آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۴۹۵۰
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۵
گزارش لحظه به لحظه از مراسم تحلیف
مراسم تحلیف دوازدهمین رئیس‌جمهور اسلامی ایران امروز از ساعت ۱۷ در مجلس شورای اسلامی در حال برگزاری است. در مراسم تحلیف حسن روحانی، علاوه بر روسای قوای مقننه و قضائیه، مسئولان ارشد کشور،‌ سران، مقامات و هیات‌هایی از چندین کشور خارجی حضور دارند.

به گزارش فیدوس: مراسم تحلیف دوازدهمین رئیس‌جمهور اسلامی ایران امروز از ساعت ۱۷ در مجلس شورای اسلامی در حال برگزاری است.


ساعت ۱۴:۳۰ باز شدن درهای مجلس به روی خبرنگاران

درهای مجلس شورای اسلامی برای برگزاری مراسم تحلیف دوازدهمین رئیس‌جمهور اسلامی ایران به روی خبرنگاران داخلی و خارجی از ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه باز شد.

در راهروی منتهی به محل برگزاری جلسات علنی مجلس فرش قرمز پهن شده و عکس‌هایی از تحلیف ریاست جمهوری همه ادوار بر دیوارهای این راهرو نصب شده، همچنین راهروهای منتهی به جایگاه خبرنگاران نیز با فرش قرمز و عکس‌هایی از تنفیذ و تحلیف ۱۱ دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اسلامی مزین شده است.

همچنین در جایگاه خبرنگاران دفاتر یادبودی با عنوان مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوره دوازدهم تعبیه شده است.

علاوه بر مهمانان خارجی گروه مارش نظامی ارتش برای نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران در جایگاه تماشاگران مستقر هستند.

در داخل صحن پارلمان پرچم تمامی کشورهای شرکت کننده در مراسم تحلیف تعبیه شده است و صندلی‌هایی در کنار صندلی های سبز مجلس برای مهمانان در نظر گرفته شده است.

ساعت ۱۶: ورود مهمانان به مجلس

حدودا یک ساعت مانده به شروع مراسم تحلیف حسن روحانی، مسئولان داخلی کشور و هیات‌های خارجی وارد مجلس شده و در جایگاهی که برای آنها در نظر گرفته شده بود، مستقر شدند.

اعضای هیئت دولت یازدهم، آملی لاریجانی؛ رئیس قوه قضائیه، عمار حکیم؛ رئیس ائتلاف ملی عراق، موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اشرف غنی؛ رئیس جمهور افغانستان، سرلشکر صالحی؛ فرمانده کل ارتش، سردار باقری؛ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، محمدی گلپایگانی؛ رئیس دفتر مقام معظم رهبری، آیت الله جنتی؛ رئیس مجلس خبرگان رهبری، موگرینی؛ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عفت مرعشی؛ همسر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، محسن هاشمی فرزند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از جمله مهمانانی بودند که در اولین لحظات وارد مجلس شدند.

مهمانان داخلی و خارجی و نمایندگان حاضر شده در صحن پارلمان از فرصت باقیمانده تا زمان شروع مراسم تحلیف استفاده کرده و مشغول گرفتن عکس یادگاری با یکدیگر هستند.

آنچه بیش از همه به چشم می خورد تمایل اکثر مهمانان خارجی برای گرفتن عکس یادگاری با ظریف وزیر امورخارجه است به طوری که حتی رئیس مجلس کره جنوبی با ظریف سلفی گرفت.

حسن روحانی نیز دقایقی مانده به شروع مراسم به همراه محمد نهاوندیان وارد مجلس شد و در بدو ورود به مجلس مورد استقبال علی لاریجانی قرار گرفت.

ساعت ۱۷: آغاز مراسم تحلیف

مراسم تحلیف حسن روحانی با نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران و اعلام رئیس‌ مجلس شورای اسلامی در صحن علنی آغاز شد.

 جلسه علنی امروز (شنبه) مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی برای برگزاری مراسم تحلیف حسن روحانی دوازدهمین رییس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. 

در مراسم تحلیف حسن روحانی، علاوه بر روسای قوای مقننه و قضائیه، مسئولان ارشد کشور،‌ سران، مقامات و هیات‌هایی از چندین کشور خارجی حضور دارند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در این مراسم سخنرانی خواهند کرد و پس از آن حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در حضور رییس قوه قضائیه برای پاسداری از اسلام و قانون اساسی سوگند یاد خواهد کرد.

رئیس جمهور پس از امضای متن سوگند و تحویل آن به دبیر شورای نگهبان، به عنوان آخرین نفر در مراسم تحلیف سخنرانی می‌کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی پنجشنبه (۱۲ مرداد) حکم تنفیذ ریاست‌جمهوری دوازدهم را به حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی اعطا کردند.


لاریجانی: امید است با رویکردی موشکافانه دولت جدید در توسعه همه‌جانبه موفق باشد

لاریجانی گفت: امید است با رویکرد موشکافانه و دقیق و آگاهی درست از مسائل کشور دولت جدید در توسعه همه جانبه کشور در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی موفق باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در آیین تحلیف دوازدهمین ریاست جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی ضمن خیرمقدم به روسای جمهور و سران کشورهای مختلف خارجی و همچنین مسئولین نهادهای بین‌المللی من الجمله اتحادیه اروپا، اکو، اجلاس بین المجالس و شورای همکاری کشورهای اسلامی گفت: ملت ایران علی رغم همه دشمنی قدرت های بزرگ در مسیر استقلال از مشروطه تاکنون از پای نایستاده و با برپایی انقلاب اسلامی و اهداف استقلال طلبانه خود نائل آمدیم.

وی افزود:‌ در طول سال‌های پس از انقلاب ۳۶ انتخابات در جمهوری اسلامی ایران انجام شده و 12 دولت ، 10 مجلس و 5 دوره خبرگان رهبری به انتخاب مردم تشکیل شده که نشان دهنده عمق مردم سالاری دینی در کشور ماست. همچنین انتخابات اخیر ریاست جمهوری با ۷۲ درصد مشارکت مردمی عمق مردم سالاری دینی و مشارکت مردم در سرنوشت خود و تعامل با نظام اسلامی را نشان می‌دهد که از دور اندیشی امام (ره) حکایت می‌کند که با این تدبیر از استقرار استبداد جلوگیری نمود.


آملی لاریجانی: مردم با حضور پرشکوه خود در انتخابات جمهوریت نظام را به رخ عالمیان کشاندند

رئیس قوه‌قضائیه با ضمن تشکر از حضور ۴۰ میلیونی مردم در انتخابات ریاست جمهوری گفت که مردم با این حضور جمهوریت نظام را به رخ عالمیان کشاندند.

 آملی لاریجانی در مراسم تحلیف دوازدهمین رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران ضمن خوشامد گویی به مهمانان این مراسم اظهار کرد: لازم می دانم از حضور پرشکوه مردم که با شرکت ۴۰ میلیونی خود در انتخابات ریاست جمهوری، جمهوریت نظام را به رخ عالمیان کشاندند و به جهان نشان دادند که بعد از ۴۰ سال به آرمانهای نظام اسلامی پایبند هستند، تشکر کنم.

وی افزود: امروز انقلاب نظام جمهوری اسلامی ایران علیرغم توطئه های دشمنان با حضور مردم به سیاستهای مقتدرانه خود ادامه دهد. براساس اصل ششم قانون اساسی مسئولین با اتکا به آرای مردم بر مسند امور قرار می گیرند و براساس بند ۸ اصل سوم قانون اساسی دولت مکلف است تمام امکانات را برای جلب مشارکت مردم در حوزه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ...به کار ببرد.

رئیس قوه‌قضائیه ادامه داد: با افتخار به عنوان رئیس قوه‌قضائیه می گویم که جمهوری اسلامی ایران با اتکا  به آموزه های دینی و تمدن خوبی که دارد از بزرگترین نظامهای جهان است. نظامی که مظهر آزادی و مردم سالاری در منطقه است.

آملی لاریجانی با اشاره به تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با تحلیف در مجلس باشکوه شورای اسلامی دوره جدیدی در حیات سیاسی کشور آغاز می‌شود.

وی با تاکید بر اهمیت متن سوگند رئیس‌جمهوری گفت: متن سوگندی که رئیس‌جمهور در مراسم تحلیف یاد می‌کند بسیار قابل توجه است و از جمله اموری که به وسیله این سوگند به آن تاکید می‌شود پاسداری از مذهب رسمی کشور و همچنین پاسداری از نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه پاسداری از نظام جمهوری اسلامی لوازمی دارد، ادامه داد: اصول قانون اساسی اصولی مهم، مترقی و جامعه‌الاطراف است که با مدافع مجلس خبرگان تقنی و با رای ۹۸ درصدی مردم به تایید قاطبع ملت رسیده است. بنیادی‌ترین مبنای قانون اساسی نیز نگاه توحیدی است که در سراسر این میثاق ملی حضور دارد و در اصل دوم به آن تصریح شده است که جمهوری اسلامی نظامی است که بر پایه ایمان به خدای یکتا، لااله‌الالله و لزوم تسلیم در برابر امر او.

آملی خاطرنشان کرد:‌ نگاه توحیدی است در سیاست خارجی و روابط بین‌المللی می‌گوید از هیچ قدرتی جز خدا نترسید. این نگاه همچنین می‌گوید که باید عزت را نزد خدا جست و همچنین هدف از حکومت رشد دادن انسان در حرکت به سوی خدا و نظام الهی است و این نگاه انسان را به عدالت فرا می‌خواند و بندهای گران را از جان آدمی باز می‌کند و وی را به آزادی دعوت می‌نماید.
رئیس قوه قضاییه در ادامه صحبت‌های خود در مراسم تحلیف دوازدهمین رئیس‌جمهور کشورمان با تبریک به حسن روحانی به خاطر انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: ضمن تبریک و تهنیت به رئیس‌جمهور محترم و آرزوی توفیق برای ایشان خطاب به ایشان عرض می‌کنم که نیک بنگرید که تلاش‌ها و اقدامات شما در ترازوی نگاه توحیدی چگونه است و مسلم بدانید هر قدمی که در این مسیر بردارید همه اعم از آحاد ملت و مسوولان نظام حامی و هم‌پای شما خواهند بود.

وی خطاب به حسن روحانی ادامه داد: اینجانب به عنوان رئیس قوه قضاییه از هر خدمتی در این مسیر میسر باشد دریغ نخواهم کرد.

آملی لاریجانی تصریح کرد: امروز نظام اسلامی ما نیازمند مجاهدت‌ها و تلاش‌های خالصانه آحاد ملت و به ویژه مسوولان متعهد کشور است. امیدوارم خداوند در این راه دشوار یار و مددکار شما باشد.


روحانی سوگند یاد کرد

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسن روحانی در مراسم تحلیف دوازدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران در مجلس شورای اسلامی، برای پاسداری از اسلام و قانون اساسی و پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سوگند یاد کرد.
 حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسن روحانی دوازهمین رئیس جمهوری منتخب کشورمان عصر امروز (شنبه- ۱۴ مرداد ۱۳۹۶) طی مراسمی رسمی در حضور رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ در راستای اجرای اصل ۱۲۱ قانون اساسی سوگند یاد و سوگندنامه‏ را امضا کرد.

متن سوگندنامه رئیس جمهوری به شرح زیر است:

«بسم‏‌الله‏ الرحمن‏ الرحیم‏

من‏ به‏ عنوان‏ رئیس‏‌جمهور در پیشگاه‏ قرآن‏ کریم‏ و در برابر ملت‏ ایران‏ به‏ خداوند قادر متعال‏ سوگند یاد می‏‌کنم‏ که‏ پاسدار مذهب‏ رسمی‏ و نظام‏ جمهوری‏ اسلامی‏ و قانون‏ اساسی‏ کشور باشم‏ و همه‏ استعداد و صلاحیت‏ خویش‏ را در راه‏ ایفای‏ مسئولیت‌هایی‏ که‏ برعهده‏ گرفته‏‌ام‏ به‏ کار گیرم‏ و خود را وقف‏ خدمت‏ به‏ مردم‏ و اعتلای‏ کشور، ترویج‏ دین‏ و اخلاق‏، پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سازم‏ و از هرگونه‏ خودکامگی‏ بپرهیزم‏ و از آزادی‏ و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقی‏ که‏ قانون‏ اساسی‏ برای‏ ملت‏ شناخته‏ است‏، حمایت‏ کنم‏. در حراست‏ از مرزها و استقلال‏ سیاسی‏ و اقتصادی‏ و فرهنگی‏ کشور از هیچ‏ اقدامی‏ دریغ نورزم‏ و با استعانت‏ از خداوند و پیروی‏ از پیامبر اسلام‏ و ائمه‏ اطهار علیهم‏ السلام‏ قدرتی‏ را که‏ ملت‏ به‏ عنوان‏ امانتی‏ مقدس‏ به‏ من‏ سپرده‏ است‏ همچون‏ امینی‏ پارسا و فداکار نگاهدار باشم‏ و آن‏ را به‏ منتخب‏ ملت‏ پس‏ از خود بسپارم‏.»


روحانی پس از ادای سوگند ریاست جمهوری: رای مردم در 29 اردیبهشت بلوغ اجتماعی بود/هرگونه نقض برجام با واکنش یکپارچه ایران مواجه خواهد شد

رییس‌جمهور پس از تحلیف یادآور شدکه باید پاسخگوی رای مردمی باشیم که اعتبار و حیثیت مجددی به ما بخشیده اند.

به گزارش حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم تحلیف خود به عنوان رییس جمهور 4 سال آینده ایران،  پس از ادای سوگندطی سخنانی با اشاره به حضور مقامات بلندپایه سیاسی جهان در این مراسم اظهار کرد: ملت بزرگ و شریف ایران، مهمانان ارجمند ، روسای محترم جمهور، نخست وزیران، معاونین رئیس‌جمهور ، روسای مجالس، وزرای خارجه و نمایندگان ویژه کشورهای دوست و سازمان های بین‌المللی ؛ نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و اعضای محترم شورای نگهبان ، روسای محترم قوه قضاییه و مقننه، رئیس و اعضای محترم دفترنهاد مقام معظم رهبری، یادگار امام (ره) و اعضای محترم بیت امام راحل، فرماندهان نیروهای مسلح و  مسئولین محترم کشوری و لشکری  در آغاز سخن یاد بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی و شهدای عزیز، جانبازان و آزادگان سرافراز را گرامی می دارم و در برابر عظمت آن‌ها تعظیم می‌کنم که عظمت و شرف ما مدیون رشادت های آن عزیزان است.

وی ادامه داد: ایام ولادت ثامن حجج امام رضا (ع) را تبریک گفته و از خداوند بزرگ می خواهم که با توجه حضرت ولی عصر (عج) و به برکت این ایام خجسته دولت و ملت ما را مشمول برکات خود قرار دهد.

روحانی با اشاره به سالگرد پیروزی انقلاب مشروطه گفت:‌ امروز چهارده مرداد است ؛ ۱۱۱ سال پیش ایران حماسه ای نو آفرید. نهضت مشروطیت ایران به عنوان نخستین قیام ملت خاورمیانه پیروز شد و دو مفهوم قانون و حاکمیت ملی را برای ملت به ارمغان آورد. در واقع نخستین قیام ملی مردم آسیا برای آزادی خواهی در این قاره کهن به انجام رسید.

وی در ادامه گفت:‌ این انقلاب با فراز و نشیب های فراوانی روبرو بود که متاسفانه در نهایت به انحراف کشیده شد. ملت ایران برای برقراری آزادی و حکومت قانون فداکاری های فراوانی کردند. آن‌ها در نهایت انقلاب اسلامی ایران را به پیروزی رساندند.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: امروز دوازدهمین دولت جمهوری اسلامی ایران آغاز می‌شود. از زمان انقلاب تاکنون عالی ترین مقام اجرایی کشوربا رای تک تک مردم انتخاب می‌شود. مردم ایران با خلق حماسه اردیبهشت و حضور در انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر با ما سخن گفته و نظرات خود را علام کردند.

وی افزود: آنان با زبان رای خود گفتند چه می خواهند و چه نمی خواهند. آنها با انتخاب مجدد رویکرد و  راهی را انتخاب کردند که 4 سال در معرض نقد همگان قرار داشت. از این پس ما باید پاسخگوی رای مردمی باشیم که اعتبار و حیثیت مجددی به ما بخشیده اند.

روحانی تصریح کرد: رای مردم در 29 اردیبهشت یک حادثه نبود، بلکه حاصل یک بلوغ اجتماعی بود. منتخب ملت باید به درستی بداند از میان چه خواسته ها و آرایی برآمده است. امروز من به عنوان رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران مکلف به انجام همه امور مردم ایران هستم. انجام این تکلیف بدون همکاری همه آحاد ملت ممکن نخواهد بود.

روحانی در ادامه بیان کرد: این دولت می‌خواهد دولت معتدلی باشد که نه با هر پرخاشی بترسد وتسلیم شود و نه با هر هیجانی برآشفته شود و بجنگد.

وی افزود: ما دولتی مصلح هستیم که در سیاست داخلی و در سیاست خارجی صلح را برجنگ و اصلاح را بر جهود ترجیح می دهیم ما همیشه آماده دفاع از ملت خود هستیم اما دفاع را فقط با سلاح ممکن نمی دانیم. ماپشتیبان نیروهای مسلح خود هستیم اما بزرگترین سلاح ما رای ملت ما است. ملتی که بیش از 41 میلیون رای در صندوق دارد هرگز در بن بست قرار نمی گیرد.

رئیس‌جمهور کشورمان خاطر نشان کرد: این رای نه تنها پشتوانه دولت و مجلس، بلکه پشتوانه ارتش و سپاه ما نیز است. در کشور ما حاکمیت دوگانه ای وجود ندارد.

روحانی تصریح کرد: صلح ما به سلاح ما متکی است و سلاح ما به صلح ما تکیه دارد. برجام نیز نمونه‌ی وفاق ملی در ایران است. بی شک بدون پشتوانه و حمایت مقام معظم  رهبری و هماهنگی مجلس و نیروزها مسلح با دولت منتخب مردم برجام به فرجام نمی رسید و ادامه نمی یافت، اما جهان می داند که هرگونه نقض قرارداد در این معاهده بین‌المللی با واکنش یکپارچه ملت  و دولت ایران مواجه خواهد شد.

وی تاکید کرد: باید بپذیریم که نیازمند درک مشترک و توافق عملی بر سر مسائل ملی، مصالح ملی و فرصت های ملی هستیم و روی آوردن به تفاهم ملی وهمکاری ملی ضرورتی تاریخی است.

رئیس‌جمهور کشورمان در ادامه یادآور شد: باید بدانیم همه ما در این دریای طوفانی یک کشتی و یک کشتیران داریم و باید با قطب نمای خاص ملت و سربلندی ایران اسلامی با هم تلاش کنیم. مردم سالاری دینی تنها دستاورد نظام جمهوری اسلامی  نبوده و این نظام به توفیقات بزرگ دیگری نیز دست یافته است. توفیقاتی همچون استقلال کشور، امنیت بی نظیر، اقتدار نیروهای مسلح و توسعه توان دفاعی که موضوع قابل توجه در میان مردم منطقه است  حاصل پایداری ما در سیاست حمایت از مظلوم و هزینه دادن در  راه آن بوده و همچنین ارتقاء موقعیت کشور در نظام بین‌المللی که نتیجه پیروی از اصول حکمت، عزت و مصلحت در سیاست خارجی بوده است.

روحانی همچنین گفت: باید به هوش باشیم که حفظ این دستاوردها و استمرار توفیقات کشور مستلزم برخورداری از یک اقتصاد قوی، پویا و تاثیرگذار در عرصه جهانی و منوط به توسعه علمی در کشور است.

وی خاطر نشان کرد: در 4 دهه گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی حاصل شده سرمایه گذاری های زیادی در زیرساختها انجام شده در بسیاری از مناطق محروم و دوردست بهبودهای قابل توجهی در استانداردهای زندگی مردم ایجاد شده و فاصله فقیر و غنی به طور معناداری نسبت به ابتدای انقلاب کاهش یافته است.

رئیس‌جمهور کشورمان ادامه داد: امروزسطح آموزش و بهداشت و درمان در کشور از استانداردهای مناسبی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا برخوردار است. درادامه دستاوردهای سالهای پس از انقلاب دولت یازدهم نیز قدمهای بزرگی در عرصه های مختلف برداشته که از آن جمله بازگشت ثبات اقتصادی در بازارهای مختلف به ویژه بازار ارز، کاهش نرخ تورم به تورم تک رقمی، افزایش رشد اقتصادی و دستیابی به اشتغال سالانه بیش از 600 هزار شغل در دولت یازدهم است.

وی تاکید کرد: دستاورد مهم دیگر دولت افزایش تولید بیش از 1 میلیون بشکه نفت در روز و باز پس گیری سهم ایران در بازار جهانی و جهش بزرگ در تولید گاز و تکمیل زنجیره ارزش افزوده نفت در کشور است.

روحانی در ادامه بیان کرد: در حوزه رفاه و تامین اجتماعی نیز گامهای بزرگی در حمایت از اقشار کم درآمد برداشته شده و با اجرای طرح بیمه همگانی امروز همه ایرانیان تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند. از سوی دیگر پس از اجرای طرح سلامت سهم پرداختی از سوی مردم در هزینه های درمانی کاهش چشمگیری  داشته است.

رئیس‌جمهور کشورمان به پیشرفت کشور در حوزه ارتباطات اشاره کرد و افزود: دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت و اطلاعات از طریق فضای مجازی بیش از ده برابر شده که این دسترسی نقش مهمی در توسعه کسب و کار داشته است.

رئیس‌جمهور در ادامه به بیان برنامه‌های دولت دوازدهم در عرصه سیاست‌های داخلی پرداخت و گفت: در عرصه سیاست داخلی دولت یازدهم اقدام به تهیه سند حقوق شهروندی نمود و آن را به دستگاه‌های اجرایی کشور ابلاغ کرد و دولت دوازدهم نیز ادامه این را در دستور کار قرار داد.

وی با بیان اینکه با وجود تمامی دستاوردهای با ارزش چهار دهه گذشته، ایران همچنان با مشکلات بزرگی مانند بیکاری جوانان، بحران آب، آلودگی هوا و موارد دیگر دست و پنجه نرم می‌کند، به برنامه دولت دوازدهم اشاره و خاطرنشان کرد: آزادی، امنیت، آرامش و پیشرفت برنامه محوری دولت دوازدهم است.

روحانی با تاکید بر لزوم فراهم آوردن برخی مقدمات برای انجام اصلاحات اقتصادی است، گفت: از ابتدای دولت یازدهم مسیری هشت ساله را برای انجام اصلاحات اقتصادی طراحی کردیم و در چهار سال ابتدایی یعنی در دولت یازدهم دستیابی به ثبات اقتصادی در داخل و ایجاد تعامل پایدار و بلندمدت با کشورهای دنیا را به عنوان پیش‌نیاز انجام اصلاحات هدف‌گذاری نمودیم.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: دولت همچنین دست خود را برای همراهی در اجرای برنامه مهم خود به سوی همه اقشار مردم و جریانات سیاسی و اجتماعی دراز می‌کند. امروز مردم شریف کشور از همه ما انتظار دارند که نشان دهیم می‌توانیم با وجود اختلاف‌نظرها، حول تشخیص مسائل اصلی کشور و یافتن راه‌حل برای آنها همفکری کنیم و با سازوکارهای موجود در جمهوری اسلامی ایران و با هدایت رهبری معظم انقلاب برای سیاست‌گذاری و اقدام به یک اتفاق‌نظر دست یابیم و نشان دهیم که مسائل فرعی و جنجال‌های سیاسی ما را از مسائل اصلی کشور باز نمی‌دارد.

وی خاطرنشان کرد: ما در دهه‌های گذشته با همراهی یکدیگر از موانع سخت‌تری از جمله موج ترور، جنگ، تحریم‌ها و فشارهای مستمر کشورهای خارجی عبور کرده‌ایم و همواره وحدت کلمه رمز پیروزی ما بوده است.

رئیس‌جمهور منتخب مردم در ادامه با اشاره به حضور هیات‌های عالی‌رتبه از کشورهای مختلف جهان در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری ایران با بیان اینکه این دومین بار است که مراسم تحلیف رئیس‌جمهور در حضور مهمانان گرانقدر خارجی برگزار می‌شود، ضمن قدردانی از حضور مهمانان خارجی تاکید کرد: خط‌مشی دولت جمهوری اسلامی ایران همچنان تعامل گسترده و متوازن با جهان است که در سخنان اخیر مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ نیز مورد تصریح مجدد قرار گرفت.

روحانی خاطرنشان کرد: تعامل سازنده با کشورهای جهان تعمیق پیوندها با کشورهای همسایه و منطقه و افزایش سطح همکاری‌ها با کشورهای دوست نه فقط یک انتخاب آگاهانه بلکه ضرورتی است که صلح و امنیت بین‌المللی در گرو تحقق آن است. عبور از تهدیدات خطرناک و تحولات پیچیده دوران گذار فعلی جز با افزایش تماس‌ها و مراودات و نهادینه‌کردن گفت‌وگو از سوی دولت‌ها و ملت‌ها امکان‌پذیر نیست.

رئیس‌جمهور کشورمان گفت: براساس این رویکرد کشورمان به اقدامات مهم و قابل توجهی در حوزه سیاست خارجی کشور دست یافته است. حل و فصل موضوع هسته‌ای و خارج شدن پرونده هسته‌ای از فصل هفتم منشور ملل متحد و لغو تحریم‌های شورای امنیت و همچنین لغو تحریم‌های ظالمانه در حوزه هسته‌ای یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت یازدهم بوده است.

وی در ادامه با انتقاد از برخی کارشکنی‌ها از سوی آمریکا در اجرای برجام اظهار کرد: گرچه تاکنون گره‌های زیادی از اقتصاد کشور در حوزه تحریم‌ها گشوده شده، اما بدعهدی‌های آمریکا در اجرای برجام به دلیل اعتیاد حاکمیت این کشور به سیاست غیرقانونی و ناکارآمد تهدید و تحریم ، غیرقابل اعتماد بودن آنها به عنوان شریک برای همه جهان را به اثبات رسانده است.


Histats.com START (standard) Histats.com END