آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۲۰۶۳
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸
راهکارهای پیش روی دولت دوازدهم برای به آرامش رساندن مخالفان
دلواپسان مجلس برای طرح سوال از رییس‌جمهور 64 امضا جمع‌آوری کردند؛ اینکه تا چه اندازه صاحبان امضاها از آنها مطلع هستند و اساسا این امضاها چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد، بحثی فرعی است اما این کار خود به‌تنهایی نشان از تلاش برای ایجاد مشکل در مسیر دولت دوازدهم و ناکارآمد جلوه دادن آن است. بهترین راهکار پیش روی دولت بی‌توجه به تمام هجمه‎ها و تخریب‎ها با تعیین خط‌مشی، مسیر حرکت دولت دوازدهم را هموارتر سازد.
به گزارش فیدوس: دبیرکل حزب کارگزاران تاکید کرد: یکی از کارهای مهمی که روحانی باید انجام دهد تا مخالفان آرامش پیدا کنند و وضعیت‌شان به لحاظ روحی و روانی به خاطر تبلیغاتی که صورت گرفت، به ثبات برسد، این است که بی‌توجه به تمام هجمه‎ها و تخریب‎ها با تعیین خط‌مشی، مسیر حرکت دولت دوازدهم را هموارتر سازد.
دلواپسان مجلس برای طرح سوال از رییس‌جمهور 64 امضا جمع‌آوری کردند؛ اینکه تا چه اندازه صاحبان امضاها از آنها مطلع هستند و اساسا این امضاها چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد، بحثی فرعی است اما این کار خود به‌تنهایی نشان از تلاش برای ایجاد مشکل در مسیر دولت دوازدهم و ناکارآمد جلوه دادن آن است.
بازنده‌ها در انتخابات 29 اردیبهشت‌ماه در ظاهر هنوز به این باور نرسیده‌اند که نتیجه انتخابات براساس پیش‌بینی‌ها و تلاش‌های فراوان آنان پیش نرفت و درنهایت اتفاقی که موردنظرشان بود، محقق نشد بنابراین مشاهده می‌شود که همین گروه در سطح جامعه در حال پخش بذر ناامیدی هستند.
افزایش فشار اقلیت به رییس‌جمهور منتخب اکثریت مردم ایران برای ناتوان نشان دادن دولت اول او مخصوصا در حوزه مباحث اقتصادی این روزها خود را بیشتر از گذشته به نمایش گذاشته است و منتقدان به‌قدری در این زمینه عجله دارند که منتظر تشکیل دولت دوم او و معرفی اعضای جدید کابینه نشده‌اند.
غلامحسین کرباسچی در گفت‌و گو با رویداد 24 در این رابطه که روحانی باید چه‌کاری انجام دهد تا تندروها وادار به عقب‌نشینی شوند، گفت: دولت باید شرایط کسانی را که در این انتخابات شکست خوردند و موفق به اخذ رای لازم نشده‌اند، درک کند. به‌هرحال ناراحتی و عصبی بودن آنان به‌خصوص به دلیل بیان وعده‌های جدی که درباره تک‌دوره‌ای بودن دولت روحانی طرح می‌کردند و آن را در رسانه‌ها و جمع‌های خود با قاطعیت منتشر می‌ساختند، طبیعی است. دولت باید این مساله را احساس کند و تلاش خود را به کار بندد تا کسانی را که مایل به بر سر کار آمدن مجدد او به هر دلیل نبودند، آرام سازد.
وی در ادامه اضافه کرد: مردم با سلیقه‌های متفاوت در این کشور زندگی می‌کنند و روحانی هم خودش را رییس‌جمهور همه ملت ایران دانسته است بنابراین یکی از کارهای مهمی که روحانی باید انجام دهد تا مخالفان آرامش پیدا کنند و وضعیت‌شان به لحاظ روحی و روانی به خاطر تبلیغاتی که صورت گرفت، به ثبات برسد، این است که بی‌توجه به تمام هجمه‎ها و تخریب‎ها با تعیین خط‌مشی، مسیر حرکت دولت دوازدهم را هموارتر سازد.
کرباسچی در این رابطه توضیح داد: مخالفان روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری 29 اردیبهشت‌ماه با وجود تبلیغاتی که مخاطب آن بودند، نه‌تنها رییس‌جمهور تک‌دوره‌‌ای نشد بلکه استقبال بیش از 50 درصدی مردم را به نام خود ثبت کرد که این امر از آغاز انقلاب تا امروز برای رییس‌جمهور در دومین دوره خود بی‌سابقه است. میزان آرای حسن روحانی بدون شک نشانه اعتماد و باور مردم با تمام نقص‌هایی که در زمینه اجرایی و اقتصادی ممکن است وجود داشته باشد، بود.دبیرکل حزب سازندگی در ادامه اظهار داشت: دولت باید با توجه به این سرمایه تلاش کند کشور را در مسیر اصلی قرار دهد و این کار با سرعت‌بخشی به کارها صورت می‌گیرد. مجلس دهم با دولت همراه است و رییس‌جمهور هم تجربه‌های خوبی از نیروهایی که با او کار کرده‌اند، به دست آورده بنابراین به‌خوبی می‌داند چه کسانی اهداف دولت او را بهتر برآورده خواهند کرد که درنتیجه انتخاب‌های منطقی و درست مخالفان او اعتماد پیدا خواهند کرد که در مسیر منافع ملی قدم برداشته می‌شود.
وی در این خصوص که رییس دولت اصلاحات با وجود آنکه موفق به جلب رضایت مردم شد ولی در روزهای پایانی دولت خود را تدارکاتچی معرفی کرد و حتی بحث بحران در هر 9 روز را به میان آورد، روحانی از چه ابزارهایی باید استفاده کند که در پایان دولت خود چنین گله‌مند نباشد، توضیح داد: نسبت به این نظر رییس دولت هشتم در آن زمان که ایشان مساله را خیلی جدی طرح کرد، باور ندارم. او به اختیارات رییس‌جمهور و مشکلاتی که با مجلس داشت اشاره کرد. حرف ایشان یک مقدار ناشی از شکسته‌نفسی بود.
کرباسچی در ادامه تصریح کرد: رییس دولت اصلاحات در دوره اول و دوم کارهای بسیاری انجام داد و در تاریخ از او یادگارهای زیادی باقی‌مانده است بنابراین قبول ندارم که ایشان یک تدارکاتچی بود، احتمالا به دلیل شکسته‌نفسی که موفق به اجرایی کردن تمام توقعات نشده، این نظر را داده است. در پایان آن دوره بهترین وضعیت اقتصادی را داشتیم حتی با وجودی که به لحاظ مسایل سیاسی و فرهنگی که مشکلاتی وجود داشت، اما رشد آنها قابل‌مقایسه با دولت‌های بعدی و حتی شاید قبلی نیست.
دبیرکل حزب کارگزاران اظهار داشت: در مورد روحانی نیز باید توضیح داد که او در همین چهار سال اول کارهای بزرگی به ثمر رسانده که خیلی روشن است. کنترل تورم برای ما امری بی‌سابقه و تاریخی است که در طول یک دوره کمتر از چهار سال محقق شد. همچنین تک‌رقمی شدن تورم افسارگسیخته یا خارج شدن روابط خارجی کشور از حالت متشنج که هر لحظه در معرض تهدید محافل بین‌المللی قرار داشتیم، موجبات دستیابی به آرامش را به وجود آورده است. البته کم و بیش در بعضی از دولت‌های خارجی آهنگ‌های ناموزونی زده می‎شود ولی مجموعه جهانی درباره ایران ذهنیت بسیار مثبتی پیدا کرده است.
وی در پایان اضافه کرد: روحانی در چهار سال دوم دولت خود باوجود مشکلاتی که در داخل و خارج از کشور خواهد داشت و معضلاتی که برای اداره کشور به وجود می‌آید، مطمئنا کارنامه مفیدی به ثبت خواهد رساند و همکارانی که انتخاب می‌کند باعث فعال‌تر شدن دولت و حل بیشتر مشکلات و رشد توسعه‌ای بیشتر کشور خواهد شد.
منبع: جهان صنعت
Histats.com START (standard) Histats.com END