آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۱۷۷۴
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۳
نوبخت:
سخنگوی دولت با بیان اینکه رئیس جمهور بدون هیچ فشاری کابینه دوازدهم را انتخاب می کند، گفت: دولت دوازدهم کارآمدتر، با نشاط تر و هماهنگ تر خواهد بود.

به گزارش فیدوس: سخنگوی دولت با بیان اینکه رئیس جمهور بدون هیچ فشاری کابینه دوازدهم را انتخاب می کند، گفت: دولت دوازدهم کارآمدتر، با نشاط تر و هماهنگ تر خواهد بود.
 محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به درآمدهای دولت در سال ۹۵ گفت: عمده درآمدهای دولت از مالیات، گمرک و سایر بود که تمرکز دولت بر روی مالیات وگمرک بود.

وی افزود: در سال ۹۵ بر اساس قانون بودجه می توانستیم ۵۸ هزار میلیارد تومان از محل واگذاری های مالی یعنی اوراق به خزانه پول بیاوریم، اما در عمل ۶۳ هزار میلیارد تومان پول به دست آوردیم.

تحقق ۹۶ درصد از بودجه ۹۵

سخنگوی دولت با بیان اینکه در بودجه ۹۵ هیچ کسری نداشتیم، گفت: ما توانستیم منابع و مصارف را بالانس کنیم و ۹۶ درصد از بودجه ۹۵ تحقق یافت.

نوبخت در ادامه با بیان اینکه سال ۹۵ سال خوبی از نظر عملکرد بودجه ای بود، گفت: ما از رشد ۱ درصدی در سال ۹۲ به رشد ۸.۳ درصدی در سال ۹۳ رسیدیم که این رشد بدون احتساب نفت ۶.۳ درصد است. همچنین تورم نیز بر اساس گزارش مرکز آمار به ۶.۸ درصد رسیده است.

سخنگوی دولت همچنین در مورد طرح رونق تولید افزود: تاکنون به ۲۵ هزار و ۵۳۶ واحد تولیدی ۱۷ هزار و ۷۹۹ میلیارد تومان پرداخت شده است.

  خرید بیش از ۲میلیون تن گندم در فصل بهار

وی همچنین در مورد خرید تضمینی گندم نیز گفت: بر اساس گزارشی که به من داده‌اند از اول فروردین ۹۶ تا ۲۲ خردادماه ۹۶ در ۲۰ استان کشور ۲ میلیون و ۸۱۸ هزار تن گندم خریداری شده که ارزش گندم خریداری شده ۳ هزار و ۶۹۲ میلیارد تومان است.

آخرین وضعیت پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان

نوبخت در ادامه در خصوص صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: مرجع قضایی در حال رسیدگی به این پرونده است و ما منتظریم که گزارش مراجع رسمی آماده شود و هر زمان که گزارش نهایی آماده شد در مورد آن اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

تغییرات در کابینه در جهت توانمندی و نشاط بیشتر

سخنگوی دولت در مورد تغییرات در کابینه دوازدهم افزود: رئیس جمهور در مصاحبه‌های مختلف بیان کردند که در جهت افزایش کارآمدی کابینه، توانمندی و نشاط بیشتر نسبت به تشکیل کابینه جدید اقدام می‌کنند و به وقت شاهد تصمیم‌های جدید خواهیم بود.

وی درباره تعبیر رهبر انقلاب از واژه «آتش به اختیار» و اینکه جریانی سعی دارد از آن به نفع جریانی خاص و علیه دولت استفاده کند، اظهار داشت: این ظلم به رهبری است که عده‌ای از بیانات ایشان در جهت خواسته‌های سیاسی خود سوء استفاده کنند.

معنی «آتش به اختیار» از زبان سخنگو

نوبخت در همین زمینه افزود: قطعا رهبر انقلاب ارتقای فرهنگ جامعه را منوط به دستگاه‌های رسمی فرهنگی نمی‌دانند و از نظر ایشان همه مسئول هستند. هرچند دولت بودجه فرهنگی می‌دهد، اما مجریان فرهنگی فقط دولتی‌ها نیستند.

سخنگوی دولت افزود: ضمن اینکه ایشان توضیحات لازم را درباره آتش به اختیار دادند، باید آن را منوط به این کنیم که هر فردی مسئولیت دارد که نسبت به ارتقای سطح فرهنگ جامعه تلاش کند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی ۲۰۳۰ را تصویب نکند، آن را اجرا نمی‌کنیم

نوبخت در ادامه درباره سند ۲۰۳۰ گفت: این موضوع  امروز در جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی مطرح و درباره اجرا یا عدم اجرای آن بررسی می‌شود.

سخنگوی دولت گفت: مادامی که حرف های آنها در چارچوب اسناد بالادستی ما باشد، قابل استناد خواهد بود، اما در غیر این‌ صورت ما آب پاکی را روی دست آنان ریخته‌ایم و اجرا نمی‌کنیم. اگر امروز در شورایعالی انقلاب فرهنگی به این نتیجه برسیم که ۲۰۳۰ را اجرا نکنیم، هیچ کدام از بخش‌های آن را اجرا نخواهیم کرد.

وی تاکید کرد: برای دولت نظر مقام معظم رهبری فصل‌الخطاب است و هیچ گاه کاری نخواهیم کرد از مدار قانون، هنجارها و ارزشهای دینی خارج شویم و در مجامعی که به اسناد بالا ستی ما ضربه بزند حضور نخواهیم یافت.

نوبخت در پاسخ به این سوال که گفته شده ۵۰  درصد کابینه تغییر خواهد کرد، آیا این گونه خواهد بود؟ گفت: کابینه دولت دوازدهم نسبت به کابینه یازدهم قطعا کارآمدتر و هماهنگ‌تر خواهد بود.

سخنگوی دولت در عین حال گفت: تمامی افرادی که از آنها در فضای مجازی (به عنوان عضو کابینه دوازدهم) نام برده می‌شود، گمانه‌زنی است.

منتظر نتیجه کمیسیون نظارت بر برجام هستیم

وی در خصوص تحریم‌های سنا گفت: در داخل کشور شورایعالی امنیت ملی چند وقت یکبار روند اجرای برجام را بررسی می‌کند، علاوه بر آن کمیسیون خاصی هم طبق توافق هسته‌ای بر چگونگی اجرای برجام نظارت می‌کند که در این مورد نیز این کمیسیون اگر جمع‌بندی‌اش این باشد که تخلفی از سوی آمریکا و یا کشورهای مجموعه برجام به وجود آمده، طبق آن مکانیزمی که در خود برجام پیش‌بینی شده، اقدام خواهد شد که ابتدا گفتگوهای دوطرفه است و ما منتظر نتیجه این کمیسیون هستیم.

نوبخت در پاسخ به این سوال که چه زمانی جلسات کمیته نظارت بر برجام برگزار می‌شود، گفت: این کمیته بیرون از دولت است و باید از سخنگوی خود این کمیته بپرسید، اما تا جایی که من می‌دانم جلساتش مستمر و قاطع برگزار می‌شود.

رئیس جمهور بدون فشار کابینه را تشکیل می دهد

سخنگوی دولت در مورد سهم‌خواهی‌ها از کابینه که مورد واکنش آقای آشنا و واعظی قرار گرفته است، گفت: روحیات رئیس جمهور نفوذناپذیر است و فشار باعث نمی‌شود از هدفی که دارد عبور کند، لذا بدون فشار کابینه را تشکیل می دهد.

رشد اشتغال یک درصدی

وی همچنین در مورد طرح فصلی نیروی کار برای بهار سال ۹۶ گفت: نرخ مشارکت از ۳۹.۵ در بهار ۹۵ به ۴۰.۶ در بهار ۹۶ افزایش یافته است یعنی ۱.۱ درصد رشد داشته‌ایم. همچنین از بهار ۹۵ تا بهار ۹۶، بیش از ۹۲۰ هزار نفر نیروی جدید وارد بازار کار شده‌اند که از این تعداد ۷۰۳ هزار و ۶۳۷ نفر شغل پیدا کرده‌اند و این رقم جمعیت خالصی است که به شاغلین اضافه شده است، اما در عین حال نرخ بیکاری از ۱۲.۲ درصد به ۱۲.۶ درصد رسیده است.

شرط برقراری مجدد یارانه های نقدی

وی درباره سرنوشت خانوارهایی که پیامک دریافت یارانه در اردیبهشت‌ماه را دریافت کردند، گفت: در اردیبهشت‌ماه می‌خواستیم تعدادی از یارانه این بخش از سرپرست خانوارها را پرداخت کنیم اما یک عده اعتراض کردند و مجلس هم درخواست تحقیق و تفحص داد لذا کتبا درخواست توقف آن را دادند، لذا برقراری مجدد هر نوع یارانه منوط به رسیدگی به این پرونده است.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END