آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۹۹۱۶
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۸
فعالان سیاسی بررسی کردند
29 اردیبهشت رای گیری انجام می‌شود این کارزار سیاسی به پایان می‌رسد. اما یازده روز باقی مانده از مهمترین روزهای انتخابات به شمار می‌آید و به عقیده کارشناسان سیاسی این روزهای باقی مانده می تواند تا حدود زیادی نتیجه انتخابات را رقم بزند.
به گزارش فیدوس، یازده؛ این عددی است که امروز در شمارش معکوس ایام انتخابات به آن رسیدیم و دقیقا یازده روز دیگر افراد واجد شرایط نام کاندیدای متبوع خود را در صندق رای می اندازند. اما از همان ابتدا که نامزدهای انتخاباتی وارد وزارت کشور شدند و ثبت نام کردند نظرسنجی های مختلفی درباره اقبال آنها انجام شد. برخی امیدوار شدند و عده ای ...

29 اردیبهشت رای گیری انجام می‌شود این کارزار سیاسی به پایان می‌رسد. اما یازده روز باقی مانده از مهمترین روزهای انتخابات به شمار می‌آید و به عقیده کارشناسان سیاسی این روزهای باقی مانده می تواند تا حدود زیادی نتیجه انتخابات را رقم بزند.

به عبارت ساده‌تر کاندیداها تلاش می کنند برگ برنده خود را در این روزها به نمایش بگذارند و کوچکترین اشتباه سبد رای کاندیداها را واژگون می کند و اگر خوب و هوشمندانه عمل کنند می توانند بر رای خود بیافزایند. اما اینکه شرایط کاندیداها تا امروز چگونه بوده، مسئله ای است که وظیفه آن برعهده تیم های مختلف قرار می گیرد تا با برگزاری نظرسنجی های متعدد، اقبال کاندیداها سنجیده شود.

بنابراین نظرسنجی‌ها شاید نتوانند قطعیتی را ارائه کنند اما بی شک یک دید کلی از فضای سیاسی موجود در کشور ارائه می کنند. بنابراین تا امروز نتایج آنها توانسته نشان دهد که هرکدام از جریان های سیاسی تا چه حد شانس پیروزی دارند و اردوگاه‌های اصلاح طلب و اصولگرا در چه وضعیتی قرار دارند.

احتمال پیروزی اصولگرایان در دور دوم زیاد است
در همین خصوص حسین کنعانی مقدم دبیر کل حزب سبز ایران گفت: با توجه به ترکیب کاندیداها و همچنین ترکیب آرا و نتایج نظرسنجی ها، احتمال اینکه انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده شود بسیار زیاد است. البته از همان ابتدا هم این مسئله مطرح بود اما این روزها بیشتر قوت گرفته است. زیرا با توجه به اینکه آقایان قالیباف و رئیسی قصد ندارند به نفع دیگری کنار بروند، آرای اردوگاه اصولگرایان شکسته می‌شود و در چنین وضعیت اگر آقایان جهانگیری و هاشمی طبا به نفع آقای روحانی کنار بروند، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

وی ادامه داد: در دور دوم با توجه به وحدت اصولگرایان بر روی یک فرد، قطعا پیروزی با آنها است.  البته آقای روحانی این قابلیت را دارند که بتوانند آرای خاکستری را جذب کنند. زیرا به طور کلی صاحبان آرای خاکستری نشان داده‌اند که تمایل دارند از افراد و جریان های ساختار شکن مانند اصلاح‌طلبان حمایت کنند. 

این فعال سیاسی تصریح کرد: لذا اگر آرای خاکستری تصمیم بگیرند که پای صندوق‌های رای بیایند قطعا می توانند باعث پیروزی آقای روحانی در انتخابات شوند. البته این منوط بر حضور این قشر در پای صندوق‌های رای است. 

عضو تشکل تازه تاسیس جمنا افزود: روحانی در سال 92 یک چهره جدید بود که کارنامه‌ای نداشت اما حالا رئیس جمهور مستقر است و یک کارنامه 4ساله دارد و قطعا دچار ریزش رای شده است و سبد رای سال 92 را ندارد. لذا با توجه به شعارهای پوپولیستی کاندیداهای اصولگرا، میزان رای این جریان بیشتر خواهد شد و همین مسئله باعث می شود انتخابات به دور دوم کشیده شود.

این فعال اصولگرا تاکید کرد: متاسفانه کاندیداهای اصولگرا برخلاف آنچه در برنامه ششم توسعه آمده است وعده های پوپولیستی می دهند و با وجود اینکه تمامی کارشناسان تاکید کرده اند این ایده ها عملی نیست اما همچنان برای کسب رای، این وعده ها را تکرار می کنند.  لذا با توجه به اینکه این وعده ها خلاف واقع هستند و حتی اگر پیروز انتخابات شوند، چاره ای جز اعتراف به عدم عملی بودن وعده ها ندارد، قطعا اخلاق سیاسی و اسلامی است.

او ادامه داد: مردم نیاز به شفافیت دارند. شما به انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا توجه کنید. درست است که ترامپ رفتارهای پوپولیستی داشته اما هر آنچه وعده داده بود را می توانست عملی کند. به عنوان مثال وعده داده بود که در مرز امریکا و مکزیک دیوار می کشد یا طرح های اوباما را لغو می کند.

کنعانی مقدم در پایان گفت: از سوی دیگر هیچ کدام از کاندیداهای انتخابات تا امروز برنامه ای ارائه نکرده اند. آنها صرفا در مناظره دولت را در جایگاه متهم قرار داده اند و آقای قالیباف هم به عنوان مدعی العموم ظاهر شده و آقای رئیسی هم دادستان کل بوده است. آقایان هاشمی طبا و میرسلیم نیز در جایگاه شهود قرار گرفته اند. ولی هیچ کدام از این کاندیداها نگفته اند چه برنامه ای از در حوزه سیاست خارجی، سیاست داخلی و... دارند. مردم نیاز دارند که بدانند برنامه نامزدهای انتخاباتی چیست. نمی شود صرفا با متهم کردن دولت و وعده های پوپولیستی برای خود را جمع کنیم.

کدام نظرسنجی می گوید انتخابات به دور دوم کشیده می شود؟!
اما جلال جلالی زاده نامینده پیشین مجلس شورای اسلامی نظر متفاوتی دارد و با تاکید بر پیروزی روحانی در دور اول گفت:  نمی دانم اصولگرایان بر اساس کدام نظرسنجی و تحلیل می گویند که انتخابات به دور دوم کشیده می شود! تا امروز شرایط کشور و فضای سیاسی میان مردم به گونه ای بوده است که پیروزی آقای روحانی در دور اول قطعی است. مگر اینکه اتفاق بسیار بزرگی و عجیبی رخ بدهد که به نظرم بعید است.

وی ادامه داد: اتفاقا اگر انتخابات به دور دوم کشیده شود، شکست کاندیدای اصولگرا با رای بسیار بالای آقای روحانی رقم خواهد خورد. زیرا همیشه بخشی از واجدان رای دادن در کشور حضور دارند که تا زمانی که شرایط بحرانی نشود به پای صندوق های رای نمی روند. بنابراین اگر قرار باشد به دور دوم کشیده شود این افراد برای اینکه همان وضعیت گذشته را تجربه نکنند به پای صندوق های رای می آیند و به نفع آقای روحانی رای می دهند.

نماینده مردم کردستان در مجلس ششم افزود: در مناظره‌ها آقایان روحانی و جهانگیری موفق شدند عملکرد مناسبی داشته باشد لذا ما هم امیدواریم مردم با آگاهی و انصاف قضاوت کنند. آقای روحانی در شرایط بدی کشور را تحویل گرفت و اگر تجریبات ایشان در سال های قبل و بعد پیروزی انقلاب اسلامی نبود، قطعا شرایط به گونه دیگری رقم می ‌خورد. آقای روحانی موق شد شرایط بحرانی سال 92 را به یک فضای آرام و با ثبات تبدیل کند و قطعا مردم هم این را می بینند و درک می کنند.

او تصریح کرد: من بسیار متاسفم که در یک جامعه دینی و اسلامی یک عده صرفا برای رسیدن به هدف و قدرت وعده های دروغ می دهند. این قبیل مسائل باعث بدبینی مردم به نظام اسلامی می‌شود. هرچند من گمان نمی کنم که مردم این بار فریب چنین وعده‌هایی را بخورند. این روش در سال 84 موفقیت آمیز بود اما نتیجه اش را مردم دیدند و دیگر حاضر نیستند دوباره آن را تجربه کنند.

جلالی زاده گفت: مردم از آقای روحانی انتظار دارند که در مناظره سوم به صرف رعایت برخی مصالح، منافع مردم را نادیده نگیرند و در قبال وعده های دروغ کاندیداها واکنش نشان دهند و ثابت کند همه آنها وعده های پوپولیستی است و هیچ گاه عملی نخواهند شد. البته ما تاکید داریم که ایشان نیازی نیست برای همچین افشاگری مانند برخی کاندیداها غیراخلاقی عمل کنند اما می توانند هم اخلاق را رعایت کنند و هم برای مردم وعده های کاندیداها را شفاف سازی کنند. 

منبع:فرارو
Histats.com START (standard) Histats.com END