آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۴۹۶۶
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۰
مبارز سیاسی روزهای سخت اصلاحات و اعتدال
داریوش معمار(فیدوس)- دکتر محمد شریعتمداری از چهره‌های معتدل و اثرگذار جریان اصلاحات در کشور است، او فردی انقلابی با سابقه مبارزتی و مدیریتی قابل توجه در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می‌باشد.

داریوش معمار(فیدوس)- دکتر محمد شریعتمداری از چهره‌های معتدل و شناسنامه‌دار کشور است، او فردی انقلابی با سابقه مبارزتی و مدیریتی قابل توجه در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می‌باشد که همه جریان‌های سیاسی کشور به ایشان اعتماد دارند.

اگر به سوابق این چهره سرشناس دولت نگاهی بیاندازیم، می‌بینیم ایشان تنوع حضور در حوزه‌های اجرایی از بخش‌‌های امنیتی تا بازرگانی و خدمت در دفتر رهبری را در کارنامه خود دارند و هیچ گاه مورد هجمه جدی از طرف منتقدان دولت‌ها به دلیل عملکردش قرار نگرفته است.

محمد شریعتمداری یکی از بهترین وزرای دولت‌های هفتم و هشتم بود، او به عنوان وزیر بازرگانی هم در دولت هفتم و هم در دولت هشتم با رای اعتماد بالا از مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر منتخب شد. شریعتمداری در دوره دولت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز سابقه معاونت وزارت بازرگانی را در پرونده کاری خود دارد.

اما از نکات برجسته شخصیت دکتر شریعتمداری توان تعامل سیاسی ایشان با جریان‌ها و گروه‌های سیاسی به خصوص در ایام مبارزات انتخاباتی است، شاید به همین دلیل بوده که پس از چهار سال خدمت در دولت یازدهم، به عنوان معاون اجرایی رئیس جمهور؛ برای ریاست ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی در رقابت انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم برگزیده شد.

دکتر محمد شریعتمداری در حال حاضر گزینه یکی از مهمترین وزارتخانه‌های دولت، یعنی وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در دولت یازدهم توسط محمدرضا نعمت زاده اداره می‌شد.

او بدون تردید در این دوره نیز بالاترین شانس را برای کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی برای تصدی این پست دارد. شریعتمداری جزء چهره‌هایی است که می‌توان ادعا کرد ذاتاً برخوردار از مشی اعتدال است، و شاید به همین دلیل دکتر حسن روحانی او را برای وزارت خانه مهم دولت دوازدهم کاندیدا کرده است.

همچنین گفته می‌شد در صورتی که وزیر فعلی کشور از لیست کاندیداها برای وزارت کشور خارج شود، محمد شریعتمداری تنها گزینه قطعی حسن روحانی برای هدایت این وزارتخانه می‌باشد.

دکتر شریعتمداری در خصوص سال‌های ابتدایی زندگی و پیشینه خانواده‌اش در جایی نوشته است: پنجاه و دو سال پیش در خانواده ای مذهبی در تهران بدنیا آمدم . پدرم حاج نورالدّین شریعتمداری از مبارزان و رنجیدگان رژیم ستم شاهی و فرزند آیت الله حاج شیخ جلال الدّین  شریعتمداری مجتهد و نوه آیت الله العظمی حاج شیخ علی شریعتمداری و نتیجه آیت الله العظمی آخوند ملا محمد جعفر شریعتمداری استرآبادی (هر دو از مراجع تقلید زمان) و مادرم از خانواده مذهبی و روحانی عطار، نوه حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمود عطار از علمای مشهد مقدس بوده و اصالتاً اهل مشهد است.

.
Histats.com START (standard) Histats.com END