آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۹۹۶۱
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۷
هرچند اصولگرایان امید دارند که در نهایت به یک جمع بندی در خصوص استراتژی انتخاباتی برسند اما شواهد حاکی از آن است که کاندیداها نیز با اختلافات جدی مواجه هستند.
به گزارش فیدوس، وعده‌های پوپولیستی کاندیداهای اصولگرا بعد از آنکه با واکنش های زیادی از سوی کارشناسان اقتصادی مواجه شد، حالا از داخل این جریان نیز صداهایی شنیده می‌شود که حاکی از آن است که تاکتیک عوام فریبانه این افراد مورد تائید بخشی از اصولگرایی هم نیست. هرچند این تنها مشکل و اختلاف در اردوگاه اصولگرایی نیست.

در جریان اصولگرایی بر سر دو استراتژی انتخاباتی اختلاف است؛ استراتژی اول امید به کشاندن انتخابات به دور دوم است. حسین کنعانی مقدم استراتژی اول را اینگونه توضیح می دهد: احتمال اینکه انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده شود بسیار زیاد است. البته از همان ابتدا هم این مسئله مطرح بود اما این روزها بیشتر قوت گرفته است. زیرا با توجه به اینکه آقایان قالیباف و رئیسی قصد ندارند به نفع دیگر کنار بروند، آرای اردوگاه اصولگرایان شکسته می‌شود و در چنین وضعیت اگر آقایان جهانگیری و هاشمی طبا به نفع آقای روحانی کنار بروند، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

وی می گوید: در دور دوم با توجه به وحدت اصولگرایان بر روی یک فرد، قطعا پیروزی با آنها است.  البته آقای روحانی این قابلیت را دارند که بتوانند آرای خاکستری را جذب کنند. زیرا به طور کلی صاحبان آرای خاکستری نشان داده‌اند که تمایل دارند از افراد و جریان‌های ساختار شکن مانند اصلاح‌طلبان حمایت کنند. 

البته اینکه چه تعداد از کاندیداها باید تا پایان انتخابات حضور داشته باشند را میرسلیم توضیح داده است. او می گوید: بودن یا نبودن ما به طرف مقابل هم بستگی دارد. اینجا بحث مهندسی آرا مطرح است. یعنی باید ببینیم درصد رقیب چقدر است. اگر رقیب رأیش در حد 35درصد باشد باید همه در انتخابات حضور داشته باشیم تا انتخابات به مرحله دوم برود. البته ما باید به فکر اقتدار نظام هم باشیم. شاید عده‌ای بگویند مثلاً ما فقط میرسلیم یا روحانی را قبول داریم، در این شرایط کنار کشیدن اشتباه است چون موجب کاهش مشارکت می‌شود.

اما طرفداران استراتژی دوم می گویند باید در انتخابات یک کاندید نهایی حضور داشته باشد و وقتی نامزدها به نفع دیگری کنار نمی‌روند باعث می شود سبد رای اصولگرایان تقسیم شود و احتمال شکست در دور اول را افزایش دهد. اما نکته قابل توجه این است که در هر دو حالت اصولگرایان با مشکل جدی موجه هستند و آن انتخاب میان اصلح و مقبول است. یعنی اصولگرایان در حال حاضر یکی از مشکلاتی که با آن مواجه هستند این است که اصلح را برای انتخابات برگزینند یا گزینه‌ای را انتخاب کنند که مقبولیت بیشتری دارد.

زیرا آنها تاکید دارند که ابراهیم رئیسی گزینه اصلح است اما اکثریت نظرسنجی‌ها نشان داده که محمدباقر قالیباف از رای و حمایت مردمی بیشتری برخوردار است لذا انتخاب میان این دو از معضل هایی است که جریان اصولگرایی در زمان باقی مانده باید آن را رفع کند.

اختلاف در میان کاندیداهای اصولگرا
در این میان هرچند اصولگرایان امید دارند که در نهایت به یک جمع بندی در خصوص استراتژی انتخاباتی برسند اما شواهد حاکی از آن است که کاندیداها نیز با اختلافات جدی مواجه هستند. به طوری که مصطفی میرسلیم در پیامی که برای دانشجویان ارسال کرده بود به رییسی کنایه زده و گفته بود:‌ نمی آیم تا نقاب بهشتی‌ها و رجائی‌ها بر چهره زنم، بلکه می آیم تا تجربه گذراندن عمری در نزد آنان را به کار بندم.

از سو دیگر بعد از مناظره دوم شایعه ها درباره کدورت میان قالیبافی ها و هواداران رئیسی بیشتر نمود پیدا کرد. زیرا سایت نزدیک به رئیسی بلافاصله مطلبی را منتشر کرد که در آن خواهان پاسخ دادن قالیباف در خصوص فعالیت های اقتصادی و تحصیلی پسرش شده بود. البته این حملات صرفا از سوی حامیان و نزدیکان رئیسی صورت نمی گیرد و طی دو هفته اخیر بارها و بارها از سوی طرفداران و اعضای ستاد قالیباف نیز مواردی را درباره تولیت آستان قدس مطرح کرده اند و این حملات بیشتر حالت پینگ پنگی داشته است 

وعده های پوپولیستی بنزین روی آتش شد
اما مشکلات و اختلافات میان فعالان این جریان ریشه دار سیاسی به این دو مورد خلاصه نمی شود. زیرا مدتی است که تاکتیک کاندیداهای اصولگرا، موجب نارضایتی بخش‌های مختلف بدنه این جریان شده و بر اختلافات موجود افزوده است. ماجرا از این قرار است که بعد از طرح وعده‌های پوپولیستی از سوی برخی کاندیداها، کارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس هشدار دادند که ایده های مطرح شده از سوی آنها به هیچ عنوان عملی نیست و جدا از اینکه هزینه بسیار کلان نیاز دارد، برخلاف برنامه ششم توسعه هستند.

بعد از آن آرام آرام شخصیت‌های مختلف اصولگرا نارضایتی خود را از وعده های کاندیداها اعلام کردند. آیت الله مکارم شیرازی یکی از این افراد بود. وی در واکنش به وعده‌های برخی کاندیداها گفت: نباید فرهنگ ما در عرصه انتخابات، فرهنگ غربی و وعده‌های توخالی و عوام فریبی باشد؛ بلکه باید اصول اسلامی در تبلیغات و برنامه‌ها و هزینه‌ها رعایت شود و افراد مراعات این مسائل را بکنند.

همچنین رضا اکرمی عضو جامعه روحانیت هم به وعده های کاندیداهای اصولگرا واکنش نشان داده و گفت: نکته دوم وعده هایی است که داده و یا آروزهایی که از طرف کاندیداها گفته می شود. این ها بیایند مدارک و منابع برای تحقق این وعده ها را هم بیان کنند. وقتی می گویند؛ «یارانه را سه برابر می کنیم و یا کارانه 250 هزارتومانی می دهیم»، مستنداتش را هم ارائه دهند و بگوید؛ پشتوانه، قانون و قاعده این وعده من کجاست!

عضو ارشد جامعه روحانیت یاداوری کرد: اصلا ریاست جمهوری آن قدر اختیار ندارد که هر چه بگوید را بتواند فورا عمل و اجرا کند. رییس جمهور یک کارمند معمولی را هم نمی تواند براحتی از کار برکنار کند چه برسد به اینکه وعده پرداخت میلیون ها پول دهد، بدون منبع و سند حرف زدن و وعده دادن درست نیست.
 
حمید رضا ترقی دیگر فعال اصولگرا است که نسبت به وعده های کاندیداها واکنش نشان داده و می گوید: اگر کسی شعارهای بدون برنامه ارائه دهد مردم نباید بپذیرند، باید مشخص شود اگر کسی خواست مثلا فقر یا بیکاری را برطرف کند با چه فرمول‌هایی می‌خواهد این کار را انجام دهد. این طور نیست که مشکلات کشور قابل حل نباشد. طبیعتا اگر نامزد های انتخابات ریاست جمهوری فرمول‌های خود را ارایه دهند مردم می‌توانند به صحت و سقم این شعارها کاملا پی ببرند و کارشناسان اقتصادی مختلف می توانند این نوع قول‌ها را مورد ارزیابی تخصصی قرار دهند، روی آن شرح و تفسیر بدهند و افکار عمومی فرمول را مورد بررسی و دقت کافی قرار دهند تا واقعیت مساله برای مردم شفاف شود.

در این باره حسین کنعانی مقدم نیز می گوید: متاسفانه کاندیداهای اصولگرا برخلاف آنچه در برنامه ششم توسعه آمده است وعده های پوپولیستی می دهند و با وجود اینکه تمامی کارشناسان تاکید کرده اند این ایده ها عملی نیست اما همچنان برای کسب رای، این وعده ها را تکرار می کنند.  لذا با توجه به اینکه این وعده ها خلاف واقع هستند و حتی اگر پیروز انتخابات شوند، چاره ای جز اعتراف به عدم عملی بودن وعده ها ندارد، قطعا اخلاق سیاسی و اسلامی است.

درمجموع  مشخص است جریان اصولگرایی در آستانه انتخابات با مشکلات جدی و متعددی دست به گریبان است که می تواند شرایط را برای آنها بسیار دشوار کند. آنها علاوه بر شرایط کلی انتخابات که لازم است با رقبای خود روبرو شوند و تاثیرات مثبت در افکار عمومی ایجاد کنند حالا باید به دنبال این باشند که اختلافات میان کاندیداها، نارضایتی بخشی از بدنه این جریان از کاندیدا به واسطه وعده‌های عوام فریبانه و... را رفع یا حداقل کاهش دهند.

منبع:فرارو
Histats.com START (standard) Histats.com END