آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۵۸۰۰
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۲
زنگنه با درایت موفق به حفظ و تثبیت سهم ایران در اوپک شد
به گزارش فیدوس؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی صلاحیت بیژن نامدار زنگنه وزیر پیشنهادی نفت را آغاز کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی صلاحیت بیژن نامدار زنگنه وزیر پیشنهادی نفت را آغاز کردند.
 مجلس شورای اسلامی پس از بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، بهداشت و درمان و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهاد کشاورزی، دادگستری، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، راه و شهرسازی، صنعت معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی و کشور بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نفت را آغاز کردند.

بیژن نامدارزنگنه ۶۵ ساله کارشناسی ارشد مهندسی عمران دارد، وزیر نفت (سه دوره)،  وزیر نیرو (دو دوره)،  وزیر جهاد سازندگی (دو دوره)، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه کاری خود دارد.

در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ابتدا مخالفان و موافقان به بیان سخن می‌پردازند سپس وزیر پیشنهادی از خود دفاع می‌کند.

ابطحی: چرا شبانه قرارداد چینی‌ها را فسخ کردید؟

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس گفت: چرا در سال ۹۲ پول خوراک پتروشیمی‌ها را به ارز مبادله‌ای گرفتید در حالی که پیشتر در خارج از کشور دریافت می‌کردید؟ چرا شبانه قرارداد چینی‌ها را فسخ کردید و الان مجبور شدید همان قراردادها را با آنان منعقد کنید؟

سیدمحمدجواد ابطحی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت، با قرائت فرازهایی از سخنان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در  جمع دولت شهید رجایی، گفت: کاری به مسائل فنی وزارت نفت ندارم. تضاد منافع در بحث کسب و کار و مدیریت استراتژیک را داریم. می‌گوییم وقتی مدیریت دولتی و خصوصی در یک جایی با هم یکسان شد، فساد می‌آورد.این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: این مسئله بحث مفصلی دارد. گره اصلی فسادهای نهادینه شده عدم توجه به تعارض منافع است. اصل ۱۴۱ قانون اساسی رییس‌جمهور و معاونان و کارکنان رییس‌جمهور را از داشتن دو شغل برحذر می‌داند. از جمله مدیریت عامل و هیات مدیره انواع شرکت‌های خصوصی. باشگاه اندیشه‌ورزان نفت و نیرو را داریم. آقای زنگنه بفرمایید خودتان، معاونان و رییس‌ دفتر شما در این باشگاه چه می‌کنید؟ این باشگاه موسسه‌ای خصوصی است که در سال ۹۴ تاسیس شده است. تصمیمات راهبردی وزارت نفت در این باشگاه گرفته می‌شود. باید تکلیف مشخص شود. این مسئله تعارض منافع ایجاد می‌کند. آقایان می‌توانند باشگاه بزنند ولی آنجا نروند. تهمت نمی‌زنم اما نباید عضو این باشگاه باشید.

این عضو فراکسیون اصولگرایان ولایی گفت: اینکه وزیر گفت، جای گروهبان‌ها نیست باید بگوییم آقای زنگنه شما ۲۸ ساله بودید معاون وزیر ارشاد بودید و ۳۰ ساله شدید، وزیر شدید. شما از کی ژنرال شدید؟ آقای زنگنه باید به مجلس می‌آمدید  و نماینده می‌شدید. کی به بچه‌ها میدان داده شده مدیر اجرایی شوند؟ جوانان الان چه کنند؟ فارغ‌التحصیلان نفت پشت در هستند.

خادمی: جلوی استخدام نمایندگان مجلس در وزارت نفت را بگیرید

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس گفت: رییس جمهور و رییس مجلس و رییس قوه قضاییه لطفا جلوی این مفسده و رانت دو طرفه یعنی استخدام نمایندگان مجلس در وزارت نفت را بگیرید. اگر امید به استخدام‌ها نبود آن وقت وزیران پیشنهادی بهتر صداقت موافقان و مخالفان واقعی خود و تعداد آرای واقعی خود را مشاهده می‌کردند.

هدایت الله خادمی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت: طی چهار سال گذشته دهها بار در رسانه‌ها مطرح شد که وزارت نفت ۵۰ میلیارد دلار بدهکار است؛ یعنی ۵۰ میلیارد دلار وام بدون بهره برداری اجرایی کردن پروژه‌های اساسی به وزارت نفت داده شده است یعنی ۵۰ میلیارد دلار فاینانس داخلی بدوه بهره که جای تقدیر و تشکر دارد.نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس  با بخشی از این منابع مالی فازهای ۱۲، ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تا شهریور ۹۲، ۹۳ درصد پیشرفت، فازهای ۱۷ و ۱۸، ۸۵ درصد و فازهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱ بیش از ۶۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند و یک سال پس از حضور حضرتعالی با همت شما و همکارانتان تکمیل و باعث شد برداشت از مخازن مشترک پارس جنوبی برای اولین بار برابر یا بیشتر از قطر شود. پس این فاینانس داخلی چه اشکالی داشته است؟ مردم محروم و بی‌کس شهرستان‌های ایذه و باغملک با عبور ۲۰۰ کیلومتر رودخانه کارون در دل خود بیش از ۲۰ سال است آب شرب ندارد. ۲۰ سال است که همه دولت‌ها آمدند و رفتند و نتوانستند ۳۰۰ میلیون دلار فایناس داخلی یا خارجی دهند تا مردم مجبور به کوچ نشوند. امیدوارم با دست مبارک‌تان بهره‌برداری از این پروژه را کلنگ زنی کنید

وی آمار اعلام شده تولید و صادرات نفت قبل و بعد از تحریم را بزرگ‌نمایی دانست و خطاب به مردم مدعی شد: به عنوان یک کارمند وزارت نفت با ۳۰ سال سابقه و دهها سال مدیر عامل شرکت‌های نفتی و نایب رییسی کمیسیون انرژی مجلس خدمت شما عرض می‌کنم افزایش تولید نداشته بلکه برگشت به تولید را داشته‌ایم. کاملا با آن فرق دارد. اگر بخواهیم موضوع را ساده توضیح دهیم دقیقا مثل این است که تصمیم گرفته‌ایم به مسافرت بروید شیر آب و گاز را می‌بندید، پس از بازگشت از مسافرت شیر آب و گاز را باز می‌کنید، همین. گر چه برای اینکه چاه‌های صدمه نمی‌بینند و از تولید نیفتند، تولید چرخشی از چاه‌های خواهیم داشت که کاری روتین است که در شرایط عادی هم انجام می‌شود.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس گفت: جناب مهندس، فرمودید در سال ۹۴ در بنزین خودکفا می‌شویم اما روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین وارد می‌شود، گفتید مدیریت مصرف سوخت را سامان می‌دهید اما نه تنها سامان ندادید که میزان مصرف بنزین به بیش از ۸۰ میلیون لیتر در روز رسید، گفتید تا سال ۹۶ و در شرایط تحریم می‌توانید تولید نفت و میعانات گازی را به ۵.۷ میلیون بشکه برسانید ولی نشد، گفتید پرونده پارس جنوبی را در پایان دولت یازدهم می‌بندید ولی نبستید، گفتید ژنرال‌ها را جایگزین گروهبان‌ها می‌کنید ضمن ایراد به این ادبیات که در صنعت جایگاهی ندارد و از فرد بزرگی مثل شما انتظار نمی‌رود اما هر شش معاون و قائم مقام شما استعفا دادند و رفتند.

نماینده مردم چالوس: زنگنه ۲۶ سال تجربه وزارت را با خود همراه دارد

نماینده مردم چالوس در مجلس شورای اسلامی گفت: قرار است از وزیری صحبت کنیم که پنج سال در وزارت جهاد، ۹ سال در وزارت نیرو و ۱۲ سال در وزارت نفت حضور داشته است و ۲۶ سال تجربه وزارت را با خود همراه دارد و ۹ بار از مجلس رای اعتماد گرفت.

قاسم احمدی لاشکی در موافقت با وزیر پیشنهادی نفت خاطرنشان کرد: تولید روزانه نفت خام ما در مدت چهار سال اخیر یک میلیون و ۲۷۰ هزار بشکه افزایش یافته و میزان صادرات دو برابر شد. همین‌طور ۹ هزار روستا از نعمت گاز بهره‌مند شدند.وی افزود: توسعه حوزه دریای خزر و انطباق عملکرد وزارت نفت با برنامه‌ها و اسناد بالادستی بر اساس گزارش معاونت نظارت مجلس در برنامه‌ها و عملکرد آقای زنگنه برگ زرین و افتخارآمیزی را رقم زده که همراهی و انطباق با سیاست‌های رهبری در حوزه نفت و گاز این کارنامه را درخشان‌تر می‌کند.

احمدی لاشکی در خصوص قرارداد توتال، گفت: آنچه که از جلسه‌های ۱۱ ساعته با مسئول کمیسیون انرژی و جلسات متعدد با رییس کمیسیون برنامه و بودجه و مسئولین نظارتی مجلس دریافتم هیچ مغایرتی با قانون در قرارداد توتال وجود ندارد و مسئولین حقوقی کشور نیز مهر تاییدی بر این قرارداد زدند.

لاهوتی: بعد از حادثه بزرگ برجام، به صادرات ۲.۵ میلیون بشکه نفت رسیدیم

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایطی که تولید نفت وضع بحرانی داشت و باید با ذره‌بین به دنبال مشتریان نفتی می‌گشتیم بعد از حادثه بزرگ برجام و به همت تیم مذاکره‌کننده و وزارت نفت به صادرات ۲.۵ میلیون بشکه نفت رسیدیم.

مهرداد لاهوتی به عنوان موافق برنامه‌های پیشنهادی وزیر نفت خاطرنشان کرد: در پارس جنوبی عملکرد وزارت نفت عملکرد درخشانی بود و پنج فاز از ۱۱ فاز در این دوره چهار ساله به بهره‌برداری رسید و در حالی که سال‌ها آرزوی تولید نفت و گاز همسنگ قطری‌ها را داشتیم امروز بیش از قطر تولید داریم.وی افزود: گازرسانی به سیستان و بلوچستان که به یک آرزو تبدیل شده بود محقق شد و سیستان امروز از نعمت گاز برخوردار است. همچنین همه شهرستان‌ها از نعمت گاز در سطح کشور در حال حاضر بهره می‌برند و در تولید محصولات پتروشیمی نیز ۲۴ درصد رشد داشتیم.

لاهوتی با بیان اینکه با روند طی شده تا پایان سال ۹۶ به خودکفایی در تولید بنزین می‌رسیم، گفت: تولید بنزین با کیفیت و مطابق با استانداردها و سوخت سبز در کشور آغاز شده و به سمت خودکفایی در محصولی استراتژیک پیش می‌رویم که همیشه یکی از ابزارهای فشار و تحریم بود.

انارکی: جذب سرمایه‌گذاری و توسعه میادین مشترک متناسب با اهداف برنامه توسعه نیست

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از وارادات بنزین به کشور علاوه بر داشتن منابع نفتی و گازی گفت که جذب سرمایه گذاری و توسعه میادین مشترک متناسب با اهداف برنامه پنجم نبوده است.

احمد انارکی به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی نفت با بیان اینکه ابهامات و سوالاتی در برنامه پیشنهادی  زنگنه وجود دارد گفت:‌ باید قراردادهای نفتی مبتنی بر جذب سرمایه گذاری خارجی برای توسعه میادین نفتی و گازی به  خصوص میادین مشترک باشد که به نظر می رسد این انتظار به خوبی برآورد نشده است؛ به طوری که جذب سرمایه گذاری و توسعه میادین مشترک متناسب با اهداف برنامه پنجم نیست.وی ادامه داد: چرا در شرایطی که همسایه‌های ما با سرعت در حال توسعه و برداشت از میادین مشترک هستند از سرمایه‌های در گردش مردم در صنعت نفت استفاده نمی‌شود.

انارکی ادامه داد: یکی از بندهای برنامه پیشنهادی آقای زنگنه جذب سرمایه گذاری از کشورهای خارجی برای کسب درآمد است. سوال این است آیا قرار است این درآمد محدود به چند کشور شود؟ همچنین معلوم نیست که قرار است امنیت اقتصادی سرمایه گذاران را تامین کرد؛ از طرف دیگر به موضوع مشارکت بخش خصوصی در این سند اشاره شده که افکار عمومی خاطره خوشی از حضور بخش خصوصی در فروش نفت ندارند.

وی با اشاره به برنامه زنگنه برای تاسیس شرکت‌های غیردولتی جهت سرمایه گذاری در فعالیت‌های اکتشاف و توسعه و بهره‌برداری از میادین مشترک گفت:  آیا بهتر نیست به جای تاسیس شرکت‌های جدید، شرکت‌های فعلی را توانمند کرده و از آن‌ها حمایت شود؟

نماینده رفسنجان همچنین با انتقاد از واردات بنزین گفت:‌ جای تاسف است که با داشتن منابع نفت و گاز هنوز وارد کننده بنزین هستیم؛ حال اینکه می‌توان با تبدیل نفت خام از فراورده‌های آن استفاده کرد؛ همچنین با توسعه منابع پایین دستی پتروشیمی می‌توان ضمن کسب بیشترین ارزش افزوده اشتغال زایی نمود.

نادری: زنگنه با درایت موفق به حفظ و تثبیت سهم ایران در اوپک شد

نماینده مردم پاوه در مجلس شورای اسلامی ضمن دفاع از عملکرد بیژن زنگنه در وزارت نفت دولت یازدهم گفت که وی با درایت موفق به حفظ و تثبیت سهم ایران در اوپک شد.

شهاب نادری به عنوان موافق وزیر پیشنهادی نفت به اظهارات نماینده ایذه اشاره کرد و گفت:‌ متاسفانه مجلس را متهم به رانت خواری کردند من ضمن رد اظهارات مطرح شده می گویم که نمایندگان خالصانه در مورد کابینه ورود کردند و طرح مطالبی ناشی از بیکار شدن ایشان در حفاری شمال و مسائل شخصی از تریبون مجلس شایسته نیست.وی افزود:‌ آقای زنگنه تمام عمرش را در شرایط دفاع مقدس، سازندگی و شرایط حاصل از تحریم گذرانده. او مردی از تبار کرمانشاه و فردی نام آشنا در توسعه و آبادانی است که به اذعان مراجع قضایی از سلامت برخوردار است و ظرفیت بالای مدیریتی وی و ۲۶ سال سابقه حضور وی در وزارت خانه لقب شیخ الوزرایی به وی داده اند.

نادری ادامه داد: در زمان دفاع مقدس و زیر بمباران صدام ایشان نگذاشت صادرات نفت قطع شود. همچنین قیمت نفت را کاهش دادند اما مدیریت و تجربه آقای زنگنه باعث شد سهم ایران از اکو اضافه شود. مهندس زنگنه چهره نام آشنای عرصه سازندگی و دارای قدرت بالای چانه زنی و تاثیرگذاری در عرصه بین‌المللی است که اقدامات شایسته ای در بازار نفت و گاز جهان انجام داده و با درایت و زیرکی موفق به حفظ و تثبیت سهم ایران در اوپک شده در حالیکه کشورهای دیگر موظف به کاهش سهم خود بوده اند.

نادری از نمایندگان خواست با رای قاطع بیژن زنگنه را که در دولت مقام معظم رهبری هم وزیر بوده به عنوان وزیر نفت دولت دوازدهم انتخاب کنند.


زنگنه: عقل سیاسی دارم/مذاکره راه‌حل مسائل کشور است نه مخاصمه/دست ظریف را می‌بوسم


وزیر پیشنهادی نفت با بیان اینکه ما سومین ذخایر نفت دنیا را در اختیار داریم، گفت: عقد قراردادهای جدید نفتی را با هدف توسعه میدان‌ها، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ایجاد اشتغال انجام خواهیم داد.

 بیژن نامدار زنگنه وزیر پیشنهادی نفت در دفاع از برنامه‌های خود برای کابینه دوازدهم، گفت: در کشور ما هنگامی که از نفت صحبت می‌کنیم فقط یک کالا نیست. نفت و وزارت نفت دارای ابعاد اقتصادی، سیاسی، سیاست خارجی و بازرگانی خارجی است و در مسیر توسعه اقتصادی غیرمتکی به نفت و صنعت پتروشیمی نیستیم. ضمن اینکه بودجه کشور مستقیم و غیرمستقیم به نفت وابسته است.

وی تصریح کرد: این اهمیت سبب شده تا دشمنان در برخورد با جمهوری اسلامی ایران بیش از هر موردی به اعمال تحریم‌ها و اشکال‌تراشی علیه صنعت نفت پافشاری کنند. صنعت نفت و مجاهدان آن خط مقدم جبهه مبارزه با دشمن هستند.

وزیر پیشنهادی نفت ادامه داد: در این روزها که فرصت شد به دلیل رای اعتماد در مجلس و در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های تخصصی حضور داشته باشم به توسعه میدان‌های مشترک،‌ تسریع در انعقاد قراردادهای نفتی، پرهیز از خام‌فروشی، حمایت از ساخت داخل و مدیریت نیروی انسانی تاکید کردم.

وی افزود: در برنامه‌ای که بنده ارائه کرده‌ام و گزارشی که معاون نظارت مجلس تهیه کرده 47 درصد برنامه‌های پیشنهادی بنده با احکام بالا دستی منطبق است، 40 درصد همسو بوده و در هیچ مورد مغایرتی با اسناد بالادستی یافت نشده است البته در 13 درصد هم اشاره‌ای نشده به این اسناد، نه این‌که مغایرتی وجود داشته باشد.

زنگنه گفت: اساسا در برنامه‌ای که تهیه کرده‌ام منطبق بر برنامه ششم توسعه بوده و معتقد هستم که وزیر نمی‌تواند برنامه دهد و برنامه آن چیزی است که در قانون وجود دارد و آن‌چه که ما ارائه می‌کنیم راهکارهایی است که برای برنامه‌های مصوب و بودجه‌های سنواتی ذکر می‌شود.

وزیر پیشنهادی نفت تصریح کرد: بنابراین همه اسناد بالادستی که از سیاست‌های رهبری گرفته تا قانون برنامه ششم مورد تاکید بنده است و مهمترین چیزی که معتقدم در صنعت نفت باید به آن توجه شود سرمایه‌گذاری در این صنعت است به ویژه برای توسعه میدان‌های مشترک که تمام این‌ها باید طی این چهار سال تعیین تکلیف و سرمایه‌گذاری شود.

وی خاطرنشان کرد: عقد قراردادهای جدید نفتی با هدف توسعه میدان‌ها و جذب سرمایه‌گذار خارجی و ایجاد اشتغال باید صورت گیرد و طبق برنامه‌ای که تهیه کرده‌ام 200 میلیارد دلار ظرف پنج سال باید سرمایه‌گذاری انجام شود که از این میزان 120 تا 130 میلیارد آن باید از طریق منابع خارجی جذب شود و در این شرایط است که می‌توانیم بخش‌های بالا دستی و پایین دستی را رونق دهیم.

زنگنه گفت: به عنوان مثال اگر در خوزستان حرکتی ایجاد شود باید طرح‌های توسعه‌ای میدان‌های نفتی اجرایی شوند و در این سرمایه‌گذاری‌ها ده‌ها میلیارد دلار و صدها اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.

وزیر پیشنهادی نفت با اشاره به این‌که افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز با هدف افزایش تولید در بازارهای جهانی است، بیان کرد: بر اساس سیاست‌های کلی نظام، افزایش ظرفیت تولید صیانت شده نفت متناسب با ذخایر موجود و برخوردار کشور از قدرت اقتصادی، امنیتی و سیاسی است و در واقع این افزایش تولید باید متناسب با ذخایر انجام شود.

وی با بیان این‌که «ما سومین ذخایر نفت دنیا را در اختیار داریم»، گفت: اما از نظر تولید میزان پایین است و باید در نظر داشته باشیم که نفت مقوله‌ای است که فقط اقتصادی نیست و رابطه تولید با سایر کشورها برای ما قدرت و جایگاه سیاسی و امنیتی را رقم می‌زند.

زنگنه اتمام فازهای پارس جنوبی را از دیگر برنامه‌های خود عنوان کرد و گفت: فاز یازده در این چهار سال در مرحله نوسازی و بازسازی قرار می‌گیرد، ضمن اینکه احداث پایانه‌های نفتی را در دستور کار خود داریم. البته باید در نظر داشته باشیم که اگر می‌خواهیم خام‌فروشی نکنیم باید تولید پتروشیمی را تقویت کنیم.

وزیر پیشنهادی نفت یادآور شد: زمانی که من وارد وزارت نفت شدم در سال 76 تولید پتروشیمی ما یک میلیارد دلار بود و در سال 84 این تولید به چند برابر خود رسید و در این سال‌ها هم نزدیک به 9 میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی ما اضافه شده است.

وی ادامه داد: برای پالایشگاه‌ها هم پیش‌بینی شده که از 1.7 میلیون بشکه به سه میلیون بشکه برسیم.

زنگنه گفت: یکی دیگر از طرح‌های ما این است که گاز در مشعل نداشته باشیم و در شهرستان بهبهان هم برای جلوگیری از سوزندان گازها فقط سه میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در حال انجام است.

وزیر پیشنهادی نفت به نقش‌آفرینی جدی در حوزه صادرات گاز هم اشاره کرد و گفت: می‌گویند وزارت نفت در صادرات گاز کاری نکرده است، وقتی کمبود گاز داشتیم چه چیزی را صادر می‌کردیم؟

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که «قراردادی را در زمینه تولید لوله‌های مقاوم خوردگی به امضا رسانده‌ایم»، گفت: ما ظرف سه سال سازنده این لوله‌ها خواهیم شد البته در این قرارداد یک شرکت ایرانی و خارجی مسئولیت کار را بر عهده دارند. البته قراردادهایی هم برای ساخت مته و تجهیزات درون چاهی در دستور کار داریم.

زنگنه با اشاره به این‌که «تکمیل شبکه گازرسانی کشور هم باید هر چه سریعتر انجام شود»، گفت: بهینه‌سازی مصرف سوخت، تقویت مدیران نفت و مساله معیشتی نیروی انسانی در حوزه نفت هم در دستور کار قرار دارد.

وزیر پیشنهادی نفت ادامه داد: در سال 84 کل نیروهای رسمی 120 هزار نفر بود اما وقتی بنده برگشتم نیروی انسانی نفت به 220 هزار نفر رسیده بود یعنی 100 هزار نیرو اضافه شده بود بدون این‌که کاری انجام شود، لذا حل این معضل کار بزرگی است، نیروهای قرارداد مدت موقت داریم که وضع زندگی خوبی ندارند. امیدوارم که با کمک شما نمایندگان تلاش شود تا راه‌حلی برای مشکلات این‌ها پیدا کنیم.

وی همچنین به مسئولیت‌های اجتماعی حوزه نفت نیز اشاره کرد و اظهار داشت : بنده افتخار می‌کنم و خدای متعال را شکر می‌کنم که این دفعه جزو اولین دفعاتی است که وزیری برای رای اعتماد به مجلس می‌آید و نمایندگان مناطق نفت‌خیز از وزیر حمایت می‌کنند. ما به مسائل اجتماعی این مناطق توجه کرده‌ایم و اینگونه نیست که آن‌ها را مزاحم بدانیم. آن‌ها همراهان ما هستند، ما باید به بهبود زندگی آن‌ها توجه کنیم.

زنگنه با تاکید بر حمایت از جذب سرمایه‌گذاری، گفت: چهار سال پیش وقتی برای رای اعتماد به مجلس آمدم آقای زاکانی و نادران را دیدم و به آقای نادران گفتم ما با هم مخالف باشیم و از هم متنفر نباشیم، گفت نیستم و در مسیر کاریم در سال 93 از ایشان و آقای توکلی کمک خواستم و این دو نفر مردانه کمک کردند و زمانی که مساله منافع ملی مطرح است آنها به من کمک کردند.

وزیر پیشنهادی نفت با بیان این‌که «برای بار نهم است که به مجلس برای رای اعتماد می‌آیم»، گفت: این دفعه یکی از لذت‌بخش‌ترین خواهد بود زیرا همه در چارچوب منافع ملی حرف می‌زنند. در مجلس باید با هم باشیم و کمک کنیم کشور توسعه یابد. مذاکره راه‌حل مسائل کشور است نه مخاصمه.

وی در مورد سوال نمایندگان مبنی بر تولید صادرات نفت منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، گفت: تمامی اقدامات ما با مجموعه سیاست‌ها مطابقت دارد.

زنگنه در مورد اظهارات یکی از نمایندگان مخالف خود درباره باشگاه نفت و نیرو، اظهار داشت: این باشگاه یک موسسه غیرانتفاعی و غیردولتی است که در سال 91 مشغول به فعالیت شده و ما زمانی‌که آن را ثبت کردیم در خواب هم نمی‌دیدیم که کسی مانند آقای روحانی بیاید و ما وزیر بشویم و بنده هم نه عضو هیات مدیره و مدیرعامل آن هستم بلکه عضو هیات موسس هستم. نمی‌دانم چرا بعضی از دوستان حساس هستند، شما اگر می‌دانید کاری خلاف قانون است به قوه قضاییه و کمیسیون اصل 90 می‌گفتید. مثل این‌که کشف جدیدی شده باشد این‌گونه مطرح می‌کنید. چرا بعضی‌ها اینقدر نگران هستند، اگر هم روزی بخواهد منحل شود اموالش با اجازه ولایت فقیه به یک موسسه دانشگاهی واگذار می‌شود.

وزیر پیشنهادی نفت درباره 50 میلیارد دلار وام بی‌بهره هم این‌گونه پاسخ داد: کجا بی‌بهره است؟ مگر بانک مرکزی وام بی‌بهره به کسی می‌دهد؟

وی درباره این‌که گفته می‌شود چرا تولید در صنعت نفت اضافه نشده، گفت: اگر می‌خواهید با من مخالفت کنید چرا حق کارگران نفت را نادیده می‌گیرید. فکر می‌کنند تولید نفت مثل شیر آب است که باز کنیم و اضافه شود. کارگران زحمت کشیده‌اند تا تولید را برگرداندند البته من هم نه، آقای ظریف زحمت کشید. من دست آقای ظریف را می‌بوسم که دست ما را باز کرد تا بتوانیم تولید داشته باشیم.

زنگنه تصریح کرد: زمانی هم که بحث فریز تولید ایران مطرح شد من ایستادم، آن زمان یک عده گفتند زنگنه می‌خواهد ارزان فروشی کند، گردن من را هم بزنید حاضر نیستم از سهم ایران در بازار جهانی بگذرم.

وزیر پیشنهادی نفت در ادامه در مورد اظهارات نماینده ایذه و باغملک مبنی بر استخدام نمایندگان برای رای‌آوری‌اش در مجلس، گفت: هر دوره‌ای که تمام می‌شود امیدوارم البته شما 10 دوره رای بیاورید. یکی از دغدغه‌های هیات رییسه و وزرا این است که این نماینده‌ها(ادوار)  که کار ندارند به آن‌ها کار دهید، چه کارشان کنیم، اگر نگران شغل و آینده‌شان باشند هزاران مفسده دیگر درست می‌شود. بنده بچه که نیستم، خودتان هم می‌دانید نماینده دوره قبل یک شهر چگونه می‌تواند در رای اعتماد یا علیه من کاری انجام دهد در حالی‌که با نماینده فعلی با هم رقیب هستند، من اینقدر عقل سیاسی هم دارم.

زنگنه گفت: برخی از نمایندگان می‌گویند چه وقت میدان به جوان‌ها می‌دهید، بدانید من خیلی اصرار کردم که شخص دیگری را به عنوان وزیر نفت معرفی کنند اما خیلی اصرار و پافشاری کردم، آخرش من تنها ماندم و همه پشت من را خالی کردند و نهایتا بنده معرفی شدم.

وی در پایان با اشاره به کشتی گرفتن رسول خادم در المپیک جهانی که یک بار از کشتی خداحافظی کرد و بار دیگر در عرصه کشتی حاضر شده و مدال نقره گرفت، گفت: او به من درس داد که برای عزت ایران باید از آبروی خود گذشت.

منبع: ایسنا
Histats.com START (standard) Histats.com END