آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۷۳۵۰
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۹
لاريجانی در كنفرانس خبری :
علی لاریجانی در نشست خبری در پاسخ به سئوالی مبنی بر ائتلاف نانوشته او و روحانی در انتخابات گفت: من رفیق آقای روحانی هستم. در انتخابات بنای بر دخالت ندارم. در انتخابات مشارکتی نمی‌کنم. مصلحت نمی‌دانم که به خاطر انتخابات همه بخش‌های کشور درگیر شود.
به گزارش فیدوس، علی لاریجانی در آغاز نشست خبری خود با اشاره به روند بررسی برنامه ششم توسعه در مجلس اظهار کرد: تلقی مجلس این است که در برنامه اهداف کمی، کیفی و کلان کشور در نظر گرفته شود تا پایه ارزیابی قرار گیرد و نحوه نظارت هم خارج از روش های سلیقه ای مشخص شود.

وی تصریح کرد: این روشی که در مجلس و کمیسیون های مختلف، مرکز پژوهش ها و کمیسیون تلفیق انجام دادند، اهداف کمی و کیفی را در نظر گرفتند که در طول اجرای پنج سال برنامه تلاش های لازم در این زمینه صورت گیرد.

رئیس قوه مقننه افزود: یکی از مسائل کشور بهره وری کم است و با توجه به پیش بینی رشد ۸ درصد، ۲.۸ درصد آن از طریق بهره وری خواهد بود و برای اینکه به نرخ رشد ۸ درصد برسیم باید سرمایه گذاری‌های سالم از طریق فاینانس انجام شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه باید تولید ملی کشور از فضای بهتری برخوردار شود، گفت: یکی از مسائلی که در کشور مطرح است، این است که طرح آمایش سرزمینی کلان در کشور نداریم. مدیرانی که کار می کنند ریزه کاری های استان ها را به خوبی استانداران نمی شناسند، لذا سهم بودجه عمرانی استان ها کاهش یافته بود که در برنامه ششم آن را ۳۰ درصد تعیین کردیم تا از طریق شورای برنامه ریزی استان ها اختصاص پیدا کند.

وی همچنین با اشاره به اختصاص ۳ درصد از درآمد حاصل از نفت و گاز به مناطق نفت خیز کمتر توسعه یافته گفت: همچینن در قانون برنامه پیش بینی شده که ۳۰ درصد از منابع نفت و گاز ورودی به صندوق توسعه ملی را با مشارکت سازمان های توسعه ای به سمت نقاط کمتر توسعه یافته اختصاص دهیم تا این مناطق مورد حمایت قرار گیرند.

وی همچین با اشاره به مساله بدهی های دولت گفت: سقف بدهی دولت یکی از مسائلی است که مطرح شده و در بودجه ۹۶ نیز پیش بینی کردیم تا از طریق اوراق مشارکت این مساله سامان یابد، این یک لایحه ای است که باید به آن پرداخته شود، البته در قانون برنامه نیز برای بدهی دولت سقف گذاشته ایم.

لاریجانی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات مطرح در قانون برنامه ایجاد ساز و کار های شفاف برای مقابله با فساد است برای نمونه یکی از معضلاتی که موسسات اعتباری مثل میزان و .... ایجاد کرده اند اختیاراتی را در دو ماده به بانک مرکزی دادیم که با متخلفین برخوردهای لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به حل مساله حاشیه نشینی اظهارکرد: مهاجرت ها یکی از معضلات اجتماعی است و نگاه مجلس حل ریشه‌ای این مسائل می باشد. از همین رو در راستای سرمایه گذاری و به گردش درآوردن چرخه اقتصادی روستا متمرکز شدیم تا برنامه توسعه و اشتغال زایی انجام شده و ساماندهی صورت گیرد.

لاریجانی با بیان اینکه ۱۰ درصد صندوق توسعه ملی را به بخش کشاورزی داده ایم، گفت: وامهای دریافتی کشاورزان باید به گونه ای باشد که بتواند جبران خسارت آنها را کند.

رئیس مجلس مساله آب را بحرانی برای کشور عنوان کرد و گفت: این موضوعی است که در برنامه به آن توجه کرده‌ایم البته هنوز جای کار دارد زیرا ۹۰ درصد آب کشور به مصرف کشاورزی می رسد، روش هایی مانند توسعه آبیاری نوین، تغییر الگوی کشت و شیرین کردن آب دریا برای استان هایی که هم مرز هستند پیش بینی شده است و در مورد شیرین کردن آب دریا نیز اقداماتی انجام شده و در قانون هم آمده که ۳۰ درصد آب مورد نیاز استان های ساحلی از طریق دریا انجام شود.

لاریجانی با تاکید بر مساله محیط زیست در قانون برنامه ششم گفت: احیای تالاب ها و احیای جنگل ها از مهمترین بخش هایی است که در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است.

برداشت های غیرقانونی سالهای ۸۶ تا ۹۱ زیر ذره بین مجلس

وی گفت: برداشت های غیرقانونی خارج از چارچوب بودجه که بین سالهای ۸۶ تا ۹۱ انجام شده است در کمیته‌ای که مجلس با مشارکت وزارت خانه های مرتبط تشکیل داده زیر ذره‌بین قرار می‌گیرد و با متخلفان برخورد خواهد شد.

لاریجانی اظهار کرد: در چارچوب برنامه توسعه آلودگی هوا مورد توجه قرار گرفت و مقرر شد با توجه به اینکه موتورسیکلت ها شش برابر خودروها آلودگی ایجاد می‌کنند به تدریج و هر ساله ده درصد از این موتورها برقی شوند. همچنین ده درصد از منابع صندوق توسعه نیز به صنعت اختصاص یافت و توسعه معادن به خصوص در استان ها که مورد غفلت قرار گرفته در قانون برنامه تاکید ویژه ای به آن‌ها شده است.

وی افزود:  حضور بخش خصوصی در حوزه نفت و گاز نیز از دیگر مسائلی است که بر اساس قانون برنامه به آن توجه ویژه ای شده و دولت الزام شده به منظور بهره برداری از گازهای همراه با استخراج نفت بخش خصوصی وارد شود و در این بخش فعالیت کند و حمل و نقل ریلی نیز با اختصاص یک درصد از منابع فروش نفت و گاز در برنامه مورد توجه قرار گرفت؛ همچنین مناطق حاشیه ای نیز باید ده درصد کاهش یابد و سه میلیارد دلار نیز برای مقاوم سازی مدارس از محل حساب ذخیره ارزی در طول سالهای اجرای برنامه پیش بینی شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم الکترونیکی شدن خدمات دستگاه های دولتی گفت :‌دستگاه ها موظف شدند تا سال سوم اجرای برنامه تمام خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه کنند و فارغ التحصیلان دانشگاهی هم در برنامه ششم توسعه جایگاه ویژه ای برای اشتغال و تسهیلات کارآفرینی به دست آوردند.

وی ادامه داد: ایثارگران فاقد مسکن نیز تسهیلات مسکن با سود ۴ درصد دریافت می‌کنند و پنجاه هزار نفر از ایثارگران در طول سالهای برنامه از تسهیلات مسکن برخوردار می‌شوند.

وی با اشاره به پیش بینی شکل جدید  نظارت قوه قضاییه در چارچوب برنامه ششم گفت:‌ برای قوه قضاییه شاخص های نظارتی روشنی تعریف شده تا عملکرد آن قابل ارزیابی باشد؛ همچنین این قوه موظف شد به صورت سالانه دریافتی مقامات و مسئولان را مورد بررسی قرار دهد و آن را به مجلس ارائه دهد.

با رد مصوبه مجلس از سوی مجمع تشخیص برای حقوق‌های نجومی باید لایحه جدیدی ارائه شود

علی لاریجانی در خصوص ساماندهی حقوق های نجومی گفت:‌ مجلس جایی بود که موضوع بررسی حقوق های نجومی را به صورت جدی دنبال کرد و دیوان محاسبات صد هزار مدیر را مورد بررسی قرار داد که از این میان 397 نفر اضافه دریافتی داشتند که ملزم به بازگشت شدند و متخلفان نیز در دادگاه دیوان محاسبات پرونده ای دارند و در حال رسیدگی است.

وی افزود:‌ در بحث حقوق های نجومی حقوق و مزایای مستمر که در قانون، سقف برای آن پیش بینی شده مسئله اصلی نبود بلکه مزایای غیرمستمر محل بحث بود که مجلس برای آن‌ها سقف قرار داد. اما متاسفانه در جامعه به شکل دیگری منعکس شد و متاسفم برای برخی ها که این موضوع را وارونه جلوه دادند. البته مصوبه مجلس در این خصوص از سوی مجمع تشخیص رد شد و باید دولت برای آن لایحه جدیدی ارائه کند.

علی لاریجانی در بخش دیگری از صحبت های خود در خصوص لایحه بودجه 96 نیز گفت:‌ بودجه 96 در مجلس 6/5 درصد نسبت به پیشنهاد دولت افزایش داشته است و 73 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی در این بخش پیش بینی شده است. همچنین سهم واریزی به صندوق توسعه نیز از 20 درصد دولت به 30 درصد افزایش یافته است.

وی افزود:‌ هزار میلیارد تومان برای آبیاری زمین، هزار میلیارد تومان برای آب روستاها و 100 میلیون دلار از منابع صندوق برای بحث ریزگردها پیش بینی شد و توجه ویژه ای نیز به بخش اوراق مشارکت صورت گرفت و برای آن سقف تعیین شد تا دولت ها دائما بدهکار نباشند.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: برای هدفمندی یارانه ها هم مقرر شد افراد برخوردار از هدفمندی استفاده نکنند و اقشار کم برخوردار و تحت حمایت نهادهای حمایتی سهم بیشتری از هدفمندی داشته باشند. همچنین بر اساس بودجه 96 اگر بخش خصوصی 20 درصد بر طرح های عمرانی سرمایه گذاری کند 20 درصد نیز از محل منابع تملک دارایی به آن اختصاص یابد و بانک ها نیز تسهیلاتی را برای اتمام این پروژه ها به بخش خصوصی پرداخت می‌کند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در بخش معافیت ها، معافیت هایی برای فعالان عرصه گردشگری پیش بینی کردیم. همچنین حقوق تا دو میلیون تومان نیز از پرداخت مالیات معاف شدند و سرمایه گذاری اشتغال نیز تسهیلات دریافت می‌کند.

از ورود سلایق مختلف در شوراها استقبال می‌کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال ایسنا درباره اینکه برخی مقامات در روزهای اخیر در مورد عملکرد مجلس و هیات نظارت بر انتخابات شوراها ابراز نگرانی و شبهاتی را مطرح کرده اند، این مساله چه تاثیری در فضای انتخابات دارد؟ گفت: بعید می دانم. چنین شبهه ای را ندیدم، سیستم مجلس برای این است که هر چه بیشتر افراد حضور داشته باشند و ما در مجلس هم نحوه نظارتمان این است که مانع از حضور سلایق نشویم و حتما از ورود سلایق مختلف در شوراها استقبال می کنیم.

لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا طرحی بوده که تاکنون مجلس دهم به آن نپرداخته و قرار است در دستور کار قرار دهد؟ گفت: بله طرح های زیادی وجود دارد،‌ باید به آنها رسیدگی می کردیم اما به دلیل در دستور کار بودن بودجه و برنامه نرسیدیم از جمله لایحه هوای پاک که موضوع مهمی برای کشور است.

رئیس قوه مقننه افزود: خوشبختانه قانون استاندارد تصویب شده و مراحل آخر آن بین مجلس و شورای نگهبان را می گذراند، لذا مسائلی از این دست ان‌شاءالله در سال آینده در دستور کار قرار می گیرد.

وی در مورد مصوبه مجلس در بودجه مربوط به قانون حدنگار گفت: این مساله خیلی روشن نیست که چقدر ضرر می رساند لذا ما تصمیماتی در مجلس در راستای کمربند فضای سبز یا احیای جنگل ها و مراتع گرفته ایم که کمک می کند مساله محیط زیست حل شود. همچنین بودجه ای برای مساله گرد و غبار و محیط زیست  در قوانین برنامه و بودجه پیش بینی شده است لذا این مساله حدنگار نیز در مجلس رای آورده و در حال پیگیری هستیم که لطمه ای به طرح کاداستر نخورد.

مصلحت نمی‌دانم به مسائل انتخاباتی ورود کنم

لاریجانی گفت: به عنوان کسی که رئیس مجلس است مصلحت نمی دانم به مسائل انتخاباتی ورود پیدا کنم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مربوط به ساز وکارهای انتخاباتی اصولگرایان و معرفی چهره های شاخصی در جبهه نیروهای مردمی و اینکه زمان تشکیل این جبهه آیا به سراغ وی(لاریجانی) هم آمده اند یا خیر گفت: برداشتم این است مسائل کشور مخصوصا در حوزه اقتصاد پیچیده بوده و باید برای آن وقت گذاشت. بنده از بعد از نماز صبح تا آخر شب مشغول کار مجلس هستم و واقعا فرصت پیدا نمی کنم، از طرفی اولویت خودم هم نمی‌دانم ضمن اینکه با عنوان کسی که رئیس مجلس است مصلحت نمی دانم به مسائل انتخاباتی ورود کنم. اینکه آیا در مورد این جبهه به من خبر داده ‌ند یا نه باید بگویم خبر نداده اند و تشکر هم می‌کنیم که خبر ندادند.

رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اقدامات مجلس در حوزه اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: مجلس گزارش اقدامات خود در حوزه اقتصاد مقاومتی را شسته و رفته ارائه داد و اینکه کدام مواد چه کمکی به اقتصاد مقاومتی می کند، ما گزارش خود را ارائه کرده ایم. در دولت هم ستادی تشکیل شده، مشغول کار هستند. فکر می کنم حرکتی که شروع شده باید حمایت کنیم تا در سال آینده نتایجی بهتری بگیریم.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره روابط بین ایران ومصر و از سرگیری روابط دو کشور گفت: مصر و ایران کشورهای با سابقه و تمدنی قوی هستند و از یک رشد یافتگی خوبی در جهات مختلف برخوردارند. همیشه توجه این بوده که روابط ایران و مصر منطقی باشد، البته پس از کمپ دیوید دچار نقص در روابط شدیم، لذا هر اقدامی که منجر به روابط عادی و دوستانه شود، استقبال می کنیم.

لاریجانی در ادامه درباره خلاء های قانونی مربوط به مسائل اقتصادی اظهار کرد: خلاء های قانونی زیادی نداریم زیرا قوانین مهمی در مجلس مربوط به بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع تولید مصوب شده است و فکر می کنم ستاد اقتصاد مقاومتی که در دولت به وجود آمده گام های خوبی را شروع کرده اند و تصورم این است که چند سالی مستمر روی این مضوع کار کنیم زیرا برخی از کارخانجات ما خوابیده بودند اما اکنون راه افتادند البته هنوز مشکل رکود وجود دارد که باید روی آن کار کنیم.

لاریجانی در ادامه اظهار کرد: در سال 91 و 92 تشنجات اقتصادی شدید داشتیم، در حد 40 درصد تورم بوده اما اینها را الان نداریم و به نظر می رسد که فکر و کار انجام شده و تاثیر هم داشته است و بسیاری از کارخانجاتی که تعطیل بوده اند راه افتاده اند اما همچنان مشکلات اقتصادی وجود دارد و تمرکز حکمرانان باید همچنان مساله اقتصادی باشد.

لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مربوط به نقش مناطق آزاد در اقتصاد ملی و اینکه چه نقشی می تواند در توسعه اقتصادی داشته باشد گفت: در این زمینه دولت لایحه ای را برای مناطق آزاد در نظر گرفته و فکر می کنم سال آینده در دستور مجلس قرار می گیرد. ما در بحث مناطق آزاد باید نقاط مثبت و منفی را از یکدیگر تفکیک کنیم البته آنقدری که انتظار بود تحرک نداشتند و این اشکال است و در جلسه ای هم که با آقای ترکان داشتیم این مساله را قبول داشتند و مطرح کردیم که اگر مناطق آزاد وجهه صادراتی بگیرد مجلس مشوق های لازم را هم در نظر خواهد گرفت.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه کمیته روابط خارجی مجلس وظیفه نظارتی  را در بحث سفرا هم دارد و موضع قاطعی را در مورد سفرای کشورهای سوریه، عمان و یمن اتخاذ نکرده گفت: باید پیگیری شود، بنده قبول دارم که باید زودتر اقدام کنند و حل شود.

رئیس مجلس در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به اینکه صحبت های ضد و نقیضی نسبت به کاندیداتوری آیت‌الله رئیسی تولیت آستان قدس رضوی برای انتخابات سال آینده مطرح می شود که از طرفی جبهه جمنا، وی را در صدر لیست خود قرار می دهد، از طرفی دفتر ایشان مساله را تکذیب می کنند، آیا مشکلی به لحاط استعفا وجود دارد یا خیر؟ گفت: من در این زمینه بی تقصیرم، مشکلی از نظر استعفا ندارد، می توانند حضور پیدا کنند.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری مربوط به نحوه قانون مقررات زدایی و اینکه چرا مجلس نقش نظارتی خود را در سوال یا استیضاح وزیر اقتصاد انجام نداد؟ گفت: قبول دارم ابتدا خوب شروع کرده اند اما جدی ادامه پیدا نکرد و مطابق قانون کمیته ای برای مقررات زدایی باید تشکیل شود و فشار بیشتری به کسی که می خواهد سرمایه گذاری کند و تا این اندازه مقررات دست و پاگیر وجود دارد، وارد نیاید.

لاریجانی درباره عملکرد دولت در اجرای اقتصاد مقاومتی گفت: رشد خوبی را در خودکفایی گندم و تولید و فروش نفت داشته ایم و سرمایه گذاری هایی هم در پارس جنوبی انجام می شود و همین طور اقدامات در وزارت بهداشت انجام شده که باید بخش های مختلف را باز هم تفکیک کنیم و در بعضی از بخش ها می توان خوب ارزیابی کرد.

وی در مورد اظهاراتی که اخیرا در منطقه نسبت به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مطرح شده گفت: شاید در نظر برخی کشورها چنین چیزی بوده اما بعید می دانم که موفق باشند. شما به صحبت های نتانیاهو با پوتین توجه کنید که اجازه نمی دهند صلح در منطقه ایجاد شود. حرفی که رئیس رژیم صهیونیستی زده است نشان می دهد ماجراجویی هایی که در منطقه انجام شده است هدف پشت صحنه داشته است.

برجام تصمیم درستی بود/ ترامپ و همکارانش حواسشان را جمع کنند

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در ادامه نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی اظهار کرد: بهتر است ترامپ و همکارانش اشتباهات گذشته را تکرار نکنند و حواسشان جمع باشد که در منطقه چطور رفتار می‌کنند و خسارت هایی که از جنگ افروزی های قبلی که به آن‌ها وارد شده را مدنظر داشته باشند و در برخورد با تروریست نیز باید با مراقبت ورود کرد و نباید پابرهنه به آن وارد شد. بلکه باید روشی عقلانی و درست در پیش گرفته شود و طبق ادعای یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا، گروه های تروریستی که خودشان ایجاد کرده اند را جمع کنند و این می‌تواند کار مهمی باشد.

وی در خصوص تاثیر برجام در عملکرد دولت در این باره گفت: طرف های خارجی شیطنت هایی انجام دادند اما در مورد جذب سرمایه گذاری کارهایی انجام شده و طبق آخرین گزارشات 9 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی عملیاتی شده که شاید شما بگویید این کم است اما برای شروع می‌تواند کم باشد اما در عین حال باید زمینه های سرمایه گذاری در داخل و در حوزه دیپلماسی مهیا شود و توجه به این موضوعات از اهمیت بالایی برخوردار است. البته اتفاقات خوبی نیز نظیر خرید ایرباس و تامین سرمایه برای این بخش انجام شده و این سرمایه گذاری ها باید در برخی کارخانجات هم انجام شود.

وی افزود:‌ عملکرد دولت دارای بخش های مختلفی است. دولت در برخی زمینه ها موفق عمل کرده و بخش های کشاورزی، بهداشت و سیاست خارجی از جمله این بخش هاست که به شکل مطلوبی از سوی دولت به آن توجه شد البته در حوزه سیاست خارجی با توجه به شناخت رئیس‌جمهور از این حوزه و سابقه فعالیت ایشان عملکرد مطلوب دور از ذهن نبود، اما در بخش اقتصادی باید ستاد اقتصادی دولت در آینده با انسجام بیشتری همراه شود و هماهنگ تر عمل کند.

وی تصریح کرد: برجام در زمان خود تصمیم درستی بود و منافعی را برای ما به همراه داشت و در برخی زمینه ها نیز باید دقت بیشتری شود اما در کلان موضوع با توجه به شرایط، برجام تصمیمی صحیح بود که می بینید همه در عرصه بین‌الملل به آن تاکید دارند که نباید زیرپا گذاشته شود.

رفیق روحانی‌ام

رییس‌مجلس در خصوص نحوه عملکرد خود در عرصه انتخابات و حمایت از روحانی گفت:‌ من رفیق آقای روحانی هستم اما اینکه در انتخابات فعالیت کنم به مصلحت قوه مقننه نمی بینم و در این حوزه فعالیتی ندارم و حرف هایی که گفته می‌شود منطبق بر واقعیت نیست.

وی در پاسخ به سوالی در مورد گزارشات دولت در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت:‌ گزارشات دولت در ستاد اقتصاد مقاومتی برای ما ارسال می‌شود و این نیست که هیچ گزارشی وجود نداشته باشد و ما نسبت به آن بی اطلاع نیستیم؛ اما درقضاوت در این خصوص باید وضعیت سالهای 91 و 92 و تنش ها در بخش اقتصادی و حجم بدهی‌ها مورد توجه قرار گیرد و ببینیم دولت چه چیزی را به ارث گذاشت و توجه کنید که حل این مسائل ساده نیست و دولت تلاش های زیادی انجام داده و شاهدیم این تورم کنترل شد. اما چیزی که مهم است این است که برای حل مسائل و رسیدن به مطالبات رهبری باید چند سال به طور مجاهدانه در عرصه اقتصاد فعالیت شود.

لاریجانی در ادامه با اشاره به موضوع مصوبه مجلس در مورد دریافتی مدیران گفت:‌ مجمع باتوجه به اینکه دولت گفته بود در لایحه قانون خدمات کشوری موضوع حقوق ها را خواهد دید تصمیم گرفت که این مصوبه را حذف کند اما قطعا و در ادامه ما به آن ورود خواهیم کرد و ناراحتی من از برخی اظهارنظرها در خصوص مصوبه مجلس بر می گشت به لحنی که برخی‌ها این اظهارنظر را برای مورد خطاب قرار دادن مجلس برگزیده بودند که ادبیاتی نادرست و خارج از شان مجلس بود.

لاریجانی در خصوص سوال خبرنگار دیگری در مورد نگاه جمهوری اسلامی ایران به روابط با همسایگان گفت:‌روابط ما با همسایگان و کشورهای اسلامی مبتنی بر عقلانیت و مسالمت است. حتی ممکن است برخی کشورها در گذشته جفاهایی به ما کرده باشند اما نگاه جمهوری اسلامی ایران برخورد مسالمت آمیز و همدلانه با کشورهای منطقه و اسلامی است و در این چارچوب حرکت می‌کند و سفر رئیس‌جمهور به کویت نیز در همین راستا بود.

وی در ادامه با اشاره به موضوع ممنوع التصویری رئیس‌جمهور دولت اصلاحات تصریح کرد: اگر قانونی در این موضوع باشد باید از طریق مجلس به تصویب رسیده باشد. اما بالاخره جایی برای این موضوع تصمیم گرفته است.

رئیس قوه مقننه افزود:‌ طرحی از سوی تعدادی از نمایندگان برای گفت‌وگوهایی بین جریان های مختلف ارائه شده و ما مشکلی با آن نداریم چرا که در مجلس جریان ها و نگاه های مختلفی وجود دارد که در عین حال روابط برادرانه ای نیز با یکدیگر دارند و مسائل سرجای خودش در این چارچوب های مختلف مطرح می‌شود و این شان مجلس است که همه گروه ها و جریان ها در آن فعالند.

جوسازی ها علیه مجلس تاثیری در مسیر حرکت ما ندارد

رییس مجلس گفت: جوسازی ها در خصوص عملکرد مجلس تاثیری بر مسیر حرکت ما ندارد و مجلس راه خود را می پیماید.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در ادامه دومین نشست خبری خود در مجلس دهم در آستانه سال نو در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری آذربایجان در مورد تنش میان دو کشور ارمنستان و آذربایجان خاطر نشان کرد: همیشه ما به این دوکشور توصیه کردیم که منطقه ظرفیت تنش را ندارد و برای هر دو طرف مضر است که تنش جدیدی در منطقه ایجاد شود و در شرایط فعلی ما معتقدیم جنگ افروزی صدمات زیادی را به امنیت منطقه می زند و این دو کشور نیز باید به این موضوع توجه کنند و اجازه چنین اتفاقاتی را ندهند.

وی در ادامه با انتقاد از بودجه فرهنگی در بودجه 96 گفت:  در برنامه ششم بخش فرهنگی در لایحه دولت ضعیف بود و سه ماده داشت که مشخص بود چه مطالبه ای برای آن پیش‌بینی شده، اما مجلس فصلی را برای بخش فرهنگ در برنامه ششم پیش بینی کرد اما در کل باید به بخش فرهنگ توجه بیشتری شود و من از بودجه فرهنگی در لایحه بودجه 96 راضی نیستم و این مسئله باید به طریقی جبران شود .

لاریجانی در خصوص  وضعیت نابسامان صندوق های بازنشستگی گفت:‌ صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی حدود 100 هزار میلیارد معوقه دارد که مبلغ کوچکی نیست و این بدهی باید پرداخت شود . صندوق بازنشستگی فولاد هم همین مشکلات را دارد  و ما در  برنامه برای حل این موضوع پیش بینی هایی داشتیم اما قطعا کافی نیست . مشکلات صندوق بازنشستگی جدی است و همچنان باید به آن ها کمک شود.

وی افزود:‌ برخی صحبت ها از سوی جریانی خاص نشان می دهد که آن‌ها اصولگرای ناب نیستند البته اصولگرایان هرکدام نگاه های مختلفی دارند و طیف متفاوتی از اصولگرایان وجود دارد. اما آنچه که راه حل مسائل کشور است چیزی است که رهبری به آن تاکید داشتند یعنی اصولگرایی اصلاح‌طلبانه و ما نیز به این قائلیم  و معتقدیم برخی رفتارها از سوی جریانات سیاسی نادرست و غیرواقع بینانه است، اما در خصوص ماهیت  جریان جمنا ما به ماهیت کار کاری نداریم و اصل کار نادرست نیست. اما جوسازی ها در خصوص عملکرد مجلس تاثیری بر مسیر حرکت مجلس ندارد و مجلس راه خود را می پیماید.

مواضع دولت ترکیه باید از آراستگی برخوردار باشد

رئیس مجلس گفت: مواضع دولت ترکیه باید از آراستگی برخوردار باشد. در برخی موارد در سطح روابط همسایگی ما نبوده است.

به گزارش ایسنا، رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه نشست خبری در مورد مسئله سوریه نیز اظهار کرد: در سوریه جز این نیست که مردم سوریه خودشان می خواهند کشورشان را اداره کنند و ما منفعتی نداریم، عده ای می خواهند عقاید خودشان را تحمیل کنند. نباید انتظار داشته باشیم از کشوری که مردم سالاری دینی دارند ما موضعی نداشته باشیم. جمهوری اسلامی ایران راهبرد منطقی در این امور دارد.

وی درباره اینکه آیا مجلس و رئیس مجلس در خصوص تجمع هایی که مقابل مجلس انجام می‌شود پیگیری های لازم را به عمل می آورد؟ گفت:‌ این مسئله سازوکارهای خود را دارد. افرادی که جمع می‌شوند درخواست هایی دارند و ما از آن‌ها دعوت می کنیم هم با نمایندگان حرف‌شان را می زنند و اگر نیاز به تغییر قانون یا طرح و لایحه ای دارد بسته به شرایط اقدامات لازم به عمل می آید. به عنوان مثال در مورد بازنشستگان صنعت فولاد دیدیم که اشکالشان وارد است و مجبور شدیم در قانون برنامه و همچنین بودجه برای آن فکری کنیم.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری مربوط به مجازات جایگزین اعدام در طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و اینکه رویکرد مجلس نسبت به این موضوع چیست؟ گفت: من هم موافق هستم تا در زمینه مواد مخدر تا جایی که امکان دارد از این ابزار استفاده نشود البته این مسئله سطح بندی دارد، ما کشوری همجوار افغانستان هستیم که قاچاقچی ها مواد مخدر را به داخل کشور قاچاق می‌کنند و حتما باید در مورد روش های مجازات و عوامل بازدارندگی تمهیداتی بیندیشیم. درباره سایر محکومین نیز برخی مستندات فقهی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشت.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا وزارت خارجه ایران و صدا و سیما مردم را از سفر به ترکیه منع می‌کنند در حالیکه در کشور عراق نیز اقدامات مشابهی مانند ترکیه انجام می‌شود؟ گفت:‌ ترکیه کشور همسایه و دوست ماست. ما سطح روابط تجاری بالایی با ترکیه داریم اما مثالی که با عراق مطرح می کنیم قدری متفاوت است. زائرانی که از ایران به عراق می روند در مناطق امن هستند.

لاریجانی تصریح کرد: در ترکیه در بعضی نقاط تحرکاتی ایجاد شده و نگرانی هایی را ایجاد کرده که امیدواریم این مشکلات کاهش یابد. ما مجبور هستیم برای صیانت از مردم مان هشدارهایی بدهیم که به جاهایی بروند که از امنیت برخوردار باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود:‌ مواضع دولت ترکیه باید از آراستگی برخوردار باشد. در برخی موارد در سطح روابط همسایگی ما نبوده است.

وی همچنین در رابطه با از سرگیری روابط ایران با عربستان گفت:‌ در این زمینه ما پیگیری های خود را انجام می دهیم. مسئله یمن موضوع مهمی است و امیدواریم دولت عربستان پس از دو سال درگیری جنگ نابرابر رفتارش را درست کند.

لاریجانی اظهار کرد: ما پیگیر مسائل هستیم. آن‌ها هم باید چارچوب ها را رعایت کنند. مسئله منا از مسائلی بود که ناراحتی ایجاد کرد.

رئیس قوه مقننه در پاسخ به آخرین سوال نشست خبری خود مبنی بر اینکه آیا مدیران دوتابعیتی در مجلس وجود دارند؟ گفت: ما در مجلس چنین چیزی نداریم، مسایلی مطرح شده که باید وزارت اطلاعات گزارش لازم را ارائه دهد. وقتی گزارش دادند می توانیم نظر دهیم. بحث بر سر این است که می گویند چنین چیزی وجود دارد. دولت هم جواب داد و نفی کرد. لذا در حال پیگیری هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان از خبرنگاران حاضر در جلسه سپاسگزاری کرد و گفت:‌ در زمان رسیدگی مجلس به لوایح برنامه ششم و بودجه 96 تلاش کردید. از همه شما تشکر می کنیم که به موقع اخبار را منتشر کرده اید و همیشه نسبت به مجلس خوبی دیده ایم ضمن اینکه عید سعید نوروز را پیشاپیش تبریک گفته ان‌شاء‌الله سال خوب و خوشی داشته باشید.
منبع: ایسنا
Histats.com START (standard) Histats.com END