آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۷۰۱۸
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۲
افتتاح سامانه ساماندهی سهام عدالت
سبحانی هدف عمده توزیع سهام عدالت را بهینه کردن توزیع درآمد در کشور و مشارکت دادن همه مردم در اداره امور اقتصادی کشور عنوان کرد و افزود: این برنامه با به کارگیری راهکارهای خاص خود به تعدیل اقتصادی کارا در اقتصاد می پردازد.
به گزارش فیدوس: سامانه ساماندهی سهام عدالت صبح روز سه شنبه با حضور «علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی رونمایی شد.
سامانه ساماندهی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir از یک ماه پیش فعال و مرکز تلفن با شماره 83338 با 90 خط نیز آماده شده که بیشتر بین ساعات 9 تا 17 پاسخگوی پرسش های مشمولان درخصوص مرحله نخست ساماندهی سهام عدالت است.
«سیدجعفر سبحانی» مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی امروز (سه شنبه) در حاشیه این مراسم  هدف از توزیع سهام عدالت را گسترش مالکیت عمومی برای تامین عدالت اجتماعی، کاهش شکاف طبقاتی و حمایت از قشر کم بضاعت جامعه عنوان کرد. 
به گفته وی، با توجه به اهمیت موضوع و تاکید دولت تدبیر و امید بر عدالت اجتماعی، ساماندهی این طرح در دستور کار دولت یازدهم قرار گرفت و در نتیجه سیاست های دولت وصول سود سهام و واریزی آن به خزانه کشور معادل سه برابر دولت گذشته بوده است.

** هدف از توزیع سهام عدالت
سبحانی هدف عمده توزیع سهام عدالت را بهینه کردن توزیع درآمد در کشور و مشارکت دادن همه مردم در اداره امور اقتصادی کشور عنوان کرد و افزود: این برنامه با به کارگیری راهکارهای خاص خود به تعدیل اقتصادی کارا در اقتصاد می پردازد. 
وی اهداف این طرح را مشارکت مردم در آبادانی کشور، رشد و توسعه اقتصادی، فقرزدایی، ترویج فرهنگ سهامداری، به تعادل رسیدن ثروت در میان دهک‌های بالا و پایین، افزایش سهم بخش تعاون، اتکای خانوارهای نیازمند به خودشان، قطع دست مفسدان اقتصادی، روند سریع در خصوصی سازی از طریق واگذاری گسترده سهام شرکتهای دولتی، تفکیک مناسب تر وظایف حاکمیتی و بنگاه داری، سازماندهی کاراتر بنگاه های دولتی و کارآمد کردن دولت در عرصه وظایف حاکمیتی و... برشمرد. 

** تجربه عرضه عمومی سهام در سایر کشورها
مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی با اشاره به تجربه عمومی سهام در سایر کشورها گفت: با توجه به بررسی های صورت گرفته تجربه عرضه عمومی سهام به مردم در کشورها به دو روش بوده است.
وی ادامه داد: روش نخست خصوصی سازی گسترده در کشورهای توسعه یافته است که از طریق بورس های اوراق بهادار صورت گرفته و روش دوم عرضه عمومی سهام است که به خصوصی سازی کوپنی شهرت دارد و در بسیاری از کشورها ی بلوک شرق اروپا و کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق انجام شده است.
به گفته وی، این سیاست ابتدای دهه 1990 میلادی آغاز شد، اواسط دهه به اوج شکوفایی رسید اما پس از سال 1998 با بحران ایجاد شده کنار گذاشته شد و کشورهای کمونیستی موفق مانند چین با وجود چشم انداز های مثبت اجرای آن در دیگر کشورها برای گذر به اقتصاد بازار ، سیاست های دیگری در پیش گرفتند.

** ارزش سهام عدالت و مبالغ واریزی به حساب خزانه دولت 
سبحانی تصریح کرد: برگه سهام عدالت مورد تایید سازمان بورس اوراق بهادار منوط به تسویه بدهی سهام دار بابت 10 میلیون ریال(یک میلیون تومان) ارزش اولیه سهام بوده و براساس ارزش سهام عدالت در تابلوهای سازمان بورس و فرابورس ارزش پرتفوی سهام عدالت، معادل 20 میلیون ریال است. 
وی ادامه داد: از این تعداد شرکت، 35 شرکت بورسی و 25 شرکت غیربورسی است، ارزش قطعی برآورد کل شرکت ها نیز 412 هزار و 638 هزار میلیارد ریال و ارزش روز این شرکت ها 665 هزارو 138 هزار میلیارد ریال است. 
به گفته این مقام مسئول، با توجه به تکلیف سازمان خصوصی سازی درباره وصول سود سهام عدالت و واریز آن به حساب خزانه کل کشور، مجموع مبالغ واریزی به خزانه تا پایان شهریورماه 1392 مبلغ 61,241 میلیارد ریال بوده است که در طول مدت استقرار دولت یازدهم این رقم به مبلغ 24 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است که در نتیجه 70 درصد مجموعه واریزی به حساب خزانه کل کشور در دولت یازدهم محقق شد. 
وی گفت: وضعیت سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سالهای مالی 1385 تا تاریخ هفتم اسفندماه 1395 نشان می دهد که سود مصوب مجامع عمومی شرکت ها 310 هزار و 252 میلیارد ریال و سود دریافتی از شرکت ها 217 هزار و 449 میلیارد ریال است که رشد قابل ملاحظه ای را در دولت تدبیر و امید نشان می دهد. 

** سهامداران نهایی سهام عدالت 
مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی یادآور شد: با توجه به ماده یک بند 2 آیین نامه اجرایی در راستای افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون بر اساس توزیع سهام عدالت به افراد مشمول مقیم داخل، تصمیم گرفته شد سود این سهام به 6 دهک نخست که درآمد کمتری نسبت به چهار دهک دیگر دارند، پرداخت شود. شمار دریافت کنندگان در این 6 دهک نیز افزون بر 49 میلیون و 132 هزار و 251 تن اعلام شده و قرار است سود سهام در 18 مرحله به آنان پرداخت شود.
سبحانی افزود: مرحله نخست؛ مددجویان کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان فاقد شغل، مرحله دوم؛ روستاییان و عشایر کم درآمد، مرحله سوم؛ شاغلان و بازنشستگان دستگاههای اجرایی، مرحله چهارم؛ ایثارگران و خانواده شهدا، مرحله پنجم؛ زنان کارگر سرپرست خانوار (مشمول قانون کار)، مرحله ششم؛ مرحله تکمیلی روستائیان و عشایر، مرحله هفتم، خدام مساجد و حسینه ها و اماکن متبرکه، مرحله هشتم؛ طلاب حوزه های علمیه، مرحله نهم؛ بیماران خاص، مرحله دهم؛ کارکنان ستادهای نمازجمعه، مرحله یازدهم؛ کارکنان هیأت های تحریریه رسانه ها، مرحله دوازدهم؛ دست اندرکاران امر شناسایی و واگذاری سهام عدالت، مرحله سیزدهم؛ مددجویان و کارکنان مؤسسات خیریه، مرحله چهاردهم؛ فعالان قرآنی، مرحله پانزدهم؛ قالیبافان است.
منبع: ایرنا
Histats.com START (standard) Histats.com END