آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۳۸۱۶
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۰
گفتگو با عضو کمیسیون صنعت و معدن و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص آینده مدیریت مناطق آزاد
به گزارش فیدوس؛ نظارت مهندس ترکان به عنوان دبیر شورای عالی مناطق آزاد و فرد مورد اعتماد رئیس جمهور بر مدیریت مناطق آزاد طی چهارسال گذشته قابل دفاع است. اکبر ترکان اگرچه در این چهرسال همواره به دلیل صراحت لهجه و دفاع جدی از دولت و پافشاری بر برنامه‌های کلان مناطق آزاد و مبارزه با لابی‌گری مورد انتقاد بوده اما متهم نبوده است.

نظارت مهندس ترکان به عنوان دبیر شورای عالی مناطق آزاد و فرد مورد اعتماد رئیس جمهور بر مدیریت مناطق آزاد طی چهارسال گذشته قابل دفاع است. اکبر ترکان اگرچه در این چهرسال همواره به دلیل صراحت لهجه و دفاع جدی از دولت و پافشاری بر برنامه‌های کلان مناطق آزاد و مبارزه با لابی‌گری مورد انتقاد بوده اما متهم نبوده است. 
مهمترین منتقدان اکبر ترکان هم با اینکه در میان نمایندگان مجلس هستند اما در جدی‌ترین نقدها هیچ کس پیرامون سلامت و تخصص ایشان تردید ندارد، ترکان در نظر مخالفانش فردی‌ است که نمی‌شود در اصطلاح سیاسی با او راحت کنار آمد و در نظر موافقانش فردی است که منجی مناطق آزاد از فساد و رانت‌خواری تا حد زیاد بوده است. 
در این خصوص با دو نفر از نمایندگان موثر مجلس شورای اسلامی پیرامون وضعیت مناطق آزاد و عملکرد مهندس ترکان گفتگوی مختصری انجام دادیم:

عبدالله رضیان نماینده مردم قائم شهر و عضو کمیسیون صنایع و معادن در خصوص اهمیت تداوم مدیریت اکبر ترکان بر مناطق آزاد و تاثیر آن در سال‌های گذشته به خبرنگار فیدوس گفت: در خصوص عملکرد مهندس ترکان باید در نظر گرفت در دوره‌های قبل مناطق آزاد وضعیت مناسبی نداشتند که با حضور مهندس ترکان ساماندهی خوبی در این مناطق انجام شده است.
من در دیداری که با برخی از مسئولین این مناطق داشتم پس از بررسی گزارش عملکرد این مناطق متوجه شدم وضعیت رو به رشدی را دراین منطق شاهد هستیم.
اما به اعتقاد من با توجه به اینکه بناست به زودی در صحن علنی در خصوص مناطق جدید تصمیم گیری شود بهتر است در خصوص بهره مندی از ظرفیت های اشتغال زایی این مناطق کار بیشتری صورت بگیرد.
همچنین به زیرساخت های مورد نیاز برای بخش صنعت نیز باید توجه جدی تری شود.به اعتقاد من حضور مهندس ترکان می تواند روند توسعه این مناطق را تسهیل کرده و ما شاهد آن باشیم این مناطق به اهداف مدنظر نظام نزدیک شوند. مهندس ترکان ماندنی شوند در این دوره می‌توان انتظار داشت تکلیف مناطق آزاد روشن شود.
نباید فراموش کرد ما تا پیش از دوره مهندس ترکان شاهد وضعیت مناسبی در این مناطق نبودیم و مسائل مختلفی در این مناطق داشتیم که حضور آقای ترکان توانست بخش مهمی از مشکلات را برطرف کند.
امیدوارم در دوره جدید دولت این مناطق با توجه به ظرفیت های خود بتوانند منشا خیری برای کشور باشند و به فرصتی جهت رشد صنایع بدل شوند.
کمااینکه این موضوع جزو اهداف تعیین شده برای این مناطق نیز بوده است.
همچنین محمد رضا پورابراهیمی نماینده کرمان و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس که باید او را جزء ده نماینده مهم و اثرگذار مجلس فعلی دانست، که برخوردار از تخصص و دقت نظری مثال‌زدنی است در موضوع وضعیت مناطق آزاد و شرایط مدیریت آن اشاره کرد: بهرحال باید بپذیریم این مناطق هنوز از اهدافی که برای آنها در نظر گرفت شده است فاصله دارند هر چند در این دولت تلاش‌هایی برای رفع مشکلات انجام شده است. 
به اعتقاد من تشکیل مناطق آزاد  و ویژه اقتصادی می‌تواند در خدمت توسعه و رشد اقتصادی قرار گیرد حتی ما در برخی از این مناطق شاهد رشد کیفی وضعیت اجتماعی نیز بوده‌ایم، اما نباید فراموش کرد در قوانین مرتبط با این مناطق باید نقاط ضعف‌های موجود به خوبی بررسی شوند تا بتوان با رفع آن این مناطق را در مسیری قرار داد که با اهداف مدنظر به طور کامل همسو شوند.
بارها این مسئله تذکر داده شده است که در حال حاضر واردات در این مناطق بیش از صادرات است که این مغایر با هدف تشکیل مناطق آزاد بوده است و در ایسن موضوع طی دولت دوازدهم باید برنامه‌ریزی هدفمند و منطبق با فرامین مقام معظم رهبری در موضوع اقتصاد مقاومتی انجام شود.
همچنین باید دید به چه دلیل این مناطق نتوانسته اند آنطور که بایسته است در خصوص جذب سرمایه‌گذار خارجی موفق عمل کنند.
در خصوص مدیریت مناطق آزاد نیز با توجه به مصوبه مجلس ما باور داریم واگذاری مدیریت به وزارت اقتصاد پس از رفع موارد قانونی می‌تواند موقعیتی تازه برای این مناطق ایجاد کند اگر چه کتمان نمی‌کنیم مدیریت فعلی فردی توانمند و دلسوز است، اما ایراد ما ساختاری است در بحث اداره مناطق آزاد.
ضمن آنکه نظر دولت محترم افزایش مناطق است که باید با توجه به تمامی جوانب منتظر بمانیم تا در خصوص جزییات آن مجلس نظر خود را اعلام کند چرا که دولت لایحه تشکیل مناطق جدید را ارئه داده است، اما ایراداتی به آن وارد شده که منتظریم دبیر محترم شورایعالی مناطق آزاد نسبت به رفع آن اقدام کنند.
گمانم بر این است در خصوص آینده این مناطق باید منتظر نهایی شدن نظر مجلس مبنی بر واگذاری به وزارت اقتصاد بمانیم. اما بهرحال نباید منکر تلاش هایی شد که در این دوره برای اصلاح امور مناطق انجام شده است این‌ تلاش‌ها محسوس هستند.
مناطق آزاد اگر عملکردی اصولی و منطبق بر اهداف داشته باشند بی شک نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور خواهند داشت و به همین خاطر مجلس شورای اسلامی نیز حساسیت ویژه ای در ین خصوص دارد.

Histats.com START (standard) Histats.com END