آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۸۴۳۷
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳
تلاش دلالان و قاچاقچیان و گرو کشان سیاسی برای تلخ کردن کام مردم اروند
فیدوس- این روزها دوباره پس از پایان تعطیلات صدای دلالان و کسانی که دستشان از اروند با مصوبه استقرار گمرک در خروجی کوتاه شده است، بلند شده و در صدد تلخ کردن کام مردم و ناامید کردن ایشان هستند.

به گزارش فیدوس دلالان و واسطه‌ها برای حمله به دست آورد مردم آبادان و خرمشهر( که پس از چهار سال توسط دولت با استقرار گمرک در خروجی محقق شده است)آماده می‌شوند، این روزها به نام اقتصاد مقاومتی بدون در نظر گرفتن همه جانبه شرایط اقتصاد مقاومتی و فرامین رهبری در موضوع برخورد با قاچاقچیان سازمان یافته نه کولبران و خرده فروشان، مجدداً شاهد حمله بعضی افراد و رسانه‌ها به مناطق آزاد به خصوص مردم و فعالان اقتصادی و بازار در منطقه آزاد اروند هستیم.

در موضوع عدم استقرار گمرک در خروجی اروند پس از چندین ماه پیگیری دقیق مشخص شد که خبرسازی‌های عجیب و غیر معمول جریان‌های وابسته به دلالان و صاحبان منافع در تخریب ذهن مسئولین بی‌تاثیر نبوده است، درست در شرایطی که مردم انتظار تحقق وعده چهارساله رئیس جمهور را می‌کشیدند، عده‌ای با ارسال اخبار و آمار نادرست سعی در ایجاد فضایی برای محقق نشدن این مهم داشتند، مطالبه‌گری مردم دست ایشان را در آن مقطع از این مهم کوتاه کرد.

حال مجدداً می‌شنویم که عده‌ای با بهانه حمایت از تولید داخلی به منطقه آزاد اروند به صورت خاص حمله می‌کنند خوب است برای این عده و روشن شدن افکر عمومی به چند نکته اشاره کنیم:

قاچاق‌چی کیست، قاچاق کدام است!؟

- آنچه مقام معظم رهبری در سخنان ابتدای سال خود در موضوع قاچاق و واردات کالای خارجی اشاره کردند، مربوط به قاچاق سازمان یافته و کلان در کشور بوده، این نوع قاچاق هیچ ارتباطی به مبالغ محدود واردات کالای ته‌لنجی یا همراه مسافری و از این دست در مناطق آزاد ندارد که کمتر از 5 درصد آمار کل کالاهای قاچاق در کشور نیست.

-در مناطق آزاد دولت با وضع تعرفه عملاً صرفه قاچاق را از بین برده است، آنچه در محدوده مناطق آزاد وارد می‌شود که طبق قانون قاچاق به حساب نمی‌آید، انچه به خارج ار محدوده می‌رود هم با توجه به نظام واردات و تعرفه بندی کالاها در این مناطق عملاً به نسبت قیمت کالاهای قاچاق در مناطق همجوار که به دلیل عدم پرداخت تعرفه و کاهش چشمگیر هزینه در واردات عمده ارزان تر است خروجش صرفه اقتصادی ندارد.

چرا قاچاق در مناطق آزاد به صرفه نیست!؟

-در موضوع مناطق آزاد تنها خرده فروشی در خود این مناطق شاید کمی قیمت کالا را کاهش دهد، در شرایطی که وضع تولید در کشور و آمار آن به نسبت رقم در نظر گرفته شده برای فروش کالاهای خارجی هیچ وابستگی به این موضوع در مناطق آزاد ندارد، روشن است که طرح مطالبی که این دو را مرتبط با هم می‌داند بیشتر توسط دلالان و واسطه‌هایی که دستشان با استقرار گمرک در خروجی اروند از استفاده مرزها و اسکله‌های غیر قانونی کوتاه شده، تولید و خط دهی می‌شود.

=منتقدان این روزها مرتب با نشان دادن ماشین‌های پلاک اروند سعی در القاء واردات کالاهای لوکس از طریق مناطق آزاد به کشور و استان دارند، در صورتی که امتیاز واردات خودرو اروندی به خوزستان با درخواست مردم و استانداران وقت بوده و از اساس ساکنان و مدیران و دست اندرکاران اروند با این موضوع در کل موافقت از نخست نداشته‌اند، در قبال خودروهای بی‌کیفیت داخلی خودرو پلاک اروند نه به عنوان کالای لوکس که به عنوان امتیازی برای ساکنان خوزستان در شرایط سخت زیست محیطی و آب و هوایی فعلی در نظر گرفته شده است.

منطقه آزاد اروند از این پس در آینه برنامه 5 ساله

-طبق آنچه برنامه 5 ساله متولیان منطقه آزاد اروند و بازار این منطقه می‌باشد، استفاده از موقعیت خرده فروشی و همراه مسافری با تقویت زنجیره تامیین در منطقه منجر به تقویت شرایط گردشگری طبیعی و گردشگری تفریحی در منطقه آزاد اروند با ایجاد زیر ساخت‌های لازم و تشویق بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در این زنجیره خدمات و فراهم آمدن فرصت سرمایه‌گذاری خارجی در بخش تولید خواهد شد.

- صدایی که امروز تلاش در تخریب موقعیت و فرصت آبادان و خرمشهر دارد ریشه در دو تفکر دارد، نخست تفکری که منافع شخصی و متامع سیاسی خود را بر منافع عمومی مردم آبادان ترجیح می‌دهد و متاسفانه در موضوع استقرار گمرک در خروجی و فرصت پیش آمده به جای اینکه در جهت همدلی باشد به دنبال گرو کشی سیاسی است، صدای دوم صدای دلالان و قاچاقچیانی می‌باشد که پیش از استقرار گمرک در خروجی اروند با سوء استفاده از فرصت موجود کالاهای خود را از طریق بعضی مبادی ورودی غیر قانونی به صورت عمده وارد کرده و از منطقه خارج می‌کردند و امروز با این موضوع امکانشان را از دست داده‌اند.

چه کسانی با چه انگیزه‌ای بر خلاف نظر دولت مردم اروند را متهم به قاچاق می‌کنند!؟

-اما اینکه بعضی افراد از مجلس این روزها منطقه آزاد را متهم به قاچاق می‌کنند، جای طرح این موضوع را دارد که کدام منطقه آزاد مبداء ورود قاچاق است، منطقه آزادی که پیش از آزاد شدن، در مرز بوده و در دوره سه رئیس جمهور قبلی بارها از سوی روئسای دولت تاکید شده بود بعضی جریان‌ها و افراد با سوء استفاده از فرصت مرزی و امکانات و لابی‌های خود از این مبادی اقدام به قاچاق سازمان یافته می‌کنند، یا مناطق آزادی که با تاسیس این سازمان و رویکرد توسعه و ایجاد فرصت برای افزایش برخورداری مردم تلاش کرده و اتفاقاً آن دروازه ورود کالای قاچاق در شکل سازمان یافته را با محصور شدن، ایاجد دروازه و ورود دستگاه‌های کنترلی گرفته‌اند، کدام یک از این مناطق مبنای قاچق هستند؟ به نظر می‌آید منتقدان مجلسی مناطق آزاد در بحث قاچاق موضوع را اشتباه درک کرده‌اند. مناطق آزاد مانع واردات قاچاق به کشور هستند اما موقعیت مرزی آنها فرصت برای قاچاق چیان سازمان یافته از سال‌ها قبل بوده است.

-اما نکته دیگر در بحث مناطق آزاد که این روزها خیلی به آن اشاره می‌شود این است که چرا این مناطق به توسعه شهری توجه می‌کنند و در بحث تولید سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. جهت اطلاع طرح کنندگان این بحث باید بگوییم اساساً درز موضوع اروند تاسیس این منطقه رویکرد کل نظام برای خارج کردن بحث توسعه شهری آبادان و خرمشهر از بن بست بوده، وگرنه مشکل این مناطق با تبدیل شدنشان به کمپ موقت کارکنان شرکت‌های تولیدی حل نمی‌شود. استراتژی نظام برای آبادان و خرمشهر احیاء موقعیت قبلی آنها به لحاظ شهری و جمعیتی است.

نگاه به تولید و سرمایه‌گذاری در بحش تولید ممکن نخواهد شد مگر با توجه به تقویت زیر ساخت‌های سرمایه و بازار و زنجیره ارزش افزوده خدمات در این مناطق، منتقدان بدون تردید فاقد شناخت کافی در خصوص ریشه و عمق مسائل در اروند هستند.

جمع بندی:

منطقه آزاد اروند، نه متعلق به سازمان اداره کننده آن که متعلق به مردم آبادان و خرمشهر است، کسانی که با استقرار گمرک در خروجی و اعطاء امتیازی که حق مردم این منطقه بوده مشکل دارند و تلاش می‌کنند با سوء استفاده از بیانات مقام معظم رهبری که اشاره مستقیم داشته‌اند در موضوع قاچاق مسئله کولبری و خرده فروشی و ته لنجی در این مناطق نیست بلکه مسئله میلیاردها دلار قاچاق سازمان‌یافته و رقابتی در کشور است که در دست عده‌ یا جریانی خاص می‌باشد، باید متوجه باشند، امروز مردم آبادان و خرمشهر در شرایطی بسیار سخت زندگی می‌ند، هزینه فراوان جنگ و سپس عدم تحقق کامل بازسازی و سالهای تحمل برای تحقق جاری شدن قوانین مناطق آزاد شرایطی را به وجود آورده که این مردم به هر جریان، شخص، نماینده یا گروهی که در جهت منافعی خاص یا هر نوع گرو کشی سیاسی و غیر سیاسی قصد پایمال کردن حقوق ایشان را داشته باشد واکنش جدی نشان می‌دهند.

مردم آبادان، بازار آبادان، مردم خرمشهر و بازار خرمشهر نه تنها قاچاق‌چی نیستند که درکی درست از فرصت و موقعیت خود دارند، قاچاقچی آن عده و گروهی هستند که با سوء استفاده از شرایط موجود منافعشان در گرو توسعه نیافتن آبادان و خرمشهر و فقر و تنگدستی مردم منطقه است، کسانی که ترجیح می‌دادند گمرک درخ روجی مستقر نشود تا منافع محدود و مختصر خود را محقق کنند، از حق این مردم ببرند و در نبود نظارت کافی صدها کانتینر خود را از منطقه خارج کرده و حق مردم را ضایع کنند. انشاالله دست این قاچاق‌چیان با توجه هب بیانات مقام معظم رهبری و تشدید شرایط کنترلی و استقرار گمرک در خروجی اروند کوتاه خواهد شد.  

 

 

انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
0
0
درود وصد درود برفیدوس ونگارنده بخاطرروشنگری ورساندن صدای ما مردم ابادان وخرمشهربه مسولین.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
0
0
درود وصد درود برفیدوس ونگارنده بخاطرروشنگری ورساندن صدای ما مردم ابادان وخرمشهربه مسولین.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
0
0
درود وصد درود برفیدوس ونگارنده بخاطرروشنگری ورساندن صدای ما مردم ابادان وخرمشهربه مسولین.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
0
0
درود وصد درود برفیدوس ونگارنده بخاطرروشنگری ورساندن صدای ما مردم ابادان وخرمشهربه مسولین.
همشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۷
0
0
گناوه شده کانال رسمی قاچاق
نه منطقه آزاد هست نه منطقه ویژه
فقط یه اسکله که لنج پهلو می گیره و جنس از ماهواره تا شامپو چینی کپی تخلیه می شه
Histats.com START (standard) Histats.com END