آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۵۹۷۲
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۳
مراسم چهلمین روز درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی با حضور جمع کثیری از مردم و مسئولان کشوری و لشکری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حرم مطهر امام خمینی(ره) برگزار شد.
به گزارش فیدوس، مراسم اربعین آیت الله هاشمی در مرقد امام (ره) انجام شد. این مراسم از ساعت ۱۵ تا ۱۷ امروز در صحن حرم امام خمینی و مزار آیت‌الله هاشمی برگزار شد.

آیت الله سیدحسن خمینی، محمدجواد ظریف، مرتضی اشراقی، محمدرضا عارف، آیت‌الله هاشمی شاهرودی، حمید میرزاده، زهرا مصطفوی دختر امام، علیرضا محجوب نماینده مردم تهران و دبیرکل خانه کارگر، حسن صادقی، سیدحسین هاشمی استاندار تهران، اسماعیل دوستی عضو شورای شهر تهران، جاسبی، رسول منتجب‌نیا، تیمور علی‌عسگری نماینده اسبق مجلس و معاون پارلمانی دانشگاه آزاد، حجت‌الاسلام مازنی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، غلامرضا انصاری عضو شورای شهر، محمدعلی ابطحی، علیرضا اشراقی و حجت‌الاسلام سید محمدعلی شهید محلاتی معاون رییس جمهور، علی اصغر فانی وزیر سابق آموزش و پرورش، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور از حاضران در این مراسم بودند.

*زهرا مصطفوی دختر حضرت امام  با ورود به حرم امام در مراسم اربعین آیت‌الله هاشمی حاضر شد.

*حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان نیز در مراسم اربعین آیت الله هاشمی رفسنجانی در حرم امام خمینی(ره) حضور یافت.


*منصوری از شاعران کشور در مراسم اربعین ایت الله هاشمی به ذکر مصیبت برای حضرت زهرا و شعرخوانی برای آیت الله پرداخت 
 
سخت می کوشید و می‌جوشید هاشمی! / بین ملت عام بود و بین دولت خاص بود 
 
بارها دیدیم در تصمیم‌گیری‌های خویش / تابع کسی نبود و تابع اخلاص بود 
 
وقت تبیین نظام و موقع روشنگری / دائما در موضع برخورد با اشخاص بود 
 
از نبود او تاسف خورد حتی دشمنش / بسکه با تدبیر بود و با احساس بود 
 
از نگاه دشمنان شکر خدا سیاس بود / هرکه خواند او را به غیر از این خدانشناس بود 
 
بوی سیب روضه را هر چند خیلی دوست داشت / ولی کن عاشق بوی نبود یاس بود 
 
گریه‌هایش را پس از مرگش همه دیدند که او / روی اسم فاطمه در روضه ها حساس بود 
 
هرچه بود و هرکه بود او در تمام زندگی / حضرت عباسی مرید حضر عباس بود

*حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رییس دفتر رهبری، علی مطهری، علی لاریجانی و محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت  محمد نهاوندیان از افرادی بودند که خود را به حرم امام رساندند.

*حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری معاون حقوقی رییس جمهور در این مراسم گفت: اگر از امام عظیم الشان و شهدا سخن می گوییم و اگر از آیت الله هاشمی تجلیل می کنیم، برای این است که نمونه هایی از حیات طیبه در روزگار ما هستند.

معاون حقوقی رییس جمهور  با بیان این که آیت الله هاشمی رفسنجانی برای همه کسانی که میخواهند در تراز انقلاب بمانند و کشور را در مسیر توسعه و پیشرفت پیش ببرند، درس های بزرگی دارد، ادامه داد: او نه در اوج احساسات خود را می باخت و نه هنگام اصابت تیر تهمت ها و تخریب ها از انصاف خارج می شد.

انصاری با تاکید بر این که آیت الله هاشمی در شورای انقلاب از اولین کسانی هستند که مورد اعتماد امام قرار می گیرند، افزود: وی مجلس اول را به گونه ای اداره کرد که امروز همه آرزو دارند مجلسی مانند مجلس شورای اول شکل بگیرد.

وی با اشاره به این که قدر شخصیت هایی مانند بانوی انقلاب همسر بزرگوار حضرت امام و یا آیت الله هاشمی دانسته نشد، گفت: کاش رییس جمهور محترم خاطرات خود از ایشان در جبهه را بیان کنند. 

معاون رییس جمهور اظهار داشت: آیت الله هاشمی از چیزی نمی هراسید و در زمانی که خیلی ها در یاس بودند، او کانون امید برای مبارزین بود.

انصاری با بیان این که سخت تر از گذشتن از جان، گذشتن از آبروست، گفت: هاشمی تمام آبروی خود را به میدان آورد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: هاشمی در مدیریت، اهل سعه صدر و مطالعه گسترده بود و در جلسات متخصصین دست و پای خود را گم می کردند و مشهور بود که نمی توان آمار غلط به او داد.
Histats.com START (standard) Histats.com END