت مناسب براي جلب اطمينان سرمايه‌گذاران خارجي نباشند؛نمي‌توان با اطمينان گفت كه قطار توسعه در كشور به راه افتاده است.

در مناطق آزاد اين موضوع از اهميت بيشتري برخوردار است، در موضوع جذب سرمايه‌گذار با شدت گرفتن تحريم‌ها به خصوص در سال‌هاي ابتدايي دهه نود، عملاً اولين بخش اقتصادي كشور كه با مشكلات جدي مواجه شد، مناطق آزاد به دليل ماهيت عملكردشان بود، سرمايه‌گذارن رقبت خود را در اين بخش از سوي ديگر به دليل نبود ثبات مديريتي و قانوني در مناطق آزاد و عدم وجود استقلال رسمي در اين مناطق از دست دادند.

تغيير اين شرايط پس از انجام توافق برجام هم كار ساده‌اي نبود، همانطور كه همه ناظران اقتصادي نيز اعتقاد داشتند، برگشت اعتماد به بازارها و فرصت‌هاي داخلي ايران براي سرمايه‌گذاران خارجي نياز به يك دوره تحمل و انتظار داشت.

اگر به آمار جذب سرمايه‌هاي خارجي در سال‌هاي نود و چهار و نود و پنج در مناطق آزاد نگاهي داشته باشيم، با تسريع در توسعه زيرساختي اين مناطق و ثبات يافتن مديريت عملاً از سال 94 روند سرمايه‌گذاري خارجي نيز رو به رشد بوده و در سال 94 تا سه ماهه آخر سال اين روند ادامه داشته است، در اين زمان رسانه‌اي شدن اختلافات دولت و مجلس بر سر نحوه اداره مناطق آزاد وقوانين آن به سرعت بر روند جذب سرمايه‌گذار خارجي تاثير منفي گذاشته و حتي در بعضي مناطق فعاليت بعضي سرمايه‌گذاران اين بخش متوقف شده است.

سرمايه‌گذاري خارجي كاري حساس و بسيار مشكل است، امكان ندارد ميانه يك مناقشه كه تكليف آينده مناطق آزاد را دچار ابهام مي‌كند سرمايه‌گذاري ريسك كرده و در اين مناطق براي كار و فعاليت ورود جدي داشته باشد.

البته خوشبختانه طي ماه اخير به خصوص هفته گذشته با اعلام و تاكيد رئيس كميسيون اقتصادي مجلس مبني بر حفظ استقلال فعاليت مناطق آزاد و ثبات در اين مناطق و همچنين طرح موضوع توافق ضمني براي حل مشكلات موجود، به نظر مي‌آيد بتوان اميدوار بود نيمه دوم سال 96 براي مهندس تركان و مديران مناطق آزاد فرصتي تازه براي جذب سرمايه‌گذاران خارجي باشد.

آمار ارائه شده در اينفوگرافي زير روشنگر ميزان رشد سرمايه‌گذاري خرجي در سالهاي 94 و 95 در مناطق آزاد مي‌باشد.

دوران پسابرجام و تعامل با سرمايه‌گذاران خارجي 
Histats.com START (standard) Histats.com END