آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۴۸۵۰
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۶
دکتر مرتضی افقه: انتخاب وزرای خوزستانی اثری در روند پیشرفت استان ندارد
اگر خوزستانی ها گمان می کنند وزیر خوزستانی در کابینه داشته باشند به نفع استان خواهد بود بنده اصلا به این مسئله معتقد نیستم. انتخاب وزرای خوزستانی تاثیر چندانی در روند پیشرفت استان ندارد . هیچ کدام از افراد خوزستانی که از ابتدای انقلاب تا به امروز چه در کابینه و چه در رده های بالای تصمیم گیری کشور حضور داشته اند، حضورشان به نفع استان نبوده است!

به گزارش فیدوس: دکتر مرتضی افقه  عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص انتخاب یک وزارتخانه کم اثر مانند دادگستری به خوزستان  علی رغم تمام مشکلات اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و... استان اظهار کرد: اگر خوزستانی ها گمان می کنند وزیر خوزستانی در کابینه داشته باشند به نفع استان خواهد بود بنده اصلا به این مسئله معتقد نیستم. تجربه های گذشته نشان داده است که انتخاب وزیر یا وزرای خوزستانی تاثیر چندانی در روند پیشرفت استان ندارد . هیچ کدام از افراد خوزستانی  که از ابتدای انقلاب تا به امروز  چه در کابینه و چه در رده های بالای تصمیم گیری کشور حضور داشته اند، اگرحضورشان در مناصب مختلف ملی  به زیان استان نبوده اند به نفع استان هم نبوده است!

این استاد دانشگاه  دلیل این موضوع را روحیه خاص خوزستانی ها واتخاذ سیاست  احتیاط  و دوری جستن از انگ های سیاسی و قومی  دانست و گفت:  برخی از شخصیت های خوزستانی مرکز نشین علی رغم نداشتن مسئولیت دارای ارتباطات خوبی در سطح رده های بالای حاکمیتی  هستند اما تاکنون کوچکترین قدمی برای خوزستان برنداشته اند و اگر کمکی کردند در حد سرمایه گذاری های محدود بوده است.این اقتصاددان اضافه کرد: از این منظر اعتقادی به این موضوع ندارم که اگر خوزستانی به کابینه اضافه شود به نفع استان است. 

وی افزود: تصور خوزستانی ها براین است که استان های دیگر در رده های تصمیم گیری دارای لابی های اثرگذار هستند و به این دلیل استان هایشان پیشرفت کرده است، در حالی که مشکلات و دلایل عقب ماندگی خوزستان به نخبه های استان و مردم آن برمی گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه  نخبگان استان خوزستان از جمله مرکز نشینان و نخبگانی که در استان خوزستان هستند چانه زنی موثری در سطوح بالای کشور نداشته اند تصریح کرد: نخبگان مرکز نشین یا چانه زنی های موثری نداشتند یا در چانه زنی های سطح پایین قومیتی بوده است که چندان به نفع استان نبوده است. نخبگان خوزستانی مقیم مرکز عمدتا منفعل یا منفعل منفی بوده اند. 

افقه با اشاره به اینکه گرچه یک وزارتخانه برای استان اثرگذاری زیادی ندارد اما یک عضو کابینه است و یک حق رای در کابینه دارد ادامه داد: سخنان یک فرد می توانند در بسیاری از تصمیمات هیات دولت و مصوبات هیات دولت علاوه بر اثر گذاری بر رای دیگر اعضای کابینه تاثیرگذار باشد. 

وی به پیشنهاد تصدی وزاتخانه دادگستری به سید علیرضا آوایی از سوی رییس جمهور اشاره کرد و گفت: آوایی یکی از افراد تاثیرگذار در کابینه دوازدهم  در تصمیمات ملی و استانی خواهد بود.

افقه در پایان به مشکلات عمده روحانی برای چینش کابینه اشاره کرد و گفت: روحانی برای چینش کابینه تحت فشارهای شدید گروه های مختلف و مقامات کشور و نهادهای قدرت دیگر است بنابراین روزهای  دشواری را گذرانده است.
منبع: آراس
Histats.com START (standard) Histats.com END