آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۰۱۲۸
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶
واکنش ها پس از آخرین مناظره جنجالی
آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. این مناظره صحنه تنش بالای نامزدهای مخالف دولت با حسن روحانی و اسحاق جهانگیری بود. تحلیلگران و ناظران می گویند برنده این مناظره حسن روحانی بوده است.
 اطلاعیه‌ای وزارت ارتباطات درباره افزایش قبوض تلفن
در این اطلاعیه آمده است: «دولت تدبیر و امید در دو مرحله تعرفه اینترنت را حدود پنجاه  درصد کاهش داد. نرخ اینترنت ثابت در سال ۱۳۹۲، ٣٤هزارو ٢٨٧ ریال بوده است و اکنون به ١٥هزارو ٤٠٠ ریال رسیده است و در شهرستان‌ها نیز نرخ اینترنت ثابت در سال ۱۳۹۲، ٣٥هزارو ٢٣٦ ریال بوده است و اکنون نیز به ٩ هزارو ٦٠ ریال رسیده است. همچنین با اجرائی‌شدن طرح هم کدسازی در سراسر کشور، هزینه تلفن ثابت مخصوصا در شهرهای کوچک کاهش چشمگیر پیدا کرد. با اجرای طرح هم کدسازی هزینه تلفن در شهرهای داخل یک استان به‌صورت داخل شهری محاسبه شده و تقریبا یک سوم شد همچنین در شهرهای دورافتاده هم کاهش بیش از ۵۰ درصد داشته است. به‌عبارتی مکالمات بین‌شهری به‌عنوان درون‌شهری محاسبه شده و هزینه مکالمات مردم به‌شدت کاهش یافته است».

جوابیه پشت جوابیه؛ آن هم زمانی‌که هنوز مناظره به اتمام نرسیده است. این یعنی تعداد اتهامات به قدری است که نیاز به شفاف‌سازی فوری از سوی نهادهای مسئول حس شده است. ادعاهای خلاف واقع برخی کاندیداها در دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری، چنان است که سایه دروغ و افترا را بر پرده مناظرات کشیده است. در ادامه به این جوابیه‌ها اشاره می‌شود.

ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز: نامزدهای ریاست‌جمهوری فرافکنی نکنند
سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: عملکرد ستاد مركزی مبارزه با قاچاق کالا در سه سال اخیر در مقایسه با مدت مشابه بی‌نظیر است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، قاسم خورشیدی با اشاره به اظهارات برخی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری درباره قاچاق کالا گفت: موضوع مبارزه با قاچاق کالا موضوعی ملی است و شایسته نیست دست‌مایه رقابت‌های انتخاباتی قرار گیرد. خورشیدی افزود: دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ حجم ۲۵۵ میلیارد دلار قاچاق کالا را که محصول برخی سیاست‌های ناکارآمد گذشته بود تحویل گرفته و اکنون مفتخر است که بگوید حجم قاچاق را به حدود ۱۳میلیارد دلار رسانده که معنای آن ٥٠ درصد کاهش حجم قاچاق در سه سال گذشته است. وی تهیه و برآورد و اعلام حجم قاچاق کالا در کشور را طبق قانون وظیفه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دانست و گفت: اعداد و ارقامی که بعضا برخی کاندیداها اعلام می‌کنند مبنای علمی نداشته و بیشتر تبلیغاتی و با هدف تخریب رقیب عنوان می‌شود و بهتر است کاندیداهای محترم به‌جای فرافکنی و ارائه آمارهای غیرمستند به معرفی خود بپردازند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایجاد زیرساخت‌های تجارت خارجی و راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی و پنجره واحد تجاری را از اقدامات اصولی و هدفمند دولت در زمینه مبارزه با قاچاق اعلام کرد و گفت: عملکرد دولت در زمینه مبارزه با قاچاق کالا غیرقابل مقایسه با ادوار گذشته است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور: تقسیط پلکانی بدهی مالیاتی تعداد ۷۵۰۰ مودی
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به اظهارات خلاف‌واقع یک نامزد ریاست‌جمهوری گفت: یکی از مشکلات واحدهای تولیدی کوچک و متوسط برای دریافت تسهیلات بانکی، بدهی‌های مالیاتی بود که سازمان امور مالیاتی با تقسیط پلکانی بدهی مالیاتی تعداد هفت هزار و ۵۰۰ مودی شرایطی را فراهم آورد تا امکان ادامه فعالیت آنها با مشکل مواجه نشود. سیدکامل تقوی‌نژاد افزود: امسال براساس ابلاغ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، مالیات عملکرد سال ۹۴ واحدهای تولیدی کوچک و متوسط، بدون رسیدگی مالیاتی مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

‌جوابیه نظام بانکی به ادعای برخی از نامزدهای انتخاباتی درخصوص وام ازدواج
نظام بانکی با وجود تنگناهای مالی و اعتباری و به‌ویژه در سال‌های اخیر از خود عملکرد مناسبی را نشان داده و این امر شایسته تقدیر است. بر‌این‌اساس از ابتدای سال ۱۳۸۸ تا پایان سال ۱۳۹۱ تعداد ۴.۵۴۵.۹۸۷ فقره بالغ بر مبلغ ۱۱۱.۴۴۰‌میلیاردریال پرداخت شده؛ این در حالی است که از ابتدای سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۵ تعداد ۴.۱۱۲.۱۴۶ فقره بالغ بر مبلغ ۱۹۱.۶۰۳‌میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در اختیار متقاضیان قرار گرفته است. این رقم در مقایسه با دوره چهارساله از ابتدای سال ۱۳۸۸ تا پایان سال ۱۳۹۱ که مبلغ تسهیلات پرداختی حدود ۱۱هزار میلیارد تومان است، نشان می‌دهد مبلغ تسهیلات پرداختی در دوره دولت یازدهم در مقایسه با دوره قبل، رشد بیش از ۷۰درصدی داشته است. به گواه آخرین آمارهای بانک مرکزی تا تاریخ ٣٠/١٢/١٣٩٥ تعداد متقاضیان در صف برابر با ۴۸۳.۸۸۵ نفر هستند که از این تعداد ۱۶۷.۰۱۵ نفر از افراد یادشده در مراحل تکمیل پرونده و انعقاد قرارداد برای اخذ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج قرار دارند. براساس آمار در پایان سال ۱۳۹۱، بیش از ۸۳۷‌هزار نفر در صف دریافت وام ازدواج بودند، اما در پایان سال ۱۳۹۵ تنها ۴۸۳‌هزار و ۸۸۵ نفر منتظر دریافت این تسهیلات بودند که کاهش چشمگیر بیش از ۴۰ درصدی داشته است.

البته از تعداد منتظران در صف، تعداد ۱۶۷.۰۱۵ نفر در مراحل تکمیل پرونده و انعقاد قرارداد برای اخذ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج قرار دارند. علاوه‌براین حسب ماده ۵۰ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج ایثارگران از تیرماه سال ۱۳۹۴ به میزان دوبرابر تسهیلات افراد عادی افزایش یافت که در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ تعداد ۴۴.۵۵۸ نفر جمعا به مبلغ ۷.۱۶۱میلیاردریال از تسهیلات مذکور بهره‌مند شده‌اند. نظام بانکی از ابتدای راه‌اندازی سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تا پایان سال ۱۳۹۵ مجموعا تعداد ۸.۶۶۸.۱۳۳ فقره بالغ بر ۳۰۳.۰۴۴ میلیارد ریال تسهیلات ازدواج به متقاضیان پرداخت کرده است.

‌ حضور بخش خصوصی واقعی در دولت یازدهم به بیش از ٣,٥ برابر دولت قبل رسید
سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به اظهارات یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری جوابیه‌ای صادر کرد. بر اساس این جوابیه، در دولت یازدهم، در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، شیوه غلط دولت قبل برای واگذاری سهام شرکت‌های دولتی به صورت واگذاری مستقیم شرکت‌ها به نهادهای عمومی و شبه‌دولتی بابت رد دیون دولت، اصلاح شد و خصوصی‌سازی فقط به بخش خصوصی واقعی کشور هدف قرار گرفت و درصد حضور بخش خصوصی واقعی در دولت یازدهم به بیش از ٣,٥ برابر دولت قبل رسید و این از افتخارات دولت تدبیر و امید بود که به بخش خصوصی واقعی اهمیت داد و حضور بخش خصولتی‌ها و نهادهای عمومی را بسیار کاهش داد.

‌جذب بیش از ۱۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در دولت یازدهم
وزارت اقتصاد ادعای آقای رئیسی درخصوص میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی را نادرست خواند. در اطلاعیه وزارت اقتصاد آمده است: برخلاف ادعای مطرح‌شده از سوی جناب آقای رئیسی میزان جلب سرمایه‌گذاری خارجی بیش از ۱۱ میلیارد دلار بوده است که تاکنون بیش از سه‌میلیاردو صد‌میلیون دلار آن جذب و وارد کشور شده است.

‌ واکنش وزارت جهاد کشاورزی به اظهارات خلاف‌واقع
دولت یازدهم برای ارائه خدمات بیشتر به روستاییان و کشاورزان، سرمایه بانک کشاورزی را از هزارو ٨٠٠ میلیارد تومان به شش هزار‌ میلیارد تومان افزایش داده است. این افزایش بیش از سه‌برابری سرمایه توانسته است بانک کشاورزی را قادر به نقش‌آفرینی بیشتر در محیط روستایی و کشاورزی کند. در همین ارتباط برای دسترسی آسان و راحت کشاورزان و روستاییان بیش از ۹۰ درصد تسهیلات با ضمانت خود کشاورزان پرداخت شد.

پاسخ وزارت کار به ادعای یک کاندیدا در مناظره
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادعای یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری در مناظره روز گذشته درباره افزایش مستمری اقشار نیازمند با هدف بهره‌برداری انتخاباتی را تکذیب کرد. در اطلاعیه این وزارتخانه آمده است: «افزایش مستمری مددجویان بهزیستی در بودجه سال ١٣٩٦ یعنی در بهمن ١٣٩٥ تصویب شد. با موفقیت برجام و افزایش درآمد نفت این امکان به وجود آمد که مستمری مددجویان سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی به سه‌برابر افزایش یابد». در مناظره سوم، رئیسی کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری، اظهار کرد: «آقای روحانی می‌گوید درآمد مستمری‌بگیران را سه‌برابر کردیم، چرا از روز اول این کار را نکردید؟ چرا کار تبلیغاتی کردید؟ ما می‌گوییم چرا به زندگی فقرا بی‌توجهی کردید؟ اینها کار تبلیغاتی است... ما می‌گوییم باید به فقرا توجه کنیم. شما هم دارید این کار را می‌کنید ولی ‌ای ‌کاش از روز اول این کار را می‌کردید».

‌ اطلاعیه بانک مرکزی در پی شبهه‌افکنی و ایجاد تشویش قالیباف
«با توجه به اقدامات و پایش‌های نظارتی بانک مرکزی، همه فعالیت‌های بانک‌ها و مؤسسات مجاز تحت‌ نظارت است و مشکلی سپرده سپرده‌گذاران محترم را تهدید نمی‌کند».
‌ واكنش بانک مرکزی درباره ادعای مطرح‌شده درمورد مؤسسه «کاسپین»
موضوع مؤسسه کاسپین همان‌طورکه بارها توصیه ‌شده، به سپرده‌گذاری در تعاونی‌های غیرمجاز هشت‌گانه‌ای برمی‌گردد که بانک مرکزی با کمک دستگاه‌های نظارتی در حال ساماندهی است. طبیعی است پس از انتقال دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی‌های پیش‌گفته به «کاسپین»، این مؤسسه پاسخ‌گوی تعهدات سپرده‌گذاران خواهد بود.

‌ تکذیب ادعای یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری درخصوص کشف ۱۰۰ کانتینر کالای قاچاق در بندر شهید رجایی هرمزگان
گمرک بندر شهید رجایی بندرعباس ادعای یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری درخصوص کشف صد کانتینر کالای قاچاق در بندر شهید رجایی را تکذیب کرد. روابط‌عمومی گمرک شهید رجایی بندرعباس در جوابیه‌ای اعلام کرد؛ راجع به تعداد صد کانتینر مورد ادعا لازم به ذکر است موضوع توسط کارشناسان خبره و ارشد گمرک جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد؛ اساسا قبل از بیان این موضوع توسط فرماندهی انتظامی هرمزگان و به حکایت اعلام جرم‌های ارسالی از سوی گمرک شهید رجایی بندرعباس به دادستان بندرعباس، گمرک شهید رجایی در مورد تعداد ١٦ کانتینر متعلق به شرکت بازرگانی ا.م.ج و تعداد ۲۷ کانتینر متعلق به شرکت آ.ت.ت.ش و همچنین تعداد ٣٦ کانتینر مربوط به شرکت ک نسبت به کشف کالا اقدام و نزد مرجع قضائی اعلام جرم کرده و خواهان تعقیب کیفری متهمان شده است و اصولا قبل از بیان موضوع توسط نیروی انتظامی؛ کشف و اعلام جرم به دادستانی بندرعباس توسط گمرک صورت پذیرفته است.

متعاقب اعلام کشف بی‌سابقه قرن توسط نیروی انتظامی هرمزگان مدیرکل مرکز مبارزه با جرائم سازمان‌یافته گمرک به بازپرس شعبه دهم دادسرای بندرعباس مراجعه کرد و خواهان ارائه مدارک مورد ادعای ناجا شد و نهایتا از تعداد کانتینرهای مورد ادعای ناجا اسناد و مدارک تعدادی از کانتینرهای ادعایی به گمرک ارسال گردید که فقط شامل هشت دستگاه کانتینر بود که در خلال بررسی اسنادی هیئت کارشناسی گمرک اعلام کرد که قاچاق است و به گمرک شهید رجایی اعلام شد که اعلام جرم نماید و مابقی اصلا قاچاق نبوده است.
نکته مهم‌تر اینکه این تعداد کشفیات نیز بدون دستاورد‌های دولت یازدهم و تجهیز گمرک به سامانه‌های هوشمند الکترونیکی امکان رصد و کنترل و رهگیری نداشت.

ذکر این نکته ضروری است که طبق ماده سه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیش از ٢٠ دستگاه متولی امر مبارزه با قاچاق است حتی بخش خصوصی و صرفا گمرک متولی این امر نیست.

آمادگی بسیج دانشجویی برای برگزاری مناظره روحانی و رئیسی 
بسيج دانشجويی طي نامه‌ای برای برگزاری مناظره بين رئيسی و روحانی اعلام آمادگی كرد. در نامه بسيج دانشجويی آمده كه حاضر است در هر دانشگاهی نامزدها اعلام كنند اين مناظره را برگزار كند.

انتقاد آشنا به مناظره سوم 
مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهوری گفت:
 
مناظره امروز می‌توانست نبرد برنامه‌ها باشد، اما متاسفانه تبدیل شد به مجموعه‌ای از اتهامات ناروا از سوی آقای قالیباف و مجموعه‌ای از ادعاهای بدون سند از طرف آقای رئیسی و مجموعه‌ای از بغض‌های فروخفته و سکوت برای مصلحت کشور از سوی آقایان روحانی و جهانگیری.

ای کاش یاد می‌گرفتیم به جای چشم دوختن به دوربین و تکرار ادعای مکرر، یک ورق از برنامه‌های خود را ارائه می‌کردیم.

کسی که در سال 92 ادعای 14 جلد برنامه داشت امروز حتی حاضر نبود از نحوه محاسباتش سخن بگوید.

ای کاش رابطه‌ای میان بخشی از قوه قضاییه و بخشی از نهادهای نظامی و امنیتی و تعدادی از کاندیداها اینگونه نبود؛

اینها کسانی هستند که امروز فقط به اسناد املاک شهری دسترسی دارند و اینگونه از آن سوءاستفاده می‌کنند، وای به روزی که اسناد امنیتی و احوال شخصی مردم در اختیار آنها قرار بگیرند.

پاسخ زنگنه به ادعای رئیسی درباره کرسنت 
«بیژن نامدار زنگنه» وزیرنفت، از حجت الاسلام ابراهیم رئیسی نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری خواست از مشاورش ارشد بپرسد در جلسه شورای امنیت ملی درباره پرونده کرسنت چه گذشته است تا اظهارات نادرست و خلاف واقع بر زبان نیاورد.

وزیر نفت روز گذشته درگفت‎و‎گویی کوتاه درواکنش به سخنان ابراهیم رئیسی درباره پرونده کرسنت، اظهارکرد:
 
این نامزد انتخاباتی از جلیلی مشاور ارشد خود بخواهد که توضیح دهد درجلسه آذرماه 1391 شورایعالی امنیت ملی درباره پرونده کرسنت چه گذشته، چه حرف‌هایی رد و بدل شده و چه تصمیم‌هایی اتخاذ شده است.

همین طور از جلیلی بخواهند در باره نامه ای که در25 اسفندماه سال 88 به رئیس جمهوری وقت در باره کرسنت نوشته است و پاسخ رئیس دولت دهم نیز توضیح دهد تا شاید این نامزد انتخاباتی دربیان هرحرفی کمی محتاط تر عمل کنند.

خوب است رئیسی در این باره نیز ازمشاور ارشدشان بپرسند که چه کسی دنبال مذاکره بوده و در چه زمانی و چه مرجعی چنین موردی را تصویب کرده است تا بطورمکرر دچار اشتباه در گفتار نشوند.

البته اگر جلیلی نیز چیزی به خاطرشان نیامد ما آماده ایم که بخشی از این اطلاعات را برای یادآوری ایشان و استحضار ملت ایران منتشر کنیم، اما بعید است که جلیلی ماجرا به خاطر نیاورند.

ما نیز مانند این نامزد انتخاباتی معتقدیم دیناری نباید به کرسنت پرداخت شود، اما به رئیسی توصیه می کنیم از اعضای فعال ستاد خود مانند زاکانی و بذرپاش بپرسند که آن اعداد نجومی را که برخلاف منافع ملی معتقدند به عنوان خسارت باید به کرسنت پرداخت شود، به تحریک چه کسانی و با چه هدفی بیان کرده و می کنند؟

مگر می شود کسی از خدمت منفصل شده باشد و دوباره بتوان او را در دولت به‌ کار گرفت؟ این سخنان نسنجیده توسط کدام دستگاه رسمی نظام تایید شده است؟ کدام حکم قضایی به ما ابلاغ شده که اجرا نکرده ایم؟

این پرونده هنوز مفتوح بوده و توسط ذینفعان تقاضای اعاده دادرسی شده و پرونده در مسیر رسیدگی است و هنوز هیچ حکمی هم به ما ابلاغ نشده و عجیب است که رئیسی به عنوان فردی که سال ها در کسوت قضاوت بوده این چنین سخنی می گوید! آیا ایشان این چنین می خواهد از حرمت اشخاص که پاسداری از آن در قانون اساسی از وظایف رئیس جمهوری است، صیانت کند؟ 
 
خوب است نامزد دوازدهمین دوره ریاست به این پرسش پاسخ دهد که چگونه وقتی حکمی درباره فردی صادر نشده ایشان خود را محق می داند او را محکوم و از خدمت منفصل کند؟
 
ما به جد مدعی هستیم که عده ای در دوره گذشته مانند موضوع پرونده هسته ای، درکرسنت هم با بی تدبیری عمل کرده و کشور را گرفتار معضلی کرده اند که باید آن را حل کنیم.

رئیسی حتما به خاطر دارند که تیم قوی دیپلماتیک مورد نظرشان به ریاست جلیلی هفت سال پرونده کرسنت را هم مدیریت کرد که البته نتیجه اش محکومیت شرکت نفت در داوری به عدم اجرای قرارداد شد، البته اگر این نامزد انتخباتی با این توضیحات موضوع برایشان روشن نشد بازهم ایشان را به صورت جلسه مذاکرات جلسه آذرماه 1391شورایعالی امنیت ملی ارجاع می دهیم.

به زودی مطالب بیشتری را درباره این پرونده درمصاحبه مفصلی بیان خواهم کرد و پرده از روی بسیاری مسائل که در این سال‌ها با سکوت فداکارانه این دولت برای حفظ منافع ملی مکتوم مانده، در حد ممکن و البته با رعایت منافع ملی بر خواهم داشت.

گمرک ادعای یک نامزد را رد کرد 
گمرک بندر شهید رجایی بندرعباس ادعای یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری درباره کشف ۱۰۰ کانتینر کالای قاچاق در بندر شهید رجایی را تکذیب کرد.

وزارت بهداشت ادعای رئیسی را رد کرد
 وزارت بهداشت با رد ادعای سید ابراهیم رییسی مبنی بر اینکه با افزایش تعرفه‌ها پرداختی مردم زیاد شده است، اعلام کرد:

مردم عزیزمان که به بیمارستانهای دولتی مراجعه می‌کنند، به خوبی می‌دانند هزینه درمان در حال حاضر نسبت به دولت قبل کاهش شدید پیدا کرده است.
 
در حال حاضر به طور متوسط برای هر نوبت بستری به جای ۲ میلیون تومان قبل، مردم فقط ۲۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کنند و دیگر کسی به خاطر هزینه‌ها از خدمات پزشکی محروم نمی‌ماند.
 
بیماران سرطانی، بیماران خاص و آنهایی که جراحی بزرگ داشته‌اند، با تمام وجود احساس کرده‌اند که دولت چه حمایت مالی بزرگی از آنها کرده است.

در استودیو فرارو؛ ارزیابی مهدی پازوکی از مناظره 
مهدی پازوکی اقتصادان گفت: ما راهی جز صندوق رای نداریم.  دو دیدگاه را دیدم در مناظره ها یک دیدگاه به آزادی سیاسی و اقتصادی اعتقاد دارد و دیگری ندارد.
 
 من به تیم اقتصادی آقای روحانی انتقاد دارم و حتما باید ارتقا پیدا کند. اگر ایشان رییس جمهور شود قطعا به سیاست هایش انتقاد خواهم داشت.
 
من انتقاد دارم به شورای نگهبان بعضی از نامزدها حتی عدد و رقم هم نمی دانند، حتی مشاورهایشان هم نمی دانند. 
 
امروز تفاوت طرز تفکر ها را دیدم و ما باید به روند درست را ادامه بدهیم. 
 
در استودیو فرارو؛ ارزیابی عبدی از مناظره
عباس عبدی در پایان سخنانش در استودیو فرارو گفت: مناظره یک طرفه بود. طرف مقابل نشان داد چیز خاصی ندارد. مسائل اساسی مطرح نکردند. من با تحلیل آقای راغفر موافقم.
 
این دولت ایراد دارد، هر دولتی ایراد دارد ولی در انتخابات مسئله اصلی انتخاب است. وقتی در بازار خرید می کنید کیفیت، قیمت و نیازتان را بررسی می کنید و انتخاب می کند. 
 
فاصله بین روحانی و گروه مخالف فاصله عظیمی دارند. نگاه من مثبت است نمی گویم رای به چه کسی بدهند. رای من رنگ من است. انتخابات بوم نقاشی است هر کسی با رای خودش این بوم را رنگ می  کند و نقش می زند. معتقدم همه باید شرکت کنند و در سرنوشت خودشان سهیم شوند.
 
تمام انتخابات ها در سرنوشت مردم اثر داشته است من به آقای روحانی با وجود انتقاداتی که دارم حتی به ویژ گی های شخصی اش انتقاد دارم، ولی به ایشان رای می دهم. 
 
 
در استودیو فرارو؛ ارزیابی راغفر از مناظره ها 
حسین راغفر گفت: در مناظره کاملا مشخص بود کی برنده است و کی بازنده است و مردم خودشان قضاوت می کنند. آنچه که به ما مربوط است ما  منتقد سیاست های اقتصادی دولت هستیم. با این حال به نظرم مردم باید بیایند رای بدهند و علی رغم انتقاداتی که به اقتصاد وجود دارد به آقای روحانی رای بدهند.
 
با حضور آقای روحانی حداقل ما می توانیم نقد کنیم ولی با حضور رقبای ایشان نمی شود نقد کرد.  همین که یک گروهی از بیرون دولت را نقد می کنند این دستاوردی بزرگ است. ما در دولت های نهم و دهم این شرایط را نداشتیم و منشا فساد ها همین بسته بودن فضای نقد است.
 
هراس از این رقیب واقعی است. حضور این رقیب فضا را می بندد و تهدیدهای بین المللی را افزایش می دهد. 
 
دولت دستاوردهایی داشته است بخصوص در حوزه سیاسی و تا حدودی فرهنگی. 

واکنش وزارت ورزش به ادعای یکی از نامزدها 
 وزارت ورزش و جوانان در واکنش به ادعاهای یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در مورد وام ازدواج اعلام کرد: در دولت یازدهم میزان پردخت وام ازدواج چهار برابر شده است.
 
براساس نموداری که وزارتخانه ورزش و جوانان منتشر کرده است، این وزارتخانه برای افزایش تعداد ازدواج در کشور در نخستین گام، ستاد ساماندهی جوانان در وزارت ورزش و جوانان را در وزارتخانه و مراکز استانها فعال سازی کرده است.

براساس این گزارش، میزان وام پرداختی به زوج های جوان در کشور از سال 1392 تا 1395 چهار برابر شده که رقم قابل توجهی است. علاوه بر این، ‌در سال های 1393 تا 1394 تعداد‌ 200 مرکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده در کشور راه اندازی شده است.

بر اساس نمودار منتشر شده، در سال 1392 تعداد وام پرداخت شده 29 میلیون و 63هزار و 415 میلیون ریال بوده که به 944 هزار و 627 زوج پرداخت شده است.

در سال 1393 در سال دوم فعالیت دولت یازدهم 39 میلیون و 280 هزار و 811 اعتبار پرداخت شده برای وام ازدواج که به یک میلیارد و 294 هزار و 180 میلیون زوج پرداخت شده است.

بر اساس این گزارش، وزارت ورزش و جوانان در سال 94 به منظور بهره مندی 812 هزار و 372 زوج حوان متقاضی دریافت وام ازدواج، 24 میلیون و 973 هزار و 70 میلیون ریال اعتبار تخصیص داده است.

همچنین در سال 95 به منظور بهره مندی یک میلیون و 18 هزار و 10 ازدواج متقاضی دریافت وام ازدواج 98 میلیون ،3 هزار و 904 میلیون ریال اعتبار تخصیص داده شده است.

این آمار نشان از آن دارد دولت یازدهم در شاخص پرداخت وام ازدواج از زمان تحویل دولت تا پایان سال 94 رشد 4 برابری داشته و ادعای یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بی اساس است.

در استودیو فرارو؛ انتقاد راغفر از رویه قضایی در ایران
حسین راغفر: یکی از مشکلات اساسی این است که با مسئله فساد سیاسی برخورد می کنیم. دستگاه قضایی نقش بی طرف ندارد. در یک کشور اروپایی یک وزیر قانونی تصویب می کند شش سال بعد دستگاه قضایی او را احضار می کند که بیا جواب بده که آن قانون برای کسب ثروت امروز خودت نبوده است.
 
راه حل شفاف است. رویه قضایی در انگلستان اینگونه است. آن جا دستگاه قضایی است که همه چیز را به نظم می آورد. 
 
رویه قضایی در ایران سیاسی است به همین خاطر برخورد با فساد جواب نمی دهد.  
 
رییس جمهور مملکت می گوید ده ها میلیارد دلار از کشور خارج شده است و یک ریالش برنگشته است، هیچ وقت هیچ گروهی احضار نشد تا بررسی شود که ماجرا چیست؟ 
 
اگر دستگاه قضایی با معاون اول قبلی درست برخورد می کرد، معاون اول بعدی هیچ وقت مشابه او عمل نمی کند. 
 

در استودیو فرارو؛ ارزیابی عبدی از مناظره 
عبدی:چون سیاست ایران حزبی نیست افراد اهمیت پیدا می کنندبه همین دلیل هم رییسی میگوید روحانی با احمدی نژاد مناظره کند.
  
این مناظره علیه دستگاه قضایی و کل سیستم عدالت کشور بود. به  لحاظ اقتصادی هم هیچ چیزی نداشت چون که فقط آقای جهانگیری و آقای هاشمی طبا و کمی آقای روحانی با مسائل اقتصادی آشناست. آقای رئیسی قانون را هم نخوانده است. ایشان قانون هدفمندی را نمی دانست.
 
آقای رئیسی فن مناظره را هم بلد نبود. ایشان می گفت دولت فلان کار انجام داده است، اگر انجام داده شما اینجا چه کار می کنید؟ 
 
اتهامات آقای قالیباف هم جواب نمی دهد.  مردم به رفتارهای  امثال قالیباف رای نمی دهد. این رفتارها صرفا می تواند هیجان آنی داشته باشد اما باعث افزایش رای نمی شود.

در استودیو فرارو؛ ارزیابی مهدی پازوکی از مناظره ها 
مهدی پازوکی استاد اقتصاد معتقد است آمارها نامطدهای مخالف دولت عموما غلط بود. به طور مثال آمار نقدینگی در کشور که ادعا شد سه برابر شده است. این درست نیست و فاصله زیادی با حقیقت دارد.
 
آقایانی که این همه به خانه معاون اول رییس جمهور حساس هستند، تفکر درستی نیست این تفکر جهانشمول نیست. آقایان با این بحث ها درباره فساد قوه قضائیه را زیر سوال بردند. چرا قوه قضائیه با یک جوان که اطلاعاتی را در سایتش منتشر می کند برخورد می کند اما نزدیکان رییس جمهور را که مدعی هستند فاسد است برخورد نمی کند. 


Histats.com START (standard) Histats.com END