آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۵۴۳۱
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۶
كمتر سابقه داشته است كه در ابتداي معرفي كابينه به مجلس، ليست وزراي پيشنهادي كامل نباشد. اين اتفاق اما براي دولت دوم حسن روحاني افتاد.

به گزارش فیدوس: وزارت علوم از همان اول براي حسن روحاني وزارتخانه خوش يمني نبود. نخستين وزيرش را رد كردند و دومي را به فاصله چند ماه استيضاح. 
 بعد از آن هم ليست وزير بود كه او براي وزارتخانه علوم مي‌فرستاد و مجلس اصولگراي وقت آن را رد مي‌كرد تا اينكه حسن روحاني به محمد فرهادي كه جامعه دانشگاهي هم از آن رضايتي نداشت، رضايت داد.
 
كمتر سابقه داشته است كه در ابتداي معرفي كابينه به مجلس، ليست وزراي پيشنهادي كامل نباشد. اين اتفاق اما براي دولت دوم حسن روحاني افتاد.
 
ليست وزراي پيشنهادي يك اسم كم داشت و آن هم نام وزير پيشنهادي علوم بود. اسحاق جهانگيري، معاون اول رييس‌جمهور، انصراف لحظه آخري خاكي صديق، گزينه وزارت علوم را علت اين مساله مي‌دانست اما شخص خاكي صديق مي‌گفت كه انصرافي نداده است.
 
آن سوي ميدان اما چهره‌هايي همچون مصطفي معين هم از عدم معرفي وزير علوم گلايه داشت. معين گفته بود: «گفته مي‌شود كه تاكنون ۹ گزينه پيشنهادي آقاي رييس‌جمهور براي تصدي وزارت علوم پذيرفته و مورد توافق واقع نشده است يا خود افراد در دقيقه ۹۰ از مسووليت انصراف داده‌اند! » در ميان همه رفت و آمدهايي كه اين روزها وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم به مجلس دارند هنوز تكليف وزير علوم مشخص نيست.
 
تا اينجا كه ديروز بهروز نعمتي، سخنگوي هيات رييسه مجلس از احتمال معرفي وزير پيشنهادي علوم به مجلس در جلسه علني امروز مجلس خبر داد. موضوعي كه البته هنوز از سوي دولتي‌ها تاييد نشده و مشخص نيست كه روحاني با معرفي وزير علوم در جلسه علني امروز، روز سه شنبه براي دفاع از همه وزرايش به مجلس مي‌رود يا بازهم داستان ادامه‌دار وزارت علوم به سرانجام نخواهد رسيد.
 
با اينكه مجلس از احتمال معرفي وزير پيشنهادي علوم در جلسه امروز خبر مي‌دهد اما گمانه‌زني‌ها در مورد وزير احتمالي در دولت ادامه دارد. گزينه‌هايي همچون مسعود شفيعي رييس دانشگاه فني و حرفه‌اي، محمد روشن معاون حقوقي وزارت علوم و سيد احمد معتمدي رييس دانشگاه اميركبير از جمله احتمالي‌ترين گزينه‌ها براي حضور در وزارت علوم هستند.

نامه سرگشاده انجمن اسلامي دانشجويان به عارف 
دانشجويان هم از عدم معرفي وزير پيشنهادي علوم ناراضي هستند. ديروز اعضاي انجمن اسلامي دانشجويان دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران با ارسال نامه‌اي خطاب به محمدرضا عارف، رييس فراكسيون اميد با اشاره به مطالبات دانشگاهيان از مجلس از عدم معرفي وزير علوم به مجلس انتقاد كردند و خواهان توجه بيشتر به مطالبات دانشجويان شدند.
 
در اين نامه آمده است: «راي ما به ليست اميد مشروط بوده است و ما نمايندگان را موظف به پاسخگويي شفاف در قبال مطالبات خود مي‌دانيم. همچنين معتقديم روندي كه در اين زمينه تا كنون پيش گرفته شده، خلاف وظايف اساسي نمايندگان مجلس در قبال ملت است.
 
آيا از حضور مردم تنها در آستانه انتخابات استقبال مي‌شود و بعد از آن بهتر است ميدان را براي بازيگران فرصت‌طلب صحنه سياست خالي بگذارند؟
 
شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان هم در اين ميان عملكرد شفافي نداشته است. آيا مطالبات به حق اكثريت مردم ايران كه در خرداد ۹۲، اسفند ۹۴ و ارديبهشت ۹۶ با صلابت به صحنه آمدند در اولويت فراكسيون و شوراي متبوع جنابعالي قرار دارد؟ »
 
در ادامه اين نامه سرگشاده آمده است: «البته به تجربه مي‌دانيم كه وجود اهرم‌هاي مختلف فشار سياسي در كشور و پيچيدگي‌هاي بسيار پيشبرد اهداف سياسي، بهانه خوبي براي شانه‌خالي كردن از پيگيري شفاف مسووليت‌هاي نمايندگي مجلس نيست.
 
شاهدمان بر اين مدعي تفاوت معنادار در عملكرد نمايندگان فراكسيون اميد است. اكنون و در آستانه راي اعتماد به وزراي كابينه دوازدهم، لزوم التفات نمايندگان به دغدغه‌هاي جامعه مدني و دانشگاهيان بيش از پيش احساس مي‌شود.
 
راي به روحاني نيز همچون راي به فراكسيون اميد (و هر راي ديگري)، مشروط و منوط به پيگيري مطالبات بوده است. كابينه دوازدهم بايد شرايط لازم را براي برآوردن مطالبات ٢٤ ميليوني ملت ايران دارا باشد.
 
هنوز جاي وزير علوم در كابينه پيشنهادي رييس‌جمهور روحاني خالي است. جامعه دانشگاهي كشور همچنان اميدوار به تغيير اين‌گونه رويه‌هاي غيرشفاف و غيرمسوولانه است.
 
شايسته است كه نمايندگان مطالبات دانشگاهيان را در راي اعتماد به كابينه و علي‌الخصوص وزير علوم آينده در اولويت قراردهند.»
 
اعضاي اين انجمن در ادامه اين نامه محورهاي اصلي مطالبات دانشگاهيان را مجددا يادآوري كرده‌اند كه به اين شرح است: « گزينش و اخراج اعضاي هيات علمي در آموزش عالي كشور امروز به ابزاري براي اعمال نظر سياسي در دانشگاه بدل شده است.
 
تمديد قراردادهاي اساتيد، گزينش اعضاي جديد هيات علمي و بازنشستگي اجباري برخي از آنها علاوه بر تاثيرات منفي در فضاي فكري-سياسي دانشگاه‌ها موجب افت علمي قابل‌توجهي شده است. لازم است هرچه سريع‌تر با اين پديده برخورد لازم صورت گيرد.
 
مشكلات صنفي گسترده و عدم توجه مسوولان دانشگاه به اين نيازهاي حداقلي، زيست دانشجويي را به مخاطره انداخته و شرايط را براي تعالي علمي- سياسي دانشگاه سخت كرده است.
 
ما رسيدگي به اين مشكلات را از وظايف اصلي وزير علوم آينده مي‌دانيم. رويكرد امنيتي به دانشگاه و دانشجويان همچنان آفت بزرگ آموزش عالي كشور باقي‌مانده است. با نگاهي به وعده‌هاي انتخاباتي ليست اميد، سكوت و بي‌اعتنايي امروز شما نسبت به اين مساله غيرقابل توجيه مي‌نمايد.
 
اوضاع نامناسب دخالت‌هاي به ظاهر علمي نهادهاي خارج از دانشگاه و تغييرات واحدهاي درسي به خصوص در رشته‌هاي علوم انساني كه اصل حيات اين علوم در دانشگاه‌هاي كشور را تهديد مي‌كند، امروز به نقطه هشدار رسيده است.
 
با ادامه سكوت خود شرايط را براي وارد آمدن آسيب جدي به دانشگاه فراهم نكنيد. نكات مذكور بياني مختصر از مشكلات مفصلي است كه دانشگاهيان هر روز با آنها روبه‌رو هستند.
 
فراهم كردن شرايط براي رفع آنها وظيفه خود نمايندگان محترم ليست اميد و وزير علومي خواهد بود كه از نمايندگان راي اعتماد خواهد گرفت. ما شما نمايندگان را مسوول نظارت بر رفع اين مشكلات و ارايه گزارش‌هاي مستمر و شفاف از پيشرفت‌هاي صورت گرفته در اين زمينه مي‌دانيم.» 
منبع: ایرنا
Histats.com START (standard) Histats.com END