آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۵۱۵۶
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۵
گزارش مالی شهرداری تهران با واکنش اعضای شورای شهر تهران روبه‌رو شد
دیروز در سیصد و شصت و هفتمین جلسه علنی شورای شهر تهران، معاون مالی شهرداری تهران گزارش‌اش را خواند و اعضای شورای شهر تهران، به آن واکنش نشان دادند. برخی آن را گزارش کوری توصیف کردند و برخی گفتند که مبهم است و هزینه‌ها با خروجی‌ها تناسبی ندارد.
به گزارش فیدوس: دیروز در سیصد و شصت و هفتمین جلسه علنی شورای شهر تهران، معاون مالی شهرداری تهران گزارش‌اش را خواند و اعضای شورای شهر تهران، به آن واکنش نشان دادند. برخی آن را گزارش کوری توصیف کردند و برخی گفتند که مبهم است و هزینه‌ها با خروجی‌ها تناسبی ندارد. برخی گفتند؛ شهرداری می‌گوید دولت ١٩‌هزار‌میلیارد تومان بدهکار است اما آیا دولت همین میزان بدهی را قبول کرده؟ همه اینها بخشی از گزارش دیروز جلسه علنی شورای شهر تهران بود. قدرت گودرزی، معاون مالی شهرداری تهران، پشت تریبون رفت و گزارش مالی ١٢ساله شهرداری تهران را خواند. او درهمین گزارش، میزان بدهی شهرداری را حدود ١٥‌هزار‌میلیارد تومان اعلام کرد: «درآمدهای شهرداری در بخش غیرنقد ٥٢‌هزار و ٧١٣‌میلیارد تومان مصوب درآمدی از سوی شورا بوده که ٤٥‌هزار و ٣٠٨‌میلیارد تومان آن محقق شده است، بنابراین در مجموع ١٢‌سال گذشته ١٣٠‌هزار و ٢١١‌میلیارد تومان درآمد مصوب شهرداری بوده که از این مبلغ ١١٨‌هزار و ٧٨٤‌میلیارد تومان هزینه شده که در مجموع به صورت میانگین ٩١‌درصد از بودجه مصوب محقق شده است.»
گودرزی با یادآوری این‌که قبل از سال٨١ قانون تجمیع عوارض نبود و شهرداری‌ها به‌طور مستقیم از همه‌جا عوارض خود را می‌گرفتند و راحت بودند، گفت: «اگر عدد حاصل از تجمیع عوارض کم بود، به این دلیل نبود که نمی‌توانستیم عوارض را بگیریم، به این دلیل بود که میزان آن کم بود. ‌سال ٨١ تصویب شد همه این عوارض‌ها به‌عنوان تجمیع عوارض جمع شود، اما با این وجود شاهد بودیم که عوارض شهرداری‌ها نسبت به سابق کمتر نیز شدند.» او با بیان این‌که هزینه‌های شهرداری تهران از ١٣٠‌هزار و ٢١١‌میلیارد تومان اعتبار مصوب به ١١٨‌هزار و ٧٨٤‌میلیارد تومان تا پایان سه‌ماهه اول امسال رسیده که همه آن هزینه شده است، افزود: «برابر اعتبارات مصوب، اعتبار تملک و دارایی‌ها ٦١,١درصد، اعتبار تملک دارایی‌های مالی ٨.٢‌درصد و اعتبار هزینه‌ای یا جاری ٣٠.٧‌درصد بوده اما در عملکرد جاری ما ٢٥.٨‌درصد بوده است که این نقطه قوت شهرداری است که این هزینه در ساخت مترو و توسعه زیرساخت‌ها و پروژه‌ها هزینه شده است. این درحالی است که اگر با دولت مقایسه کنیم، تنها ١٠ تا ١٥‌درصد بودجه برای بودجه سرمایه‌ای است و مابقی هزینه‌های جاری است.»
معاون مالی شهرداری تهران با اشاره به این‌که بارها شنیده شده که منتقدان مدیریت شهری تهران را شهر سوخته می‌نامند و می‌گویند که قرار است شهر سوخته تحویل بگیرند، گفت:   «ارزش تقریبی املاکی که در این ١٢‌سال تملک کردیم، ٢٢‌هزار و ٨٤٥‌میلیارد تومان بوده است. ارزش تقریبی تهاتر املاک نیز ١١‌هزار و ٩٢‌میلیارد تومان بوده است. یعنی دارایی‌های شهرداری تهران در این مدت بیش از دو برابر افزایش یافته است.»
شهرداری تهران ١٥‌هزار و ٥١١‌میلیارد تومان بدهکار است
گودرزی درباره بدهی‌های شهرداری هم گفت: «بدهی‌داشتن نقطه قوت است، ما تعهد ایجاد می‌کنیم برای افزایش سرمایه شهر. برهمین اساس تا امروز بدهی مناطق ٢٢گانه، ٦‌هزار و ٣٥١‌میلیارد تومان بوده که در این رقم پیمانکاران، املاک، بیمه و مالیات هم دیده شده است. همچنین بدهی سازمان‌ها و شرکت‌ها ٢‌هزار و ١٦٨‌میلیارد تومان است. از همین‌رو اعلام می‌کنم در مجموع شهرداری تهران ٨‌هزار و ٥١٩‌میلیارد تومان بدهکار است.» البته این تمام بدهی‌های شهرداری نیست، به‌طوری که براساس اعلام این مسئول در شهرداری تهران، باید به بدهی‌های قبلی، ٦‌میلیارد و ٩٩٢‌میلیون تومان را هم اضافه کرد که بدهی بابت تسهیلات دریافتی شهرداری تهران است: «این میزان بدهی‌ها معادل اصل وام است، شاید یک تا حداکثر دو‌هزار‌میلیارد تومان برای سود و جرایم نیز وجود داشته باشد. از همین‌رو مجموع بدهی‌ها معادل ١٥‌هزارو٥١١‌میلیارد تومان است که شامل بدهی شهرداری در املاک و پیمانکاری، بیمه، مالیات، تسهیلات بانکی و... است. این‌که عدد‌های ٦٠ و ٤٠‌هزار‌میلیارد تومانی اعلام می‌شود، درست نیست. امیدوارم از این به بعد دوستان مصاحبه‌ها را اصلاح کنند.» معاون مالی شهرداری تهران با اعلام این‌که ما سه ملک به بانک شهر به صورت صورتجلسه شده، با حضور رئیس شورای اسلامی شهر تهران تحویل داده‌ایم، گفت: «معادل سه‌هزار‌میلیارد تومان سه ملک در کنار اتوبان چمران، دردشت و مهرویلا واگذار کرده‌ایم که در مجموع سه‌هزار و ١٠‌میلیارد تومان ارزش این سه ملک است. ٦٠‌درصد «شهروند» و «شهرآفتاب» نیز مطابق مصوبه شورای شهر واگذار شده که هم‌اکنون درحال کارشناسی است. علاوه بر این، میزان دو‌هزار‌میلیارد تومان تراکم و پروانه نیز به ‌صورت صورتجلسه که‌ هزار‌میلیارد تومان آن کارسازی شده، واگذار شده است که در مجموع ٩‌هزار و ٢٤٧‌میلیارد تومان اصل وام بوده و ٧‌هزار‌میلیارد تومان آن رقم در این بازپرداخت‌ها مسترد شده است.» او میزان بدهی دولت به شهرداری را هم ١٩‌هزار‌میلیارد تومان اعلام کرد: «مطالبات شهرداری از دولت نیز در کنار بدهی‌ها وجود دارد که در مجموع ١٩‌هزار‌میلیارد تومان آن تأیید شده است، اما مهم این است که ١٥‌هزار و ١٣٨‌میلیارد تومان از بدهی‌های شهرداری در ١٠ آیتم از سوی سه سازمان حسابرسی تأیید شده است. علاوه بر این، یک‌میلیارد دلار محل صندوق ذخیره ارزی شهرداری طلبکار است که در مجموع ١٩‌هزار‌میلیارد تومان می‌شود.»
گودرزی با یادآوری این‌که منابع موجود شهرداری تهران که قابل مصرف هستند ١٠٨٠‌میلیارد تومان است که شامل املاک قابل فروش نیز می‌شود، افزود: «نمی‌توانیم خام‌فروشی کنیم. پروژه‌های مشارکتی و سرمایه‌گذاری الان ٩‌هزار و ١٧١‌میلیارد تومان است که شامل پروژه‌های قابل فروش نیز هست. معادل ٤٠٠‌میلیارد تومان نیز در مجتمع‌های ایستگاهی زمین‌هایی داریم که قابل فروش است و در مجموع ١٠‌هزار و ٦٥١‌میلیارد تومان منابع قابل مصرف وجود دارد. با این حساب، شهرداری تهران نه‌تنها بدهی ندارد بلکه حدود ١٤‌هزار‌میلیارد تومان منابع موجود دارد که می‌تواند از آنها استفاده کند.»
واکنش اعضای شورا به گزارش مالی شهرداری
گزارش مفصل معاون مالی شهرداری تهران، اما با واکنش اعضای شورا همراه شد. احمد حکیمی‌پور یکی از آنها بود که گفت: «تناسب و نسبت درآمدها و هزینه‌ها در ١٢‌سال گذشته، مورد سوال است. از گزارش ارایه شده مشخص نشد که درآمدهای شهر تهران با هزینه‌های آن در ١٢‌سال اخیر انطباق و تناسب دارد یا خیر و تراز آن مثبت یا منفی است؟» او ادامه داد: «ما نمی‌گوییم شهرداری کاری نکرده و نمی‌خواهیم عملکرد آن را زیر سوال ببریم، اما آیا این هزینه‌ها با خروجی‌ها تناسب دارد یا خیر؟ سوال اصلی من درخصوص مدیریت درآمد و هزینه شهرداری تهران در ١٢‌سال گذشته این است که بدانیم مدیریت منابع و مصارف شهر با چه کیفیتی انجام شده است.» مطالبات شهرداری تهران از دولت هم موضوع دیگری بود که حکیمی‌پور نسبت به آن واکنش نشان داد: «آیا طرف مقابل هم این مطالبات را قبول دارد؟ این‌جا ١٩‌هزار‌میلیارد مطرح شد. دولت حرف‌های دیگری دارد و اعداد و ارقام اعلامی از سوی شهرداری و دولت با یکدیگر همخوانی ندارد و باید این تعارض را روشن کنیم.»
گزارش مالی شهرداری کور بود
اسماعیل دوستی، عضو کمیسیون حمل‌ونقل اما واکنش دیگری داشت. او به برخی سوالات و موضوع‌های مطرح شده از سوی برخی از اعضای شورای شهر انتقاد کرد و گفت: «موضوعات بیان شده توسط برخی اعضا، این را به ذهن متبادر می‌کند که یعنی این چهار‌سال ما نشستیم و با شهردار تهران بستیم و فقط خلاف کرده‌ایم. بهتر است که دوستان در اظهار نظرهایشان با واقعیت‌ها کنار بیایند و انصافا در طول این سال‌ها برای شهر تهران خیلی کار شده است البته ضعف‌هایی نیز وجود دارد، ولی نباید به خاطر ضعف‌ها کارهای انجام شده را زیر سوال ببریم.» رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، اما گزارش معاونت مالی شهرداری تهران را گزارش کوری توصیف کرد: «یکی از کار ویژه‌های شورا، نظارت است. این نظارت می‌تواند استطلاعی یا استصوابی باشد. رویه کنونی استطلاعی است در حقیقت با رویه موجود، شأن شورا را تنزل داده‌اید.» او همچنین گفت: «ما بارها و بارها خواسته‌ایم که هیأت‌رئیسه، گزارش‌هایی که به صحن شورا ارایه می‌شود را قبلا به کمیسیون‌ها ارسال کند تا اعضا مطالعه کنند و سپس گزارش به صحن ارایه شود، البته امیدواریم این مشکل در شورای بعدی حل شود، انتظار داریم معاون مالی شهرداری تخصیص منابع را در ماموریت‌های شش‌گانه به تفکیک مشخص کند، همچنین با توجه به این‌که به‌طور اختصاصی برای‌ سال ٩٦ دو‌ درصد عوارض ایمنی برای آتش‌نشانی تصویب شده است، در این زمینه نیز گزارشی ارایه شود.» در این میان هم چمران، رئیس شورای شهر تهران، حرف‌هایی را نه به‌عنوان واکنش که به‌عنوان خلاصه گزارش ارایه شده از سوی معاون مالی شهردار تهران به زبان آورد: «بنا بر اعلام معاون شهردار، میزان بدهی‌های شهرداری حدود ١٥‌هزار‌میلیارد تومان و میزان مطالبات شهرداری از دولت نیز حدود ١٩‌هزار‌میلیارد تومان است. این درحالی است که میزان دارایی‌ها و املاک شهرداری در این ١٢‌سال ٢ برابر افزایش یافته است.»
تشکیل کمیته‌ای برای واگذاری «شهروند»
و «شهرآفتاب»
به‌گزارش ایسنا، واگذاری شهروند و شهر آفتاب به بانک شهر، موضوع دیگری بود که در جلسه روز گذشته مورد بحث قرار گرفت. چمران درباره این موضوع توضیح‌هایی داد: «در ارتباط با واگذاری شهروند و شهرآفتاب، یک کمیسیون از اعضای شورای شهر تشکیل شده که در جریان آن ٦ نفر کارشناس رسمی از بانک و شهرداری برای کارشناسی و قیمت‌گذاری شهروند و شهر آفتاب انتخاب شدند که البته کمترین میزان را که همان ٣٠٠٠‌میلیارد تومان است، قیمت‌گذاری کردند. با این حال هنوز مورد تأیید قرار نگرفته است.»  
پرداخت بخشی از حقوق پرسنل شهرداری به صورت وام بانکی
در ادامه جلسه روز گذشته شورای شهر، رحمت‌الله حافظی، به موضوع دیگری اشاره کرد که حاکی از پرداخت بخشی از حقوق پرسنل در ماه‌های گذشته از طریق وام بانکی است. خبری که به صورت غیررسمی اعلام شده است: «اگر این موضوع صحت داشته باشد، بازپرداخت این وام را چگونه متعهد شده‌اید؟ انتظار داریم تحقق درآمدها به تفکیک تملک دارایی سرمایه‌ای و مالی نیز ارایه شود و اعلام کنید که از ‌سال ٨٤ تا کنون چقدر تملک دارایی فروخته و به چه میزان ایجاد کرده‌اید؟» او نسبت به خط ٨ مترو تهران هم انتقادهایی کرد و خواستار رفع مشکلات ایمنی این خط در کوتاه‌ترین زمان شد: «خط مترو فرودگاه امام خمینی (ره) یک اقدام باارزش است اما حفظ جان مردم مهم است که به واسطه تمهیدات ویژه در معاونت حمل‌ونقل نتوانستم گزارش‌های تخصصی در این زمینه را به دست بیاورم.» او با بیان این‌که فاصله اتوبان تا مترو در برخی مواقع تنها چند متر است که با یک فنس جدا شده است، گفت: «نباید مسائل ایمنی خطوط مترو به‌ویژه خط ٨ مترو پیش پا افتاده تصور شود و باید در کمترین زمان ممکن این نواقص حل شود.»
شهرداری استیضاح شود
در ادامه این جلسه، عباس جدیدی، یکی از اعضای شورای شهر تهران هم صحبت‌هایی کرد. او با اشاره به موضوع واگذاری‌ها،  از سایر اعضای شورا خواست که محمدباقر قالیباف، شهردار تهران را استیضاح کنند: «قالیباف باید به دلیل واگذاری یک زمین به موسسه خیریه امام رضا(ع) استیضاح شود.»  مطرح شدن استیضاح قالیباف از سوی جدیدی، با واکنش ناصر امانی، معاون برنامه‌ریزی و امور شورای شهرداری تهران همراه شد. او خطاب به جدیدی گفت: «آقای جدیدی از شما توقع ندارم چراکه ٤‌سال است در شورا هستید و معاون نظارت شورا نیز هستید اما از قانون استیضاح شهردار و مراحل آن خبر ندارید.»
در حاشیه‌ی جلسه روز گذشته جمعی برای پیگیری مشکلاتشان با شهرداری قصد ورود به شورای شهر را داشتند. این افراد قصد ملاقات با اعضای شورای شهر را داشتند که با مخالفت ماموران پلیس مواجه شدند که همین موضوع منجر به درگیری شد. با ایجاد سر و صدا دقایقی کار جلسه علنی با اخلال روبه رو شد که معصومه‌آباد عضو شورای شهر با خارج شدن از جلسه به گفت‌و‌گو با این افراد پرداخت و آنها را آرام کرد. بحث درگیری در خصوص واگذاری یک زمین تجاری در فلکه دوم صادقیه بود که پیمانکار عراقی پول مالکان را نمی‌دهد.
منبع: شهروند
Histats.com START (standard) Histats.com END