آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۳۷۴۷
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
سرمايه‌گذاري و كسب و كار و مسائل آن در آبادان و خرمشهر
به گزارش خبرنگار فیدوس لازم است دلایل مشکلات فعلی منطقه آزاد اروند به صورت ریشه‌ای و اساسی بررسی شود با این نگاه به آسیب شناسی عملکرد مدیر سرمایه‌گذاری اروند منتشر شده است.

فيدوس- محمدرضا معتمدي مدير فعلي سر‌مايه‌گذاري و كسب و كار منطقه آزاد اروند بيش از دوسال است در اين مسئوليت مشغول به فعاليت است، وي پيش از اين سوابق حضور در مناسب اداري منطقه را داشته، با توجه به نزديك شدن زمان پايان كار دولت يازدهم و تاثير عملكرد مديريتي ايشان بر شرايط توسعه‌اي منطقه لازم است به بررسي انتقادي و آسيب‌شناسي حضور اين مدير در اروند بپردازيم.

پيش از هر چيز بايد اشاره كنيم كه مهمترين آفت حضور مديران در آبادان و منطقه آزاد اروند در مناسبي كه جنبه اقتصادي يا اجتماعي و فرهنگي و عمراني دارد، درگير شدن با مسائل سياسي، و در اصطلاح سياسي كاري و تنظيم امور با اين موضوع است. آفت سياسي كاري، شهرداران، مديريان سازمان‌ها، مديران بخش‌هاي فرهنگي و غير فرهنگي را دچار تقليل عملكرد و اشتباهات فراوان در اداره و تنظيم امور طي سال‌هاي گذشته كرده است.

در اين ميان نبايد فراموش كرد كه نقش نهادهاي سياسي صاحب موقعيت كه تصور تاثيرگذاري بر امور از ايشان وجود دارد، در اين موضوع به مناسبت‌هاي مختلف چشمگير بوده و عملاً نقش مهمي در مشكلات مديريتي دارند.

شش دليل براي عدم موفقيت چشمگير معاونت سرمايه‌گذاري در دوران مديريت محمدرضا معتمدي

يك.

معاونت سرمايه‌گذاري منطقه آزاد اروند با وجود سفرهاي متعدد مدير آن به خارج از كشور در حوزه جذب سرمايه‌گذار خارجي به دلايلي متاسفانه موفقيت جدي تا امروز در اين حوزه كسب نكرده است.

الف. بروكراسي پيچيده اداري و نداشتن برنامه روشن و قابل درك براي حل آن   

ب. عدم تسهيل جدي امور براي سرمايه‌گذاري خارجي به صورت عملي     

ج. وجود موانع بانكي و سازماني پيدا و پنهان در ساختار اداري

د. عدم وجود بستر اجرايي توانمند در حوزه مذاكره و حل و فصل موانع  

اين چهار گزينه در نظر رسانه فيدوس باتوجه به رصد دائم عملكرد معاونت سرمايه‌گذاري در حوزه جذب سرمايه‌گذاري خارجي طي چند سال گذشته، به عنوان دلايل ذاتي و اكتسابي؛ شرايطي را فراهم آورده‌اند كه متاسفانه سرمايه‌گذاري خارجي قابل توجه كه منجر به ايجاد ارزش افزوده و اشتغال در منطقه باشد رخ ندهد.

 

 

دو.

معاونت سرمايه‌گذاري در حوزه جذب سرمايه‌گذاران داخلي طي دوسال و نيم گذشته نيز مورد جذب شده قابل توجه‌اي جدي نداشته است كه بتوان از آن به عنوان حاصل عملكرد ايشان نام برد.

يعني بجز چند مورد معدود و نه چندان چشمگير مواردي كه در اين دوسال، سرمايه‌گذار داخلي در اروند با مديريت ايشان موفق شده باشد كاري را آغاز كرده و به انجام برساند رسانه‌اي نشده، البته در موضوع چند صنعتي كه از سالهاي گذشته استارت كار ايشان در اروند خورده شده بود؛ در دوره آقاي معتمدي تلاش‌هايي براي به نتيجه رسيدن كار شده است، اما به صورت كلي اينكه مديريت ايشان منجر به حضور سرمايه‌گذار شده باشد نبوده است.

دلايل اين موضوع را هم مي‌توان بخشي در موانع قيد شده در بحث سرمايه‌گذاري خارجي ديد و بخش ديگر در عدم تعريف دقيق تسهيلات سرمايه‌گذاري در اروند و بخش ديگر در بحث مشكلات بانكي و اداري ديد.

به نظر مي‌آيد اگر مديريت سرمايه‌گذاري اروند بيشتر وقت خود را صرف تعامل و حل و فصل مشكلات پيچيده بروكراسي سرمايه‌گذاري در اروند و دور كردن اين حوزه از رويكردها و مسائل سياسي مي‌كردند، قطعاً توفيق بيشتري در اين حوزه حاصل مي‌شد.

سه.

معاونت سرمايه‌گذاري در بحث حمايت از سرمايه‌گذاران بومي بخش توليد، نه بخش واسطه‌گري؛ از نوع پيمانكارران بازارها و غيره كه عملاً سرمايه‌گذار به حساب نمي‌آيند، نيز نتوانسته رويكرد مثبت و قابل دفاعي ارائه دهد. در واقع فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري براي سرمايه‌گذاران بومي اروند در بخش‌هاي توليدي به خصوص، با مشكلات بسيار عميق و متعددي روبرو بوده است.

فرصت‌هاي صادراتي در اين منطقه براي توليد كنندگان مسائلي دارد، در بخش معافيت‌ها توليدكنندگان گاه با مشكلاتي مواجه بوده‌اند و در بخش تسهيلات نيز سهم جدي از درآمد منطقه در جهت حمايت از توليد شامل حال ايشان در اين مدت نشده است.

چهار.

طبيعتاً وقتي توليد در منطقه آزاد اروند هنوز در اين دوسال و اندي نتوانسته رد پايي محكم داشته باشد، نبايد انتظار داشت در بحث صادرات نيز، بجز آنچه اقلام صادراتي ذاتي منطقه به حساب مي‌آيند، معاونت سرمايه‌گذاري موفقيتي داشته باشد. يعني اين نبوده كه مرزهاي اروند، امكانات اسكله‌اي و بندري اروند در اين مدت به واسطه نوع تعاملات و تلاش‌ها و برنامه مدون مديريت سرمايه‌گذاري امكان توسعه جدي را تجربه كرده باشد كه ناشي از حجم توليد در منطقه آزاد اروند بوده. اين موضوع با وجود استراتژي سازمان براي افزايش سطح توليد و صادرات غير ذاتي(يعني آنچه در گذشته نيز از طريق مرزهاي منطقه صادر مي‌شده) در اروند مسئله‌اي است كه نياز به آسيب‌شناسي جدي دارد.

پنج.

عملكرد آقاي معتمدي در حوزه بازار نيز متاسفانه چشمگير نبوده و محبوبيت و مقبوليتي در بازار ظاهراً ندارد. پس از آنكه با اعتراض و پيگيري جدي بازاريان و هيئت مديره اروند ايشان امتياز واردات كالاهاي چمداني را از رئيس جمهور با استقرار در خروجي گمرك دريافت كردند، در شرايطي كه بازارها در آبادان و خرمشهر دچار مشكلات فروان اقتصادي هستند، متاسفانه حتي با اين فرصت نيز معاونت مذكور نتواسته حداقل تا امروز كاري چشمگير براي درك تغيير در روند كسب و كار در اروند ايجاد نمايد. كما اينكه نوع دخالت در مديريت بازارها نيز باعث انتقادهايي به اين معاونت از سوي بازاريان بوده است. تعامل معاونت سرمايه‌گذاري و مدير آن به طور كلي با بازار در آبادان به خصوص و خرمشهر چندان قوي نبوده، اين البته ارزيابي رسانه فيدوس باتوجه به مجموع شواهد، نامه‌نگاري‌ها و اعتراض‌ها و مسائل و مشكلات بازار است، براي نمونه بازار مبلمان در اروند به واسطه نوع سياست‌گذاري در برگزاري نمايشگاه‌ها عملاً دچار ركود و ورشكستگي شده است كه بايد مد نظر قرار گيرد.

شش.

در موضوع امكانات و شرايط و تسهيلات گمركي و شهرك‌هاي صنعتي نيز نمي‌توان كارنامه معاونت سرمايه‌گذاري در دوسال گذشته را قابل دفاع دانست، شهرك‌هاي صنعتي در اين مدت توسعه قابل توجه‌اي نداشته‌اند، امكانات خاص و متمايزي در اين شهرك‌ها براي جذب سرمايه‌گذاران و توسعه كار توليدكنندگان فراهم نشده و به طور كلي مشوق‌ها چندان چشمگير نبوده‌اند.

در بحث گمرك نيز قوانين جديد گمركي آنگونه كه بايد در تعامل با گمرك جمهوري اسلامي به مردم و واردكنندگان بومي آموزش داده نشده و به نوعي در بحث ترخيص كالا مشكلات مختلفي را براي مردم ايجاد كرده است كه اضافه شدن بعضي قوانين و كاغذبازي‌هاي تازه نيز آن را مي‌تواند تشديد كند، به اين موضوع در مطلبي جداگانه به طور مفصل مي‌پردازيم.

 

جمع‌بندي

در يك جمع‌بندي مي‌توان گفت امتياز عملكرد معاونت سرمايه‌گذاري اروند در دوسال گذشته البته مردود و تجديد به نسبت گذشته نيست، اما نمره قبولي است كه با ارفاق و به سختي و با در نظر گرفتن مديريت تعاملي آقاي زماني مدير عامل و حضور فردي با تجربه مانند عبدالله كعبي در سازمان و همچنين شرايط و شهرت هيئت مديره و بعضي از مديران بومي اين سازمان حاصل شده است.

دليل اين مسائل با وجود فرصت‌ها، بخشي در نظر ما به لحاظ شخصي عدم حضور دائم و سكونت مدير سرمايه‌گذاري در اروند است و بخش ديگر حاصل تلاش‌هاي ايشان با كمك گرفتن از نمايندگان مجلس جهت رشد در سازمان مناطق آزاد است كه البته هيچ ايرادي ندارد و طبيعي است، اما اين مسائل تمركز ايشان در مديريت سرمايه‌گذاري در منطقه را پايين آورده است.

در نظر رسانه فيدوس شايد بتوان گفت فرصت آقاي معتمدي در اروند تمام شده است، ايشان اگر به عنوان مسئولي در دبيرخانه مناطق آزاد يا جايي كه بتوانند استقرار دائمي داشته باشند، مشغول به كار شوند، احتمالاً باتوجه به تخصص و توانمندي‌هايشان فردي موثرتر باشند، اما در مديريت سرمايه‌گذاري اروند همانطور كه اشاره شد، تا امروز نتوانسته‌اند انتظارات را برآورده سازند.

در پايان

اين رسانه آمادگي دارد در صورتي كه معاونت سرمايه‌گذاري گزارش عملكرد مستند و مدوني در موضوع‌هاي طرح شده در اين گزارش داشته باشد كه خلاف موارد مدنظر به نسبت شرايط، امكانات و فرصت‌ها را نشان دهد، نسبت به انتشار آن اقدام نمايد.

 

انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۷
سیدکریمحسنیشریف
|
France
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۵
1
0
سلام درمورداقاي معتمدي چرادرموردباندهایی که درشلمچه ایشان نابودکرده اندحرفی نمی زنید ایا موقعیت ایشان را برای کس دیگری میخواهید
ابادان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
1
1
با تشکر از روزنلمه فیدوس .دقیقا مطاابی که ذکر شود صحیح میباشد .واسیبی که اقای معتمدی به این دوشهر زده .صدام نزد .ما واقعا متاسفیم
ابادان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
1
1
با تشکر از روزنلمه فیدوس .دقیقا مطاابی که ذکر شود صحیح میباشد .واسیبی که اقای معتمدی به این دوشهر زده ...ما واقعا متاسفیم
هاشمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۹
1
0
ایضا اضافه نمایید که برای امضا کردن یک نامه باید چند روز منتظر باشیم تا ایشان حال و حوصله امضا کردن پیدا کنند . این بیشتر در بحث امضای مجوزهای صنفی و کارتهای ورود کالا عیان است. خلاصه اینکه اگر بخواهی با ایشان ملاقات کنی باید هفت خوان رستم را پشت سر بگذاری البته این مورد شامل کلیه مدیران منطقه میشه
صادقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۰
1
0
به اقای معتمدی بگین شما بدرد همان کارهایی میخوردی که از بدو ورود در ...
بودید برای رضای خدا ول کنید اه مردم خرمشهر و ِابادان گریبانگیرتان میشه !
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۱
2
0
لازم میدانم به منظور تنویر افکار مطالبی گوشزد کنم
تمامی مشکلات رو به این بنده خدا نسبت دهید و منصف باشید و این رو بدونید ایشان به تنهایی که سیاست گذار نیست از ایشان بپرسید چقدر اختیارات داره که در مورد عزل و نصب مدیرانش تصمیم بگیره در حالی که بیشتر مشکلات به مدیران حوزه اش مربوط میشه و هزاران حرف دیگه
در مورد امضا نامه ایشان خیلی حساس هستن و اگه تعللی ببینن برخورد میکنن حتما موردی بودی که نیاز به بررسی دیدن پس نباید به خاطر یه امضا یا ملاقات یه مدیر رو کوبید شک ندارم ایشان در بحث سالم سازی تلاش زیادی کردن و نباید گناه همه مشکلات رو به یک نفر نسبت داد ، نسبت دادن صدام به یک هموطن کار درستی نیست چرا که اون خبث جان هزاران جوان رو ازشون گرفته و یک جانی بود اگه نقدی هست به خودشون داشته باشید و دور از تقوا هست مگه شما چقدر از سوابق آقای معتمدی مطلع هستید . اگه جریانی هستید که میخواهید ایشان رو زیر سوال ببرید این راه درستی نیست و در روز قیامت چه جوابی دارید فکر نمیکنم ارزش داشته باشه به خاطر یه صندلی بی ارزش اینقدر تهاجمی عمل کنید و خوبه که عملکرد دوستان خودتون رو هم ببنید و عدالت رو رعایت کنید
پاسخ ها
titi
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۱
آقای محترم
از کدام جریان و کدام تهاجم صحبت میکنید؟ من یه جوون بیکار هستم که توی خونه مستأجری ته ذوالفقاری نشستم و به هیچ جریانی ارتباط ندارم
وقتی مجبور به انتخاب مدیران زیر مجموعش هست و خیلی شجاعت داره و بامرام هست و دنبال تصاحب کرسی و حقوق نجومی نیست، یه کاغذ پاره استعفا بنویسه بره
مدیران زیرمجموعه رو بزار کنار، اون حضرات بیسواد و بی تخصص و بی هنر و البته بی اخلاقی که از اقصی نقاط ایران اینجا اورد و داره حقوق و مزایای آنچنانی میده چی میخواد جواب به خدا بده در حالی که صد در صد شایسته تر از اونها توی دو شهرمون جوون داریم
ایشون مسئول صدر تا ذیل معاونت سرمایه گذاری هستن و هیچ عذری قابل قبول نیست
خدا را بر این گفته شاهد میگیرم که یکی از مسئولین زیرمجموعش مستقیما به من گفت ما تیم خیلی هماهنگی هستیم ماموریت داریم در هر جایی که هستیم مانع سر و پا گرفتن کارها و جلو رفتن پروژه ها بشیم تا دولت روحانی موفق نباشه و در سراسر ایران این برنامه چهار سال اجرا میشد و ظاهرا تمومی نداره
بنده شما رو اولا به تقوی الهی و سپس به داشتن انصاف دعوت میکنم
کسی الکی نمیخواد معتمدی رو بکوبه
کارنامه خودش و مدیرانش صد در صد سیاهه
مردم دو شهر درسته بی بضاعت مالی و اقتصادی و مستضعف هستن اما با وجود این شرایط سواد و درک و شعور برای فهم مسائل شهر رو دارن
تشکر از فیدوس
مازيار
|
Iraq
|
۰۳:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
0
0
خدا را شكر كه با پيگيري فيدوس اقاي معتمدي محترمانه ...شد و خدا كند ... ايشان برأي هميشه إز سر منطقه ازاد و كردم خرمشهر و ابادان برداشته شود ...
الهي أمين
مازيار
|
Iraq
|
۰۳:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
0
0
خدا را شكر كه با پيگيري فيدوس اقاي معتمدي محترمانه عزل شد و خرا كند سعيه ايشان برأي هميشه إز سر منطقه ازاد و كردم خرمشهر و ابادان برداشته شود جا دارد
اقاي سامري ايشان را ارتقا مقام داده و مسول دفتر خود در خرمشهر كند ....!!
الهي أمين
ال علي
|
Iraq
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
0
0
إز فيدوس بزاي افشاگري در مورد معتمدي تشكر ميكنيم ولي متاسفانه شيديم فردي بنام محمود زماني به جاي ايشون منصوب كه در فتنه 88 فعال بوده و فيلم جاسوس بودنا إز صدا و سيما پيش شده است . واقعا چرا ؟ سپاه كجاست ؟ وزارت اطلاعات كجاست ؟!!
الوانی
|
Iraq
|
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
0
0
اقای معتمدی و محمود زمانی بجای اینکه اینهمه جلسات با بابا رحمتی در ساعات غیر اداری و اغلب شب نشینی با ایشون صرف نمی کردند و فقط یک دوم آنرا صرف راه اندازی شهرک صنعتی خرمشهر یا ابادان میکردند اکنون اینهمه واحدهای صنعتی تعطیل نداشتیم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۶
0
0
سلام خدمت هم شهری های محترم
آقای معتمدی خیلی زحمت برای منطقه آزاد اروند کشیدند. بدون اطلاع از مسائل اظهار نظر کردن فکر نکنم کار درستی باشه!
Histats.com START (standard) Histats.com END