آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۵۸۴۶
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۶
سنگ تمام مجلس برای انتخاب های روحانی
رای بالای رحمانی فضلی برای بدنه جریان اصلاحات شوکه کننده بود. او توانست 250 رای موافق کسب کند. او فقط 25 رای مخالف داشت. در حالیکه بیش از این نمایندگان فراکسیون امید و مستقلین بارها از مخالفت با رحمانی فضلی سخن گفته بودند، شاید در روزهای رای اعتماد رحمانی فضلی توانسته است که نمایندگان این دو فراکسیون را قانع کند.
به گزارش فیدوس؛ جلسات مجلس برای رای اعتماد به  وزرای پیشنهادی حسن روحانی پایان یافت و نمایندگان به همه وزرای پیشنهادی به غیر از حبیب الله بیطرف اعتماد کردند.

رای نمایندگان به وزرای کابینه  نکات جالب توجه ای را در خود داشت. که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.
 
1- میزان آرای موافق نمایندگان به هر کدام از وزرا نشان می دهد که مجلس برای روحانی سنگ تمام گذاشته است. از 17 وزیر پیشنهادی 12نفر بالای 200 رای موافق کسب کردند که نشان از حمایت قاطع مجلس از دولت دارد.
 
2- 4 وزیری که بیشترین رای را کسب کردند عبارتند از امیر حاتمی وزیر دفاع 261 رای، قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت 253 رای، محمود علوی وزیر اطلاعات 252 رای و رحمانی فضلی وزیر کشور 250 رای. این آمار نشان می دهد که نمایندگان مجلس از وزرای پیشنهادی حوزه سیاست و امنیت رضایت داشته اند.
 
3-  4وزیری که کمترین رای را کسب کرده اند عبارتند از: آذری جهرمی، وزیر ارتباطات 152 رای، محمود حجتی وزیر کشاورزی 164 رای، عباس آخوندی وزیر راه 188 رای و علی ربیعی وزیر کار 191 رای.
 
4- حبیب الله بیطرف، وزیر پیشنهادی نیرو با کسب 133 رای موافق کمترین موافقت را به دست آورد و نتوانست به کابینه راه  پیدا کند. او چهره ای اصلاح طلب به حساب می آید اما گویا سابقه طولانی او در طرح های سد سازی و انتقال آب موجب شد که نمایندگان او را گزینه مناسبی برای وزارت نیرو ندادند. نمایندگان می گویند رای به بیطرف سیاسی نبوده است.  از نکات جالب توجه درباره بیطرف این است که 142 نفر از نمایندگان مجلس بعنوان نمایندگان موافق جهت دفاع از برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو ثبت نام کرده‌اند که امری کم نظیر بوده است.  این در حالی است که وی در رای گیری تنها ۱۳۳ رای آورد! یعنی برخی موافقانی که می خواستند در حمایت از وی صحبت کنند هم به او رای ندادند!
 
5- آرای بالای مجلس به دو ژنرال دولت یازدهم نشان دهنده رضایت نمایندگان از عملکرد آن ها در 4 سال گذشته بوده است. محمد جواد ظریف 236 رای موافق و فقط 26 رای مخالف کسب کرد و بیژن زنگنه  وزیر نفت نیز 230 رای موافق و 35 رای مخالف به دست آورد که نشان دهنده حمایت قاطع نمایندگان از این دو وزیر پر حاشیه بود. اما عباس آخوندی وزیر پیشنهادی راه جزو ژنرال های دولت یازدهم بود که نتوانست ببش از 188 رای کسب کند. او 75 نفر مخالف داشت، به نظر می رسد مخالفت ها با آخوندی به طرح مسکن مهر باز می گردد. 

6-  شاید یکی از نکات قابل توجه و حتی تعجب برانگیز رای بالای نمایندگان به وزیر پیشنهادی آموزش و پروروش بود. محمد بطحایی با وجود انتقادات گسترده خارج از مجلس و مجامع فرهنگی نسبت به سوابق و برنامه هایش  توانست 238 رای موافق از نمایندگان کسب کند او فقط 35 رای مخالف داشت. 

7- یکی از نکات جالب توجه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی این است که آرای وزرای این دوره و دوره قبل ریاست جمهوری روحانی در مقایسه با آرای وزرای دو دولت احمدی نژاد نشان می دهد دولت روحانی برای مجلس شورای اسلامی مقبول تر از دولت احمدی نژاد در دوران خودش بوده است. 


نکات قابل تامل درباره آرای وزاری دولت دوازدهم


8- رای وزیر فرهنگ نیز معنا دار بود. با وجود اینکه در این حوزه چالش های فراوانی وجود دارد به نظر می رسد نمایندگان مسیر 4 سال دولت یازدهم را تائید کرده اند. عباس صالحی پیش از این معاون وزیر ارشاد بود احتمالا او همین مسیر را ادامه می دهد. او توانست 242 رای موافق کسب کند.

9- رای محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات بسیار شکننده بود. او با 152 رای موافق و 120 رای مخالف شرایط سخنی برای ادامه کار در وزارت ارتباطات خواهد داشت. با این حال این رای نشان داد که انتقادات و در برخی موارد فضاسازی ها علیه جهرمی نتیجه نداده و یا حتی می توان گفت نتیچه عکس داده است و بالاخره او با تمام حاشیه ها با رای نمایندگان به دولت برود. 

10-  رای بالای رحمانی فضلی برای بدنه جریان اصلاحات شوکه کننده بود. او توانست 250 رای موافق کسب کند. او فقط 25 رای مخالف داشت. در حالیکه بیش از این نمایندگان فراکسیون امید و مستقلین بارها از مخالفت با رحمانی فضلی سخن گفته بودند، شاید در روزهای رای اعتماد رحمانی فضلی توانسته است که نمایندگان این دو فراکسیون را قانع کند. 
منبع: خبرآنلاین
Histats.com START (standard) Histats.com END