آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۶۰۳۱
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۲
مهندس تركان در مناطق آزاد چه كرده است / مجموعه سرمايه‌گذاري داخلي
اما در مناطق آزاد در حوزه سرمايه‌گذاري، توليد و صادرات چه مي‌گذرد!؟ آمار نشان مي‌دهد كه حركت مناطق آزاد به سمت حل مشكلات و بازگشت به مسير اصلي است.

به گزارش خبرنگار فيدوس اگر بگوييم شاه‌كليد حل مشكلات مناطق آزاد جذب سرمايه‌گذار و برگشتن قطار توسعه در اين مناطق به خط استراتژي اصلي، يعني توليد و صادرات است بي‌ربط نگفته‌ايم، مهمترين مشكل تصميم‌سازان حوزه تجارت و نمايندگان معترض مجلس نيز در موضوع مناطق آزاد، آنجا كه بحث سهم خواهي مطرح نيست، بر مي‌گردد به اين موضوع كه نمايندگان نمي‌دانند به طور دقيق و شفاف مطابق سند راهبردي و برنامه كلان دولت كارها در بخش اقتصادي مناطق آزاد پيش مي‌رود يا نه! نمايندگان از شفاف نبودن عملكردها و برنامه‌ها در مناطق آزاد گله دارند.

اما در مناطق آزاد در حوزه سرمايه‌گذاري، توليد و صادرات چه مي‌گذرد!؟ آمار نشان مي‌دهد كه حركت مناطق آزاد به سمت حل مشكلات و بازگشت به مسير اصلي است، مناطق آزاد كه عملاً مبدل به حيات خلوت دولت در دوره‌هاي قبل شده بود، با يك برنامه ريزي جهت احياء زيرساخت‌ها و مهندسي مجدد فرايند‌ها كم و بيش مي‌توان گفت در مسير اصلي قرار گرفته است. البته همچنن مشكلات داخلي و بين‌المللي به خصوص بر عملكرد مناطق آزاد تاثير جدي داشته و همچنين اين مناطق نتوانسته‌اند در موضوع تسهيل مسائل اداري و مشكلات زير ساختي صنايع و شركت‌هاي متقاضي مثلا در حوزه آب و برق مشكلات راه‌كارهاي فوري پيدا كنند.

سرمايه‌گذاري در مناطق آزاد با مشكلات بسيار زياد و متنوع‌اي مواجه است كه ناشي از عدم وجود يك نگرش هماهنگ ميان قانونگذار، دولت و حتي بعضي وزارت خانه‌ها مانند نيرو، صنعت و معدن و تجارت و اقتصاد با ماهيت عملكردي اين مناطق مي‌باشد.

اما نمودار جذب سرمايه‌گذار داخلي بخش غير دولتي در سال‌ نود و چهار و نود و پنج با وجود همه اين مشكلات به نسبت گذشته نشان مي‌دهد؛ مهندس تركان و مديران اين مناطق در مسير اصلي توسعه و اهداف استراتژيك قرار دارند. عملاً مي‌توان مدعي شد مناطق آزاد از سكو جدا شده‌اند، آمار نشان مي‌دهد مديريت در اين مناطق حركتي رو به جلو دارد، اما در ارائه و طرح و معرفي دقيق سيماي خود با مشكلاتي مواجه است كه اين مشكلات باعث شده در حجم بي‌اعتمادي در رده‌هاي تصميم‌ساز كشور رشد عملكرد اين مناطق به چشم نيايد.

حركت به سوي اعتماد سازي بازار داخلي 
Histats.com START (standard) Histats.com END