آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۶۰۲۸
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۵
گزارشی مستند از مسائل و مشکلات و تخلف در اداره بازار کنزالمال اروند
به گزارش فیدوس طی ماه‌های گذشته چندین مورد و چندین بار در خصوص مسائل موجود در بازار کنزالمال محدوده اروند مطالبی در این رسانه و پیشتر در رسانه‌های دیگر منتشر شده است، عمده موارد طرح شده در این مطالب بر می‌گردد به شرایط مدیریت، نحوه واگذاری و نظارت بر این بازار.

به گزارش فیدوس طی ماه‌های گذشته چندین مورد و چندین بار در خصوص مسائل موجود در بازار کنزالمال محدوده اروند مطالبی در این رسانه و پیشتر در رسانه‌های دیگر منتشر شده است، عمده موارد طرح شده در این مطالب بر می‌گردد به شرایط مدیریت، نحوه واگذاری و نظارت بر این بازار.

خروجی این پیگیری‌ها با دستور دبیر شورای عالی مناطق آزاد و گزارش بازرسی این مناطق خلع ید پیمانکار این بازار و برگزاری مزایده عمومی در خصوص آن بود، اما با اعلام این مزایده طی روزهای گذشته مشخص شد که به دلیل پاره‌ای مشکلات قانونی که تا صبح امروز قرار بر حل آن بوده است، واگذاری اسناد مزایده به متقاضیان هنوز مقدور نشده است، ضمن آنکه هنوز شرایط این مزایده نیز روشن نیست.

اما باید در نظر داشت مدیریت فعلی بازار کنزالمال بنا به شواهد و قرائن موجود علاوه بر بدهی 280 میلیارد ریالی به بیت‌المال و سازمان منطقه آزاد اروند صلاحیت ادامه اداره این بازار را هم ندارد، ایشان متاسفانه نه تنها در مدت مسئولیت خود باعث ایجاد فضایی نامناسب در سطح بازار اروند بوده‌اند که مشکلات متعددی در خود بازار داشته‌اند که در این مطلب به صورت مستند به آن پرداخته شده است.

در هر صورت آنچه روشن است اینکه سازمان منطقه آزاد اروند و متولیان قانونی آن بهتر است هرچه سریعتر نسبت به خلع ید پیمانکار نامبرده و برعهده گرفتن مسئولیت بازار تا زمان مشخص شدن برنده مزایده اقدام قانونی نمایند.

در کنزالمال چه می‌گذرد!؟

مجتمع‌های تجاری و تفریحی یکی از محصولات دنیای مدرن‌ هستند و مدیریت بهره‌برداری از این مجتمع‌ها نیازمند دانش و تخصص است.

پیشرفت جامعه شهری تحولاتی را در روابط داد و ستد شهری و زیرساخت‌های اقتصادی به وجود آورده است. از این رو اگر با همان شیوه و روش بازار سنتی سراغ مجتمع‌های تجاری و تفریحی که پدیده عصر مدرنیته است برویم بی‌تردید در مدیریت بهره‌برداری آسیب‌های فراوانی خواهیم دید.

امروز مردم مایلند به مراکز خریدی مراجعه کنند که  ضمن خرید با قیمت مناسب ، یک روز آرام و مفرحی را به اتفاق خانواده در آنجا سپری کنند. هر مرکز خریدی که بتواند به نیازها و خواسته های بیشتر مردم پاسخ دهد  طبعا  از موفقیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

از این رو در مراکز خرید تجاری، رنگ  و نور در فضا، امکانات رفاهی و تفریحی ، فود کورت ها و رستوران ها، پارکینگ مناسب، دمای مناسب، نظافت، تبلیغات و اطلاع رسانی، وجود اتاق هایی برای استراحت و یا شیردهی مادران، بوی معطر ثابت در همه فضا های داخلی و شهربازی  مدرن و شیک از جمله  نیازهای یک مرکز خرید مدرن است که  می تواند  بخشی از خواسته های شهروندان را برآورده کند. بنابراین  حتی  نور نامناسب  فضاهای داخلی یا تهویه هوای بد و بوی نامعطر می تواند در جذب و دفع مشتری موثر باشد.

شهرهای آبادان و خرمشهر به علت همجواری با کشورهای خلیج فارس و داشتن صادرات و واردات کالا از طریق لنج و کشتی، دارای بازارهای متنوع و متعدد بوده که سبب شده است مردم از شهرها و استان های دیگر برای خرید و سیاحت به این دو شهر سفر کنند. در این بین دو مجتمع تجاری " ساحل اروند " در آبادان و " کنزالمال " در خرمشهر به واسطه برخورداری از امتیاز معافیت گمرکی منطقه آزاد اروند مورد استقبال خاص گردشگران قرار گرفته اند.

مدیریت و بهره برداری از دو مجتمع تجاری " ساحل اروند " و " کنزالمال " از سوی منطقه آزاد اروند به بخش خصوصی واگذار شده است.

با توجه به اتمام مدت زمان قرارداد سه ساله مدیریت فعلی مجتمع تجاری کنزالمال ، مروری خواهیم داشت بر بخشی از مشکلات این مجتمع که ناشی از ضعف پیمانکار و عدم نظارت مناسب سازمان منطقه آزاد اروند است.

 

سازمان منطقه آزاد اروند طی قراردادی به شماره 12882 / 01 / 2 / 92 در تاریخ 15 / 10 / 92 مجتمع تجاری نیمه کاره موصوف به بازار چینی ها واقع در بلوار آبادان – خرمشهر را جهت تکمیل و بهره برداری به مدت 3 سال در اختیار شرکت " گلایل کار اروند " به شماره ثبت 2256 ( ثبت منطقه آزاد اروند ) به مدیریت آقای " مهرداد بابارحمتی " گذاشت. این مجتمع از سوی پیمانکار، " کنزالمال " نامگذاری شد.

پرسش اول در همین ابتدای امر ایجاد می شود که طبق کدام فراخوان و مزایده و تشریفات قانونی توسط سازمان منطقه آزاد اروند شرکت " گلایل کار اروند " برگزیده شده است؟

چه وثیقه یا ضمانت نامه ای و با چه ارزش ریالی جهت تضمین حسن انجام کار از سوی شرکت " گلایل کار اروند " نزد سازمان منطقه آزاد اروند سپرده شده است؟

با توجه به اتمام مدت زمان قرارداد پیمانکار و بدهی میلیاردی این شرکت به سازمان منطقه آزاد اروند و مبالغی که به عنوان پیش پرداخت از غرفه داران مجتمع دریافت کرده است، چه کسی پاسخگوی ضرر و زیان احتمالی کسبه خواهد بود؟

اجاره‌ها در کنز المال چگونه دریافت شده است؟

مبلغ پیش پرداخت و اجاره بهای غرفه های مجتمع کنزالمال با مساحت های مختلف، جهت واگذاری به کسبه از سوی اداره صنعت، معدن و تجارت تعیین شده بود اما در همان ابتدای فعالیت مجتمع ، شاهد افزایش بی ضابطه اجاره بها توسط پیمانکار و ثبت مبالغ رهن و اجاره بسیار بیشتر در قرارداد بین پیمانکار و کسبه بودیم. این در حالی است که این مبالغ در سال دوم با 25 درصد افزایش نیز همراه شد. درضمن مبلغ اجاره بها برای غرفه ها با احتساب فعالیت مجتمع در صبح و بعد از ظهر در نظر گرفته شده بود اما مجتمع به غیر از ایام تعطیلات نوروز در تمامی سال فقط روزانه 6 ساعت در بعد از ظهر باز می باشد.

 

ایمنی، بهداشت، سلامت، صرفه اقتصادی و بایسته‌های اجتماعی در ساختمان‌ها از جمله مسائلی هستند که موضوع مقررات ملی ساختمان را تشکیل می‌دهند. مقرراتی که پنج سال پس از وقوع زلزله رودبار و منجیل و به دنبال احساس خطر مسئولان و کارشناسان از وضعیت ایمنی ساختمان‌ها تنظیم شد و تا امروز قرار است پاسخگوی این نیازهای مختلف در عرصه ساخت و ساز باشد.

مبحث سوم مقررات ملی ساختمان بخشی از این آیین‌نامه است که به مسئله حفاظت ساختمان‌ها از حریق می‌پردازد. با اشاره به اینکه یک ساختمان تجاری که امروز ساخته می‌شود، باید امکاناتی از جمله سیستم اعلام و اطفای حریق، مسیرهای فرار بر اساس ضوابط، خروجی‌‌هایی با عرض مناسب، وسایل تهویه دود و آلاینده‌ها و ... را داشته باشد، باید گفت: غیر از آن در ساخت ساختمان‌های جدید طبق ضوابط باید مصالح غیرقابل اشتعال به کار برده شود.

بدنه و سقف مجتمع کنزالمال و سوله های انبار از ورق های ساندویچ پنل بی کیفیت چینی ساخته شده است و خطر آتش سوزی همیشه بازار را تهدید می کند. ورق هایی که با کوچکترین جرقه دچار آتش سوزی خواهند شد. کما اینکه در زمان فعالیت چینی ها در این مجتمع ورق های ساندویچ پنل باعث آتش سوزی بزرگی شدند.

 این در حالی است که فضای درونی مجتمع و انبارها سیستم اعلام و اصفا حریق ندارد. از طرفی با افزایش حجم ورودی بار به مجتمع، پیمانکار به جای ساخت سوله های انبار جدید، فاصله های خالی بین سوله های انبار را با ساندویچ پنل مسقف نمونده و فضای ایجاد شده جدید را به عنوان انبار اختصاصی به غرفه های بزرگ با کرایه های بالا واگذار کرده است. با این کار ضریب ایمنی سوله ها در برابر آتش سوزی بسیار پایین آمده و در صورتی که یکی از سوله ها دچار آتش سوزی شود آتش به راحتی و به سرعت به سوله های مجاور سرایت خواهد کرد. به نوعی ایمنی فدای درآمد بیشتر پیمانکار شده است.

درضمن در فصل زمستان در زمان بارندگی سقف غرفه ها از محل سوراخ پیچ پنل ها چکه می کند و باعث آسیب به اجناس درون غرفه می شود.

آیا کنزالمال طبق ادعای مدیریت فعلی مشکل ایمنی ندارد!؟

طبق بند 5-6 قرارداد بین پیمانکار و غرفه داران، پیمانکار موظف است کل بازار و سوله های انبار را در برابر حوادث نزد یکی از شرکت های معتبر بیمه نماید که به نظر می رسد با وضعیت غیر استاندارد سوله ها هیچ شرکتی حاضر به بیمه انبارها نباشد. در صورت بروز حادثه چه کسی پاسخگوی ضرر و زیان میلیاردی کسبه خواهد بود؟

 

پیمانکار جهت کسب درآمد بیشتر حتی سرویس بهداشتی های درون مجتمع ( مثلا نبش راهرو اروند 1) را تخریب و به غرفه تبدیل کرده است. وی فضای سبز، درب ورودی و محوطه جلویی مجتمع را به طور کامل تخریب کرده و قصد دارد جهت درآمدزایی بیشتر 10 واحد 150 متری در دو طبقه احداث کند. این امر باعث شده که ورود و خروج مردم به مجتمع به سختی و از دری کوچک امکان پذیر باشد و در صورت بروز حادثه ای در مجتمع مخصوصا در ایام شلوغ تعطیلات نوروز شاهد فاجعه ای ناگوار باشیم.

چرا پیمانکار در موضوع آب و برق طبق قانون عمل نکرده است؟

طبق بند 10-5 قرارداد بین پیمانکار و غرفه داران، پرداخت هزینه برق غرفه بر عهده مستاجر است. منتها پیمانکار به کسبه اجازه نصب کنتور برق در غرفه ها را نمی دهد و پول برق را بر اساس متراژ غرفه به طور ماهانه از کسبه دریافت می کند. حتی اگر غرفه تعطیل باشد باز هم غرفه دار باید در انتهای ماه پول برق تعیین شده از سوی پیمانکار را پرداخت نماید. مبالغ بالایی که با توجه به اینکه مجتمع صبح ها تعطیل است و فقط چند ساعت در بعد از ظهر فعالیت دارد اصلا منصفانه و قانونی نیست. از طرفی پیمانکار حاضر نمی شود در متن قرارداد بین خود و غرفه داران میزان و نحوه محاسبه هزینه برق بر اساس متراژ را ثبت نماید.

این در حالی است که پیمانکار علی رغم دریافت هزینه برق از کسبه ، به اداره برق خرمشهر بدهی میلیاردی دارد. اداره برق خرمشهر نیز هر ماه برای فشار بر پیمانکار و دریافت طلب خود اقدام به قطع برق مجتمع می کند که هر بار با وساطت یکی از مسئولان شهری یا سازمان منطقه آزاد اروند برق وصل می شود.

 

پیمانکار در اقدامی که خودش آن را طرح توسعه می نامد اما در اصل طرح حذف و محدود سازی است به کسبه غرفه های 14 متری فشار وارد می کند که در سال آینده با شما قرارداد تمدید نخواهم کرد. وی با ادغام غرفه های کوچک و تشکیل غرفه های بزرگ تر آنها را با مبالغی بسیار بالا اجاره می دهد. با این روش اکثر کسبه بومی در حال حذف شدن هستند. این در حالی است که کسبه بومی منطقه از ابتدای شروع به کار مجتمع، با سرمایه گذاری و تحمل همه ی کاستی ها و مشکلات مجتمع نقشی بسیار پر رنگ در رونق بازار داشتند. قابل ذکر است در حال حاضر از 214 غرفه فعال در کنزالمال 82 غرفه 14 متری هستند.

چرا پیمانکار به مسئولیت اجتماعی خود قبول نکرده است؟

طبق بند 2-6 قرارداد بین پیمانکار و غرفه داران، پیمانکار موظف به برگزاری همایش و مراسم جنگ شادی به مناسبت های مختلف با اهدا جوائز است اما این در حالی است که در دو سال گذشته هیچ مراسم و برنامه ای در مجتمع برگزار نشده است و خودروی تیبا که به عنوان جایزه ویژه از سوی پیمانکار معرفی شده روی داربست خاک می خورد.

نکته جالب تر اینجاست که هر بار پیمانکار به بهانه برگزاری قرعه کشی در مناسبت های خاص اقدام به چاپ برگه قرعه کشی و فروش آن به غرفه داران می کند.

 

طبق بند 4-6 قرارداد بین پیمانکار و غرفه داران، پیمانکار ملزم به تشکیل هیات امنا از بین غرفه داران بوده است. با فشار سازمان منطقه آزاد اروند و کسبه بعد از چندین بار برگزاری جلسه و انتخابات بالاخره هیات امنای بازار تشکیل شد اما پیمانکار برای مقابله با هیات امنا اقدام به تشکیل گروهی به نام کمیته فنی متشکل از کارمندان و غرفه داران حامی خود کرد. بدین ترتیب در عمل هیات امنا و کمیته فنی رو در روی هم قرار گرفتند و هیچگاه کمکی به بهبود وضعیت بازار نشد.

وضع ورودی کنز المال چرا اینگونه است؟

مسافرانی که به خرمشهر می آیند درهنگام ورود به مجتمع کنزالمال با انبوهی از دستفروشان و دکه های سنتی و غیر استاندارد که در جلوی مجتمع قرار دارند مواجه می شوند که برای پارک ماشین هایشان نیز با مشکلاتی مواجه هستند.

عدم وجود سرویس های بهداشتی مناسب و کافی برای مسافران از دیگر مشکلات موجود در این مجتمع است. جانمایی اشتباه سرویس بهداشتی در فضای درونی مجتمع و عدم طراحی سیستم فاضلاب مناسب توسط پیمانکار باعث شده است که بوی آزار دهنده فاضلاب همیشه در راهروهای مجتمع باعث ناراحتی مسافران و غرفه داران شود.

سرویس بهداشتی های محدود مجتمع حتی منبع ذخیره آب ندارند و اکثر اوقات با قطع آب غرفه داران و مسافران با مشکل روبرو هستند.

مجتمع پارکینگ اختصاصی برای خودروها ندارد. غرفه داران خودروهای خود را در زمین کنار مجتمع پارک می کنند که در آنجا نیز هر بار اشخاص متفرقه قبض به دست از غرفه داران پول می گیرد.

 

حراست از بازار و کنترل ورود و خروج جنس در ابتدای فعالیت مجتمع بر عهده اداره کل حراست سازمان منطقه آزاد اروند بود. چرا از سال دوم سازمان منطقه آزاد اروند، نیروهای حراستی خود را حذف کرد و حراست از مجتمع را به پیمانکار واگذار کرد؟

چرا و به چه هدف آقای نماینده مردم و معاونت سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند از پیمانکار با این شرایط حمایت می کنند و از هیچ تلاشی برای ابقا و تمدید قرارداد پیمانکار دریغ نمی کنند؟

 

انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مو شکاف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
0
0
چرا مسئولان بازار به دادگاه معرفی نمی شوند.
چرا نگهبان غرفه دار می شئد و حکم محافظ شخصی رئیس بازار می گردد.
سرئیس بهدلشتی فروخته شده و مغازه می شئد.
درب ورودی به گفته مدیر داخلی بازار برای پیچاندن منطقه ازاد و درگیر کردن به این وصع در امده است
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
0
0
پول برق اجباری خیلی جالبه!
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
0
0
چرااا به مشکلات رسیدگی نمیشه چرا به فکر مردم نیستن
صادق عساکره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
0
0
چرا وقتی طبق این سندی که فیدوس منتشر کرده،و تخلفات بیشماری توش ذکر شده و به امضا هیات مدیره و حراست و غیره رسیده،باز هم بازار رو دو دستی تقدیم این پیمانکار کردن!؟ایا این مسیله مصداق بارز تبانی و رانت خواری بعضی مسولان منطقه نیست!!؟؟چه دستهایی پشت این جریان وجود دارد؟ایا دلیل تعلل منطقه در واگذاری بازار به شخص دیگری بخاطر این نیست که شاید مبلغی از بدهی میلیاردی پیمانکار در جیب بعضی ها جا خوش کرده!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
0
0
متاسفانه سقف انبار ها داغونه و اب روي وسايل برقي مي ره،انبارها هم كه بيمه نيستن، هر ان امكان حريق وجود دارد...درب ورود به منز بسيار كوچك است و خروجي هم همينطور...فضاي دراختيار هر غرفه دار بسيار كم است و امكان چيدمان و تفكيك كالتهايمان را نداريم...انباردار و كمك انباردار ها به علت كمي حقوقشون و عدم لحاظ شدن اضافه كاريشان ، فقط ساعات محدودي اجازه خروج كالا را به غرفه دار مي
دهند...هزينه ي برق ثابت است!!!!حتي در زمستان هم كاهش نمي يابد!!!!سرويس بهداشتي فقط و فقط سه تا براي خانم ها و شش تا براي اقايان است!!!!كرايه مغازه ها تا اخر امسال از غرفه داران اخذ شده.....اصلا امكان پذيرايي از مهمان نوروزي با اين اوصاف مهيا نيست....مسيولين محترم همچنان ارام و بي تفاوت شاهد اين بي عدالتي ها و كاستي ها هستند و ظاهرا كه ميلياردها سرمايه ي مردم و جان مردم و شغل حداقل دوهزار نفر بسياااااااار بي اهميت است...
محبوس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
0
0
با سلام خدمت مسولین محترم سازمان منطقه ازاد
اگر پیمانکار مربوطه رفت پول پیش مغازه های ما چی میشه؟؟؟
کسی که ۲۸میلیارد بدهی دارد چطور پولهای ما را برمیگرداند؟؟؟در. ضمن هیچ مدرکی حتی قرارداد که حق ماست را به ما نمیدهد.
خواهشا رسیدگی شود
زویدات
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
0
0
یه عده معدود از غرفه داران که اکثرا نور چشمی بابارحمتی هستن از فرصت استفاده از آب گل آلود نهنگ صید می کنند
مثل اسکندر مقدونی قصد کشور گشایی دارند و به غرفه خود قانع نیستن
مثلا در راهرو کنز 10 آقای ا.ش قصد دارم غرفه های 14 متری مجاور خود را به هر روشی بگیرد
یا در انتهای راهرو کنز 7 آقای س قرار است سرویس بهداشتی بانوان و نمازخانه را به غرفه تبدیل کند
همه این تغییرات با حمایت و دستور بابارحمتی انجام می شود
زویدات
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
0
0
یه عده معدود از غرفه داران که اکثرا نور چشمی بابارحمتی هستن از فرصت استفاده از آب گل آلود نهنگ صید می کنند
مثل اسکندر مقدونی قصد کشور گشایی دارند و به غرفه خود قانع نیستن
مثلا در راهرو کنز 10 آقای ا.ش قصد دارم غرفه های 14 متری مجاور خود را به هر روشی بگیرد
یا در انتهای راهرو کنز 7 آقای س قرار است سرویس بهداشتی بانوان و نمازخانه را به غرفه تبدیل کند
همه این تغییرات با حمایت و دستور بابارحمتی انجام می شود
زویدات
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
0
0
یه عده معدود از غرفه داران که اکثرا نور چشمی بابارحمتی هستن از فرصت استفاده از آب گل آلود نهنگ صید می کنند
مثل اسکندر مقدونی قصد کشور گشایی دارند و به غرفه خود قانع نیستن
مثلا در راهرو کنز 10 آقای ا.ش قصد دارم غرفه های 14 متری مجاور خود را به هر روشی بگیرد
یا در انتهای راهرو کنز 7 آقای س قرار است سرویس بهداشتی بانوان و نمازخانه را به غرفه تبدیل کند
همه این تغییرات با حمایت و دستور بابارحمتی انجام می شود
زویدات
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
0
0
یه عده معدود از غرفه داران که اکثرا نور چشمی بابارحمتی هستن از فرصت استفاده از آب گل آلود نهنگ صید می کنند
مثل اسکندر مقدونی قصد کشور گشایی دارند و به غرفه خود قانع نیستن
مثلا در راهرو کنز 10 آقای ا.ش قصد دارم غرفه های 14 متری مجاور خود را به هر روشی بگیرد
یا در انتهای راهرو کنز 7 آقای س قرار است سرویس بهداشتی بانوان و نمازخانه را به غرفه تبدیل کند
همه این تغییرات با حمایت و دستور بابارحمتی انجام می شود
چلبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
0
0
نحوه محاسبه و دریافت پول برق از کسبه یکی از ده ها ظلمی است که پیمانکار در حق کسبه انجام داده و سازمان هم علی رغم اطلاع چشم بر روی این کار بست
پر مصرف ترین ماه سال در کنزالمال فروردین است
که از صبح تا شب یک سره بازار باز است و کولرها روشن
حتی اگر مصرف ماه فروردین را معیار برای همه سال در نظر بگیریم باز رقم دریافتی از کسبه منطقی و منصفانه نیست
غرفه های بزرگ مثل ایدو که کولرهای 60 هزار بزرگ دارن و حتی در انبار اختصاصی هم کولر دارن بیشترین بار آمپر را روی شبکه برق بازار دارن اما هزینه سرشکن شده روی همه غرفه ها
پروانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
0
0
شرکتی خصوصی به نام میثاق توسعه صنعت با مدیریت خجسته فر با هماهنگی با بابارحمتی همراه با نفرات حراست بازار از غرفه داران به بهانه معاینه فنی ساختمان 90 هزار تومان دریافت می کنند این در حالی است که کل کنزالمال با ساندویچ پنل قابل اشتعال ساخته شده و مشخص نیست این شرکت قراره چه چیز را بر اساس استاندارد تغییر دهد؟ کل بازار غیر استاندارد بنا نهاده شده
پروانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
0
0
شرکتی خصوصی به نام میثاق توسعه صنعت با مدیریت خجسته فر با هماهنگی با بابارحمتی همراه با نفرات حراست بازار از غرفه داران به بهانه معاینه فنی ساختمان 90 هزار تومان دریافت می کنند این در حالی است که کل کنزالمال با ساندویچ پنل قابل اشتعال ساخته شده و مشخص نیست این شرکت قراره چه چیز را بر اساس استاندارد تغییر دهد؟ کل بازار غیر استاندارد بنا نهاده شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
0
0
اينقدرا هم اين يارو بزرگش نكنيد
الانم قراردادش تمام شده و ديگه وقت خداحافظيه
ودر زمن اينجا ملك پدري اين اقايون نيست
خداحافظ مهرداد خان
رو سياهيشم بمونه راسه اي قدرايي ك دوسش دارن
Histats.com START (standard) Histats.com END