آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۱۹۹۱
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۳
اختصاصی فیدوس:گفتگوی صریح و بی‌پرده با عبدالله کعبی قائم مقام و عضو هیئت مدیره اروند
به گزارش فیدوس عبدالله کعبی یکی از مهمترین چهره‌های اصلاح‌طلب خوزستانی است که ساکن این استان می‌باشد، او سابقه چهار دوره نمایندگی مردم آبادان را در کارنامه خود دارد و از شخصیت‌های مورد احترام و علاقه رئیس دولت اصلاحات و دولت تدبیر و امید است، همچنین میان فعالان سیاسی عرب استان خوزستان بسیار اثرگذار و خوش‌نام است، عبدالله کعبی همواره مدیر سیاسی تمام عیار بوده که با وجود همه نقدهایی که بر فعالیت‌های بیست سال گذشته وی وارد می‌کنند، یک مزیت بزرگ دارد، در طرح عقایدش و همکاری حزبی‌اش ثابت قدم، جدی و قابل اعتماد می‌باشد.

به گزارش فیدوس عبدالله کعبی یکی از مهمترین چهره‌های اصلاح‌طلب خوزستانی است که ساکن این استان می‌باشد، او سابقه چهار دوره نمایندگی مردم آبادان را در کارنامه خود دارد و از شخصیت‌های مورد احترام و علاقه رئیس دولت اصلاحات و دولت تدبیر و امید است، همچنین میان فعالان سیاسی عرب استان خوزستان بسیار اثرگذار و خوش‌نام است، عبدالله کعبی همواره مدیر سیاسی تمام عیار بوده که با وجود همه نقدهایی که بر فعالیت‌های بیست سال گذشته وی وارد می‌کنند، یک مزیت بزرگ دارد، در طرح عقایدش و همکاری حزبی‌اش ثابت قدم، جدی و قابل اعتماد می‌باشد.

در دولت محمود احمدی‌نژاد تا آن دوره که کعبی نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی بود، هرگز مردم نشنیدند که وی برای نزدیک شدن به آن دولت روش، مبنای فکری، یا نزدیک‌اش به اصلاح‌طلبان را انکار کند، اما همزمان با دوران احمدی‌نژاد طی یک شرایط خاص کعبی از رفتن به مجلس باز ماند، این موضوع داستانی دارد که قطعاً در آینده می‌توان به آن پرداخت، حکایتی که مربوط به حذف بسیاری از نمایندگان و چهره‌های اصلاحات در آن دوره از صحنه سیاسی کشور است.

با روی کار آمدن دولت دکتر روحانی، با وجود فشارهای فراوان جریان نزدیک به جبهه‌پایداری؛ ضمن مدیرعاملی اسماعیل زمانی در منطقه آزاد اروند، عبدالله کعبی قائم مقام این سازمان شد، با فرا رسیدن ایام انتخابات او از سمت خود استعفا داد و کاندیدای شرکت در رقابت انتخاباتی مجلس شورای اسلامی شد، باز هم کعبی با اینکه شانس اول پیروزی میان رقبا بود، از حضور در این رقابت باز ماند.

او یک سال و اندی در سمت مشاور عالی مدیر عامل منطقه آزاد اروند فعالیت کرد، سپس در سال 95 عضو هیئت مدیره منطقه آزاد اروند شد و در سال 96 مجدداً قائم مقام منطقه آزاد اروند شد، خانه شیخ عبدالله کعبی در خرمشهر است، او چه در سال‌های نمایندگی و چه پس از آن آبادان و خرمشهر را ترک نکرده است، از این نظر بدون تردید میان رجل سیاسی بومی کعبی یکی از استثناء می‌باشد.

اصلاح‌طلبان ریشه‌دار در منطقه و استان خوزستان اگر با کعبی اختلاف نظری هم داشته باشند، همه به او احترام می‌گذارند، زیرا رفتار سیاسی قابل اطمینان در مشی اصلاح‌طلبی دارد. با توجه به شرایط پیش رو، نقش وی به عنوان قائم مقام ستاد دکتر روحانی در خوزستان و وضعیت منطقه آزاد اروند، با ایشان به گفتگو نشستیم که حاصلش به شرح زیر است:

*

عبدالله کعبی بشاش و خنده‌رو است، کلامش ساده است با همین روش وقتی از او در مورد دست آوردش در دور اول قائم مقامی اروند پرسیدیم، پیش از هرچیز یاد خوشی کرد از دکتر حسن روحانی و تشکر کرد از مردم خوزستان به خصوص جنوب خوزستان که با رای حداکثری خود به رئیس دولت تدبیر و امید راه را برای تحقق آینده‌ای روشن باز کردند و در ادامه گفت:

همانطور که می‌دانید طی تمام سال‌های نمایندگی‌ام با مردم ارتباط نزدیک داشتم، زندگی‌ام در آبادان و خرمشهر بود، خوب شرایط آن سال‌ها به نحوی بود که با در نظر گرفتن شرایط کشور و مسائل دوران بازسازی، آبادان و خرمشهر شهرهایی محروم و جنگ‌زده و آسیب دیده بودند، دولت‌ها برای حل مشکل این شهرها شرایط سختی داشتند، در آخرین دوره نمایندگی با درک این موضوع، اینکه آبادان و خرمشهر نیاز به یک محور توسعه جدید و موثر دارند، طرح ایجاد منطقه آزاد اروند را پیگیری جدی کردیم که در دوره آقای سید محمد خاتمی رئیس دولت هفتم و هشتم این مهم مصوب شد، در دوران دولت نهم و دهم با وجود برنامه‌ها به دلیل مشکلات منطقه و تغییر پی‌درپی مدیران منطقه آزاد اروند، این مصوبه تاثیری مهمی بر حل مشکلات مردم نداشت، ما هم تا زمانی که نماینده بودیم، خیلی برای اینکه این سازمان به هدفش نزدیک شود تلاش کردیم، اما امکان تحقق به هرحال محیا نبود. حجم مشکلات مردم آنقدر بود که در پیچیدگی شرایط اداره کشور و شرایط منطقه‌ای ایجاد یک محور توسعه جدید زمان فراوانی ببرد، البته موانع دیگری هم بر سر راه بودند که در فرصت دیگری که بتوانم به دوران نمایندگی‌ام و خاطرات آن اشاره کنم، حتماً آنها را صریح برای مردم خواهم گفت.

با روی‌کار آمدن دولت یازدهم، خوشبختانه رئیس دولت نگاه دیگری به منطقه داشتند، منصوب شدن آقای اسماعیل زمانی که شما هم در رسانه‌تان به ایشان لقب "چریک‌پیر" دادید، اولین بارقه امید بود، آقای زمانی فردی مبارز، پاک‌دست و دلسوز از قدیم برای مردم هستند، این خصلت‌ها در کنار مورد احترام بودن ایشان در همه مجامع سیاسی کشور، همچنین حضور هیئت مدیره‌ای قوی شکل کار را عوض کرد، رئیس جمهور در اولین سفر خود به خوزستان آبادان و خرمشهر را به محدوده اروند اضافه کردند و بنده نیز با خواست دوستان در دولت و دبیرخانه مناطق آزاد به عنوان قائم مقام در کنار هیئت مدیره و مدیر عامل قرار گرفتم.

این را بگویم، ادعا نمی‌کنیم همه چیز یکشبه درست شد، اعلام یکباره پیوستن آبادان و خرمشهر به محدوده اروند برای مردم مشکلات تورمی ایجاد کرد، اما هیچ راه دیگری برای حل مشکلات آبادان و خرمشهر واقعاً وجود نداشت، این آخرین نقطه امید بود، در این شرایط موانع قانونی هم جهت تحقق همه جنبه‌های دستور رئیسی جمهور وجود داشت که حل آنها چهار سال زمان برد، اما سرانجام نتایج خوبی داشت.

در دوره اول حضورم به عنوان قائم مقام اروند، یک نکته را تلاش کردم در کنار مدیران و هیئت مدیره این سازمان جاری کنم، آن هم امیدواری مردم بود، آبادان و خرمشهر نیاز به امیدواری دارند، ما نیاز داریم به جای نوستالژی گذشته، برای آینده خود رویا داشته باشیم، برای آینده آبادان و خرمشهر رویا بسازیم، هدف بسازیم و همه با هم برای تحقق آن تلاش کنیم، ما مردم را به آینده امیدوار کردیم و این رویا را در میان حجم مشکلات و نداری دولت و کشور ساختیم، این امیدوار شدن کار خیلی مهمی بود، من از مردم آبادان و خرمشهر، از روستائیان، اصناف، تجار، کارمندان، مدیران، از همه مردم و اقشار رنج‌دیده اروند برای امیدواری‌شان به آینده تشکر می‌کنم، ممنونم که به آینده‌ای که ترسیم شده با وجود همه مشکلات و موانع امید دارند.

اگر با عبدالله کعبی نشست و برخواستی هرچند کوتاه داشته باشید، سریع متوجه می‌شوید، صحبت کردن با او مشکل نیست، بر خلاف رجل سیاسی و بعضی مدیران، وی اهل گفتگو کردن و تحمل کردن است، اینها حتمان نتیجه تجربه سال‌های نمایندگی است، اما یک نکته در شخصیت ایشان اهمیت دارد، او انسانی است که خیلی خوب عمق اشاره‌ها و حرف‌ها را درک می‌کند، با درک این مشخصه با او در مورد شرایط فعلی اروند و مسائل و مدیران آن حرف زدیم و پرسیدیم حالا در این شرایط مهمترین برنامه شما آینده منطقه آزاد اروند در دوره دوم قائم مقامی‌تان با توجه که عضو هیئت مدیره هم هستید و روابط شما در طول چهارسال گذشته به گواه اظهارات مدیر عامل اروند با ایشان بسیار نزدیک و بردارانه است، چه خواهد بود، ایشان اشاره کردند به تاثیر انتخاب هیئت مدیره جدید، حضور سردار شمخانی، اثر حضور و حمایت آقای فروزنده و انتخاب آقای رستمی به عنوان مدیری جوان و دلسوز به عضو هیئت مدیره و نگاه عمیق و سالم اسماعیل زمانی و گفتند این هیئت مدیره آمده است تا در این دوره آبادان و خرمشهر را آباد و خرم کند، دیگر دوره آوار برداری تمام شده و چهارسال پیش رو دوران سازندگی حداکثری است و ادامه دادند:

ما هرچه آبرو داریم از مردم داریم، سطح خدمات و تکریم مردم باید تغییر کند، برنامه اصلی ما جذب سرمایه‌گذاران و ایجاد بستر مناسب برای تحقق امید و رویای مردم است. همه موانع را توافق کرده‌ایم بدون هیچ چشم‌پوشی از سر راه برداریم، مردم خواهند دید در چهار سال دوم و دولت دوازدهم، خاطره سالهای جنگ و بازسازی با همه مشکلات و تلخی‌هایش برگی در تاریخ خواهد بود، همه آماده باشند به آبادان و خرمشهر نو و امیدوار سلام بدهند. جمعیت آبادان و خرمشهر را به یک و نیم تا دوبرابر خواهیم رساند، شکل و ترکیب اداره شهرستان را به نفع یک نهضت سازندگی همگانی با کمک مردم تغییر می‌دهیم، این مهم خواست مقام معظم رهبری، رئیس جمهور دکتر حسن روحانی و مردم است.

امروز ما تا نقطه مطلوب فاصله داریم، اما به این نقطه می‌رسیم، اطمینان داشته باشید، هیچگونه رخوت و کم کاری را قبول نخواهیم کرد. این تلاش جهاد در کنار مردم، همراه با مردم برای مردم است. خداوند به ما توفیق بدهد با کمک و حمایت دولت محترم حالا که از مرحله سخت اجرایی شدن همه قوانین و موضوع گیت و گمرک و حصار گذشتیم، هر مشکل و مانعی را با هر عنوان کنار زده و راه را برای آینده باز می‌کنیم. دست مشکل تراشان و سوء استفاده کنندگان را هم همانطور که رئیس جمهور محترم به همه ارکان دولت ابلاغ کرده‌اند، بدون در نظر گرفتن هیچ مصلحتی کوتاه خواهیم کرد.

در این میان یک قول به مردم آبادان و خرمشهر می‌دهم، آن اینکه توقعات نجیبانه ایشان و خواسته‌های ایشان که الحق حداقلی است را برآورده می‌کنیم، منطقه آزاد اروند منطقه تکریم مردم است، هرکسی تکریم نکند این مردم را در این منطقه و سازمان جایی نخواهد داشت، در دوره دوم برنامه ما توسعه اروند و تکریم مردم است، احترام به مردم و حل مشکلات مردم، این کار را به انجام می‌رسانیم و اگر جایی هم مشکلی در این مسیر باشد به سرعت حل خواهد شد. بنده به اتفاق آقای زمانی و هیئت مدیره و مدیران تصمیم داریم، شده خانه به خانه در چهار سال آینده شرایط این مردم را از نزدیک ببینیم، نشان بدهیم که مسئول در جمهوری اسلامی باید نسبت به تک تک شهروندان متعهد باشد.

مردم اطلاع داشته باشند سرمایه‌گذاران بزرگ در راه اروند هستند، آنها می‌آینده که آبادان و خرمشهر نو شود، بازار را توانمند خواهیم کرد، به بازار قدرت عمل و استقلال در مدیریت و تصمیم‌سازی می‌دهیم، به نحوی که فعالان آن دو تا سه برابر شوند، رونق به بازار برگردد، ما قدر شناس فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان، صنعتگران و بازاریانی هستیم که طی سال گذشته مسئولانه کنار ما حضور داشتند، با دولت همکاری کردند و مطالباتشان را قانونی پیگیری کردند و در ایجاد شور انتخاباتی و مشارکت حداکثری و قدرشناسی از دولت تدبیر و امید جدی و تلاشگر ظاهر شدند، منطقه آزاد اروند به کارمندان و تجار توجه ویژه خواهد کرد و برای جوانان امکانات خاصی در نظر دارد. در حوزه بهداشت و آموزش زیرساخت‌ها فراهم است و مانده راه هموار شده را طی کنیم.

با آقای کعبی در مورد هیئت مدیره اروند صحبت کردیم به خصوص در مورد آقای فروزنده، ایشان در این خصوص گفتند:

سردار شمخانی و آقای فروزنده از سرمایه‌های نظام هستند، همینطور عزیز بزرگوار جناب آقای مخبر دزفولی که در دورانی که عضو هیئت مدیره اروند بودند حقیقتاً همراه بودند و در حل مشکلات مردم تلاش کردند.

ما از آقای فروزنده که یکی از مسئولیت‌پذیرترین و دلسوزترین اشخاص در برابر مردم آبادان و خرمشهر هستند خواهش کرده‌ایم که مجدداً در هیئت مدیره اروند حضور داشته باشند و امید داریم این مهم محقق شود. ایشان امتیازی ویژه برای اروند هستند.

اما می‌خواهم به یک مسئله اشاره کنم، خواست خداوند بود که میان افراد مختلف آقای زمانی مدیر عامل اروند شوند، آقای زمانی فردی با تحمل فراوان و دلسوزی پدرانه برای مردم هستند، ایشان با مردم آبادان و خرمشهر احساس نزدیکی که دارند صرفاً به دلیل مدیریت نیست، بلکه یک احساس عمیق خونی و درونی است این مهم یک فرصت است. 

آقای رستمی هم در همین مدتی که عضو هیئت مدیره شده‌اند نشان داده‌اند شنونده خوب و دلسوز مشکلات مردم هستند، این یک مزیت است مدیری جوان، خوش‌قلب و برخوردار از سلامت اخلاق و رفتار و بومی در منطقه آزاد اروند همراه دیگر اعضاء شده است، این فرصت‌ها نتایجش تحقق همان وعده‌هایی می‌باشد که خدمتتان عرض کردم. بنده هم در کنار این بزرگان و دوستان شک نکنید با همه تجربه و شناختم از منطقه برای کمک به مردم به خصوص مردم حاشیه‌ها و روستاها شبانه روز تلاش خواهم کرد.

قلبمان برای آبادان و خرمشهر و جزیره مینو، برای این مردم می‌تپد از رنج و فقر و نداری ایشان دست و دل ما می‌لرزند، می‌دانیم نظام و انقلاب هم نیاز دارند مردم اروند به رفاه و آرامش برسند.

با آقای کعبی در مورد انتظارات مردم صحبت کردیم، گفتیم دیگر مردم از شنیدن وعده خسته شده‌اند، منطقه آزاد اروند باید تکلیفش را با مردم یکسره کند، اینکه هیئت مدیره با توجه به حل مشکل گمرک و اروند اگر نتواند انتظارات مردم را برآورده سازد امیدها کمرنگ خواهد شد، و ایشان گفتند که همه اعضاء هیئت مدیره و مدیر عامل اینها را می‌دانند و تصمیم‌شان هم مبتنی بر تحقق همین مهم و حل این مشکلات و مسائل است و ادامه دادند:

اول قبل از پاسخ به این سئوال شما بگویم که مردم اروند کنار و چوئبده، گل سرسبد اروند هستند، بعضی به دلیل بیرون از محدوده ماندن این دوشهر که انشاالله مسئله آن در این دولت حل خواهد شد، فکر می‌کنند ما نمی‌دانیم این مردم مظلوم چه گرفتاری‌هایی دارند، اینطور نیست، آقای زمانی و بنده و اعضاء هیئت مدیره اروندکنار و چوئبده را مناطقی مهم می‌دانند که باید به مشکلاتشان پرداخته شود و به هر شکل شده مسائل آنها در اولویت داشته باشد، ما متوجه فقر و بیکاری و مشکلات کشاورزی در این مناطق هستیم و قول می‌دهم برای اروندکنار و چوئبده کارهایی خاص و ویژه در برنامه خود قرار دهیم.

ما دو هدف را دنبال کرده‌ایم اول توسعه محدوده و استقرار گمرک در خارج از محدوده اروند بود که خوشبختانه محقق شد و با تکمیل مراحل ساخت گیت‌ها ورودی‌های خودشان مبدل به نمادهای توسعه و تحقق وعده دولت به مردم خواهد بود و هدف دوم تبدیل همه آبادان و خرمشهر به کنزالمال و اروند بود، که این مهم هم عملا تحقق یافته و باید به زودی شاهد اتفاقات بسیار خوبی در حوزه تجارت خُرد و ورود مسافران و رونق اقتصاد شهری باشیم. اینکه از کنزالمال و اروند گمرک را جمع کردیم هم با همین انگیزه بود، البته همین جا می‌گویم اگر در این خصوص مردم مانع تراشی یا مشکلی احساس کردند حتمان با ما در میان بگذارند. ممکن است با توجه به اینکه ما در ابتدای راه هستیم مسائلی پیش بیاید که باعث مشکل برای مردم شود. ما در مورد آنها پیگیر و پاسخگو هستیم، اصناف هم نگران بعضی مسائل یا قوانین نباشند، البته اگر مشکلی بود حتما پیگیری کنند مدیر عامل در این خصوص خیلی حساس هستند و هیئت مدیره که می‌داند ایشان چه اندازه در این مدت تلاش کرده‌اند برای حل مشکلات منطقه و چه اندازه در چهار سال گذشته هزینه متحمل شده‌اند. تصمیم اولویت دار ما همانطور که اشاره شد رونق سریع بازار است، باید دوره رکود در اروند سریعتر از کل کشور با امکانات موجود حل شود.

امروز هر بازاری و فردی می‌تواند کالایی که مورد نیاز مردم است را در همان محدوده سقف ارزی که اعلام کردیم وارد کند. یعنی چهارصد میلیون دلار برای مصرف مردم آبادان و خرمشهر و سیصدمیلیون دلار برای کالای همراه مسافر که به لحاظ قانونی این امروز تحقق پیدا کرده است.

این هفتصد میلیون دلار با هدف تحقق رونق در اقتصاد خُرد اروند افزایش چشمگیر اشتغال در حوزه بازار، جذب سرمایه‌ گذار در بخش‌های ایجاد مراکز تجاری و رفای و تفریحی و فرصت‌سازی برای افزایش رفاه مردم آبادان و خرمشهر در کوتاه مدت در نظر گرفته است، این هفتصد میلیون دارد فرصت مردم و بیست هزار کسبه آبادان و خرمشهر، همچنین راه حل کوتاه مدت برای ایجاد اشتغال در اروند است.

یک نکته را می‌خواهم یادآور شوم، مطالبه‌گر تحقق این مبلغ و صرف آن در محل درست و قانونی که دولت مشخص کرده خود مردم هستند، مردم و کسبه باید مطالبه‌گر باشند، ایشان هرکجا تخلفی دیدند، دیدند بعضی قصد رانت‌خواری، سوء استفاده‌، مانع‌تراشی و ایجاد مشکل دارند اطلاع بدهند و اعتراض کنند، هیئت مدیره و مدیر عامل منطقه آزاد اروند بدون هیچ گونه تساهل و گذشتی در مورد متخلفان و مانع‌تراشان و مشکل‌سازان برخورد می‌کند.

درهای اتاق ما برای شنیدن مشکلات مردم تا آنجا که بتوانیم به روی ایشان باز است. توافق آقای زمانی و آقای کرباسیان با حکمیت آقای فروزنده و همراهی جناب نهاوندیان که باعث عملیاتی شدن این موضوع شده راهی بوده برای خدمت به مردم و هیچ کس حق ندارد این راه را ببندد.

امروز همه تجار و بازاریان همانطور که گفتیم می‌توانند کالایی که احساس می‌کنند در منطقه مشتری دارد را با کمترین عوارض گمرکی وارد کنند. ما سعی کردیم کمترین نرخ عوارض گمرکی را دریافت کنیم تا این روند سرعت بگیرید. ما کتمان نمی‌کنیم که بخاطر اینکه در ابتدای راه هستیم شاید کمی زمان لازم باشد تا مردم به باور برسند که این مسئله در حال انجام است.

برای مثال شما می‌دانید به این دلیل که گمرک در کنزالمال قبلا فقط در بعدازظهرها حضور داشت، این بازار صبح‌ها تعطیل بود، اما امروز خود کاسبان و مغاز‌دارا صبح‌ها نیز مغازه‌های خود را مختارند که باز کنند. در مورد کنزالمال هم باید توضیح بدهم که ما هدف اول‌مان در موضوع واگذاری این بازار این است که اگر کسبه شرکت تعاونی تشکیل دهند بازار را به خود ایشان واگذار کنیم، زمان اتمام قرارداد پیمانکار فعلی هم همان تاریخ اعلام شده در اطلاعیه‌ها برای تیرماه است، بازاریان هم همانطور که گفته شد تسویه حساب متقابل کنند، یعنی بدهی خود را به پیمانکار بدهند و طلب خود را اگر مبلغی بابت پول پیش یا تحت هر عنوان داده‌اند از پیمانکار بگیرند، در این زمان هیچ قرارداد تازه‌ای با بازاریان در خصوص اجاره غرفه‌ها توسط پیمانکار فعلی از نظر ما اعتبار ندارد و هر وعده یا قرار و مداری هم که گذاشته شود ملغی است. در نظر ما کنزالمال به کسبه آن و مردم عزیز خرمشهر و اروند تعلق دارد، ما متناسب همین نگاه در خصوص آینده بازار تصمیم گرفته و منافع آتی آن را در اختیار مردم قرار می‌دهیم، نه فرد خاص یا گروه خاصی.

در بحث‌های دیگر ما وظیفه مان ایجاد زیرساخت از قبیل زمین، آب، برق و گاز برای سرمایه‌گذارهاست. ما در شهرک‌های صنعتی تمام این زیرساخت‌ها را فراهم کرده‌ایم. دو واحد فولاد نزدیک به بهره‌برداری هستند شرکت‌های دیگر اخیرا شروع به فعالیت کردند. این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران به این باور رسیده‌اند که منطقه آزاد اروند فعالیت رو به رشدی دارد.

باید این باور در سرمایه‌گذاران تقویت شود. ما حتی شاهد آنیم که برخی از سرمایه‌گذاران خارجی با بررسی شرایط تمام مناطق به این نتیجه می‌رسند که سرمایه‌گذاری در اروند به صرفه است. باید شرایطی را فراهم کنیم که سرمایه‌گذاران با حضور در اروند به ایجاد اشتغال به عنوان مهمترین دغدغه کمک کنند.آبادان و خرمشهر به خاطر زمینه‌های فراوان شغل مهاجر پذیر بود. باید بار دیگر این زمینه را رشد دهیم.

حدود یکساعت و نیم با آقای کعبی تا اینجا صحبت کرده‌بودیم، اما ایشان با وجود قرار داشتن در نیمه ماه مبارک رمضان و هوای آتش‌بار خوزستان هنوز خسته نبودند، در مورد همه مسائل صحبت کردیم، در مورد تحولات در راه، برنامه‌های مدیریت ارشد سازمان در حوزه تحول سازمانی، تکریم ارباب رجوع، حل مشکلات سرمایه‌گذاری، تسریع در بخش‌های عمرانی، تقویت درآمدها، توزیع عادلانه فرصت‌ها و اشتغال در اروند، کمک به صنایع و بسیاری مسائل دیگر، صحبت‌های شخصی که نماینده چهار دوره مردم در مجلس است، به عنوان یک مدیر در خصوص پاسخگویی به مردم شنیدنی است، او قاعدتاً در دوره نمایندگی زبان مردم برای پاسخ خواستن از مدیران بوده و امروز در مقام یک مدیر باید به مردم پاسخ دهد، آقای کعبی از تعبیر جالبی استفاده کرد، او گفت ما مهمان این میز و صندلی‌های مدیریت هستیم و خدمت به مردم کردن و پاسخ به مردم دادن یک نعمت و فرصت است و ادامه داد:

کار سختی است در خصوص بعضی مسائل صحبت کردن، مردم آبادان و خرمشهر فقط به لحاظ مادی آسیب ندیدند، فقط شهرهای ایشان ویران نشد، آنها به لحاظ روحی و احساسی هم آسیب دیدند، راستش به آن آبادان و خرمشهری که باید باشیم وقتی فکر می‌کنم اندوه زیادی بر دلم می‌نشیند و چشمانم خیس می‌شود، عمق درد مردم را می‌فهمم، حقیقتا شرمنده این مردم هستم، می‌دانم هرکاری که امثال من انجام داده‌اند ذره‌ای بوده برابر بزرگی این مردم، نتوانستیم آن کاری که باید را انجام دهیم، در دولت آقای دکتر روحانی عذر خواهی کردن از مردم یک فرصت است، من همین جا از این مردم شریف به دلیل همه مشکلاتی که دارند عذر خواهی می‌کنم، حق شما مردم که جان و مالتان را برای انقلاب و در راه دفاع از کشور داده‌اید بیشس از اینها است، تاریخ تاریخ از شما به عنوان صبورترین مردم دوران یاد خواهد کرد، انشاالله که همه کم کاری بنده را و اگر قصوری بوده تا امروز ببخشید و به ما کمک کنید که بتوانیم بعد از این بهتر از گذشته به شما خدمت کنیم.

 ببینید کسانی شاید ندانند، اما من می‌دانم آبادانی و خرمشهری بودن یعنی چه، یعنی همه زندگی‌ات را از دست بدهی ولی اعتمادت را به نظام و انقلاب از دست ندهی، این واژه بزرگی است.

این مردم عاشق آبادان و خرمشهر هستند، من هم عاشقانه این شهرها را دوست دارم، لذت می‌برم از صحبت کردن و درد و دل کردن با این مردم، شنیدن حرف‌های این مردم یک نعمت است، عزت است، باعث بزرگی است، رئیس جمهور مملکت این را می‌داند، رهبر معظم انقلاب هم بارها در مورد مردم خوزستان و خرمشهر و آبادان بر این نکته تاکید کرده‌اند که باید به این مردم رنج دیده توجه شود.

فکر نمی‌کنم خداوند از کسی چنین مردمی را برنجاند به سادگی بگذرد. بگذارید حالا که بحث به اینجا رسید چیزی بگویم، مدتی قبل آقای زمانی در گفتگو با رسانه شما چیزی گفته بودند که معنایش این بود که شهروند خرمشهر و آبادان بودن برایشان مهمتر از مدیر عامل بودن یا مدیر بودن است، واقعیت این است که هر شخصی بخواهد در آبادان کار کند و ارادتمند و عاشق این مردم نباشد و در قلب آنها جا باز نکند ماندگار نیست.

شنیده‌ام گاهی مردم از مدیران منطقه آزاد اروند و یا کارکنان ما گلایه‌هایی دارند، می‌دانیم مشکل هست اما اکثر این دوستان و همکاران ما در سازمان منطقه آزاد اروند فرزندان همین خطه هستند، دیده‌ام این را که شده برای گرفتن حق مردم، انجام کار مردم خودشان را به آب و آتش زده‌اند، با حرارت و اشتیاق پیگیر کار شده‌اند. اما ممکن است بعضی اوقات افرادی هم بوده باشند که حق و حال مردم را درک نکنند، خدای ناکرده با تکبر و تندی با مردم این شهرها حرفی زده باشند، اگر ما متوجه شده‌ایم دوبرابر با ایشان تندی کرده‌ایم، جلو ایشان را گرفته‌ایم و بعد از این کار را با شدت بیشتری انجام می‌دهیم.

در منطقه آزاد اروند هیچ مدیر و کارمندی نیست که این حق را برای خود قائل شود در اتاقش را به روی مردم ببندد، اگر هست مردم شک نداشته باشند، همانطور که نظر رئیس جمهور محترم بوده ایشان دیگر احترامی در منطقه آزاد اروند و دولت ندارند، کسی که به مردم احترام نگذارد، باعث مشکل مردم شود، احترامی پیش ما ندارد. افتخار ما در خوزستان و کشور خدمات به مردم آبادان و خرمشهر است.

از مردم می‌خواهم اگر جز این در مواردی دیدند مطالبه کنند، از ما مطالبه کنند، ما باید حتی اگر نتوانستیم یک مشکل مردم را حل کنیم، به آنها پاسخگو باشیم، این پاسخگو بودن و احترام گذاشتن حق مردم بر گردن ما است، کسی هم حق ندارد به هیچ شکلی خلاف این عمل کند، می‌خواهد مدیر باشد، یا کارمند.

در حوزه‌های عمرانی هم امسال مردم منتظر باشند کارهای بزرگی انجام شود، پروژه‌های اساسی با تلاش فرزندان شما مردم در منطقه، با تلاش جوانان در حال به انجام رسیدن است، برای روستاها نوید می‌دهم نگاه مدیر عامل و هیئت مدیره در بحث عمرانی عملیاتی جهادی است که الحمدالله روحیه آن هم میان همکاران ما در این بخش وجود دارد، سال 96 با کمک مردم با جذب 700 میلیون دلار تخصیص یافته به بازار جذب بودجه‌های عمرانی، تلاش همه دستگاه‌های اجرایی و همراهی فرمانداران و نیروهای انتظامی و نظامی، همراهی ائمه محترم جمعه منطقه و همفکری همه نخبگان و فرهنگیان و رسانه‌ها، سال جهش بزرگ برای اروند خواهد بود. حلقه‌های توسعه را امسال کامل می‌کنیم.

دوساعت بیشتر شد زمان گفتگوی ما با آقای کعبی، در پایان گفتگو و وقت خداحافظی چند نکته برایم روشن بود، شیخ عبدالله کعبی حقیقتاً به آبادان و خرمشهر علاقه قلبی دارد، او می‌داند همه کارها عالی برای مردم پیش نرفته و شجاعت عذرخواهی به جای بهانه تراشی دارد، در این مدت با اسماعیل زمانی گفتگو کردیم، با احمد رستمی هم به گفتگو نشستیم، حدود دغدغه‌های آقای فروزنده را درک کردیم و حساسیت‌های سردار شمخانی را، الان این هیئت مدیره در میدان عمل هستند، مشکلات اما فراوان هستند، مشکلات بسیاری وجود دارد، مردم از مشکلات فاضلاب، آب، نبود اماکن تفریحی مناسب، بروکراسی و کاغذبازی، بعضی رفتارهای مدیران و کارکنان و مسئولان در اروند نگران هستند و هیئت مدیره با اراده‌ای مشابه اراده رئیس دولت، همانطور که رهبری انقلاب هم اشاره کردند باید این موانع را از سر راه توسعه بردارند، این چهار سال آزمونی بزرگ و تاریخی برای ایشان است، ما هم به عنوان رسانه هرچند ذاتاً اهل انتقاد و خرده گرفتن هستیم و پس از این همین کار و روش را جدی پیگیری خواهیم کرد، اما به این افراد و این نگاه روشن امید داریم.

مردم اگر دلشان برای خودشان می‌سوزد باید مطالبه‌گر باشند، باید هرکجا کاستی و اشکالی بود وارد عمل شوند، نباید اجازه دهند افراد با سوء استفاده از بعضی موقعیت‌ها و فرصت‌ها ایشان را تهدید کرده و حقشان را ضایع کنند.

از مردم آبادان و خرمشهر در پایان این مطلب می‌خواهیم بیایند و نظرات و گلایه‌ها و مطالبات خود را پایین این مطلب با کلامی شیوا و روشن بدون توهین و افتراء بنویسند و ما هم قول می‌دهیم این نظرات را به گوش مسئولین منطقه آزاد اروند آقای زمانی و دیگر اعضاء هیئت مدیره برسانیم

 

انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
آبادان ما
|
United States
|
۰۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۷
1
0
هیات مدیره غیر متخصص هیچ نتیجه ای نداردددددد
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۷
1
0
چرا اکثر کارمندان منطقه آزاد غیر بومی هستند ؟
کسی که یک ساله اومده اینجا و اجاره نامه گرفته بومی حساب نمیشه
همون شهرک صنعتی که گفتین و شرکتهای فولاد اکثر نفرات غیر بومی هستن
برید ادارات شهر بازدید کنید تا ببینید حتی کارگر خدماتی هم شهرستانی آوردن ،این که دیگه تخصص نمیخواسته که تو منطقه نیست فقط یه پارتی همشهری میخواسته
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۷
1
0
چرا اکثر کارمندان منطقه آزاد غیر بومی هستند ؟
کسی که یک ساله اومده اینجا و اجاره نامه گرفته بومی حساب نمیشه
همون شهرک صنعتی که گفتین و شرکتهای فولاد اکثر نفرات غیر بومی هستن
برید ادارات شهر بازدید کنید تا ببینید حتی کارگر خدماتی هم شهرستانی آوردن ،این که دیگه تخصص نمیخواسته که تو منطقه نیست فقط یه پارتی همشهری میخواسته
معترض
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۷
0
2
وضعیت کنزالمال بالاخره چی می شه؟ همچنان بابارحمتی حکومت خواهد کرد؟!
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
0
1
به قول فیدوس مردم ابادان وخرمشهر بیایندمشکلات ونارسایی ها را بگن نظربدن راه حل بدهند مثلا به نظر بنده حقیر الان یکی ازمشکلات .شرایط سخت صدورکارت واردات کالا هست.ازاقای کعبی میخواهیم که شرایط رواسانتربکنن مخصوصا شرط گردش مالی یکصد میلیون تومانی را خواهش میکنیم حذفش کنیدتا قشر ضعیف منطقه ازلحاظ مالی .هم بتوانند ازشرایط منطقه ازاد استفاده کنند .اگه این شرط پابرجا باشه به حال این قشر وضع موجود با قبل از استقرارگمرک فرقی نداره.طرف جواز کسب داره اما گردشمالی نداشته وبخاطر همین کارت واردات بهش نمیدن. به جای اینکه همش بشینیم ایه یاس بخونیم وتوهین وافترا به این واون بزنیم .هرکس نظری داره بیادبگه ومطالبه گر باشیم.
حمید احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
0
0
فقط شعار فقط شعار بخدا خسته شدیم دیگه آخه تاکی
بیائید یک سری به نحوه استخدام کارکنان ادارات بزنید همه غیر بومی مگر مردم این دو شهر چه گناه نابخشودنی انجام داده اند که باید مستحق چنین رفتاری باشند از خدا بترسید که اگر دامانتان را گرفت دیگر هیچ راه فراری نخواهید داشت
Histats.com START (standard) Histats.com END