آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۳۸۱۸
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۶
بررسي اخبار و دلايل پيرامون ماندن يا رفتن دبير شوراي عالي مناطق آزاد
به گزارش فیدوس؛ عملكرد اكبر تركان طي چهارسال گذشته در مقام دبير شوراي عالي مناطق آزاد نيز بجز حواشي مديريتي معمول، فاقد مسائلي از آن جنس است كه در دولت‌هاي قبل براي دبيران اين سازمان مطرح شده، اما نوع تعامل وي با نمايندگان مجلس مهمترين عامل مصوب شده ماده 27 در سال گذشته در خصوص نحوه مديريت مناطق آزاد و واگذاري آن به وزارت اقتصاد بوده است.

داريوش معمار/ مهندس اكبر تركان صريح‌ترين مدافع دكتر حسن روحاني و دولت طي سال‌هاي گذشته بوده كه به سبب پرونده مديريتي روشن و سوابق گذشته در رده ژنرال‌هاي دولت يازدهم قراردارد.
عملكرد اكبر تركان طي چهارسال گذشته در مقام دبير شوراي عالي مناطق آزاد نيز بجز حواشي مديريتي معمول، فاقد مسائلي از آن جنس است كه در دولت‌هاي قبل براي دبيران اين سازمان مطرح شده، اما نوع تعامل وي با نمايندگان مجلس مهمترين عامل  مصوب شده ماده 27 در سال گذشته در خصوص نحوه مديريت مناطق آزاد و واگذاري آن به وزارت اقتصاد بوده است.
تركان اهل لابي با نمايندگان در خصوص مديران و مسائل مناطق آزاد آنطور كه در ساير وزارتخانه‌ها معمول است نمي‌باشد. او در موضوع اقتصادي و نحوه اداره مناطق آزاد نيز با منتقدان اين مناطق اختلاف نظرهاي جدي دارد. اما هرچه بوده تا امروز توان و پرونده كاري‌اش باعث شده رئيس دولت و معاون اول ايشان در اصطلاح پاي تركان باايستند.
اما همه اين موارد دليل نيست كه در فصل جابه‌جايي‌هاي دولت گزينه‌هايي مانند بانك، جنتي و ... در كنار وي به عنوان كانديدا براي تصدي مديريت مناطق آزاد مطرح نشوند.  اما همه مخالفان و موافقان تركان به يك نكته اشاره دارند، حتي نزديكان رئيس جمهور، حال مزاحي او اگر اجازه دهد و خودش مايل باشد، رئيس جمهور تمايل به تمديد حضور ايشان در دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد با ساختار فعلي دارد. 
نه امضاء نمايندگان مجلس، نه انتقادهاي گه‌گاهي اصولگرايان و نه مواضع جدي و تجديد ناپذير تركان در موضوع نحوه مديريت مناطق هيچ‌كدام مسائلي نبوده‌اند كه باعث شوند كسي به فكر جابه‌جايي اكبر تركان از دبيرخانه باشد. 
دلايلي كه مي‌توانند در ماندگاري مهندس تركان بر مسند مديريت مناطق آزاد اثر گذار باشند در شش موئلفه قابل جمع بندي هستند:
يك- اكبر تركان يكي از جدي‌ترين و باسابقه‌ترين چهره‌هاي دولت دكتر روحاني است، او كليد جمع كردن مشكلات مناطق آزاد در زماني بود كه ميزان مشكلات رانتي و فساد در اين مناطق بي‌داد مي‌كرد.
دو- تنها كسي كه برابر لابي‌هاي قدرتمند و اعمال‌ فشار از بخش‌هاي مختلف براي عزل و نصب‌ها و واگذاري پروژه‌ها و امتيازها توان مقاومت داشت، حتي تا همين امروز ميان مديران باسابقه دولت اكبر تركان بوده است. 
سه-براي عبور از بحران مديريت مناطق آزاد با توجه به فشار مجلس و نوع نگاه هيئت دولت و وزارت اقتصاد نياز به چهره‌اي مقبول، قاطع و داراي پشتوانه قوي مديريتي در بحث مناطق آزاد است اكبر تركان نشان داده كه چنين شرايطي را دارد.
چهار- اگر بپرسيد چرا اكبر تركان ميان همه چهره‌هاي ديگر تنها گزينه مناسب براي مديريت مناطق آزاد است اين پاسخ را دريافت خواهيد كرد كه مناطق آزاد باتوجه به شرايط و نوع مديريت اداري و مالي و مشكلات قبلي آن نياز به فردي دارد كه همه زمينه‌هاي توسعه و در عين حال فساد در كشور را طي سه دهه گذشته بشناسد و در برخورد و مديريت آنها كارنامه روشن و معتبري داشته باشد، تركان يك چهره اجرايي و مديريتي ببا برخورداري از چنين بينشي است. 
پنج-تركان شخصيتي دارد كه مي‌تواند بر لابي‌ها در موضوعاتي كه به مصلحت دولت نيست در مناطق آزاد تسلط داشته باشد، در دوره دولت‌هاي قبل يكي از مهمترين مشكلات مناطق آزاد در بحث فسادهاي اقتصادي و زمين‌خواري بودند، اما در اين دولت كسي كه موفق شد اين موضوع را مديريت كند اكبر تركان و همراهان وي بودند.
شش- تمديد مديريت اكبر تركان به معني به سرانجام رسيدن برنامه‌هاي مديري نتيجه‌گرا مانند وي در چهار سال دوم دولت دكتر روحاني است. 
دلايلي كه بر رفتن مهندس تركان از دبيرخانه مناطق آزاد مي‌تواند موثر باشد:
يك- بيماري و مشكلات جسمي مهندس تركان را مهمترين دليل احتمالي رفتن او از مناطق آزاد دانسته‌اند، هرچند حضور فعال وي در حوزه‌هاي ديگر مديريتي و كانديداتوري ايشان براي چند وزارتخانه و  عناوين ديگر نشان مي‌دهد كه بايد در اين دليل تامل جدي كرد.
دو- حضور مهندس تركان در مقام وزارت در دولت دوازدهم، كه اين احتمال با توجه به صحبت‌هاي انجام شده در خصوص چند وزارت خانه از جمله مسكن، بازرگاني، صنعت و معدن و حتي وزارت نفت قابل توجه است.
سوم- لابي مجلس در خصوص حضور يا عدم حضور مهندس تركان به دليل نوع تعاملات ايشان، كه البته به نظر مي‌آيد دكتر روحاني براي مديريت اين رابطه به خصوص در موضوع بعضي فشارها در خصوص عزل و نصب مديران مناطق آزاد همچنان تمايل دارند مهندس تركان در اين مسند باقي بمانند.
چهارم- تغيير مديريت دبيرخانه مناطق آزاد و انتقال آن به وزارت اقتصاد، كه اين موضوع نيز با توجه به شرايط موجود و نوع سيستم اداره مناطق آزاد بعيد به نظر مي‌رسد كه با شكل مطرح شده قابل اجرا باشد، و هر شكل ديگري در اين خصوص در نهايت در صورت تداوم  حضور تركان به ادامه مديريت كامل وي بر اين مناطق به خصوص در شرايط توسعه آنها مي‌انجامد. 
  جمع بندي: 
احتمال اينكه مهندس تركان از دبيرخانه مناطق آزاد به دلايل فوق برود، يا حتي طي ماه‌هاي آتي اتفاقات تازه‌اي رخ‌دهد كه مبدل به دلايل جديد براي رفتن ايشان از دبيرخانه باشد وجود دارد، در صورت رفتن مهندس تركان از دبيرخانه تحولات فراواني در آن رخ خواهد داد، ممكن است حتي در همان ابتداي كار، نوع اداره اين سازمان نيز با نبود چهره‌اي ويژه مانند تركان دستخوش تغييري شود كه به نفع جريان مجلس باشد. اما به هر حال روزهاي آتي براي دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد، آينده مديريت مناطق آزاد و حتي آينده ساكنان مناطق آزاد سرنوشت ساز خواهد بود.

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
همشهري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
0
0
سپاي ويژه از جناب تركان براي تمامي تلاشهايشان در رمينه بهبود وضعيت منطقه ازاد اروند...انشاالله در سايه ي الطاف خداوند ،همچنان با عزم راسخ به اباداني هر چه بيشتر مناطق ازاد بپردازند...سربلندي و پايداريشان را ارزومنديم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۸
0
0
باعرض خسته نباشید خدمت بزرگ مرد چالشهای موجود در نظام در چند دهۀ اخیر و طی مصاحبه ای با سایت روزنامۀ آرمان تحت عنوان: "بانك‌ها؛دستكاري در ترازنامه‌ها - دارايي‌هاي موهوم" به تاریخ : ۱۳۹۷/۴/۱۷ - شماره: 3645 و کد خبر: ۲۲۶۱۵۰ 2مرتبه از عبارت "تبارشناسی" استفاده کرده اید؛ مانند: "حال اگر تبارشناسی شود که چه کسانی دلار 4200تومانی دریافت کرده‌اند، مشخص می‌شود که..." و "ابتدا باید تبارشناسی شود که چه کسانی ارز دریافت کرده‌اند."
لذا از جناب مستطاب طلب می کنم که به کار گیری این عبارت "تبارشناسی" یا "Genealogy" چه دلیلی دارد زیرا این عبارت یک عبارت فلسفی در گفتمانهای فوکویی است؟؟؟ شما می توانستید از ریشه یابی یا ریشه شناسی بهره ببرید, که عام تر است, اما متن شما چنان ساده است که همان معادل"بررسی شود", کاملا گویاست و نیازی به استعمال واژگانی از حوزۀ دیگر جهت ارائۀ فضل که نه برای کاملتر و جامع تر شدن منظورتان بهره ببرید که همانا تحقیق و بررسی کفایت می کندو
دوستدار شما
Ahoura Einbeigi-Monday, 09 Jul 2018
raziziba@yahoo.com
Histats.com START (standard) Histats.com END