آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۲۰۵۴
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۷
گفتگو با مصطفا حسنی طراح نماد کلید و مشاور ایده‌های نو ستاد دکتر روحانی
به گزارش خبرنگار فیدوس مصطفی حسنی را بسیاری از جوانان فعال سیاسی و مدنی در کشور می‌شناسند، او طی ده سال گذشته با ایده‌های سیاسی خود، انتخاب نمادهای انتخاباتی تاثیرگذار در دوره تبلیغات و همراهی با جوانان هم نسل خود و حمایت از ایشان به شهرت رسیده است.

به گزارش خبرنگار فیدوس مصطفی حسنی را بسیاری از جوانان فعال سیاسی و مدنی در کشور می‌شناسند، او طی ده سال گذشته با ایده‌های سیاسی خود، انتخاب نمادهای انتخاباتی تاثیرگذار در دوره تبلیغات و همراهی با جوانان هم نسل خود و حمایت از ایشان به شهرت رسیده است. مهمترین ایده آقای حسنی نماد کلید است که در دوره اول انتخاب دکتر روحانی تا امروز مهمترین نشانه برنامه و تلاش دولت تدبیر و امید برای عبور از بحران‌ها و مشکلات است.

مصطفی حسنی در این دوره از انتخابات مشاور ایده‌های نو ستاد دکتر روحانی و دکتر شریعت‌مداری بودند. اما این روزها ایشان به دنبال دغدغه‌ای دیگر هستند و تلاش دارند شرایط تحقق وعده رئیس جمهور و همراهان ایشان برای حضور جدی جوانان در عرصه‌های کلان مدیریتی فراهم آید. موضوعی که از یک طرف به عنوان مطالبه‌ای جدی از سوی جوانان طرح شده و در زمان تبلیغات انتخاباتی و روزهای پس از انتخابات مشخص شد برنامه اصلی رئیس دولت نیز می‌باشد. با مصطفی حسنی در مورد جوان‌گرایی در بدنه مدیریتی دولت و دلایل لزوم آن و چرایی تبدیل شدنش به یک مطالبه مهم ملی از سوی جامعه طی ماه‌های گذشته به گفتگو نشستیم و شرایط این تحول در کشور را بررسی کردیم.

*

ابتدا از آقای حسنی خواستیم در خصوص ریشه شکل‌گیری این مطالبه میان اقشار مختلف برای ما توضیحاتی بدهند و اینکه آیا در نظر ایشان چنین تحولی می‌تواند فرصتی در شرایط فعلی برای دولت دوازدهم به حساب بیاید؟ ایشان در پاسخ با لحنی خاص گفتند:

ایران بجز جوانان از همان ابتدای انقلاب به عنوان مهمترین سرمایه حرکت‌های بزرگ اجتماعی در کنار حضرت امام چه داشته است؟ ما اساساً بجز نسل جوان پرشور و با انگیزه چه داریم، مگر نباید این نسل جوان، جوانی و شور به آینده کشور منتقل شود؟ مسلم است ما برای عبور از گردنه‌های مختلف باید از سال‌های پیش اقدام به جوانگرایی در بدنه تصمیم‌ساز و اجرایی کشور می‌کردیم، در دولت یازدهم این مهم در بخش‌هایی محقق شد، اما در بخش‌هایی در نتیجه انتصابات رانتی و رابطه‌ای در دوره‌های قبل و لزوم برگرداندن اعتماد و حضور جوانان معتمد و نخبه این مهم امکان نیافت. به عنوان شخصی که با بدنه تصمیم‌ساز اجرایی کشور ارتباط دارم، از سال دوم ریاست جمهوری دکتر روحانی احساس کردم ایشان و دیگر تصمیم‌سازان در حال تدارک دیدن شرایط برای جوان‌سازی دولت هستند، به نحوی که این موضوع مبدل به تهدید نشود، چهره‌های جوان انقلابی، مومن، معتقد و پایبند به ولایت فقیه و مطیع رهبری در این دوره شناسایی شده‌بودند، آنها که توانمندی داشتند در سراسر کشور و فعالیت‌ها آغاز شد، آقای رئیس جمهور اعتقاد داشتند باید آینده کشور را بر مبنای توانمندی این جوانان برنامه‌ریزی کنیم، بحث دستیاران جوان نیز از همین‌جا خیلی جدی شد و البته در ارکان دیگر دولت نیز زمینه سازی‌ها انجام شد، از سوی دیگر نسل جوان نیز مطالبه‌ اصلی‌شان حضور این شور و اشتیاق و توانمندی در بدنه تصمیم‌ساز و اجرایی کشور بود.

در ادامه آقای حسنی پیرامون فرصت و تهدید این تحول در کشور صحبت کردند و اینکه موانع این تحول وابسته به چه مسائلی می‌باشد گفتند:

مسئله از یکسو روشن است، دولت بدون جوانان و جوانگرایی در کشور نمی‌تواند اهداف مهم مد نظر رئیس جمهور را محقق کند، در واقع دیگر با شعار جوانگرایی کاری پیش نمی‌رود، زیرا نیاز است ایده، انرژی و حضور جوانان درکنار تجربه نسل فعلی مدیران ارشد نظام قرار گیرد،بال‌های پرواز ما گشوده شود و ما حدود رویاهای این نسل انقلابی و معتقد را مبنای تحول کشور قرار دهیم، اما از سوی دیگر تفکر رانتی در انتصاب و عملکرد مدیران که در دوره‌هایی باب شده چنان ریشه‌ای گرفته که اگر همزمان این موضوع در خصوص آن فکری نشود، جوانگرایی می‌تواند مبدل به یک تهدید جدی برای دولت شود، همانطور که در دوره‌ دولت نهم و دهم در بعضی بخش‌ها انتصاب‌های رانتی در این موضوع با طرد شایستگان و به‌کار گیری افراد فاقد صلاحیت در مناسب مهم اتفاق افتاده است.

بنابراین دولت قطعاً باید دست به یک انقلاب بزرگ در حوزه جوانگرایی بزند، پیگیری این مطالبه برنامه جدی جوانان همراه دولت در همه سطوح در کشور است و جوانان هم باید در این خصوص جدی باشند و دقت کنند که کار دست فرصت طلب‌ها نیفتد، جوانان آمده‌اند که حضور در اداره کشور داشته باشند، از سوی دیگر به کار گیری شایستگان بسیار اهمیت دارد، این شایستگان هستند که می‌توانند مسیر حرکت کشور را تغییر دهند.

از آقای حسنی پرسیدیم که شناسایی شایستگان میان خیل مدعیان چطور امکان دارد و ایشان توضیح دادند:

شناسایی انجام شده است، جوانان شایسته همان‌هایی هستند که همراه با رئیس جمهور و مردم و دولت با تفکر انقلابی و تعهد به نظام و ولایت فقیه در چهارسال گذشته در هر عرصه‌ای حرکت ایشان شور و حماسه آفریده است، آنها که مدافع کشور هستند و در عرصه‌های مختلف نظام را همراهی کردند از دفاع از حضرت زینب در سوریه تا ایستادگی برابر دشمنان و تلاش در حوزه‌های کارآفرینی و مدیریتی کشور، اما نکته مهم این است که دقت کنیم انگیزه این خیل عزم جوان دانشجو و فعال و کارآمد از بین نرود.

شهدای جوان حرم، جوانان کارآفرین، جوانان نخبه انقلابی و مدافع کشور و نظام که در روزهای سخت گذشته همراه دکتر روحانی و حاضر در صحنه انقلاب برای ایاجد حماسه 29 اردیبهشت بودند باید الگو باشند.

اعتقاد دارم مدیریت در سطوح مختلف باید با معیارهای مشخص خود را مقید به حضور جوانان کند، از سوی دیگر ریشه فرصت طلبی را هم خود جوانان باید بسوزانند. هنوز ما در کشور با وجود گذشت چهارسال از دولت دهم می‌بینیم، بعضی انتصاب‌های رانتی که ریشه گرفتاری کشور شده‌اند حل نشده، البته آقای رئیس جمهور قول‌داده‌اند این موضوع به سرعت حل شود اما باید تشکل‌ها، گروه‌ها و جریان‌های مطالبه‌گر جوان در این خصوص به صورت جدی اقدام کنند و تلاش کنند.

شما در نظر بگیرید، ما سه دوره بزرگ تحول در کشور داشته‌ایم، مثلاٌ در دوره دهه هفتاد جوانگرایی و تفکر توجه به حضور جوانان دولت مبنا بود، شایستگانی در آن زمان در بدنه دولت تصمیم‌ساز شدند که امروز بدنه مهم و توانمند اجرایی کشور هستند، هرچند ایشان در دوره دولت نهم و به خصوص دولت دهم، بعضاً کنار گذشته شدند، اما همین‌ها بودند که باعث برگشت قطار اداره کشور به مسیر خود شدند، در ابتدای انقلاب هم دولت، جنگ و امور مهم کشور را جوان‌ها در کنار حضرت امام اداره کردند، در آن دوره مقام معظم رهبری، رئیس جمهور فعلی و روئسای جمهور قبل و روئسای جمهور وقت، همه جوانانی بودند که وارد عرصه شدند، ایشان تلاش‌هایشان منجر به حفظ نظام و کشور شد.

با آقای حسنی طرح کردیم که بعضی مسائل به نظر می‌آید بیشتر شعارهای زیبا هستند اما در عمل اشکال عجیب و غیر قابل باوری را می‌آفرینند، یکی از این مسائل جوانگرایی در شعار سیاسیون و در عمل است، در این خصوص اشاره کردند:

البته به این اندازه بدبین نیستم، جوان‌ها باید یک قدم جلو بگذارند، جوان‌ها اگر در این دوره نتوانند وارد بدنه اجرایی کشور به اشکال مختلف از بخشداران و فرمانداران، تا مدیران کل و تصمیم‌ساز و معاونان و دستیاران وزرا شوند، کشور حقیقتا در چهارسال بعد دچار مشکل می‌شود، این موضوع هم مدنظر رهبر معظم انقلاب است و هم رئیس جمهور محترم، این جوان‌ها الان که اوج توان انرژی‌شان هست باید به کار گرفته شوند، این‌ها باید وارد مرحله تصمیم‌سازی کشور شوند وگرنه مفهوم امیدواری درکل کشور متضرر می‌شود، رئیس جمهور محترم هم البته اعتقاد دارند که باید به هر ترتیب ما پای جوانان باایستیم، باید جوانان از زن و مردم همانطور که به عنوان مهمترین حامی دولت حضور در صحنه داشته‌اند با دولت همراه باشند.

در بحث سرمایه‌سازی انسانی و تئوری تجدید قوا و استمرار یافتن آقای مصطفی حسنی به نکته‌ای کلیدی اشاره کردند، ایشان گفتند:

دکتر روحانی با کلید تدبیر و امید قفل و درهای بسته فراوانی را در عرصه داخلی و خارجی باز کردند، اما حالا که درب این دالان‌های تو در تو باز شده باید کلید دیگری را لمس کنند، تا روشنایی به این دالان‌ها برگردد، آقای رئیس جمهور باید چراغ‌های خاموش را روشن کنند، باید روشنایی این خانه را سرشار کند، ایشان باید کلید چراغ‌های خاموش را بزنند، پرده‌های خاک گرفته را از برابر پنجره‌ها کنار بکشند، این نور و روشنایی جوان‌ها هستند، وقت جوانگرایی حداکثری است، ما پای این جوانگرایی، پای این روشنگری و تغییر اساسی کنار ایشان ایستاده‌ایم، ما ایستاده‌ایم که تغییر را بسازیم، ما ایستاده‌اید که ایشان با کلید اول که درهای بسته را باز کردند با کلید دوم چراغ‌های خاموش را روشن کنند و آینده را در اختیار و همراه جوانان پر شور قرار دهند.

 

Histats.com START (standard) Histats.com END