آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۰۵۲۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۸
تحلیل نتیجه انتخابات، بررسی نقش هیئت نظارت، اجرایی و رای مردم
حقیقت این است انتخابات در آبادان و اکثر شهرهایی که در آنها تنوع قومیتی وجود دارد امری پیچیده است که بدون درک آن نمی‌توان متوجه مشخصه‌های این رقابت در آبادان شد.
داریوش معمار- انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا در آبادان امروز ساعت 5 و نیم صبح امروز به پایان راه خود رسید. در انتخابات ریاست جمهوری نتیجه آراء به این ترتیب بود: ۱۳۵ هزار و ۷۹۰ رای به عنوان شرکت کننده که در این میان حسن روحانی ۶۵ هزار و ۹۲۵ رای، سیدابراهیم رئیسی ۵۹ هزار و ۷۱ رای، سید مصطفی آقا میرسلیم یک هزار و ۸۱۸ رای و سید مصطفی هاشمی طبا نیز یک هزار و ۵۱۰ رای را به خود اختصاص دادند و هفت هزار و ۴۶۶ رای نیز باطله بود.

در انتخابات شوراها آبادان نیز حمید کوراوند با 7 هزار و 820 رای، حسن کمری با 7 هزار و 562 رای، آرش بهفر با 7 هزار و 482 رای، خلیل جنامی با 7 هزار و 398 رای، ناصر کعبی با 7 هزار و 64 رای، عبدالکریم پوردریس با 6 هزار و 973 رای، فؤاد دریس فرد با 6 هزار و 787 رای، سید شریف موسوی با 6 هزار و 677 رای، عبدالله کعبی با 5 هزار و 727 رای به عنوان اعضای اصلی این دوره از انتخابات شورای اسلامی در آبادان انتخاب شدند.همچنین:امین توانایی با 5 هزار و 725 رای، رضا داوودپور با 5 هزار و 375 رای، فرشید بهشتی با 5 هزار و 65 رای، ریاض صنگوری‌نژاد با 4 هزار و 657 رای، زینب حیاوی با 4 هزار و 609 رای به عنوان اعضای علی البدل شهر آبادان انتخاب شدند.

اما حالا که انتخابات در آبادان تمام شده جا دارند به مسائلی در مقام آسیب‌شناسی انتخابات در این شهرستان به عنوان روزنامه‌نگار در جریان همه جزئیات قرار داشتم، اشاره‌هایی داشته باشم.

انتخابات در آبادان

حقیقت این است انتخابات در آبادان و اکثر شهرهایی که در آنها تنوع قومیتی وجود دارد امری پیچیده است. از مرحله ثبت نام تا تائید صلاحیت‌ها و تبلیغات، برگزاری انتخابات و اعلام نتایج مسائل مختلفی در منتخب شدن افراد دخیل هستند که بدون درک آن نمی‌توان متوجه مشخصه‌های این رقابت در آبادان شد.

مرحله ثبت‌نام

ثبت نام در انتخابات شوراها در آبادان چند جنبه دارد:

-مسئله‌ای نشان از اعتبار قومیتی

-فرصتی برای پیوستن به بدنه تصمیم‌ساز شهری

-فرصتی برای برخوردار شدن از امتیازهای خاص

همه کسانی که وارد این رقابت در آبادان می‌شوند و شاید در اکثر شهرهایی مانند آبادان، افرادی ماجراجو هستند که تلاش دارند نوعی از اعتبار و برخورداری را در این مجلس شهری برای خود و همراهان و نزدیکانشان کسب کنند. به همین دلیل از همه اقشار و گروها برای کسب این امتیاز و فرصت وارد این رقابت می‌شوند، و اعلام آمادگی حضور می‌کنند.

بزرگترین آسیب در این میان بر می‌گردد به یک مسئله مهم: متاسفانه آنجا که باید مسئولیت پذیری شهروندی افراد را در مسیر پذیرش مسئولیتی مناسب توانمندی مورد نیاز آن و توانمندی فرد قرار دهد، صرفاً تمایل فردی اشخاص را بدون در نظر گرفتن نوع کار وارد این رقابت می‌کند. بسیاری از ثبت نام کنندگان در انتخابات شورا و حتی تائید صلاحیت‌شدگان صلاحیت پذیرش مسئولیت در شورا را ندارند، یقین بدانیم حتی در میان برندگان شورا نیز چنین مسئله‌ای را شاهد هستیم، افرادی که نه برنامه دارند، نه تخصص لازم را دارند و نه...

مرحله بررسی صلاحیت‌ها

در موضوع بررسی صلاحیت‌ها می‌توان ادعا کرد این دوره در نهایت نتیجه بررسی صلاحیت‌ها بهترین نتیجه در طول سه دوره گذشته بوده است، با وجود رد صلاحیت بعضی افراد در مرحله بررسی شهرستان به دلایلی که بعضاً ممکن بود قابل استناد باشد یا نباشد، در نهایت تقریباً تمام افرادی که مشکل حاد امنیتی یا قضایی نداشتند، طبق قانون تائید صلاحیت شدند، این موضوع یک امتیاز مثبت در کارنامه شورای نظارت شهرستان و استان به خصوص رئیس آن "جلیل مختار" نماینده مردم آبادان است.

اما در این مرحله مشکلاتی نیز وجود دارد، در بحث استعلام‌های چهارگانه شاید بهتر باشد دولت و مجلس تمهیداتی را بیندیشند که صرفاً بر اساس گزارش‌های مستند و متکی بر احکام قضایی مشخص افراد صلاحیتشان بررسی شود، نباید اجازه داد سلایق شخصی، مشکلات سیاسی، یا خصومت‌های شخصی در منطقه باعث شود با آبروی افراد بازی شود، ضمن آنکه بررسی صلاحیت اجرایی افراد به لحاظ سوابق مرتبط حداقل برای انتخابات شوراها می‌تواند وجه تخصصی و حرفه‌ای این جمع را افزایش دهد.

در آبادان نیز اگر انتقادی به مرحله تائید صلاحیت‌ها وارد باشد در موارد انگشت شمار و معطوف به همین نکته است که نتیجه خلاء قانونی می‌باشد، اما تلاش هیئت نظارت مرکزی استان خوشبختانه در این موضوع بسیار اثر بخش و باعث تغییر رویه سابق در بحث صلاحیت‌ها و پر شور بودن انتخابات شد.

تبلیغات

تبلیغات نقطه ضعف انتخابات شوراهاست، کارناوال فرهنگی انتخابات در تبلیغات که باعث ایجاد شور و نشاط میان مردم است، قابل تقدیر است، اما نوع تبلیغات در انتخابات که بعضاً شامل کارهای ضد فرهنگی و بر هم زدن نظم و نظافت عمومی شهرستان است، پسندیده نیست، در این دوره به خصوص در مناطق مرکزی شهر و در بحث استفاده از پوسترهای تبلیغاتی این مشکلبه چشم آمد.

بعضی از کاندیداهایی که در لیست برگزیدگان هستند، متاسفانه بیشترین دخالت را در کثیف کردن فضای شهر داشته‌اند، ایشان باید مسئولانه خود هزینه مربوط به این موضوع را به بیت المال پرداخت کنند.

در این دوره تبلیغات بیش از معرفی کاندیدا، موضوعی برای مخدوش کردن چهره آبادان بود. امیدواریم این رفتگان در مسیر شورا با چنین عملکردی متوجه باشند به هر بهانه انجام هر کاری نه تنها درست نیست که نشان از ماهیت حضور و شخصیت اجتماعی افراد دارد. در این بین تلاش تعدادی از کاندیداها برای حفظ محیط زیست و نظافت آبادان با چاپ نکردن و نچسباندن پوستر در محل های غیر مجاز قابل تقدیر است.

انتخابات

نتیجه انتخابات شوراها در آبادان، نتیجه واقعی اراده مردم بهبود اداره این شهر نیست، در این دوره نیز این نتیجه نمی‌تواند بازتاب کامل اراده مردمی باشدکه آبادان بهتر می‌خواهند. در واقع منتخبان شوراها به دلایلی که در ادامه ذکر خواهد شد، انتخاب افراد به شکل دقیق منطبق بر استقبال از برنامه‌های ایشان و توانمندی و تخصص‌شان نبوده است.

در عین حال مشاهدات نگارنده نشان می‌دهد، هیئت نظارت و فرماندار آبادان و مجموعه اجرایی انتخابات در این دوره نقشی غیر قانونی در شکل‌گیری آراء نداشته‌اند، هر دو طرف به اشکال مختلف تلاش کرده‌اند از آراء سیانت کنند، اما مسائلی وجود دارد که در لایه‌های پنهان انتخابات قرار داشته و سرنوشت انتخابات را به شکل‌های مختلف تغییر می‌دهد، انتخابات محصول آگاهی و اراده مردم است.

یک- خرید و فروش غیر مستقیم آراء از طریق دادن وعده و وعید، امضاء میساق‌نامه‌های قومی و استفاده از پایگاه رای نمایندگان

دو-خرید و فروش آراء طبقه نیاز‌مند به شکل سازمان‌یافته یا با استفاده از فرصت وجود در صندوق‌های رای به صورت مخفی و چند لایه

سه-جابه‌جایی رای از شهرها و مناطق دیگر برای بالا‌بردن میزان آراء کاندیداها

چهار-کم و زیاد شدن آراء در مرحله اول شمارش یا مرحله شمارش مجدد آراء و ورود اطلاعات

در انتخابات این دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در آبادان همه انواع مورد اشاره در نتیجه نهایی اثرگذاری داشته‌اند، از خرید و فروش آراء پای صندوق‌ها توسط بعضی افراد فرصت طلب تا جابه جایی آراء با وعده و وعیدهای کاندیدها پیش از انتخابات به افراد و گروه‌ها، یا شمارش غیر دقیق آراء در نتیجه خستگی افراد در پایان روز، این مشکلات در مورد این انتخابات قطعاً وجود داشته است، به همین دلیل گاهاً رای آوری افراد را وابسته به این مسائل دانست، که در اکثر موارد امکان تشخیص و برخورد قانونی با آنها هم متاسفانه وجود ندارد.

این مسائل تنها از طریق فرهنگ‌سازی و بلوغ سیاسی مردم و افزایش سطح تعهد شهروندی و افزایش امکانات برگزاری انتخابات در کشور قابل حل و فصل می‌باشد.

آنها که در این انتخابات در آبادان رای آورده‌اند نماینده دقیق مردمی که دغدغه تغییر شرایط آبادان را دارند ممکن است نباشند، عملکرد ایشان در انتخاب شهردار، عدم اعلام برنامه‌های مشخص در حوزه شهری از سوی اکثر این افراد، نوع تبلیغات و شعارها، نوع تلاش برای کسب آراء به هر ترتیب به خصوص در مسیرهای غیر قانونی که امکان پیگیری و برخورد با آن سخت است در گذشته یا در آینده نزدیک نشان از صحت ادعای این رسانه دارد.

مشکل تخلفات انتخاباتی در آبادان و نتیجه آراء

ممکن است برایتان این پرسش مطرح باشد که چه کسی مسئول تخلف و تقلب در انتخابات است، مهندسی انتخابات شوراها در آبادان، در این دوره اگر هم رخ داده باشد ناشی از ضعف نظارت و اجرا نبوده، هرچند مشکلاتی نیز وجود داشته، اما نیروهای امنیتی و انتظامی و قضایی در حدود توانایی و اشراف خود در کنار فرمانداری با متخلفان برخورد کرده‌اند، نمایندگان مجلس نیز در این میان تلاش برای حفظ آراء داشته‌اند حتی اگر این تلاش بخشی برای دفاع از آراء اشخاص وابسته به ایشان بوده، این حساسیت تا آنجا بوده که شخصاً شاهد تلاش فرماندار برای حفظ حرمت استقلال رای گیری از طریق چالش با افراد و تلاش نمایندگان برای ورود به مسئله در جهت اطمینان از صحت اصل آراء بوده‌ام، ضمن آنکه در این میان شورای نظارت شهرستان نیز در جمع بندی آراء تلاش مفصلی به خرج داد.

اما متخلف اصلی در خصوص بعضی نقاط ضعف این انتخابات تعدادی شاید عدم آگاهی بعضی شهروندان بود که رای خود را به قیمت ناچیز یک شارژ تلفن هم می‌فروختند یا واگذار می‌کردند، مردمی که برای کسب امتیاز بدون در نظر گرفتن توانمندی افراد با ایشان پیمان همکاری بستند، مردمی که در این دوره حساس برای آینده آبادان به بعضی افراد اجازه دادند با وارد کردن غیر شهروندان بومی، سبد آراء خود را پر کنند.

تعدادی از نفرات تحت تاثیر این مسائل ممکن است موفق شده باشند وارد شورا هم بشوند، باید یقین داشته باشیم در روز اول فعالیت این شورا و انتخاب شهردار این مسئله مشخص خواهد شد. این افراد دقیقاً با انتخاب خود در آن روز نشان می‌دهند که با چه اهدافی وارد شورا شده‌اند، با اعلام برنامه‌ها با تلاش برای زد و بند با دیگران، عزل و نصب و دادن امتیاز به نزدیکان یا کار برای مردم؛ این مسئله روشن خواهد شد.

باید تاکید کنم تا مردم نخواهند هیچ نظارتی نمی‌تواند کنترل کامل بر مسئله انتخابات داشته باشد.

ضامن انتخابات صرفاً مجریان و ناضران نیستند، در اصل مردم هستند، مردمی مسئولیت پذیر که در رای دادن برای شهر خود قائل به آینده باشند.

می‌گویند همه جریان‌های سیاسی و افراد ذی نفوذ سهم خود از شورای منتخب را گرفته‌اند، همه بازیگران این انتخابات با سهمی کم و زیاد نفراتشان را راهی شورا کرده‌اند، باید بگوییم همینطور است، اصلاح طلب و اصولگرا به هر ترفندی بوده جایی برای خود در این پارلمان شهری پیدا کرده‌اند، همینطور چهره‌های نزدکی به نمایندگان و غیره...

اما ایشان بهترین افراد و بهترین منتخبان نیستند، و این بهترین نبودن و وهله نخست نتیجه نوع انتخاب و بلوغ شهروندی است.

بعضی امروز شورای نظارت و رئیس آن جلیل مختار، بعضی فرماندار و سیستم اجرایی شهرستان و بعضی سایر نمایندگان را متهم به کم کاری یا اعمال نفوذ می‌کنند. حقیقت این است اعمال نفوذ و انتخاب از سوی مردم است اگر به رای خود اعتقاد داشته باشند و اگر نداشته باشند هیچ کس مسئول کم کاری ایشان نخواهد بود.

اما هرچه بوده مطالبات مردم پس از این از شورا، پیگیری دقیق رسانه‌ها با انتقادهای روشن می‌تواند این قطار را در مسیر خود هدایت کند.

از فردا شورای جدید می‌آید و قلم تند و تیز روزنامه‌نگاران و مطالبات مردم می‌تواند برابر تخلف‌ها باایستد یا با تخلف‌ها همراه شود.

شورایی که انتخاب شهردار قدم اول اقدام و عمل در آن است.

یک پیشنهاد به فرماندار و رئیس شورای نظارت شهرستان

این پیشنهاد را در مقام یک روزنامه نگار مطرح کرده و قائل و هیچ ضمانت و الزام اجرایی برای آن نیستم، اما خوب است فرماندار و رئیس هیئت نظارت شهرستان و استان اگر کاندیدایی اعتراضی را در خصوص نتیجه آراء در آبادان مطرح کرد به خصوص در رده‌های بالای رای، با باز شماری دو یا سه صندوق پیشنهادی ایشان، تلاش کنند برای کسب اعتماد حداکثری مردم و رفع هرگونه شک و تردید در موضوع نبود دقت در شمارش آراء، این کار انجام شود.

برچسب ها: انتخابات ، آبادان ، شوراها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
JimmiNil
|
Russian Federation
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۸
0
0
BVT0Cw http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
Histats.com START (standard) Histats.com END