آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۹۹۳۷
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲
عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز:
دکتر یعقوب اندایش اظهار کرد: کاهش تورم از 42 درصد به 9 درصد یعنی صرفه جویی سالانه یک سوم هزینه ها که رقم قابل توجهی است، بنابراین مردم فقیر و متوسط باید هوشیار باشند و منافع دستاورد کاهش تورم را به یاد داشته باشند.

به گزارش فیدوس: عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: با تثبیت تورم و احیای ساختارهای اقتصادی قطار توسعه روی ریل خود قرار گرفته، هر چند که ایجاد شغل بیشتر از دوره قبل صورت گرفته است ولی انشاالله در سال‌های آتی نوبت به تمرکز بر کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال بیشتر و تولید است تا جوابگوی هجوم فارغ التحصیلان به بازار کار باشد.

دکتر یعقوب اندایش اظهار کرد: در شرایط اقتصادی سال‌های اخیر، دولت روحانی زمانی اقتصاد را تحویل گرفت که تورم 42 درصدی، محیط کسب و کار بسیار ضعیف و مشوش، تحریم‌های سنگین، تهدیدات نظامی و خطر جنگ، روابط خارجی نامطلوب، آشوب در بازار نرخ ارز، واردات ویرانگر، صندوق‌های بیمه و بازنشستگی در وضعیت بحران، بازارهای مالی مشوش، محیط زیست بحران زده، بحران شدید آب، سقوط اخلاق و سرمایه اجتماعی، فرار سرمایه به خارج، هجوم فارغ التحصیلان به بازار کار و اقتصادی که کنترل آن از دست دولت خارج شده، وجود داشت و بی اعتمادی بالا نسبت به دولت و تصمیماتش فراگیر شده بود.

وی افزود: برای برگشت قطار توسعه روی ریل آن در این وضعیت سالها طول می‌کشد و احیای ساختارهای اقتصادی زمان بر است. در این دوره کوتاه، دولت بین کاهش تورم یا کاهش بیکاری باید انتخاب می‌کرد. در چنین شرایطی نرخ مبادله بین تورم و بیکاری می‌تواند تا 1 به 10 و بیشتر هم باشد. به عبارتی برای کاهش یک درصد بیکاری باید از کاهش 10 درصد تورم صرف نظر می‌شد. یعنی برای کاهش 2 درصدی بیکاری، مردم باید 20 درصد تورم بیشتر را تحمل می کردند.

این اقتصاددان با طرح این پرسش که آیا یک کارگر که ماهانه یک میلیون درامد دارد آیا حاضر است سالانه 2 میلیون و چهارصد هزار تومان را برای کاهش 2 درصدی بیکاری جامعه ببخشد و آیا کسبه‌ای که ماهانه 4 میلیون درآمد دارد حاضر است که سالانه حدود 10 میلیون از درامدش را برای کاهش بیکاری 2 درصدی بپردازد؟ خاطرنشان کرد: با این نرخ مبادله بالا و سنگین، مردم روستا و شهر، کارگر و کاسب و کارمند و تمام دهک های متوسط و پایین درامدی باید دقیق محاسبه کنند که راهکاری که دولت روحانی انتخاب کرد چقدر از هزینه های آنها را کاسته است.

وی اضافه کرد: کاهش تورم از 42 درصد به 9 درصد یعنی صرفه جویی سالانه یک سوم هزینه ها که رقم قابل توجهی است، بنابراین مردم فقیر و متوسط باید هوشیار باشند و منافع دستاورد کاهش تورم را به یاد داشته باشند.
منبع: ایسنا
Histats.com START (standard) Histats.com END