آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۳۹۶۵
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰
يكي از نتايج عدم توجه به توليد داخلي وابستگي و اعتياد مردم به كالاهاي خارجي، حتي از نوع بي‌كيفيت آن است، جامعه‌اي كه متكي به مصرف كالاي خارجي شود و از بالاترين تا پايين‌ترين مراتب اجتماعي آن برابر اين مصرف‌زدگي حساسيت خود را از دست بدهند، ديگر نمي‌تواند برابر توسعه‌طلبي كشورهاي ديگر به خصوص دشمنان خود ايستادگي كند.
مصطفی حسني؛ دبير كمپين آري به توليد ملي
فیدوس؛ يكي از نتايج عدم توجه به توليد داخلي وابستگي و اعتياد مردم به كالاهاي خارجي، حتي از نوع بي‌كيفيت آن است، جامعه‌اي كه متكي به مصرف كالاي خارجي شود و از بالاترين تا پايين‌ترين مراتب اجتماعي آن برابر اين مصرف‌زدگي حساسيت خود را از دست بدهند، ديگر نمي‌تواند برابر توسعه‌طلبي كشورهاي ديگر به خصوص دشمنان خود ايستادگي كند. يكي از مهمترين برنامه‌هاي دولت دوازدهم مبارزه با اين اعتياد است كه مانند تيشه‌اي بر ريشه توليد، اشتغال و توسعه داخلي مي‌باشد.
دكتر حسن روحاني دوران دولت دوازدهم را دوران شكوفايي اقتصاد داخلي، خروج از ركود و رونق توليد دانسته‌اند، ايشان به جوانان قول داده‌اند با ايجاد فرصت‌هاي اقتصادي در داخل كشور، بنگاه‌هاي ورشكسته و زمينه‌هاي عميقم شده توليدي را احياء كنند، تا به سرعت وارد مرحله‌اي تازه از شكوفايي اقتصادي شويم.
اما اين صحبت رئيس جمهور محقق نمي‌شود، مگر اينكه اراده ملي و يك رويكرد ملي در خصوص احياء اهميت توليد و توليد كننده در بنگاه‌هاي كوچك و بزرگ توليدي و صنعتي به وجود بيايد. درست است كه رويكرد و اهداف اقتصادي دولت با تاكيد مقام معظم رهبري و شعار سال، اشتغال و توليد است، اما بايد همه منابع اقتصادي و اجتماعي كشور از خمودگي و ركود درآمده و در جهت اين مهم قرار گيرند.
مديران واحدهاي توليدي اگرچه بايد در موضوع رقابت كيفي خود با نمونه‌هاي خارجي تلاش كنند و مديران دولتي بايد زمينه حمايت از ايشان را فراهم آورند، اما تكريم توليد يك اراده و عزم ملي نياز دارد، نياز است دست دلالان و واسطه‌ها از بازار عرضه و تقاضا حذف شود، اما تجربه نشان داده است كه دولت بدون مردم نمي‌تواند در اين موضوع كاري انجام دهد. 
آري گفتن به توليد ملي راه انداختن سامانه‌اي براي تعهد آفريني ميان مردم و مسئولان براي حمايت از توليدكننده داخلي است، توليد كننده‌اي كه منابع مالي‌اش مكمل اعتبار اجتماعي اش شود و بداند مردم محصولات با كيفيت ايشان را در هر حال به محصول خارجي ترجيح مي‌دهند. 
وقتي در مورد آري به توليد ملي صحبت مي‌كنيم در مورد يك جنبش بزرگ مردمي، در مورد يك انقلاب اجتماعي در ديدگاه و نظر مردم، در مورد يك مشاركت عمومي فراگير براي حمايت از توليد و ريشه‌كن كردن قاچاق در كشور حرف مي‌زنيم، آري به توليد ملي تلاش براي حل مشكلات واحدهاي توليدي، ارائه طرح مشترك مردم و دولت براي حركت به سمت آينده است. 
نمي‌توان مردم را مجبور كرد محصولات ايراني، محصول باكيفيت حاصل تلاش توليد كننده ايراني را بخرند، مگر به توليد ملي آري بگويند، مگر آنكه گام‌هاي محكم از سوي مردم برداشته شود كه موجب بهبود وضع سرمايه‌گذاري در بخش توليد شود. 
با مخالفت رسمي و دولتي صرفاً كار حمايت از توليد انجام نمي‌شود، با تصويب قوانين و محدوديت مشكل توليد در كشور ما حل نخواهد شد، مشكل وقتي حل مي‌شود كه مردم بخواهند مسير فعلي تغيير كند، آري به توليد ملي گفتن، آري گفتن به عبور از بحران بي‌كاري و هزاران معضل اجتماعي ناشي از آن است. 
آري به توليد ملي جوسازي و اعتراض عليه دولت، توليد و قانون نيست، بلكه فرصت‌سازي براي دولت، توليد و قانوني است كه توان و انرژي مردم به عنوان سنگري مستحكم برابر تند باد مشكلات و حوادث آن را حفظ مي‌كند. توليدكنندگان پوشاك، كفش، كيف، مواد غذايي، محصولات صنعتي، قطعات و ... در كشور بايد چشم اميدشان به مردمي باشدكه توليد كننده هم‌وطن خود را تحسين مي‌كنند، برايش دست بلند كرده و در حمايت از آن سينه سپر مي‌كنند.

Histats.com START (standard) Histats.com END