آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۵۰۶۷
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۷
بومي يا غير بومي بودن شهرداران آبادان و خرمشهر؛ مسئله اين نيست
به گزارش پايگاه خبري فيدوس اين روزها سئوالي كه در آبادان و خرمشهر مطرح است اين مي‌باشد كه شهردار بايد بومي باشد يا غير بومي باشد؟ و بايد پرسيد آيا مسئله مهم در موضوع انتخاب شهردار اين است!؟

به گزارش پايگاه خبري فيدوس اين روزها سئوالي كه در آبادان و خرمشهر مطرح است اين مي‌باشد كه شهردار بايد بومي باشد يا غير بومي باشد؟ و بايد پرسيد آيا مسئله مهم در موضوع انتخاب شهردار اين است!؟

موضوع چيزي فراتر از اين مي‌باشد. حقيقت اين است آبادان و خرمشهر به لحاظ مشكلات شهري و زيرساختي بحراني‌ترين دوران را طي سال‌هاي پس از جنگ تجربه مي‌كنند و حالا كه زنگ آغاز كار شوراي بعدي به صدا درآمده، بايد به اين موضوع توجه جدي داشت.

بخشي از مديريت در آبادان و خرمشهر متاسفانه به شكلي آسيب‌زا درگير روابط قومي، لابي‌هاي سياسي و منافع شخصي شده است. اين معضلات را در دو بخش مي‌توان تشريح كرد.

يك. فرد خود را مديون جرياني مي‌دانند كه به لحاظ قومي، سياسي و شخصي ايشان را بر سر كار گمارده يا براي ماندن بر سركار حمايت كرده است.

دو. فرد خود را وابسته به جرياني مي‌داند و حفظ اين وابستگي تعيين كننده جريان انتخاب‌ها و تصميم‌هاي وي مي‌باشد.

حلقه وصل همه اين مسائل اما منافع شخصي است.

در خصوص انتخاب شهرداران آبادان و خرمشهر بيش از آنكه بومي و غير بومي بودن اهميت داشته باشد. اين موضوع اهميت دارد كه بيرون لابي قدرت و ثروت در منطقه اعضاء شوراي شهر بر اساس توانمندي و برنامه افراد دست به انتخاب بزنند.

-لابي نمايندگان در آبادان و خرمشهر براي انتخاب شهرداران بايد متوقف شود.

-لابي‌هاي قومي كه به دنبال عرب و عجم بودن شهردار و بومي و غير بومي بودن هستند هم بايد در اين انتخاب متوقف شوند.

-لابيست‌هاي منافع شخصي پيمانكاران نيز بايد در خصوص انتخاب شهرداران آبادان و خرمشهر به كنار رفته

 "گروه بهين" و شايسته در نقش مشاوران اعضاء شورا در انتخاب شهردار بعدي با اولويت شايسته سالاري نقش بازي كنند.

آيا اعضاء برگزيده شورا در آبادان و خرمشهر امكان تعامل با گروه بهين شهري را دارند؟ با درنظر گرفتن ميزان آراء برگزيدگان به نسبت تعداد كساني كه مي‌توانستند راي بدهند، شايد بتوان ادعا كرد اعضاء شورا در هر دوشهر با راي حداقلي منتخب شده‌اند، اما در صورتي كه اين اعضاء مشاغل و تخصص‌هاي قبلي خود در مقام پيمانكار و غيره را كنار گذاشته و از سوي ديگر نگرش‌هاي قومي خود را به نفع منابع كلان و عمومي شهري در آبادان و خرمشهر تعديل كنند؛ مي‌توانند وارد تعامل با جريان معين و بهين جامعه آبادان و خرمشهر شوند.

اين تعامل كليد شناخت و درك مشخصات لازم براي انتخاب شهرداري است كه مي‌تواند منابع موجود شهري، با توجه به مشكلات و مسائل را درك كرده و مديريت و برنامه‌ريزي كند.

آيا شهرداران فعلي آبادان و خرمشهر در مسئوليت خود طي يكسال گذشته موفق بوده‌اند؟ در نظر نگارنده شهردار خرمشهر به دليل روحيه خاصي كه در اداره امور دارد، خودش بيش از موقعيتش به عنوان شهردار ديده شده است. يعني بيشتر از آنكه ما پروژه‌ها و برنامه‌هاي شهري آقاي شهردار در خرمشهر را ببينيم، چهره خود ايشان را در مراسم‌ها، نشست‌هاي عمومي و ديدارها ديده‌ايم. در نظر ما چنين شهرداري انگيزه لازم براي ديده شدن را دارد، اما شرايط كافي براي اداره امور خرمشهر باتوجه به شرايط فعلي براي چهار سال آينده را دارد يا نه موضوي است كه بايد اعضاء شوراي شهر خرمشهر در خصوص آن به نتيجه برسند.

شهردار آبادان نيز عملكردش قابل انتقاد است، ايشان در تصميم‌سازي شهري در نظر ما موفق نبوده‌اند، در واقع رويكرد زير ساختي شهرداري در حل مشكلات شهري كارساز نبوده است، هرچند ميراث ايشان در يكسال مديريت در نظر ما از شهردار قبلي قابل دفاع‌تر است. شهردار فعلي آبادان به خصوص در حوزه توسعه امكانات رفاهي شهري نتوانسته در مناطق كليدي شهر عملكرد چشمگيري داشته باشد. در نظر نگارنده شوراي شهر آبادان بايد با نگاهي سختگيرانه عملكرد ايشان را در صورت كانديد بودن براي ادامه تصدي در اين سمت بررسي بررسي نمايد.

بزرگترين چالش در بررسي عملكرد شوراهاي قبلي در آبادان و خرمشهر، چالش منافع قومي، شخصي و سياسي‌كاري بود. اين چالش‌ها باعث انحلال شوراي شهر خرمشهر و ضعف مشهود در عملكرد شوراي شهر آبادان شد.

بومي و غير بومي بودن شهردار آينده آبادان و خرمشهر اهميتي ندارد، مهم اين است كه شهردار فردي مستقل، برخوردار از توان و قدرت اجرايي و متعهد به مردم و سيستم شهري به جاي نمايندگان مجلس و جريان‌هاي قومي و اقتصادي باشد.

طرح بومي يا غير بومي بودن شهردار در شرايط فعلي با اين توضيح مسئله‌اي انحرافي براي دور كردن ذهن افكار عمومي از اصل موضوع و شراط در انتخاب شهردار آتي آبادان و خرمشهر است.

شايد انتخاب يك شهردار بومي باعث موفقيت باشد، شايد هم خلاف آن رخ دهد. اما جريان‌سازي كه صرفاً دنبال چنين موضوع و طرحي مي‌رود لزوماً ارائه دهنده بهترين گزينه نيست.

بايد در نظر داشته باشيم اعضاء منتخب شورا در آبادان و خرمشهر با توجه به شرايط اين دوشهر در سال‌هاي پيش از انقلاب و پس از انقلاب اكثراً مهاجر به حساب مي‌آيند.

مروري بر عملكرد شهرداران آبادان:

شهرداري آبادان در عمر نود ساله خود 60 شهردار را تجربه كرده است، در اين ميان شهرداران يكروزه، يك‌ماهه و چند ماهه بيش از 15 نفر بوده‌اند، شهيد محمد حسين‌زاده دشتي شهرداري است كه در روز دوم فعاليت خود به درجه رفيع شهادت نائل آمد.

اما پس از جنگ آبادان 10 شهردار و 5 سرپرست را تجربه كرده است. شهيد محمد حسين‌زاده دشتي، بهرام نظام الملكي، عبدالرضا تشكري جهرمي، فاضل محسن پوريان، عيدالحميد شاهنده، محمود صفائي، نجف فرزان، عيسي مطوري، شهاب صديقي، سيد علي بحريني مقدم، جبار سالم پور، عبدا... يزدانخواه، محمد متور، محمودرضا شيرازي، محمد حويزاوي شهرداران پس از انقلاب در آبادان هستند.

در ميان ايشان كم حاشيه‌ترين شهردار به نسبت ميزان فعاليتش آنطور كه آرشيو اخبار نشان مي‌دهد،عبدالرضا تشكري جهرمي است و پر حاشيه‌ترين شهردار محمود رضا شيرازي مي‌باشد.

در دوره عيسي مطوري كمترين ميزان توسعه شهري تجربه شده است و در دوره بهرام نظام الملكي بيشترين حجم كار زيرساختي و عمراني با توجه به شرايط پس از جنگ و مدت زمان طولاني شهرداري وي به انجام رسيده است.

در نظر نگارنده بدترين فعاليت عمراني انجام شده در تاريخ پس از انقلاب شهرداري‌ها يكي پارك موزه در دوران يزدانخواه است كه جانمايي آن و ساخت آن بدون در نظر گرفتن زمينه منطقه و برنامه‌ريزي مدون در خصوص استفاده از آن مي‌باشد و ديگري پل كابلي در كنار همين پارك است كه در دوره محمود رضا شيرازي بنا شد و عملاً هر چند به بهانه حل مشكل ترافيكي در اين منطقه بود اما باعث حل اين مشكل نشد. عجيب‌ترين فعاليت عمراني در اين سال‌ها را هم مي‌توان به نما شهردار فعلي محمد حويزاوي ثبت كرد كه پارك بانوان و جمع شدن آن از يكسو و جمع آموري ميدان‌هاي تاريخي و قديمي آبادان از سوي ديگر سرفصل اين گونه اقدامات مي‌باشد.

شوراي شهر اول را هم مي‌توان پر حاشيه‌ترين شوراي تاريخ پس از انقلاب از زمان تشكيل شوراها دانست و شوراي شهر فعلي را هم مي‌توان به لحاظ عملكردي ضعيت‌ترين شورا به دليل درگيري‌هاي سياسي و لابي‌هاي فعال در آن دانست.

مروري بر عملكرد شهرداران خرمشهر

خرمشهر طي 15 سال گذشته يكي از پرحاشيه‌ترين شهرداري‌هاي ايان را به دو جهت داشته است، نخست اينكه وضعيت تاريخي خرمشهر به لحاظ شهري با حمله دشمن بعثي به طور كلي از بين رفت و بازسازي خرمشهر نيز يكي از مناقشه‌بر انگيزترين مسائل خوزستان و كشور در سال‌هاي پس از جنگ بوده تا آنجا كه رئيس جمهور دولت‌هاي نهم و دهم براي حل آن خود را شهردار خرمشهر خواند اما كاري از پيش نرفت.

خرمشهر در 15 سال گذشته مديريت 8 شهردار را تجربه كرده است. محمد حويزاوي، ناجي محمدپور، حسين رحمتي، جبار سالم‌پور، حميد كارآموزيان، محمد نظارت، محمدعلي دوائي‌فر، عزيز ساعدي اسامي اين 8 نفر مي‌باشد.

در ميان اين افراد محمد حويزاوي بيشترين زمان شهرداري خرمشهر را در اختيار داشته است. همچنين با توجه به انحلال شوراي شهر خرمشهر در دوره شهرداري ايشان پر حاشيه‌ترين شهردار خرمشهر هم بوده است.

در كنار حويزاوي پائين‌ترين سطح عملكرد مربوط به محمد نظارات است، در دوره او كار ويژه‌اي در خرمشهر انجام نشده است، همچنين عزيز ساعدي شهردار فعلي خرمشهر نيز پرونده بهتري ندارد، كه البته با توجه به زمان كوتاه شهرداري وي تا امروز نفر اول اين ليست قرار نگرفته و بايد ديد تا پايان دوره شهرداري خود چه خواهد كرد.

ضعيف‌ترين شوراي شهر تاريخ خرمشهر نيز شوراي شهر قبلي مي‌باشد كه پس از حاشيه‌هاي فراوان منحل شد و نتوانست دوره خود را به پايان برساند.

 

 

 

 

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسيني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۷
0
0
شهردار بايد بدنبال عمران و آبادي شهر باشد نه بدنبال مسائل سياسي و حاشيه اي.
اكبري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۷
0
0
آقاي نظام الملكي هرجا شهردار بوده
اند فعال ومنشاء عمران و آبادي شهر بودند . در دزفول نيز ايشان موفق بودند.


ند
ابوذر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۷
0
0
سلام
بعد از انقلاب آقاي تشكري با ٩٠ ماه ركورد دار مديريت شهرداري آبادان را دارند.
Histats.com START (standard) Histats.com END