آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۴۰۱۵
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۶ - ۰۲:۲۳
خبر خوش برای مردم با پیشنهاد اصناف اروند و موافقت ضمنی مدیر عامل و هیئت مدیره
به گزارش خبرنگار فیدوس سرانجام هیئت مدیره مدیر عامل و قائم مقام سازمان خودشان به میدان آمدند تا مشکلات کسبه و مردم را در بحث استفاده از امتیاز داده شده توسط رئیس جمهور حل کنند.

به گزارش خبرنگار فیدوس حدود پنج ماه از دستور رئیس جمهور برای استفاده از امکان واردات محدود کالاهای همراه برای مصرف در منطقه آزاد اروند و مبلغی برای مسافران به جهت ایجاد رونق در بازار و اقتصاد محلی مردم آبادان و خرمشهر می‌گذرد، اما در این مدت به دلایلی هنوز کسبه و اصناف که موضوع اصلی دستور رئیس دولت یازدهم بوده‌اند موفق به واردات کالا نشدند، دلیل را که از اصناف جویا می‌شویم وضع قوانین و سخت‌گیری‌های عجیب و غریب از سوی معاونت سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند می‌دانند.

یک روز موضوع پرداخت یک میلیون و دویست هزار تومان پول نقد برای دریافت کارت واردات در شرایط بسیار سخت کسبه اروند طرح می‌شود، روز دیگر طرح موضوع داشتن انبار برای کسبه در شرایطی که هر کاسب بر خلاف بازرگان که جهت صادرات به سرزمین مادر اجناس رار وارد منطقه می‌کند و نیاز به انبار دارد، محل کسبش همان انبارش می‌باشد، یک روز بحث داشتن سپرده یکصد میلیون تومانی و بعد سی میلیون تومانی مطرح می‌شود که در واقع گرفتن فرصت واردات از کسبه و بازار است، و دادن فرصت واردات به معدود بازرگانان و تجار خرده پا و واسطه و ترخیص‌کار منطقه برای واسطه‌گری است، چه کسی نمی‌داند که هیچ کاسبی در ایران صد میلیون یا سی‌میلیون پول نقد در حسابش نگه نمی‌دارد، سرمایه‌کاسب محل کار، اعتبار و موجودی مغازه‌اش هست و تنها در زمان خرید جنس است که به اندازه نیاز مبلغی را تبدیل به ارز کرده و برای واردات در منطقه استفاده می‌کند یا معادل میزان اعتبارش جهت خرید معادل ارز ملی(تومان) از آن استفاده می‌کند. اما روز بعد گذاشتن مانع تنها امکان ثبت واردات یک قلم کالا برای اصناف از سوی ایشان معرفی می‌شود، در واقع طی پنج‌ماه گذشته معاونت سرمایه‌گذاری هر ماه متوسط یک مانع جدید برای کسبه عملاً به نفع تجار بر سر راه استفاده از امتیاز اعطاء شده از سوی رئیس جمهور ایجاد شده است ودلگرمی و رونق در بازار را گرفته، بحث عواض هم موضوع دیگری است که عملاً در منطقه‌ای مانند اروند صرفه استفاده از فرصت اعطاء شده توسط رئیس جمهور را از کسبه گرفته و توان رقابت با سایر مانطق آزاد و حتی همجوار را از بین برده است.

کسبه اروند اعتقاد دارند، عدم شفاف شدن قوانین و وضع موانع متعدد باعث شده جو عدم عتماد و نگرانی در شرایط رکود بازار بر اقتصاد منطقه حاکم شده و در اصطلاح کسی ریسک برای واردات کالای همراه مسافری جهت فروش خرد انجام ندهد.

به همین دلیل بوده که حدود دو هفته پیش اصناف اروند، آبادان با گلایه از شرایط موجود و نوع سیاست‌گذاری معاونت اقتصادی این منطقه نامه‌های جداگانه‌ای برای مهندس ترکان، مهندس فروزنده، دریابان شمخانی و مدیر عامل منطقه آزاد اروند ارسال کردند و با اعضاء هیئت مدیره به گفتگو نشستند.

گفتگوها با مدیر عامل با پیشنهاد اصناف به ایشان برای حل این مشکلات به صورت یک معافیت سه ماهه در حوزه عوارض با در نظر گرفتن حداقل سقف برای کسبه خرده فروش، برداشته شدن همه موانع مطرح شده برای کسبه صاحب جواز کسب فعالیت خرده فروشی، تشکیل یک کمیته نظارت زیر نظر یک عضو هیئت مدیره، پرهیز از سیاسی شدن موضوع و پیوند خوردن به بعضی حواشی مطرح شد.

خوشبختانه اواخر همین هفته مدیر عامل منطقه آزاد اروند در دیدار با نماینده اصناف با این پیشنهاد موافقت ضمنی کرد، سپس نتیجه مذاکره با دو عضو دیگر هیئت مدیره، عبدالله کعبی و احمد رستمی نیز با استقبال ایشان از طرح و پیشنهاد اصناف همراه شد، در واقع هیئت مدیره و مدیر عامل منطقه آزاد اروند با طرح این موضوع که اراده جدی سازمان برداشته شدن همه محدودیت‌ها و اعطاء مشوق و معافیت در موضوع مبلغ بالای کارت واردات اصناف و عوارض برای چند ماه جهت ایجاد رونق و دلگرمی مردم و شکسته شدن سد مجوجود است، راه امید واری را گشودند.

در ادامه مقرر شد در هفته آتی نمایندگان بازار دیدارهایی با اعضاء هیئت مدیره برای تشریح کامل مشکلات داشته باشند و تاکید شد این موضوع باید از کانال نماینده عالی دولت مدیر عامل منطقه آزاد اروند و هیئت مدیره طبق دستور رئیس جمهور پیگیری و اجرایی شده و مبدل به سوژه تبلیغی و سیاسی بعضی افراد به انواع مختلف نشود، خوشبختانه این تعامل سازنده مدیر سازمان منطقه آزاد اروند با بازار اروند همزمان شد با دستور جدی ایشان و اعضاء هیئت مدیره و خواسته دبیر شورای عالی مناطق آزاد در خصوص تعیین تکلیف نهایی بازار کنزالمال به نفع کسبه آن و خلع ید قانونی و تحویل شدن بازار از پیمانکار سابق، همین موارد روشن کرد ورود مستقیم مدیران عالی منطقه آزاد اروند به مسائل و به خصوص ورود مدیر عامل و هیئت مدیره، راه گشا حل مشکلات است و می‌توان امید داشت این شرایط باعث تعامل بیشتر معاونت سرمایه‌گذاری در آینده نزدیک با توجه به تحولات با مردم، بازار و تولیدکنندگان و تجار باشد.

انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
كاسب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۰
0
0
باز هم ممنونيم از فيدوس عزيز براي اطلاع رساني شفاف و خدا را شاكريم كه اين موانع بسيار و دشوار و هزينه ساز بالاخره با درايت مسيولين و مقامات برداشته شد....
بهادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۰
0
0
من از معاونت سرمایه گزاری خیلی ممنونم که با طرح های بسیار زیباشون هر. چند وقت ،یک جوری هم برامون یک مشغله کاری و اداری درست میکنه و هم یک مقدار ناچیزی برای منطقه درامدزایی میکنن بالاخره از سمت ایشان مشخص هست... فقط خدا میداند این پولی که از جیبمان رفت برمیگردد یا فدای طرح های زیبای ایشان میشود انشالله اگر خدا قسمت کند ایشان دست از ما بردارند.
سپهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۰
0
0
من از معاونت سرمایه گزاری خیلی ممنونم که با طرح های بسیار زیباشون هر چند وقت یک جوری یک مشغله کاری و اداری برای ما کسبه بوجود میارن وکلی از وقت ما رو میگیرن و یک مقداری از پولمون رو میگیرن میدن به منطقه آزاد( مثلا یک میلیون و دویست هزار تومن) البته از سمت ایشان مشخص هست که کارشون اونجا چی هست فقط متوجه نمیشم چرا مسولین بعد از یک مدت طرح ها و موانع زیبای ایشان را اصلاحیه میزنند... امیدوارم خدا کمکشون کند
بشیر فرهانیان
|
Canada
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۰
0
0
بنده هم به نوبه خودم از این نوع اطلاع رسانی های ویژه فیدوس تشکر میکنم و خواهشمندم که قبل از انتشار هر خبری ویرایشی بر محتوای خبر صورت گیرد .
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۰
0
0
با سلام
همه اینها درست ولی یک مشکلی الان هم وجود داره اقدام به گرفتن جواز کسب هست که حدودا نزدیک به یک میلیون پانصد پای کسی که میخاد بگیره اب میخوره گاهی وقتا بازار کسبه انقدر بحرانی است که حتی از گرفتن جواز کسب هم اکثریت امتنان میکنن
آگاه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۳
0
0
سلام لطفا در مورد معافیت مالیات اجاره املاک هم مطلبی بگذارید.
Histats.com START (standard) Histats.com END