آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۲۵۰۲
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۰
چه خبر از کنزالمال
به گزارش فیدوس روزهای آخر فعالیت پیمانکار بازار کنزالمال همراه با حاشیه‌های فراوانی شده است که این رسانه طی مطالب متعدد در یکسال گذشته به احتمال وقوع آنها با توجه به شرایط تدارک دیده شده کم و بیش اشاره کرده است.

 به گزارش فیدوس روزهای آخر فعالیت پیمانکار بازار کنزالمال همراه با حاشیه‌های فراوانی شده است که این رسانه طی مطالب متعدد در یکسال گذشته به احتمال وقوع آنها با توجه به شرایط تدارک دیده شده کم و بیش اشاره کرده است.

بدهی بیش از ده میلیارد ریال به سازمان برق، بدهی چند صد میلیارد ریالی طبق گفته امور مالی و مسئولین منطقه آزاد اروند بابت تاخیر در پرداخت اجاره بها به سازمان منطقه آزاد اروند، بدهی بیش از چند ده میلیارد ریالی به سازمان منطقه آزاد اروند بابت اجاره بها، بدهی چند ده میلیارد ریالی طبق ادعای بعضی کسبه بابت دریافت پول پیش به ایشان؛ بخشی از میراث فعالیت چندساله پر حاشیه این پیمانکار است.

اما آنچه این روزها بر کسبه بازار کنزالمال می‌گذرد، خود داستان دیگری است، افزایش چندبرابری نرخ انبارداری کالاها از ابتدای سال، آن هم دقیقاً در زمانی که مردم منطقه انتظار دارند با تحقق دستور رئیس جمهور در خصوص استقرار گمرک در خروجی قیمت کالاها در آبادان و خرمشهر کاهش یابد، از بین بردن زیر ساخت اعتباری بازار کنزالمال، با فراهم آوردن شرایط افزایش هزینه‌های فعالیت در بازار در نظر مردم منطقه و مسافران، افزایش چندبرابری قیمت برق به نسبت مصرف کسبه و دریافت از ایشان در حالی که بدهی پیمانکار به سازمان برق پرداخت نشده و به دیون منطقه آزاد اروند در حال اضافه شدن است، ایجاد تنش در بازار با طرح مسائلی خارج از چهارچوب اعلام منطقه آزاد اروند در خصوص تسویه حساب متقابل، تنها بخشی از آن چیزی است که در این هفته‌ها در این بازار در حال رخ دادن است.

از نظر این رسانه با شرایط فعلی به دلایل زیر پایان کار پیمانکار کنزالمال در ده روز آینده با حاشیه‌هایی بیشتری هم می‌تواند همراه باشد مگر اینکه به سرعت امرو حقوقی، بازرسی سازمان، امور مالی و معاونت سرمایه‌گذاری کمیته‌ای را مسئول پیگیری تسویه حساب و انتقال مدیریت از پیمانکار فعلی تحت نظر هیئت مدیره سازمان نمایند.

اما اشاره به چند نکته اهمیت دارد: نخست اینکه باید بررسی شود چه افرادی در پیش آمد این وضع در سالهای اخیر نقش داشته‌اند، چگونه بعضی افراد از فرصت‌هایی از این دست بهره‌برداری‌هایی می‌کنند که سرانجام کار را به جایی برساند که مشاهده می‌کنیم، باید بررسی شود آیا می‌توان فرض عمدی بودن تدارک این شرایط و مهندسی آن را پذیرفت!؟ مثلاً فرض کرد عد ه‌ای یا افرادی از یکسال پیش با تدارک جلسات، فراهم آوردن فرصت‌ها و شرایط تلاش داشته‌اند در عوض دریافت مطالبات سازمان فرصت‌هایی اایجاد کنند که مثلاً حواشی پیمانکار و دیون آن، سازمان اروند را تحت فشار قرار دهد، برای تمدید قرارداد به شرط پیشگیری از بعضی‌ حاشیه‌ها!؟

شنیده شده بعضی در بازار کنزالمال این روزها می‌گویند، این بازار باید کلاً تخلیه شده و تعطیل شود و سپس در اختیار سازمان قرار گیرد، یا به نحوی طرح‌ریزی شود که نوع حواشی آن اجازه تدوام فعالیت این بازار را ندهد!؟ البته این گونه شایعات با وجود مدیریت سازمان، آگاهی هیئت مدیره از امور و تسلط مقامات اجرایی، قضایی و امنیتی بر شرایط منطقه بدون تردید هرگز حقیقت پیدا نخواهد کرد که اگر ممکن بود بعضی چنین کاری را انجام دهند، دیگر سنگ روی سنگ در خرمشهر و آبادان بند نمی‌شد.

ولی نباید از نظر دور داشت کدام مسائل و رویدادها بوده که شرایط یک بازار را به سمت این اندازه حاشیه برده است!؟

در انتها اشاره به یک نکته اهمیت دارد؛ مثلی قدیمی می‌گوید جلو زیان را از هرمجا بگیریم منفعت است، منطقه آزاد اروند و کسبه بازار کنزالمال به دلیل عدم پرداخت دیون پیمانکار تا اینجا ظاهراً طبق مکاتبات بازاریان و بازرسی دبیرخانه منطقه آزاد اروند در نتیجه تحقیقات انجام شده متحمل ضرر و زیان شده‌اند، اگر امروز جلو این زیان قانونی با مسدود شدن کل حساب‌ها و معاملات و جابه‌جایی‌ها و خرید و امکان خرید و فروش املاک و مستغلات طرف قرارداد تا زمان تسویه‌حساب کامل گرفته شود و مبالغ مربوط به تسویه حساب بازاریان در حسابی مشخص از سوی ناظران سازمان دریافت و نگهداری شود، اگر از همین امروز مسائل قضایی و حقوقی بازار کنزالمال به جریان بیفتد و در ماه باقی مانده اجازه داده نشود فرصت دیگری به ایجاد شرایط سوء استفاده احتمالی اضافه شود بهتر از فردا است.

گاهی همه ما چشم خود را به روی بعضی وقایع می‌بندیم، با اینکه می‌دانیم مشکلاتی در آن هست تا زمانی که این زخم‌ها زخم بدخیم شوند، توجه کنید به مشکلات موسسات مالی، رانت‌خواری‌ها و اختلاس‌ها از محل بیت‌المال، ایجاد مشکلات بزرگ مانند: دانه‌های درشت و کوچک سوء استفاده کنندگانی که امروز در قوه قضائیه پرونده‌های مفتوح فساد مالی دارند. نگارنده قصد ندارد موضوع کنزالمال را با این موارد قیاس مستقیم یا غیر مستقیم کند، اما شاید اگر همین امروز به مسئله کنزالمال رسیدگی جدی نشود، خدای ناکرده فردا ما شاهد چنین وقایعی هم باشیم.

 

انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
Nido
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۳
0
0
سلام و قبولی طاعات
از متن دقیق و شفاف سایت وزین فیدوس تشکر و قدردانی می نمایم لذا خواهشمندم در کنار کسبه کل منطقه آزاد اروند باشید
Nido
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۳
0
0
سلام و قبولی طاعات
از متن دقیق و شفاف سایت وزین فیدوس تشکر و قدردانی می نمایم لذا خواهشمندم در کنار کسبه کل منطقه آزاد اروند باشید
غرفه دار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۴
0
0
خیلی جالبه بابارحمتی می گه ما در محاسبات پول برق سال گذشته اشتباه کردیم باید باز پول بدین!
به ازای هر 14 متر 90 بود که می گه باید 190 بدین ...
صیاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۴
0
0
تنها پایگاه دادرسی مظلومین کنز المال فقط فیدوس میباشد
حبيب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۴
0
0
واقعا اين چه وضعيتي هست كه اين پيمانكار معلوم الحال دراورده ...دقيقا زماني كه كسبه بايد روي كارشون تمركز كنن با رفتارهاي ناشايست اين آقا كه به نظر ميرسه از نظر رواني تعادل نداره وارد حاشيه شدن...سوال ما از مسولين اين دو شهر الخصوص خرمشهر اينه كه حتما بايد خودسوزي يا رفتاري مشابه اين اتفاق بيفته تا اين اقايون از خواب بيدار بشوند...
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۴
0
0
روزاي خوب تو راه
بلاتکلیف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۴
0
0
اضافه بفرمایید٬ خاموش کردن برق بیش از ۵۰ فروشگاه، به نوعی منطقه مسول ودیعه هاست، و در حال شانه خالی کردن است. زیرا مدیریت خلع شده بازار پیمانکار منطقه بوده است بدون نظارت. هزینه های چند برابری و من درآوردی در این چندماه بابت عدم پرداخت ودیعه یا پرداخت مبلغ کمی از ودیعه است.
واقعا چه کسی پاسخگو است. هر کسی یک حرف و یک ساز می زند، یک جمله واحدی و حرف حسابی در این میان نیست. این شخص خلع ید شده با تشکیل یک گروه ۸-۹ نفره و حمایت آنها از وی در بازار رعب و وحشت بوجود آورده اند، در مقابل بهترین موقعیت ها را در اختیار گرفته اند. فروشگاه هایی با اجناس حراجی. وی هر روز تعدادی را به دفترش احضار می کند و می گوید تمام حرف هایی را که علیه من در سازمان زدید ضبط شده در اختیار من گذاشته اند و از این قبیل موارد، چرا سازمان اجازه این یکه تازی ها و یاغی گری ها را می دهد و چه کسانی حامی این شخص در منطقه هستند، چرا منطقه با اینگونه تهمت هایی که از مدیر خلع ید شده بازار به منطقه و اشخاص در آن زده می شود، خود را مبرا نمیکند، آیا ترسی از موضوع با موضوعاتی در این میان است؟! یا واقعا صدای ضبط شده به ایشان می رسانند؟!
فردا به بازار بروید و ببینید بعد از یک ماه کسادی فروش در ماه رمضان، نزدیک عید فطر روشنایی نزدیک به ۵۰ فروشگاه را قطع کرده است. البته این موارد همیشه بوده و دقیقا زمان های تعطیلات و پنج شنبه جمعه ها که فروش بهتر می شود، دست به این اقدامات غیر قانونی می زده و می زند. آیا این موضوع با امنیت سرمایه گذاری و تبلیغات سازمان منطقه آزاد اروند در این خصوص منافات ندارد، شانه خالی کردن معاونت سرمایه گذاری و بازی دادن کسبه، همچنین تعلل امور حقوقی سازمان در این مدت چه پیام هایی دارد. مدیر امور حقوقی و قراردادها یی که همه ی فکر و ذکرش انتخابات شورای شهر اهواز بود و این همه مدت را برای کاسبان کنزالمال به هدر داد. این راهبرد دولت تدبیر و امید به خصوص در منطقه آزاد اروند نیست.
لطفا اول امنیت سرمایه گذاران بومی را تامین کنید، بعد به دنبال سرمایه گذاران خارجی و دعوت سرمایه های خارجی باشید.
سطور فوق بخش کوچکی از سرگذشت کنزالمال اروند است. که کنزش برای یک شخص یا گروهی خاص و خاکسترش برای سرمایه گذاران و کسبه. او حمایت می شود، از کجا؟!
پیشگیری قبل از وقوع لازم است، قبل از ملی شدن یک موضوع بومی اما حساس. فی الحال.
نادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
0
0
سلام خسته نباشید از سایت فیدوس که درد دل غرفه داران را اطلاع رسانی میکنه بسیار متشکرم الان این پیمانکار4 سال تمام داره پول گزاف از غرفه دارن میگیره میشه اسمشو گذاشت زور به گفته خود پیمانکار مابه تفاوت پول برق سالهای گذشته رو میگیره
نادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
0
0
پولهای چند برابری و قطع برق و تهدید کردن غرفه داران آرامش نیست تو کنزالمال خواهشمندم از مسئولین محترم رسیدگی کنن جای نفس کشیدن نمونده برای سرمایه گذاران کنز المال
Histats.com START (standard) Histats.com END