آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۸۵۴۴
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۶
مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خوزستان تعداد داوطلبان زن در انتخابات این دوره شورای شهر را 426 نفر عنوان کرد و افزود: تعداد این داوطلبان نسبت به دوره قبل 46 درصد افزایش داشته همچنین سه هزار و 629 نفر مرد داوطلب شده اند که تعداد آنها نسبت به دوره گذشته 23 درصد رشد داشته است.
به گزارش فیدوس: 16 هزار و 913 نفر در خوزستان برای این دوره از انتخابات داوطلب شده اند، این در حالیست که در دوره چهارم انتخابات شهر و روستا 14 هزار و 343 نفر نامنویسی کرده بودند
مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خوزستان با بیان اینکه در پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا مشارکت زنان 48 درصد افزایش داشته است گفت: 6 هزار و 368 نفر از داوطلبان این دوره از انتخابات را جوانان زیر 35 سال تشکیل می دهند.

حبیب فضل الله پور با بیان اینکه داوطلبان شرکت در انتخابات پنجمین دوره شهر و روستا در خوزستان 18 درصد رشد داشته است اظهار کرد: 16 هزار و 913 نفر در خوزستان برای این دوره از انتخابات داوطلب شده اند، این در حالیست که در دوره چهارم انتخابات شهر و روستا 14 هزار و 343 نفر نامنویسی کرده بودند.

وی با مقایسه آمار داوطلبان دوره های پنجم و چهارم شورای اسلامی شهر و روستا افزود: چهار هزار و 55 نفر برای انتخابات شورای شهر داوطلب شدند که نسبت به دور گذشته 24 درصد رشد داشته است.

فضل الله پور اضافه کرد: 12 هزار و 858 نفر نیز برای شورای روستاها ثبت نام کرده اند که نسبت به دور گذشته افزایش 16 درصدی داشته است.

وی ادامه داد: تعداد زنان داوطلب در این دوره 794 نفر است که نسبت به دوره گذشته 48.4 درصد افزایش و تعداد مردان داوطلب 16 هزار و 119 نفر است که نسبت به دور قبل 16.7 درصد افزایش نشان می دهد.

فضل الله پور تعداد داوطلبان زن در انتخابات این دوره شورای شهر را 426 نفر عنوان کرد و افزود: تعداد این داوطلبان نسبت به دوره قبل 46 درصد افزایش داشته همچنین سه هزار و 629 نفر مرد داوطلب شده اند که تعداد آنها نسبت به دوره گذشته 23 درصد رشد داشته است.

وی گفت: در شورای روستاها نیز آمار زنان 368 نفر با رشد 51 درصدی و آمار مردان 12 هزار و 490 نفر با رشد 15 درصد نسبت به دوره گذشته است.

مدیرکل سیاسی و انتخابات خوزستان همچنین تعداد افراد زیر 30 سال داوطلب پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا را 2 هزار و 554 نفر دانست که نسبت به دور قبل سه درصد کاهش نشان می دهد.

وی افزود: سه هزار و 814 نفر از داوطلبان در رده سنی 30 تا 35 سال هستند که نسبت به دوره گذشته 16 درصد افزایش دارند.

فضل الله پور اظهار کرد: هشت هزار و 479 نفر از داوطلبان، سواد خواندن و نوشتن دارند و تحصیلات 2 هزار و 528 نفر در مقطع دیپلم، 867 نفر در مقطع فوق دیپلم، سه هزار و 961 نفر در مقطع لیسانس، 973 نفر در مقطع فوق لیسانس، 51 نفر در مقطع دکترا است و 54 نفر تحصیلات حوزوی دارند.

به گفته وی، آمار افراد دارای مدرک دکترا نسبت به دور قبل 60 درصد افزایش، دارندگان مدرک فوق لیسانس 13 درصد افزایش و لیسانسه ها 34 درصد افزایش نسبت به دور قبل نشان می دهد و تعداد افراد دارای تحصیلات حوزوی نسبت به دوره قبل تغییری نشان نمی دهد.

وی اضافه کرد: 896 نفر از مشارکت کنندگان نیز جزو ایثارگران هستند که این تعداد نیز نسبت به دوره قبل 11 درصد رشد دارند.

فضل الله پور گفت: 50 درصد از داوطلبان معادل سه هزار و 362 نفر سابقه عضویت در دوره گذشته انتخابات شهر و روستا را دارند، این در حالیست که در دوره گذشته یک هزار و 530 نفر سابقه عضویت در انتخابات داشته اند.

*احتمال برگزاری انتخابات الکترونیکی در دو حوزه

مدیرکل سیاسی و انتخابات خوزستان در ادامه با بیان اینکه این استان از لحاظ تعداد داوطلبان در انتخابات جزو استان های برتر و شاخص بوده است، اظهار کرد: این سطح بالای مشارکت نوعی هوشمندی مردم برای مشارکت مدنی را نشان می دهد.

وی با اشاره به فعالیت های ستاد انتخابات استان در زمینه پشتیبانی گفت: پیگیری برای تهیه تعرفه ها، بازبینی شعب و اقدام برای افزایش پوشش آنلاین شبکه اینترنت در حال انجام است.

فضل الله پور اظهار کرد: در صورت ابلاغ وزارت کشور، انتخابات در 2 حوزه انتخابیه خوزستان (2 شهر) به صورت الکترونیکی برگزار می شود که این مساله تا هفته آینده نهایی و نام شعب اعلام می شود.

وی افزود: پیش بینی می کنیم تعداد شعب اخذ رای نیز 10 درصد افزایش یابد که این مساله بعد از بازبینی و احصا توسط هیات های اجرایی قطعیت پیدا خواهد کرد.

فضل الله پور با اشاره به ارائه آموزش به مجریان انتخابات این دوره، اضافه کرد: آموزش مجریان در پنج نقطه از استان به پایان رسیده است که هر کدام از این مناطق شامل چند شهرستان است.

وی همچنین درباره تبلیغات زودهنگام برخی داوطلبان در فضای مجازی گفت: ستاد انتخابات بر اساس برنامه زمانبندی عمل کرده و فضای مجازی را نیز رصد می کند.

فضل الله پور با اشاره به تشکیل ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی در روزهای گذشته در دادگستری خوزستان اظهار کرد: به داوطلبان توصیه می کنیم که تبلیغات پیش از موعد، افترا وتهمت و شایعه پراکنی را در برنامه خود قرار ندهند و با یکدیگر رفتار منصفانه ای داشته باشند.

وی تصریح کرد: استفاده از امکانات دولتی به نفع شخص و یا جریان خاص ممنوع است و دستگاه های اجرایی نباید در انتخابات دخالت کنند.

بر اساس این گزارش، انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا همزمان 29 اردیبهشت سال 1396 در کشور برگزار خواهد شد.

طبق برآورد اولیه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سه هزار و 500 شعبه در خوزستان برگزار می شود.

انتخابات شورای اسلامی روستایی در 2 هزار و 250 روستای خوزستان برگزار می شود که از این تعداد حدود 2 هزار و 80 روستا که جمعیت کمتر از یک هزار و 500 نفر دارند دارای شوراهای سه نفره و 170 روستا با جمعیت بیش از یک هزار و 500 نفر دارای شوراهای پنج نفره خواهند بود.

همچنین پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهری در 76 شهر خوزستان برگزار می شود که در حوزه شهری 60 شهر در استان با جمعیت کمتر از 50 هزار نفر وجود دارد که دارای شوراهای پنج نفره خواهند بود.

13 شهر خوزستان جمعیت بین 50 هزار تا 200 هزار نفر دارند که شوراهای آنها هفت نفره، 2 شهر (آبادان و دزفول) خوزستان جمعیت 200 هزار تا 500 هزار نفر دارند که شوراهای آنها 9 نفره و کلانشهر اهواز که جزو شهرهای با جمعیت یک میلیون تا 2 میلیون نفر است، دارای شورایی با 13 نفر عضو خواهد بود.

به گفته وی، بر اساس ماده 41 آیین نامه اجرایی انتخابات شورای اسلامی شهر، هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشوری مرکب از پنج نفر از معتمدان محل است. 
منبع: شوشان
Histats.com START (standard) Histats.com END